Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ενα θεμα που ζητηθηκε. Ηρθε η ωρα να γινει πραγματικοτητα. Διαβαστε καλα παρακαλω τις παρακατω 10 γραμμες κειμενου πριν ποσταρετε.

 

Οποιοδηποτε "no-name κινεζικο" (με την εννοια του μη επωνυμου και προερχομενου απο ebay ή κινεζομαγαζα) tablet ή smartphone να δημοσιευεται εδω και οχι σε νεο θεμα.

 

Βασικη προϋποθεση μιας και ειμαστε στην ενοτητα των προσφορων ειναι η τιμη να ειναι καλυτερη απο την συνηθη τους, και οχι απλα καλη σε σχεση με τα επωνυμα. Να αποτελει προσφορα λοιπον για την δικη του κατηγορια των κινεζο-tab/smart. 

 

Δεν θα ηθελα αντιπαραθεσεις "διαρκειας" για το αν αξιζουν ή οχι. Η οποια γνωμη για συγκεκριμενο προιον μπορει να κατατεθει με ενα ποστ αλλα οχι να διαβαζουμε "διαλογους". Ειδικα σε ενα megathread θα χαθει η μπαλα μαζι με τις οποιες προσφορες που θα υπαρχουν. Θυμιζω ειμαστε στις προσφορες.  Θεματα για κουβεντα/αντιπαραθεση υπαρχουν αλλα και μπορουν να ανοιγουν στις αντιστοιχες ενοτητες.

 

Βοηθηστε λοιπον να κρατηθει το θεμα οσο γινεται καθαρο, ετσι ωστε και να παραμεινει αλλα και να λειτουργησει αποδοτικα.

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίο τοπικ, μας χρειαζόταν!!! (τωρα μονο κανένα για ebay θέλουμε μιας κ πιστευω ανήκει σε ξεχωριστή κατηγορία)

 

 

Να ρωτησω π.χ τα κινητα Lenovo, αν κ γνωστη εταιρια τα κινητα θεωρουμε noname κ μπαίνουν εδω σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τοπικ, μας χρειαζόταν!!! (τωρα μονο κανένα για ebay θέλουμε μιας κ πιστευω ανήκει σε ξεχωριστή κατηγορία)

 

 

Να ρωτησω π.χ τα κινητα Lenovo, αν κ γνωστη εταιρια τα κινητα θεωρουμε noname κ μπαίνουν εδω σωστα?

λογικά όχι γιατί είναι μια χαρά επώνυμα και μάλιστα τα τελευταία μοντέλα που έχει βγάλει είναι πολύ τούμπανα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI :
Ας ξαμολυθουμε μπας και βρουμε καλυτερη τιμη απο τα 263 $ για το πιο high end china-tablet αυτη τη στιγμή : http://www.geekbuying.com/item/Cube-U30GT-10-1-inch-Quad-Core-RK3188-Android-4-1-Tablet-PC-Retina-Screen-1920-1200-2GB-RAM-16GB-BT-Gyroscope-314425.html  

 

To πήρε φίλος και απο όσο πρόλαβα και το δουλεψα  ειναι πολυ δυνατο και με καλή μπαταρια . H οθόνη του respect . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Lenovo, ZTE, Huawei, αν και επώνυμα μου φαίνεται πιο λογικό να υπάρχουν εδώ. Τα περισσότερα έτσι κι αλλιώς τα βρίσκουμε σε λογικές τιμές μόνο σε κινέζικα καταστήματα.

 

Νομίζω όμως οτι πρώτα καλό θα ήταν να υπάρχει ένα index των αξιοπιστων - βάση εμπειριών - καταστημάτων της μαμάς-Κίνας, γιατί υπάρχουν μαγαζάκια με καλές τιμές που δεν έχουμε ασφαλή δεδομένα περι αξιοπιστίας.
 
πχ αυτο το geekbuying τι λέει? Αξίζει για μερικά δολάρια να το προτιμήσω έναντι άλλων γνωστών καταστημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούμπανο το κινεζάκι!! Σε τέτοια τιμή γλυτώνεις τελωνείο όμως με κανά τρικ; πχ Αναγραφομένο "ψηφιακή κορνίζα"; 

Γλυτωνεις τελωνειο σιγουρα αν στο στειλουν με singapure post.ετσι πηρα και εγω το tabletaki μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα το νήμα παιδιά.
Και το κινεζάκι που μπήκε για ποδαρικό είναι πολύ δυνατό.

Θα περιμένω λίγες μέρες παρακολουθόντας τη συζήτηση κι αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο μάλλον θα το χτυπήσω. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα ainol, cube, pipo κτλ εγώ δεν τα λέω no name. Μια χαρα επώνυμες εταιρίες είναι.

