Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα σίγουρα: χειρότερα περιφερειακά με μικρότερη αξιοπιστία και μεγαλύτερο βάρος (κακές ταχύτητες, βαριές μονοπατες ζάντες που στραβωνουν εύκολα), αν έχει ανάρτηση τότε άδικο βάρος καθώς ανάρτηση κάτω των 150Ε είναι άδικο βάρος. Κακές κολλήσεις που μπορεί σε χωματόδρομο να προκαλέσουν ατύχημα.

 

Θα είναι βαρύτερο και άρα πιο κουραστικό, δεν θα παίρνει εύκολα ανταλλακτικά πάρα μόνο τα πιο αναξιόπιστα και φτηνά (πχ δεν θα μπορείς να βάλεις πιρούνι τύπου ahead) κλπ κλπ.

 

Σε αυτά τα λεφτά βρες κανένα μεταχειρο χωρίς ανάρτηση από αξιόπιστη εταιρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500+ είναι δύσκολο εώς απίθανο... Τα "Φθηνά" των 200~ε τι αρνητικά έχουν σε σχέση με ένα ποδήλατο των 500;

 

Για να στο θεσω πιο απλα,το ~500 ειναι ποδηλατο και αυτο με τα 200 ειναι κατι που μοιαζει πολυ με ποδηλατο!Τοση διαφορα εχουν,αν καβαλησεις 2 θα το καταλαβεις και μονος σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να παίρνω το http://www.mytenspeeds.com/My_TenSpeeds_1/Bicycles_Table/Canadian_Bicycles/Peugeot_Bicycles/Peugeot_Trophy_56_Yellow/Peugeot_UO10_56_Yellow_Full_Side_1.jpgπου έχω στην αποθήκη ...Αν και γρήγορο δεν με βολεύει καθόλου... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξου λίγο για το πόσο μπορείς να δώσεις το κουρσάκι, αν δεν το θέλεις φυσικά

Απο παλιά ποδήλατα δεν έχω ιδέα αλλά πιστεύω θα πιάσει καλή τιμή.Ρώτησε σε κάποιο σχετικό φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αν ξαφνικά ακούγεται τρίξιμο όταν κάνω γρήγορο πετάλι τι είναι; Το τρίξιμο προέρχεται από εκεί! Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα πλαστικά πετάλια; Το ποδήλατο είναι λίγο ημερών και ο θόρυβος ακούστηκε μετά από 40χιλιόμετρα συνεχόμενης βόλτας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ξαφνικά ακούγεται τρίξιμο όταν κάνω γρήγορο πετάλι τι είναι; Το τρίξιμο προέρχεται από εκεί! Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα πλαστικά πετάλια; Το ποδήλατο είναι λίγο ημερών και ο θόρυβος ακούστηκε μετά από 40χιλιόμετρα συνεχόμενης βόλτας!

 

δεν αποκλειεται.πηγαινε σε ενα ποδηλαταδικο να το περιγραψεις κ να το δουν απο κοντα.εννοειται δωρεαν.

 

Βλέπω να παίρνω το http://www.mytenspeeds.com/My_TenSpeeds_1/Bicycles_Table/Canadian_Bicycles/Peugeot_Bicycles/Peugeot_Trophy_56_Yellow/Peugeot_UO10_56_Yellow_Full_Side_1.jpgπου έχω στην αποθήκη ...Αν και γρήγορο δεν με βολεύει καθόλου... :P

 

μη το πουλησεις γιατι τετοια "οχηματα" δεν κατασκευαζονται σημερα,κ τα λεφτα που θα παρεις δεν θα αξιζουν μια.

 

δες αν ειναι στα μετρα σου πρωτον,υπαρχουν πολλοι οδηγοι στο ιντερνετ για να μετρηθεις κ να αποφασισεις.

 

επειτα συντηρησε το λιγο λαδι κανα λαστιχο φτιαξιμο φρενα κ καλες βολτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να δηλώσω πως εν τέλει αγόρασα το Cube Sl road pro...

 

Δεν πήγα καμμια μεγάλη βόλτα ακόμη, διότι περιμένω φαναράκια,παγουράκια,φωτάκια, κολανάκια...

 

Με τις πρώτες γύρες εντός πόλης, μου φαίνεται πως θα με ρημάξει στην ανηφόρα όντας 20τάχυτο...σε σύγκριση πάντα με το προηγούμενο που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαύρο ματ με κόκκινες πινελιές. Το 2014 μοντέλο.

 

Αν και νομίζω πως μόνον σε αυτό το χρώμα βγαίνει.

