Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για δραματικές σχολές; Κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι, η σχολή δεν με βοήθησε καθόλου. Κανέναν δεν βοηθάει. Εκτός κι αν ξέρεις να γλύφεις καλά. Εγώ δεν το μπόρεσα ποτέ να το κάνω :P 

κινηματογράφο δεν θα κάνεις σε καμία σχολή. 

Έχω δουλέψει σε ταινίες αλλά τις δουλειές τις βρήκα μόνη μου. Δεν περίμενα να μου πει κάποιος "έλα". Ψάχτηκα εντελώς μόνη μου. η σχολή δεν βοήθησε στο παραμικρό. Και ακόμα περιμένω λεφτά από τις παραγωγές παρόλα αυτά... 

Τώρα φτιάχνω δική μου ομάδα με έναν σκηνοθέτη και θα είμαι βοηθός σκηνοθέτη εγώ. 

Αν θες να δουλέψεις έξω, μην περιμένεις και πολλά. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι ηθοποιοί που έχουν ατζέντη.. Εσύ χωρίς ατζέντη δεν πρόκειται να βρεις δουλειές έξω.  (σπάνια θα βρεις κάτι και αυτό αν έχεις τέλεια προφορά και αρκετά λεφτά για χάσιμο για να έχεις όσο ψάχνεις δουλειές). 

Δεν σ'το λέω για να σε απογοητεύσω. Έτσι είναι αυτή η δουλειά. 

Εάν θες πραγματικά να ασχοληθείς με αυτό, φύγε έξω. Στο Ελλαδιστάν δεν θα κάνεις τί-πο-τα. Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις ένα ρολάκι αν είσαι άντρας... 

Μην κοιτάς που οι σχολές λένε "μάθημα κινηματογράφου". Ένα ηλίθιο θεωρητικό μάθημα για το πώς δουλεύει μία κάμερα είναι κατά βάση... Για κινηματογράφο θα κάνεις σεμινάρια. (πολλά σεμινάρια) και θα βρεις και έναν σκηνοθέτη να τον πάρεις παραμάσχαλα να σε βάλει να κάνεις πρακτική γιατί στα casting θα τρέμεις σαν το ψάρι αν δεν έχεις κάνει καλή πρακτική στην κάμερα. 

 

Υπουργείο σκέφτεσαι να περάσεις ή όχι; 

Αν δεν σκέφτεσαι να περάσεις, θα σου έλεγα να μην δώσεις τα ωραία σου λεφτάκια σε σχολή. 

Υπάρχει το New York Acting Studio του Ν.Κατή που μπορείς να κάνεις μαθήματα από 35 ευρώ/μήνα. (διαλέγεις εσύ τα μαθήματα) 

νομίζω έχει και Υποκριτική για τον κινηματογράφο. Εγώ σκέφτομαι να πάω εκεί κάποια στιγμή για coaching. 

Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να σου ζητήσουν ποτέ πτυχίο σε δουλειές. 

Και για να κάνεις μεταπτυχιακό ή να δώσεις κατατακτήριες για Θεατρικών Σπουδών πρέπει να έχεις περάσει υπουργείο. 

 

 

 

Υπουργείο θα δώσω φέτος κάνω ήδη προετοιμασία αν και θεωρώ τελείως αντισυνταγματικές τις συγκεκριμένες εξετάσεις το να σε εξετάζουν δηλαδή πάνω σε κάτι το οποίο ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ αλλά αφού έτσι έχουν τα πράγματα τι να κάνουμε. Σίγουρα δεν βασίζομαι μόνο στην Ελλάδα μόλις τελειώσω θα κάνω και σεμινάρια και έξω σίγουρα γενικά θα το ψάξω πολύ. Για το New York Acting Studio

 το έψαξα ήδη αλλά μου είπαν οτι δεν ειναι αναγνωρισμένο οπότε το αφήνω για αργότερα για τύπου σεμινάρια.Σκέφτομαι αφού πάρω το πτυχίο να γραφτώ σε κάποιο γραφείο προώθησης ξέρεις αυτα που σου βρίσκουν δουλειές και καλά...δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να βοηθήσουν ή αν είναι απάτη. Απλά θέλω να τελειώσω μια δραματική γιατί αλλιώς αν κάνω μόνο σεμινάρια δεν θα έχω καμία περίπτωση να πάρω ρόλο πουθενα έτσι δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ισχύει αυτό που λες.. 
Οι περισσότεροι δεν έχουν τελειώσει δραματική σχολή (είμαι ανάμεσα σε αυτούς γιατί έφυγα από τη σχολή 2 μήνες πριν τελειώσω)
Και έχω δουλέψει και κάνω δικά μου πράγματα και συνεχίζω τις σπουδές μου με σεμινάρια. 
Καμία σχολή δεν είναι αναγνωρισμένη εάν δεν περάσεις Υπουργείο. Άσε τι θα σου πουν. Αν δεν περάσεις Υπουργείο δεν έχει καμία "πέραση" το "πτυχίο" σου... 

