Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγαίνω έξω απ τα ρουχα μου που υπάρχει ακομα κόσμος που επιμένει πως η λιτότητα θα μας βοηθάει.

 

Λιτότητα ή Δραχμή. Και τώρα πλέον είναι πολύ αργά για δραχμή επίσης. Έπρεπε να γίνει το 2009 με συνοπτικές διαδικασίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω δραχμη και να εχω τα βασικα.. Παρα αυτο..

 

Φοροι φοροι και φως δεν βλεπεις.

 

Θα αγανακτησει ο κοσμος, φετος δεν θα εχει κανεις να πληροσει την εφορια.

 

Ας ριξουν τον φπα, οσο ανεβαινει τοσο φοροδιαφευγουν.

 

Πας να κανεις μια επιχειρηση, βαζεις με το νταβατζιλικη συνεταιρο το κρατος.

 

Κατι αλλο εμενα γιατι αν κανω μια επιχειρηση και εχω ζημιες δεν μπορω να τις περασω στο δημοσιο, ενω στις τραπεζες βαζει πλατη κωλο το κρατος, αλλα εσενα σε κυνηγανε για 2000 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω δραχμη και να εχω τα βασικα.. Παρα αυτο..

 

Φοροι φοροι και φως δεν βλεπεις.

 

Θα αγανακτησει ο κοσμος, φετος δεν θα εχει κανεις να πληροσει την εφορια.

 

Ας ριξουν τον φπα, οσο ανεβαινει τοσο φοροδιαφευγουν.

 

Πας να κανεις μια επιχειρηση, βαζεις με το νταβατζιλικη συνεταιρο το κρατος.

 

Κατι αλλο εμενα γιατι αν κανω μια επιχειρηση και εχω ζημιες δεν μπορω να τις περασω στο δημοσιο, ενω στις τραπεζες βαζει πλατη κωλο το κρατος, αλλα εσενα σε κυνηγανε για 2000 ευρω.

Ποιά εταιρεία; Ούτε στο ebay δεν μπορούμε να πουλήσουμε κάτι και να είμαστε ανταγωνιστικοί. Με τις τιμές που έχουν τα ταχυδρομεία καληνύχτα.Θες και εταιρεία εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ με αυτούς που λένε "πήγαινε για κανά καφέ, κανά μπανάκι, κανά γυμναστήριο".

 

Αυτά τα κάνετε τζάμπα δηλαδή;

 

Εκτός αν εννοείτε πως φτιάχνετε μόνοι σας τον καφέ και τον πίνετε στο μπαλκόνι, μένετε κοντά σε παραλία της Χαλκιδικής και ως γυμναστήριο εννοείτε το τρέξιμο στο γήπεδο.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω δραχμη και να εχω τα βασικα.. Παρα αυτο..

 

Φοροι φοροι και φως δεν βλεπεις.

 

Θα αγανακτησει ο κοσμος, φετος δεν θα εχει κανεις να πληροσει την εφορια.

 

Ας ριξουν τον φπα, οσο ανεβαινει τοσο φοροδιαφευγουν.

 

Πας να κανεις μια επιχειρηση, βαζεις με το νταβατζιλικη συνεταιρο το κρατος.

 

Κατι αλλο εμενα γιατι αν κανω μια επιχειρηση και εχω ζημιες δεν μπορω να τις περασω στο δημοσιο, ενω στις τραπεζες βαζει πλατη κωλο το κρατος, αλλα εσενα σε κυνηγανε για 2000 ευρω.

Ασε αν οι φημες αληθευουν το μπαμ θα γυνει μετα τα το Γεναρη, ακουγετε εντονα οτι δεν θα υπαρχουν λεφτα για συνταξεις και θα εχουμε σταση πληρομων η θα γυνει περικοπη της ταξεος του 30% σε ολες τις συνταξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ με αυτούς που λένε "πήγαινε για κανά καφέ, κανά μπανάκι, κανά γυμναστήριο".

 

Αυτά τα κάνετε τζάμπα δηλαδή;

 

Εκτός αν εννοείτε πως φτιάχνετε μόνοι σας τον καφέ και τον πίνετε στο μπαλκόνι, μένετε κοντά σε παραλία της Χαλκιδικής και ως γυμναστήριο εννοείτε το τρέξιμο στο γήπεδο.

