Προς το περιεχόμενο

3D Printing


thief7710

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο φορουμ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εχουν ολοι μουσκεψει τα μπουτια τους με το 3D printing? Τι το τοσο επανασταστικο εχει φερει στη ζωη μας? Περα απο το οτι μπορω πχ να φτιαξω ενα τουβλακι lego μονος μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο.

 

Και βασικα αυτο που με τσατιζει περισσοτερο. Βλεπω αρθρα τυπου "Μωρο ακουει και παλι μετα απο μεταμοσχευση 3d printed αυτιου" η "παπακι περπαταει και παλι αφου του βαλαν 3d printed ποδι"

 

Δηλαδη μεχρι χθες που δεν ειχαμε 3d printers δεν μπορουσαμε να φτιαξουμε τα αντιστοιχα μοσχευματα. Δεν ειχαμε καμερες και λειζερ κτλ κτλ που μπορουσαν να σκαλισουν ενα κομματι - τι σκατα υλικο χρησιμουποιουν οι 3d printers - σε οτι σχημα θελαμε?

 

Το μονο συγκλωνιστικο με την παρτη τους ειναι οτι ειναι οι πρωτες μηχανες που μπορουν να "αναπαραχθουν" αλλα και παλι μισες δουλειες. Το να μπορεις να τυπωσεις τα μερη σου ειναι σαν γενναν οι γυναικες μερη. 2 ποδια 2 χερια κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλό είναι οτι είναι κάτι σχετικά φτηνό, μπορεί να ταγοράσει κάποιος, αν όχι τώρα που έχουνε κανα χιλιαρικο αλλα σε 3-4 χρόνια που θα πεσουνε αρκετά όπως όλα. αυτό κυρίως για home κατασταση. στη βιομηχανία τα cnc ζουν και βασιλεύουν. 

 

3d printers χρησιμοποιούν πλαστικά πελλετ αν δεν κανω λαθος.

 

οριστε μια χρήση. σου λειπει καποιο εργαλειο. τσουπ το φτιαχνεις...

 

 

τελευταία είδα βεβαια οτι φτιαξανε και όπλο που δουλευει...ο θεος βοηθος δηλαδη...

 

εδώ μια παρουσίαση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο φορουμ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εχουν ολοι μουσκεψει τα μπουτια τους με το 3D printing? Τι το τοσο επανασταστικο εχει φερει στη ζωη μας? Περα απο το οτι μπορω πχ να φτιαξω ενα τουβλακι lego μονος μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο.

 

Και βασικα αυτο που με τσατιζει περισσοτερο. Βλεπω αρθρα τυπου "Μωρο ακουει και παλι μετα απο μεταμοσχευση 3d printed αυτιου" η "παπακι περπαταει και παλι αφου του βαλαν 3d printed ποδι"

 

Δηλαδη μεχρι χθες που δεν ειχαμε 3d printers δεν μπορουσαμε να φτιαξουμε τα αντιστοιχα μοσχευματα. Δεν ειχαμε καμερες και λειζερ κτλ κτλ που μπορουσαν να σκαλισουν ενα κομματι - τι σκατα υλικο χρησιμουποιουν οι 3d printers - σε οτι σχημα θελαμε?

 

Το μονο συγκλωνιστικο με την παρτη τους ειναι οτι ειναι οι πρωτες μηχανες που μπορουν να "αναπαραχθουν" αλλα και παλι μισες δουλειες. Το να μπορεις να τυπωσεις τα μερη σου ειναι σαν γενναν οι γυναικες μερη. 2 ποδια 2 χερια κτλ

 

Το reprap που έχω από το 2010 το έφτιαξα, γιατί χρειαζόμουν μερικά custom κομμάτια για τα ρομπότ που φτιάχνω χρησιμοποιώντας το NTX. (και για κάτι όπλα που ήθελα να φτιάξω για τους στρατούς μου στο warhammer)

Και θα μου στοίχιζαν περισσότερο να τα ζητήσω από κάποιον να τα τυπώσει, παρά να φτιάξω τον εκτυπωτή. Από εκεί και μετά, η ιδέες ήταν το μόνο πράγμα που έλειπαν, μιας και βοήθησε ακόμα και στα άλλα χόμπυ μου. 

π.χ στην κατασκευή ξύλινων πλοίων, εκτύπωσα τα κομμάτια που χρειάστηκα, για να μετατρέψω το dremel σε μικρό μεταλικό τόρνο. 

 

Αυτή την περίοδο, σχεδιάζω μια καλή απλή ιδέα για το κινητό, που ίσως πουλάω στο ebay σύντομα, μόλις βελτιώσω την κατασκευή.