Τσέκαρε το Ωδείο Αθηνών. Νομίζω είναι από τις σχολές που δεν θέλει Υπουργείο (αλλά δεν ορκίζομαι γιατί δεν το έχω ψάξει). 
Στην ακμή σου δίνουν BA πάντως να ξέρεις. (οπότε δεν χρειάζεσαι Υπουργείο). Εγώ θα το προτιμούσα εφόσον θέλω να συνεχίσω σπουδές έξω. 
τα δίδακτρα είναι 450 νομίζω. Αλλά σου δίνει BA. Κάτι που δεν θα σου δώσει καμία σχολή. Και όσα παιδιά έχω γνωρίσει από εκεί, είναι καλοί ηθοποιοί και μου είπαν ότι έχουν κάνει πολύ καλά μαθήματα. Και κινηματογράφο έχει και μεθόδους υποκριτικής (κάτι που στις Ελληνικές Δραματικές Σχολές δεν κάνουν). 

Συμβουλή μου είναι εάν δεν σου περισσεύουν, καλύτερα να τα δώσεις κάπου που θα μπορείς να συνεχίσεις τις σπουδές σου μετά... (όπως πχ στην Ακμή, επειδή παίρνεις bachelor of arts από το Queen Margaret. Ή αν περάσεις Υπουργείο, να πας σε μία οικονομική σχολή.) 
Κάνεις μόνος σου προετοιμασία ή σε σχολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύει αυτό που λες.. 

Οι περισσότεροι δεν έχουν τελειώσει δραματική σχολή (είμαι ανάμεσα σε αυτούς γιατί έφυγα από τη σχολή 2 μήνες πριν τελειώσω)

Και έχω δουλέψει και κάνω δικά μου πράγματα και συνεχίζω τις σπουδές μου με σεμινάρια. 

Καμία σχολή δεν είναι αναγνωρισμένη εάν δεν περάσεις Υπουργείο. Άσε τι θα σου πουν. Αν δεν περάσεις Υπουργείο δεν έχει καμία "πέραση" το "πτυχίο" σου... 

 

Τσέκαρε το Ωδείο Αθηνών. Νομίζω είναι από τις σχολές που δεν θέλει Υπουργείο (αλλά δεν ορκίζομαι γιατί δεν το έχω ψάξει). 

Στην ακμή σου δίνουν BA πάντως να ξέρεις. (οπότε δεν χρειάζεσαι Υπουργείο). Εγώ θα το προτιμούσα εφόσον θέλω να συνεχίσω σπουδές έξω. 

τα δίδακτρα είναι 450 νομίζω. Αλλά σου δίνει BA. Κάτι που δεν θα σου δώσει καμία σχολή. Και όσα παιδιά έχω γνωρίσει από εκεί, είναι καλοί ηθοποιοί και μου είπαν ότι έχουν κάνει πολύ καλά μαθήματα. Και κινηματογράφο έχει και μεθόδους υποκριτικής (κάτι που στις Ελληνικές Δραματικές Σχολές δεν κάνουν). 

 

Συμβουλή μου είναι εάν δεν σου περισσεύουν, καλύτερα να τα δώσεις κάπου που θα μπορείς να συνεχίσεις τις σπουδές σου μετά... (όπως πχ στην Ακμή, επειδή παίρνεις bachelor of arts από το Queen Margaret. Ή αν περάσεις Υπουργείο, να πας σε μία οικονομική σχολή.) 