Καλά αυτό είναι όντως άξιο απορίας.

Εγώ ας πούμε που μένω θεσσαλονίκη πως να πάω θάλασσα;

 

Φυσικά γυμναστική στο σπίτι.

Εντάξει ο καφες παλέβετε...

 

Αλλά μπάνια, γυμναστήρια κτλ 

 

μια ολόκληρη γενια ανεργων που τους συντηρουν οι γονεις τους ειμαστεπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε αν οι φημες αληθευουν το μπαμ θα γυνει μετα τα το Γεναρη, ακουγετε εντονα οτι δεν θα υπαρχουν λεφτα για συνταξεις και θα εχουμε σταση πληρομων η θα γυνει περικοπη της ταξεος του 30% σε ολες τις συνταξεις.

Επισης θα ανοιξουν οι πυλες τις κολάσεως αν δε πάρουμε την επομενη δοση και αν δεν καταργηθουν οι συντάξεις, δε πάνε οι μισθοι στα 200 ευρω το μηνα κτλ κτλ :P

 

Καθε μέρα μπαίνουν χιλιάδες λουκέτα και εκει ρε παιδί μου...επιμονη με τη λιτότητα.

Αν ο Κατσέλης ηταν σοκ για κάποιους που να δουνε άλλες εταιρίες που παραπαίουν και έχουν αρχισει απολυσεις...

 

Εγώ απορώ με αυτούς που λένε "πήγαινε για κανά καφέ, κανά μπανάκι, κανά γυμναστήριο".

Οπως ειπαμε υπάρχουν 2 κατηγοριες ανεργων. Αυτοι που μπορουν να πάνε για καφέδες μπανάκια κτλ διοτι ειτε έχουν καβάτζα, ειτε έχουν γονεις να σπρωξουν και αυτοι που δε μπορουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 20 ok θα πάρεις φράγκα από τους δικούς σου για καφέ, μπάνια, βόλτες γενικότερα. Στα 30 νιώθεις λίγο ξεφτίλας και αν έχεις και δικό σου σπίτι προτιμάς τις οικογενειακές διευκολύνσεις να τις τοποθετήσεις αλλού.α

 

Καφέ, έχω να πληρώσω κανένα 4μηνο γιατί δεν μου περισσεύουν εσχάτως δε χτες κολλητός μου πλήρωσε και τα σουβλάκια.

 

Ευτηχώς το μαρτύριο τελειώνει σε μερικούς μήνες μιας και την πουλεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ με αυτούς που λένε "πήγαινε για κανά καφέ, κανά μπανάκι, κανά γυμναστήριο".

 

Αυτά τα κάνετε τζάμπα δηλαδή;

 

Εκτός αν εννοείτε πως φτιάχνετε μόνοι σας τον καφέ και τον πίνετε στο μπαλκόνι, μένετε κοντά σε παραλία της Χαλκιδικής και ως γυμναστήριο εννοείτε το τρέξιμο στο γήπεδο.

 

 

Και εγω αυτο αναρωτιεμαι. Δεν θεωρουμαι ανεργος βεβαια αλλα ημουν σε πολυ δυσκολη κατασταση μεχρι και πολυ προσφατα οπου ο καφες δεν υπηρχε (μιλαμε για να βγεις εξω και οχι να πας σε κανα σπιτι φιλου που θα στον κερασουν), για να πας για μπανακι χρειαζεσαι οχημα και βενζινη και οπως ξερουμε το δευτερο κοστιζει αρκετα και το γυμναστηριο θελει και αυτο τη συνδρομη μου. 

 

Ακομα και σπιτι να μενεις δεν ειναι δωρεαν. Απλα οτιδηποτε αλλο εκτος σπιτιου κοστιζει αρκετα περισσοτερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ανοιξουν οι πυλες τις κολάσεως αν δε πάρουμε την επομενη δοση και αν δεν καταργηθουν οι συντάξεις, δε πάνε οι μισθοι στα 200 ευρω το μηνα κτλ κτλ :P

 

Καθε μέρα μπαίνουν χιλιάδες λουκέτα και εκει ρε παιδί μου...επιμονη με τη λιτότητα.