 

 

Για ανθρώπινα όργανα κλπ, οι εκτυπωτές χρησιμοποιούνται για την κατασκευή ακριβούς αντίγραφου του μέλους. Άλλο να έχεις ένα κομμάτι μέταλλο/πλαστικό και να προσπαθείς να το φτιάξεις με γλυπτική και εργαλεία, και άλλο να το τυπώνεις χιλιοστό χιλιοστό με την τρομερή ακρίβεια ενός εκτυπωτή. Και μια σημείωση. 3D σκάνερ είναι το ίδιο εύκολοι. Χρειάζεσαι μια laser δεσμίδα φωτός (από pen), μια καλή web cam και λογισμικό.

 

Φαντασία και ιδέες να έχεις, και όλα γίνονται πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς ότι πλέον στοιχίζουν από 75 δολάρια (οι εκτυπωτές-στυλό) και 600 δολάρια ένας απλός εκτυπωτής 3D, τότε όντως έχουν φέρει την επανάσταση γιατί μπορείς να παράγεις τα δικά σου αντικείμενα ακριβώς όπως τα θέλεις. 
Υπάρχουν εκτυπωτές (μέγεθος ενός δωματίου) που φτιάχνουν τοίχους από μπετόν... 
Κάνεις απόσβεση δηλαδή μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα. Δεν χρειάζεσαι εργατικά χέρια. 
Η NASA έχει παραγγείλει project για 3D printer που να φτιάχνει πίτσα! ! ! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρηστικότητα είναι πέρα από τη φαντασία, ειδικά για δημιουργικούς ανθρώπους που ως συνήθως υπολείπονται εξαρτημάτων για να κάνουν την ιδέα τους πράξη. Είχαμε τα μικρά CNC, τώρα θα έχουμε και τους 3D printers κι η δημιουργικότητα κάποιων ανθρώπων θα απογειωθεί.

 

Το πρόβλημα που εντοπίζω είναι στο ότι δεν είναι εύκολο ο καθένας να γίνει εξπέρ στη χρήση ενός λογισμικού για 3D design. Δηλαδή έστω εγώ θέλω να εκτυπώσω ένα πλαστικό τμήμα για κάποια custom κατασκευή μου. Για να το τυπώσω πρέπει να το σχεδιάσω πρώτα και για να το σχεδιάσω πρέπει να έχω κάποιες ικανότητες στη χρήση ενός ιδιαίτερου λογισμικού και να γίνει ο σχεδιασμός και με μια κάποια ακρίβεια ως προς τις διαστάσεις.

 

Ουσιαστικά, έστω κι αν όλοι μπορούσαν να αποκτήσουν έναν 3D εκτυπωτή αυτή τη στιγμή, το 99,99% του κόσμου το μόνο που θα μπορούσε να εκτυπώνει θα είναι είτε έτοιμα σχέδια, είτε κάποια χοντρομαλακία που σχεδίασε χωρίς πολύ προσοχή σε κάποιο φτωχό DIY λογισμικό.

 

Ά και στο μέλλον μάλλον θα πρέπει να προβλεφτεί και κάδος ανακύκλωσης γι αντικείμενα από 3D printers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να φτιαξω μια λιστα στο μυαλο μου με αντικειμενα που θελω να φτιαξω και δεν μπορω να βαλω τελος . Θα ειναι τρομερο εργαλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά και στο μέλλον μάλλον θα πρέπει να προβλεφτεί και κάδος ανακύκλωσης γι αντικείμενα από 3D printers.

 

Στην Ελλάδα του 2013, δεν έχει έρθει η ανακύκλωση πλαστικού ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημερα στο φορουμ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εχουν ολοι μουσκεψει τα μπουτια τους με το 3D printing? Τι το τοσο επανασταστικο εχει φερει στη ζωη μας? Περα απο το οτι μπορω πχ να φτιαξω ενα τουβλακι lego μονος μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο.

 

Και βασικα αυτο που με τσατιζει περισσοτερο. Βλεπω αρθρα τυπου "Μωρο ακουει και παλι μετα απο μεταμοσχευση 3d printed αυτιου" η "παπακι περπαταει και παλι αφου του βαλαν 3d printed ποδι"

 

Δηλαδη μεχρι χθες που δεν ειχαμε 3d printers δεν μπορουσαμε να φτιαξουμε τα αντιστοιχα μοσχευματα. Δεν ειχαμε καμερες και λειζερ κτλ κτλ που μπορουσαν να σκαλισουν ενα κομματι - τι σκατα υλικο χρησιμουποιουν οι 3d printers - σε οτι σχημα θελαμε?

