Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Πηρα προσφατα το παρακατω ποδηλατο απο τα JUMBO

 

 

https://www.internet-bikes.com/en/72179-marlin-hawk-26-inch-53-cm-mens-18-speed-red-rim-brakes/

 

Μη γελατε, το ειχαν εκπτωση απο 99.99 στα 49.99, κι εγω το πηρα 38 εντελει γιατι ειχα επιστροφη 11 ευρω στη καρτα μου. Τελος παντων για τα λεφτα του και για την χρηση που του κανω(1-2 φορες την εβδομαδα για κανα 2ωρο) το πηρα σε εξαιρετικη τιμη.

 

Το θεμα μου ειναι οτι νομιζω πως εχει προβλημα στο σασμαν ταχυτητων(shimano λεει πανω οτι ειναι).

 

Οι πρωτες 6 αλλαζουν κανονικοτατα. Οι "μεγαλες" ομως εχουν θεμα. Καταρχας στο χερουλι αριστερα εχει ενδειξεις L και H και στο ενδιαμεσο διακριτες τιμες-παυλες. Στο H ειναι αδυνατον να παει, φτανει λιγο πανω απο τη μεσαια παυλα. Επισης οταν ειμαι στο L ειναι κανονικα στον κατω μικρο δισκο η αλυσιδα. Μετακινωντας το μια παυλα δεν κανει τπτ, απλα αρχιζει να ακουγεται θορυβος επειδη πιεζεται η αλυσιδα. Ακομα μια παυλα και ο θορυβος μεγαλωνει, ακομα μια, πιο εντονος με την αλυσιδα να θελει και να μη θελει να ανεβει στον επομενο δισκο και στην τεταρτη παυλα ανεβαινει. Λειτουργικα οκ παει και στους 3 δισκους αλλα ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει; Τοσο σαματα για να αλλαξει;

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι ακριβως ειπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Πηρα προσφατα το παρακατω ποδηλατο απο τα JUMBO

 

 

https://www.internet-bikes.com/en/72179-marlin-hawk-26-inch-53-cm-mens-18-speed-red-rim-brakes/

 

Μη γελατε, το ειχαν εκπτωση απο 99.99 στα 49.99, κι εγω το πηρα 38 εντελει γιατι ειχα επιστροφη 11 ευρω στη καρτα μου. Τελος παντων για τα λεφτα του και για την χρηση που του κανω(1-2 φορες την εβδομαδα για κανα 2ωρο) το πηρα σε εξαιρετικη τιμη.

 

Το θεμα μου ειναι οτι νομιζω πως εχει προβλημα στο σασμαν ταχυτητων(shimano λεει πανω οτι ειναι).

 

Οι πρωτες 6 αλλαζουν κανονικοτατα. Οι "μεγαλες" ομως εχουν θεμα. Καταρχας στο χερουλι αριστερα εχει ενδειξεις L και H και στο ενδιαμεσο διακριτες τιμες-παυλες. Στο H ειναι αδυνατον να παει, φτανει λιγο πανω απο τη μεσαια παυλα. Επισης οταν ειμαι στο L ειναι κανονικα στον κατω μικρο δισκο η αλυσιδα. Μετακινωντας το μια παυλα δεν κανει τπτ, απλα αρχιζει να ακουγεται θορυβος επειδη πιεζεται η αλυσιδα. Ακομα μια παυλα και ο θορυβος μεγαλωνει, ακομα μια, πιο εντονος με την αλυσιδα να θελει και να μη θελει να ανεβει στον επομενο δισκο και στην τεταρτη παυλα ανεβαινει. Λειτουργικα οκ παει και στους 3 δισκους αλλα ειναι φυσιολογικο αυτο που κανει; Τοσο σαματα για να αλλαξει;

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι ακριβως ειπα :P

Θα πας σε ενα ποδηλατάδικο να σου κάνουν ρύθμιση στις ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αλλα εμενα το προβλημα ειναι στους μπροστα δισκους οχι στον πισω οπως δειχνει. Λογικα πρεπει να το παω σε ποδηλαταδικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το orient που αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα κάνει για μέσα στην πόλη?

http://www.orient-bikes.gr/el/%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1/orient-bikes/atb-comfort/223-atb-comfort/comfort-26-lady.html

μπορείτε να μου προτείνετε γυναικείο ποδήλατο που να βολεύει μέσα στην πόλη ή κάποιο mtb?