 

No name είναι αυτά που λένε tablet android 4.0 και έχουν παρωχημένα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dith, on 28 May 2013 - 2:01 PM, said:

 

 

 

πχ αυτο το geekbuying τι λέει? Αξίζει για μερικά δολάρια να το προτιμήσω έναντι άλλων γνωστών καταστημάτων?

έχω ψωνισει απο geekbuying 7 φορες (android TV mk808B) για μενα και φιλους και προσφατα τσιμπησα αυτο http://www.banggood.com/Wholesale-AMPE-A78-Dual-Core-RK3066-1_6GHz-7-Inch-IPS-Android4_1-8G-Tablet-PC-p-63539.html

και μου ήρθε αφοβα απο banggood .

Σε οτι εχω αγορασει δεν χρειαστηκε να επικοινωνησω μαζι τους για τρικς του στυλ Gift kai λιγοτερο απο 20$ αποδειξη-αξια και δεν εφαγα καποια ήττα απο τελωνείο .

Delivery εντος 2 εβδομαδων στην καλυτερη.

Το U30GT2 ειναι τουμπανο , αλλα παιζουν και καποια που δεν εχω κανει hands on με 2048 x 1536px Ρετσίνα :-DIPS

 

http://www.pandawill.com/onda-v972-quad-core-tablet-pc-android-41-97-inch-retina-ips-screen-2g-ram-4k-video-black-p70627.html (για την CPU δεν ξερω αν ειναι καλυτερη της RK3188 Quad Core και το Cube έχει 32GB αντι για 16 GB αλλα μικροτερη μπαταρια) whatever floats your goat guys... απο επιλογες αλλο τπτ ... τα εκπτωτικα κουπονια στα hot / new deals σπανιζουν :-( .

 

και μετα ειναι και το ψαξιμο που πρεπει να γινει (καθοτι κινεζικα) στο Οnda ας πουμε που ειναι αλουμινιο , λενε οτι δεν εχει καλο σημα wifi .... παντως 9.7" καλυτερες για μενα απο 10.1" , δεν ειναι τοσο μακροστενο (16:9 like) το tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο αρκετό ψαξιμο , βρηκα οτι αυτο παραειναι καλο για τα λεφτα του (180 ευρο) ... την παγιδα δεν εχω βρει ακομα .
http://www.geekbuying.com/item/Cube-U9GTV-Quad-Core-RK3188-9-7-inch-Android-4-1-Tablet-PC-Retina-Screen-2048-1536-2GB-RAM-16GB-BT-White-314679.html

10000Mah μπαταρία - 2048 x1536 (" Ipad 4Gen" like) - Bluetooth (πολλα δεν εχουν) - 28nm RK3188 Quad - 2GB DDR3 -2 Hχεία (σημαντικό! ) - Φοβερο community support (4.2 stable) - καλο wifi
https://www.youtube.com/watch?v=b267-BXKxtU

και ολα αυτα σε τιμη μικρότερη απο του nexus 7 . Απο τις καμερες παντως μην περιμενετε τρελες επιδοσεις.

Επισης με 4.1.1, το touch του οπως βλεπω στα videos εχει ενα θεματακι αποκρισης , το ιδιο είχε και το U30GT2 αλλα με 4.2 που το ξαναδούλεψα ηταν μακραν πιο fluid. 

Επεξ/σία από papeipa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω δεν υπάρχει αυτό το tablet!!!

 

 

Πιστεύετε μέσα στο καλοκαίρι να βγουν οι καινούργιοι επεξεργαστές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ψωνισει απο geekbuying 7 φορες (android TV mk808B) για μενα και φιλους και προσφατα τσιμπησα αυτο http://www.banggood.com/Wholesale-AMPE-A78-Dual-Core-RK3066-1_6GHz-7-Inch-IPS-Android4_1-8G-Tablet-PC-p-63539.html

και μου ήρθε αφοβα απο banggood .

 

Εντυπώσεις ? καλή τιμή μου φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα μια ταμπλέτα cube u18gt 8gb 7' πριν κανένα εξάμηνο ίσως και παραπάνω την πλήρωσα 55-60 ευρώ. Στην αρχή ήταν πολύ καλή σε ένα μήνα όμως η το touch βγήκε off... οπότε παπαλα η ταμπλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό ψαξιμο , βρηκα οτι αυτο παραειναι καλο για τα λεφτα του (180 ευρο) ... την παγιδα δεν εχω βρει ακομα .

Η μουσικη με την Celine Dion στο βιντεο ειναι ολα τα λεφτα!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...