 

Το μονο συγκλωνιστικο με την παρτη τους ειναι οτι ειναι οι πρωτες μηχανες που μπορουν να "αναπαραχθουν" αλλα και παλι μισες δουλειες. Το να μπορεις να τυπωσεις τα μερη σου ειναι σαν γενναν οι γυναικες μερη. 2 ποδια 2 χερια κτλ

 

Σα να διαβαζω καποιον στα early 90s να μιλαει υποτιμητικα για το ιντερνετ π.χ "σιγα, τα δρομολογια των τραινων παιρνω ενα τηλεφωνο και τα μαθαινω), πιο πολυ ωρα θελω να συνδεθω με αυτα τα πως διαολο τα λενε modems"

 

Εγω την βρισκω εκπληκτικη καινοτομια απο σοβαρα πραγματα (ενα προσθετικο μελος δεν απαιτει πια τα εξωφρενικα ποσα) μεχρι πιο απλα (σας στελνω τωρα σε email το εξαρτημα που σας λειπει).

 

Σκεψου οτι η τυπογραφια μολις βγηκε δεν αλλαξε τον κοσμο. Λιγοι ηξεραν να διαβαζουνε/ χρειαζοταν βιβλια. Στην τελικη πιο ευκολα εβρισκες καποιον να σου αντιγραψει με το χερι μια αγια γραφη, παρα να αγορασει πιεστηριο.

 

Βαλε λιγο την φαντασια σου να δουλεψει, θα αλλαξει πολλα πραγματα γυρω μας, σχεδον σαν τα κινητα τηλεφωνα. Ενα μικρο θαυμα, προσβασιμο σε πολλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ειχα αυτον τον εκτυπωτη -λεμε τώρα- θα μπορουσα να του πω εκτυπωσε μου ενα ραβδί απο το harry potter και θα μου εβγαζε ενα ακριβες αντίγραφο? επισης, τα υλικα που θα χρησιμοποιει δεν θα ειναι ακριβά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. και αυτο στο φτιαχνει  :P αρκει το μεγεθος του να ειναι μικροτερο απο τον την επιφανεια στην οποια τυπωνει το μηχανημα...

οχι δε πρεπει ναναι ακριβα. νομιζω ειναι πλαστικα πελλετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου δωσω ενα μικρο και αστειο παράδειγμα.

ας πουμε οτι εισαι μηχανικός αυτοκινήτων ή συλλέκτης κι εχεις ενα παλιο αυτοκίνητο,του οποίου τα ανταλλακτικά,είτε κοστίζουν μια περιουσία,ειτε δεν υπάρχουν...Τι κάνεις; φτιάχνεις σε ψηφιακό αρχείο το ανταλλακτικό(το σχεδιάζεις ή το φωτογραφίζεις και μετα το κάνεις 3d)και μετα αρχίζεις και το παράγεις! Τωρα παρε αυτο το παράδειγμα και εφάρμοσε το σχεδόν παντού.

 

ας πουμε εχεις μια μηχανή και σου χάλασε το φτερό,θα μπαίνεις στο αναλογο νημα του φορουμ των μοτο,θα κατεβαζεις το αρχειο και βουαλα!

Το αυτο το ειδα σημερα στο hatebook,το εκανε μια εταιρία που φτιαχνει πράγματα για μηχανές,τύπωσαν για πλάκα,μια ολόκληρη αλυσίδα μετάδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εσύ μιλάς για  fabricator, και αυτό κοστίζει (μερικές δεκάδες χιλιάρικα). Αλλά ναι αυτό που λες γίνεται.

 

Νομίζω κάποιοι τώρα τελευταία παλεύουν για extruder για το mendel για μέταλλα και κεραμικά. Αλλά ακόμα είναι σε βρεφικό στάδιο.

 

 

 


οχι δε πρεπει ναναι ακριβα. νομιζω ειναι πλαστικα πελλετ...

 

Εξαρτάρται τον extruder που χρησιμοποιείς.

 

Στο Darwin Thermoplastic extruder που χρησιμοποιώ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια μεγάλη γκάμα από πολυμερή (σχεδόν όλα της αγοράς). Συνήθως το πιο φτηνό υλικό που χρησιμοποιείται είναι 0.3 χιλιοστά διάμετρο πλαστικό σωλήνας, που έρχεται σε ρολό και  διάφορα χρώματα.

 

Αντίθετα εγώ χρησιμοποιώ PLA (polylactic acid) για τις ιδιότητές του, και για οικολογικούς λόγους. Αφού είναι bio-degradable και προέρχεται από αραβόσιτο συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι ενα θέμα. αλλα φαντάσου αντιστοιχα δεν εχει ο καθενας μας εκτυπωτή Α3. οποτε αν για να τυπωσεις κατι σου ζητήσουνε λίγα, το πας και έξω. στην αρχή δε θαναι λίγα και ειναι λογικό, αλλα σε 5-6 χρόνια ποτε δεν ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...