τιμή έως 250 ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα ποδηλατο μεχρι 250€? Η χρηση που θα του κανω κυριως ειναι αεροβια ασκηση 4-5 φορες τη βδομαδα, απο 1 ωρα περιπου καθε φορα. Απο κει και περα θα μεταφερομαι μερικες φορες μεσα στην πολη με αυτο, και θελω να μπορω να πηγαινω και σε χωματοδρομους. Εχω βρει το orient avenue 28, καθε προταση δεκτη. Σημειωση ειμαι 1.95 οποτε φανταζομαι θα θελω ενα σχετικα μεγαλο ποδηλατο. 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ideal zig zag του 2012. Θελει Service, σε τακακια και υγρα φρενων. Αξιζει να κατσω μονος μου να το κανω ή να το παω καλυτερα σε ενα συνεργειο?

 

 

Παρτε και μερικες φωτογραφιες :)
Στην τελευταια φωτογραφια το πιρουνι εχει πιασει σκουρια (απο τοτε την εχω βγαλει σε πολυ μεγαλο βαθμο, με πολυ τριψιμο) καμία ιδεα πως θα φυγει?

post-325533-0-94791600-1440984203_thumb.jpg

post-325533-0-69045900-1440984241_thumb.jpg

post-325533-0-44908800-1440984286_thumb.jpg

post-325533-0-97265200-1440984364_thumb.jpg

post-325533-0-84324400-1440984535_thumb.jpg

post-325533-0-86875900-1440984548_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αλλάξει τα τακάκια και τα υγρά φρένων (δοκίμασέ το, δες και κανένα βίντεο στο νετ και όλα θα πάνε καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελευταία αντιμετωπίζω πρόβλημα στο πλέον αρχαίο μου mtb. Ειδικότερα ο πίσω τροχός έχει αριστερά δεξιά τζόγο και πηγαινοέρχεται δεξιά - αριστερά όπου και ακουμπάει η ζάντα στα τακάκια εκατέρωθεν. Μάλλον είναι σημαντικό να αναφέρω ότι κουνιούνται και τα γρανάζια μαζί. Ο άξονας είναι βιδωμένος καλά. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ideal zig zag του 2012. Θελει Service, σε τακακια και υγρα φρενων. Αξιζει να κατσω μονος μου να το κανω ή να το παω καλυτερα σε ενα συνεργειο?

 

 

Παρτε και μερικες φωτογραφιες :)

Στην τελευταια φωτογραφια το πιρουνι εχει πιασει σκουρια (απο τοτε την εχω βγαλει σε πολυ μεγαλο βαθμο, με πολυ τριψιμο) καμία ιδεα πως θα φυγει?

Ατσαλόμαλλο και νεφτι (white spirit..κάνει θαύματα)....Δες τις φωτογραφίες...Ποιά είναι τα πριν και ποια τα μετά πιστεύω θα τα καταλάβεις μόνος σου ;)

 