Αν ο Κατσέλης ηταν σοκ για κάποιους που να δουνε άλλες εταιρίες που παραπαίουν και έχουν αρχισει απολυσεις...

 

 

Οπως ειπαμε υπάρχουν 2 κατηγοριες ανεργων. Αυτοι που μπορουν να πάνε για καφέδες μπανάκια κτλ διοτι ειτε έχουν καβάτζα, ειτε έχουν γονεις να σπρωξουν και αυτοι που δε μπορουν.

3 κατηγορίες ανεργων

 

Η Τρίτη είναι αυτή που δίνει λεφτά στους συνταξιούχους γονείς...

 

 

FML, I know

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το πως θεωρεί ο κόσμος οτι αν θα είχαμε πτωχεύσει +   δραχμή, και θα είχαμε φαΐ ποιότητα ζωής, ελάχιστη ανεργία κλπ  είναι άλλη ιστορία. Περισσότερο για μύθος του Αισώπου κάνει...

 

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται η περαιτέρω ανάλυση. Αλλά καλό είναι όποιος εκφράζει τέτοιες απόψεις ή να τις εκφράζει ολοκληρωμένα ή να το αφήνει στην άκρη καλύτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καθε μέρα μπαίνουν χιλιάδες λουκέτα και εκει ρε παιδί μου...επιμονη με τη λιτότητα.

Αν ο Κατσέλης ηταν σοκ για κάποιους που να δουνε άλλες εταιρίες που παραπαίουν και έχουν αρχισει απολυσεις...

 

 

 

Υπάρχουν 100άδες γνωστές εταιρείες οι οποίες ζούνε με....δανεικά απο τους εργαζόμενούς τους. Δηλαδή τους έχουν απλήρωτους για πάρα πολλούς μήνες. Αν δεν γίνει κάτι συγκλονιστικό θα γίνουν πολλά μπαμ τ επόμενο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρωνονται οι εργαζομενοι για χ μηνες και μετα η εταιρια κλεινει..

 

Καλα ειναι μονο οι οικογενειες που εχουν εναν τουλαχιστον συνταξιουχο σπιτι.

 

Εγω που ειμαι χαλκιδικη και σκεφτομαι να παω για μπανιο. Η θαλασσα ειναι 10 λεπτα αλλα οχι και τοσο αξιολογη, αν θελω να παω ποτιδαια το θελω το 10 ευρω βαρια βαρια πανε ενα. Αν ειναι να κατσω και σε καμια ξαπλωστρα 4 ευρω εκει.

 

Αρχισαμε με την παρεα μου να ψαχνουμε ομπλελες για να καθομαστε μονοι με καφε απο το σπιτι και κανια μπυριτσα. Παλια ουτε που μας ενοιαζε ολοι ειχαμε το κατι της μας.

 

Αν ηταν αλκες οι εποχες δεν θα μας πειραζε να περνουνε εβα χαρτζιλικι απο τους γονεις ή παππουδες, αλλα οταν τους βλεπεις να μην εχουν ουτε αυτοι, τοτε ειναι που σπαζεσαι..

 

 

Στην επαρχια ακομα ο μεσος ορος της βενζινης ειναι 1.70 καποιος συο χωριο μπυ την εχει 1.75.

 

Ολα τα προιοντα ανεβαινουν, αναγκαζεσαι ή μα παρεις κατωτερης ποιοτητας ή και καθολου.

 

Ακομα ρευμα και νερο θεωρουνται πολυτελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό είναι όντως άξιο απορίας.

Εγώ ας πούμε που μένω θεσσαλονίκη πως να πάω θάλασσα;

 

 

Πέρνεις το αστικό και πας Περαία ή Ν. Επιβάτες. Μπορείς να πιεις εκεί τον καφέ σου σε μπιτσομπαρο δεν τον έχουν ακριβό, πρέπει να ναι το πολύ στα 3€ συν 1.60 τα εισιτήρια, με λιγότερο από 5€ μπορείς να κάνεις το μπανάκι σου 1-2 φορές την εβδομάδα. Αν δεν κάτσεις μπιτσομπαρο και πάρεις καφέ από το σπίτι θα σου βγει 1.60€.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για Χαλκιδική αλλά εκεί θες ένα 15αρι με δικό σου καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...