Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks, θα προσπαθήσω να τα αλλάξω μόνος μου. Απ'οτι είδα 2 αλενόβιδες είναι για να βγεί η μανέτα, και μια βίδα τορξ για να γυρίσει προς τα επάνω το δοχείο για το υγρό φρένων, γιατί όταν θα πάει απο την άλλη πλευρά θα είναι απο κάτω. Περιμένω να μου φέρουν το τορξ να το φτιάξω και να ανεβάσω και φωτό να μου πείτε αν άξιζε η τιμή που το τσίμπησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Φυσικα αμα βρεις  το Met Parachute καπου…. το πηρες με κλειστα ματια…..

 

attachment.php?attachmentid=115314&stc=1

 

Δεν ειναι fullface helmet, απλα εχει το παπαρακι απο κατω που ειναι αποσπωμενο…...

 

 

Οχι fullface για κουρσα, θα γελανε και οι πετρες…. ασε που για κινηση μεσα στην πολη δεν βολευει καθολου…..

 

Με μια μικρή έρευνα στο internet (π.χ. chainreactioncycles) ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο κράνος δεν είναι modular, κοινώς το κάτω μέρος δεν είναι αποσπώμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρή έρευνα στο internet (π.χ. chainreactioncycles) ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο κράνος δεν είναι modular, κοινώς το κάτω μέρος δεν είναι αποσπώμενο.

 

 

http://www.wiggle.co.uk/met-parachute-full-face-helmet-2012/

 

 

''Removable Ventilated Chin Guard

The removable chin guard makes the parachute a 2 in 1 Helmet that adapts to the requirements of your course or discipline. It is easily removed for XC rides using 4 convenient bolts or attached on more technical rides for a boost in protection and confidence.''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ειχα καποια φεγγαρια το parachute, μεχρι που το γυρισα σε καθαρα fullface....

4 βιδουλες ειχε και ξεκουμπωνε το κατω.... Αμα βρω που το εχω καταχωνιασει θα ανεβασω φωτο.....

:)

Sent from my iPad Air using Insomnia

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα ένα ποδήλατο μέσα Δεκέμβρη το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά, κάνω συνολικά περίπου 11-12 χιλιόμετρα για να πηγαινοέρχομαι στο γραφείο. Στη δουλειά το δένω έξω και όταν γυρίζω σπίτι έχω γκαράζ που το βάζω.

 

Παρατήρησα πριν μια βδομάδα ότι η αλυσίδα είναι σκουριασμένη. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν λάσπη αφού ο καιρός δεν είναι και ο καλύτερος εδώ στα βόρεια αλλά όταν καθάρισα το ποδήλατο η σκουριά παρέμεινε. Σχεδόν όλη η αλυσίδα είναι σκουριασμένη κ έχω την υποψία ότι και οι δίσκοι έχουν αρχίσει να βγάζουν σκουριά...

 

Απόψεις και λύσεις καλοδεχούμενες γιατί κρίμα είναι, ούτε δυο μήνες ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με WB-40 κανεις ολη την αλυσιδα, και τους δισκους αμα θελεις ενα χερακι….. το σκουπιζεις,  μετα παιρνεις γρασσο ή γρασσο σε σπρευ και τα περνας αλλη μια και εισαι κομπλε…..

 

 

 

 

Το κανω σχεδον καθε φορα που γυριζω απο το DH….  :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα σε σπρευ….. το κουνας καλα πρωτα και μετα απολαμβανεις…….  :-D

 

 

 

το γρασσαρισμα στην αλυσιδα εννοω…. :devil: :devil:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα σε σπρευ….. το κουνας καλα πρωτα και μετα απολαμβανεις…….  :-D

 

 

 

το γρασσαρισμα στην αλυσιδα εννοω…. :devil: :devil:  :devil:

όχι ρε τύπε χεράτο πάντα απο το κουβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα ποδήλατο μέσα Δεκέμβρη το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά, κάνω συνολικά περίπου 11-12 χιλιόμετρα για να πηγαινοέρχομαι στο γραφείο. Στη δουλειά το δένω έξω και όταν γυρίζω σπίτι έχω γκαράζ που το βάζω.

 

Παρατήρησα πριν μια βδομάδα ότι η αλυσίδα είναι σκουριασμένη. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν λάσπη αφού ο καιρός δεν είναι και ο καλύτερος εδώ στα βόρεια αλλά όταν καθάρισα το ποδήλατο η σκουριά παρέμεινε. Σχεδόν όλη η αλυσίδα είναι σκουριασμένη κ έχω την υποψία ότι και οι δίσκοι έχουν αρχίσει να βγάζουν σκουριά...

 

Απόψεις και λύσεις καλοδεχούμενες γιατί κρίμα είναι, ούτε δυο μήνες ποδήλατο.

 

Γιατί δεν αλλάζεις αλυσίδα πρώτα? Κανα 10 ευρώ ειχα δώσει για μια Shimano.  Αν και δε λέει για καθε διμηνο, αμα εχει σκουριασει όλη αλλαξε την. Μετά στέγνωνε το ποδηλατο καθε φορα που βρεχει και καθαριζε το/βαζε λαδι συχνα.

 

Τσεκαρε και το chain cleaner αφου σε ψηνει

http://www.finishlineusa.com/products/cleaning-tools/pro-chain-cleaner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...