Προς το περιεχόμενο

Τελος δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης τωρα τι?


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας .
Τελειωσα το ΕΠΑΛ με ειδικοτητα ηλεκτρονικος και τωρα δεν ξερω τι να κανω. 

 

  • Πανελληνιες δεν εγγραψα καλα αλλα περναω(σε σχεση με τις περσινες βασεις) σε κατι σχολες μακρια(που δεν προκειται να παω) απλα να παρω την θεση και το φοιτητικο πασο.

 

  • Δευτερη επιλογη να μπω σε καποιο δημοσιο ιεκ αλλα δεν ξερω πως μπαινω και τι παραπανω περνω απο αυτο.

 

  • Τριτη επιλογη να τελειωσω πρωτα με τον στρατο και μετα βλεπω.

 

  • Τεταρτο κατι προγραμματα που εχει ο οαεδ τι ακριβως ειναι γιατι δεν μπορω να τα καταλαβω.
     

Οποιος ειναι γνωστης αυτων τον θεματων μπορει να μου τα εξηγησει ? 
ποια ειναι η δικια σας αποψη τι  να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τριτη επιλογη αν εχεις ορεξη να πας φανταρος πιστευω ειναι ο,τι καλυτερο. ΜΕτα ισως να ξαναδινες πανελληνιες . Δημοσιο ιεκ ψαξε google νομιζω πχ Δημοσιο ΙΕΚ πειραιάς και ισως βρεις τις ειδικοτητες , αν και θεωρω πως τελειωνοντας ΕΠΑΛ δε θα σου χρησιμευσει σε κατι ιδιαιτερο το ΙΕΚ . για προγραμματα οαεδ δεν γνωριζω τπτ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τριτη επιλογη αν εχεις ορεξη να πας φανταρος πιστευω ειναι ο,τι καλυτερο. ΜΕτα ισως να ξαναδινες πανελληνιες . Δημοσιο ιεκ ψαξε google νομιζω πχ Δημοσιο ΙΕΚ πειραιάς και ισως βρεις τις ειδικοτητες , αν και θεωρω πως τελειωνοντας ΕΠΑΛ δε θα σου χρησιμευσει σε κατι ιδιαιτερο το ΙΕΚ . για προγραμματα οαεδ δεν γνωριζω τπτ

οκ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

μαλλον αυτο που λες θα κανω .

Αλλα το δημοσιο ιεκ δεν ειναι τριτοβαθμια εκπαιδευση ? αρα σου δινουνε ενα ακομα πτυχιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

μαλλον αυτο που λες θα κανω .

Αλλα το δημοσιο ιεκ δεν ειναι τριτοβαθμια εκπαιδευση ? αρα σου δινουνε ενα ακομα πτυχιο ?

Όχι. Είναι μεταδευτεροβάθμια. Δεν σου προσφέρει τίποτα κατά τη γνώμη μου εφόσον είσαι σε ΕΠΑΛ γιατί ήδη έχεις κάποια ειδικότητα. 

Εγώ θα σου πρότεινα να γραφτείς στη σχολή που θα περάσεις όπου κι αν είναι αυτή, καθαρά για το πάσο και για να έχεις μία "καβάτζα" να πας αν κάτι δεν πετύχει από αυτά που θα κάνεις. Επιπλέον με τη δημόσια εκπαίδευση έχεις τη δυνατότητα να πας μετά για εράσμους έξω ή να δώσεις κατατακτήριες για κάτι που θα σε ενδιαφέρει περισσότερο. 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι αν περάσεις μακριά σκέφτεσαι και τα οικονομικά που ίσως δεν τα έχεις αυτή τη στιγμή. Απλά κατά τη γνώμη μου μην το αφήσεις καν αυτό. Εφόσον έχεις τελειώσει ΕΠΑΛ θα σου πρότεινα να γραφτείς στον ΟΑΔΕΔ (θα τους πεις ότι μόλις τελείωσες το λύκειο με αυτή την ειδικότητα) και αν σου βρουν κάποια δουλειά καλώς ή αν βρεις εσύ κάποια δουλειά θα ήταν καλό, έτσι ώστε να μην κάνεις καμία βιαστική κίνηση και δεν είναι η σωστή. πχ να πας στρατό και στο δεύτερο μήνα να παρουσιαστεί κάποια καλή ευκαιρία και να τραβάς τα μαλλιά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας με μία φορολογική δήλωση (εσύ θα πας στην εφορία να πάρεις χαρτί ότι δεν έχεις κάνει ποτέ φορολογική δήλωση), με το ΑΦΜ σου(αν δεν έχεις, το βγάζεις στην εφορία πάλι), με το απολυτήριο λυκείου, ταυτότητα, έναν λογαριασμό της εθνικής τράπεζας, και αν δεν κάνω λάθος, θέλει και τα ένσημά σου (εφόσον δεν έχεις δουλέψει δεν ξέρω αν τα θέλει. καλύτερα να ρωτήσεις εκεί). 

δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας με μία φορολογική δήλωση (εσύ θα πας στην εφορία να πάρεις χαρτί ότι δεν έχεις κάνει ποτέ φορολογική δήλωση), με το ΑΦΜ σου(αν δεν έχεις, το βγάζεις στην εφορία πάλι), με το απολυτήριο λυκείου, ταυτότητα, έναν λογαριασμό της εθνικής τράπεζας, και αν δεν κάνω λάθος, θέλει και τα ένσημά σου (εφόσον δεν έχεις δουλέψει δεν ξέρω αν τα θέλει. καλύτερα να ρωτήσεις εκεί). 

 

δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι. 

οκ ευχαριστω και παλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που σου προτείνω και αυτό που έκανα και εγώ, είναι να πάω στρατό και όταν έχω άδεια, να αρχίσω να ψάχνω για δουλειά πρώτα και μετά να κοιτάξω για πανελληνιες κτλ. Όσο είσαι στο στρατό, δεν έχεις ανάγκη από σπίτι ηλεκτρισμό κτλ. Εγώ εκεί βασίστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξαναδώσεις πανελλήνιες στα σοβαρά, δεν παίζει σαν σενάριο;

Και να δωσω πρεπει να βγαλω παρα πολα μορια για να περασω στην αθηνα .

Αν παω στρατο αξιζει να δηλωση τωρα οτι θα παω σε καποια σχολη ωστε να εχω και το φοιτιτικο πασο ? ή μετα απο καποιο καιρο δεν ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πας φαντάρος, βρες τι θες να κάνεις στη ζωή σου πρώτα. 

 

Σχετικά με τον στρατό, όταν με κάλεσαν πρώτη φορά ήταν 24 μήνες, τώρα αν πάω θα κάνω 8. Σκέψου να σκεφτόμουν σαν κι εσένα και να είχα παρουσιαστεί και υπηρετήσει 1.5 χρόνο παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...