 

Παρόλο που ναι "κουρσάκι" το χω και για τις καθημερινές μετακινήσεις. Και δυστυχώς δε βρίσκω ορθοστάτη...λυπάμαι να το πεταω εδώ κι εκεί.

Νια ναι ξέρω, δεν ειναι ποδήλατο για ορθοστάτη αυτό, αλλά και τι να κάνω.

 

Ημουν μεταξύ αυτού κι ενός Boardman, αλλά στο εξωτερικό θέλουν ρευστό, ενώ εδώ καθάρισε η πιστωτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες ερωτηση, εχει η γυναικα μου ενα πολυ παλιο road bike το οποιο χρησιμοποιει για να παει στην δουλεια της, σκεφτειτε κανα 50λεπτο την μερα πηγαινε-ελα. Το ζητημα ειναι οτι το συγκεκριμενο ποδηλατο ειναι θεοβαρο, οι ταχυτητες ειναι κατω στον σκελετο και δεν πολυβολευεται. Το ποδηλατο της ειναι σαν το παρακατω.

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/81-WvsFphOL._SX522_.jpg

 

Εχει την δυνατοτητα να το αλλαξει δωρεαν με ενα συγχρονο mountain bike Trek 820

 

http://www.trekbikes.com/us/en/collections/womens/mountain/sport/820/

 

Πιστευετε οτι για χρηση δρομου, το παλιο road bike παραμενει καλυτερο απο το συγχρονο mountain bike??

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα το trek θα εχει πιο ελαφρυ σκελετο απο το old.... Οποτε ειναι πιο ευκολο να το κουμανταρει....

 

Αλλα απο την αλλη, το παλιο εχει λαστιχα δρομου που το κανει πιο γρηγορο σε ταχυτητα απο τα mountain tyres του trek.....

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου κλέψανε φιξάκι μου. θάντο σε όποιον το τσίμπησε. 
δεν μασάμε, keep sliding. Ολόκρηρη λονδίνο και δεν το άγγιξε κανείς αλλά εδώ δεν μασάνε, μου το πήρανε βραδυ (δικιά μου μαλακία) και ας είχε 2 kryptonite πάνω).  όποιος σαλονικιός το δει ας ρίξει ένα Π.Μ

 

1927195_10152023287878510_790535997_n_2.



 

δυστηχώς δεν μασάω, απλώς κλαίω ότι έχω μείνει χωρίς ποδήλατο και το έχω αρκετά εντάξει στη ζωή μου. Με έτρωγε και αρκετό καιρό να πάω σε ένα σοβαρό build και λίγο τώρα είναι σαν να με ώθησε. (μακάρι να οτ βρω να το πουλήσω δλδ τώρα.)

προπαραγγελία με Cinelli Mash Parallax 2015 Charcoal και τα μυαλά στα κάγκελα για ποιο πολή αλητεία και responsivness. Δυστηχώς με τυρανούσε πολύ το δήλημα να περιμένω για τη παρτίδα της Cineli και είμουνα μεταξύ και της Dodici που σου δίνει το option να στήσεις με δικό σου geometry αν θες το frame, αλλά και εκεί περιμένεις κανά μήνα απλώς στο frame τους ποτέ δεν μου έκατσε καλά η κούρμπα πίσω του σκελετου (μιλάω για τον Dodici Special).


Screen_Shot_2014_11_28_at_17_10_48.png


αυτή τη φορά θα στήσω track/street frame αρκετά stif και ρόδες για να αντέξουν τους ελληνικους δρόμους (HSON Archetype + Paul Hubs) και omnium sram crankset. στόχος τα 6.50 - 7 κιλά σύνολο βάρος. υπομονη και καλές ροδοπεταλιές σε όλους.  

επειδή η θεσσαλονίκη έχει αρκετές ανηφόρες λέω να πάω σε ένα 48Τ-17Cog ώστε να πάρω και τα περισσότερα skidpatches αλλά και αυτό πάλι είναι υποκειμενικό τελείως.

τσίμπησα και μια Selle San Marco Zoncolan στα 66 δολάρια από ebay λόγω blackfriday και τη φέρνει φίλος από αμέρικα (παίζει κανά 200€ ευρώπη)   :devil:  :devil: :devil: :devil:

 

REAL ΜΕΝ DONT USE BREAKS USE THEIR LEGS.

Επεξ/σία από itsgosu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερε να επιζησει απο την πρωτευουσα των bike thieves, και την επαθες στην Σαλονικα ρε συ?

 

 

Μακαρι να το βρεις φιλε μου....

 

 

Βαλτο και στο podilates.gr

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...