Τελευταία αντιμετωπίζω πρόβλημα στο πλέον αρχαίο μου mtb. Ειδικότερα ο πίσω τροχός έχει αριστερά δεξιά τζόγο και πηγαινοέρχεται δεξιά - αριστερά όπου και ακουμπάει η ζάντα στα τακάκια εκατέρωθεν. Μάλλον είναι σημαντικό να αναφέρω ότι κουνιούνται και τα γρανάζια μαζί. Ο άξονας είναι βιδωμένος καλά. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Σίγουρα θέλει μια πολύ καλή ακτινολόγηση ο τροχός σου. Για τα γρανάζια, λογικά θα θέλει αλλαγή και η 6πλέτα-7πλέτα ή οτι έχει τέλος πάντων, εκτός αν είναι ΠΑΡΑ πολύ παλιός και σιδερένιος ο τροχός και έχουν οξειδωθεί και "χαλάσει" τα σπειρώματα που βιδώνει η 6πλέτα 7πλέτα. Αν απλά θέλει αλλαγή, θέλει και την ακτινολόγηση σίγουρα, βγάλε τον τροχό, βγάλε και το λάστιχο και πηγαινε το σε ένα ποδηλατάδικο. Θα σου κοστίσει (αν βάλεις shimano γρανάζια-αυτα βάλε όπωσδήποτε 10-15€ όπου 10 είναι το min και το 15 το max. Άν σου πει πάνω απο 15€, πήγαινε το αλλού...

post-334688-0-89220700-1443370251_thumb.jpg

post-334688-0-08243700-1443370280_thumb.jpg

post-334688-0-25207100-1443370314_thumb.jpg

post-334688-0-26931500-1443370363_thumb.jpg

post-334688-0-83340200-1443370410_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου παραχωρήθηκε ένα ποδήλατο που όμως έχει τα θεματάκια του. Έτσι, και καθώς είμαι νέος στον κόσμο του "grown up" ποδηλάτου, έχω αρκετές απορίες. 

 
Πρώτη: Σέλα. 
Η τωρινή σέλα είναι λες και κάθομαι σε παγκάκι. Οπότε σκέφτομαι να αλλάξω. Τι παίζει με τις σέλες; Μπορεί κανείς να αγοράσει μία και να την μεταφέρει από ποδήλατο σε ποδήλατο; 
 
Επίσης, τι ποιότητες υπάρχουν και ποιες είναι οι ειδοποιές διαφορές για κάθε ποιότητα; Με άλλα λόγια, τι αλλάζει στις σέλες καθώς αυξάνεται η τιμή τους; 
 
Τι μάρκες υπάρχουν στις σέλες;
 
Δεύτερη: Ταχύτητες
Το ποδήλατο που έχω είναι "mountain bike" (είναι δόκιμος ο όρος; ). Όταν είμαι στο 2ο μπροστινό γρανάζι και με βαριά σχέση, μόλις βάλω δύναμη στα πόδια τότε η περιστροφή της αλυσίδας χάνει δόντια από το πίσω γρανάζι (μάλλον το πίσω). Δηλαδή, όταν βάλω δύναμη (π.χ. ανηφόρα ή επιτάχυνση) τότε κάνει σαν να βγαίνει η αλυσίδα, σαν να αλλάζω ταχύτητα κτλ. 
 
Τρίτη: Αγορά
Εάν κανείς σκεφτεί να αγοράσει ποδήλατο, ποια είναι τα σημεία που αξίζει να προσέξει και ποια είναι αυτά που είναι κυρίως αισθητικά ή προαιρετικά; 
 
Τέλος, μπορεί κανείς να αγοράσει ποδήλατο ή μέρη αυτού από το internet; Εάν ναι, υπάρχουν γνωστά και έμπιστα ευρωπαϊκά μαγαζιά; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εμένα μου αρέσει το ποδήλατο, αλλά η Αθήνα πέραν ορισμένων λίγων περιοχών είναι επικίνδυνη νομίζω για ποδήλατο. Βλέπω ποδηλάτες και αγχώνομαι για αυτούς :P
Αν ήμασταν σαν την Ολλανδία, με ποδηλατόδρομους και όλη η πόλη μια ευθεία σίγουρα θα είχα, αλλά έτσι όπως είναι και να θέλω δε θα πάρω ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...