Κάνεις μόνος σου προετοιμασία ή σε σχολή; 

 

 

Κάνε σε ιδιωτική σχολή ευτυχώς με πολύ χαμηλά δίδακτρα ξεκίνησα 15 ιουλίου και θα κάνω μέχρι και τις εξετάσεις του υπουργείου ελπίζω να μου φτάσει ο χρόνος για την προετοιμασία που χρειάζομαι...Τ ιεκ να σου πω την αλήθεια δεν τα πολυεμπιστεύομαι οχι γιατι δεν τα θεωρώ καλά αλλα γιατί δεν έχω ακούσει σχεδόν κανέναν ηθοποιό που δουλεύει να έχει τελειώσει ιεκ. Βέβαια αυτο το πτυχίο που λές είναι πολύ καλό για έξω αλλα νομίζω ότι αν περάσεις υπουργείο μπορείς πάλι να συνεχίσεις έξω τις σπουδές σου...Κάτι ακόμα το πτυχίο απο τις δραματικές σχολές δεν θεωρείται BA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. 
Μία βεβαίωση σπουδών σου δίνουν. Εκτός και αν περάσεις υπουργείο που παίρνεις κρατικό πτυχίο με το οποίο μπορείς να κάνει MA έξω (αν περάσεις τις εξετάσεις έξω) και μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες εδώ για Θεατρικών Σπουδών.
Δεν έχει σημασία ποια σχολή θα τελειώσεις. Αν θα είναι ιεκ ή δραματική σχολή... Αν είσαι καλός δεν πα να έχεις μάθει τα πάντα από βιβλία, όλο και κάτι θα καταφέρεις να κάνεις :) 
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις! 
Μην αγχωθείς. :) 
Να είσαι σβέλτος και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι έχεις πολλά μέσα σου :) 
Κι αν δεν περάσεις μη σκάσεις. :) 
Μπορείς και να ξαναδώσεις του χρόνου και να δουλέψεις κανονικά και χωρίς κάποιο κρατικό πτυχίο :) 

Πάντως, δώσε και κρατικό/εθνικό. Ποτέ δεν ξέρεις. αν είσαι και 1.80 και γεροδεμένος κτλ ίσως σε πάρουν. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές σου πραγματικά να είσαι καλά θα τις ακολουθήσω και εσύ καλή συνέχεια εύχομαι και που ξέρεις ίσως κάποια μέρα συνεργαστούμε κιόλας  :-D



όχι. 
Μία βεβαίωση σπουδών σου δίνουν. Εκτός και αν περάσεις υπουργείο που παίρνεις κρατικό πτυχίο με το οποίο μπορείς να κάνει MA έξω (αν περάσεις τις εξετάσεις έξω) και μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες εδώ για Θεατρικών Σπουδών.
Δεν έχει σημασία ποια σχολή θα τελειώσεις. Αν θα είναι ιεκ ή δραματική σχολή... Αν είσαι καλός δεν πα να έχεις μάθει τα πάντα από βιβλία, όλο και κάτι θα καταφέρεις να κάνεις :) 
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις! 
Μην αγχωθείς. :) 
Να είσαι σβέλτος και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι έχεις πολλά μέσα σου :) 
Κι αν δεν περάσεις μη σκάσεις. :) 
Μπορείς και να ξαναδώσεις του χρόνου και να δουλέψεις κανονικά και χωρίς κάποιο κρατικό πτυχίο :) 

Πάντως, δώσε και κρατικό/εθνικό. Ποτέ δεν ξέρεις. αν είσαι και 1.80 και γεροδεμένος κτλ ίσως σε πάρουν. :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές σου πραγματικά να είσαι καλά θα τις ακολουθήσω και εσύ καλή συνέχεια εύχομαι και που ξέρεις ίσως κάποια μέρα συνεργαστούμε κιόλας   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπουργείο θα δώσω φέτος κάνω ήδη προετοιμασία αν και θεωρώ τελείως αντισυνταγματικές τις συγκεκριμένες εξετάσεις το να σε εξετάζουν δηλαδή πάνω σε κάτι το οποίο ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ αλλά αφού έτσι έχουν τα πράγματα τι να κάνουμε. Σίγουρα δεν βασίζομαι μόνο στην Ελλάδα μόλις τελειώσω θα κάνω και σεμινάρια και έξω σίγουρα γενικά θα το ψάξω πολύ. Για το New York Acting Studio

 το έψαξα ήδη αλλά μου είπαν οτι δεν ειναι αναγνωρισμένο οπότε το αφήνω για αργότερα για τύπου σεμινάρια.Σκέφτομαι αφού πάρω το πτυχίο να γραφτώ σε κάποιο γραφείο προώθησης ξέρεις αυτα που σου βρίσκουν δουλειές και καλά...δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να βοηθήσουν ή αν είναι απάτη. Απλά θέλω να τελειώσω μια δραματική γιατί αλλιώς αν κάνω μόνο σεμινάρια δεν θα έχω καμία περίπτωση να πάρω ρόλο πουθενα έτσι δεν είναι;

 

Καλά, και φυσικός να θέλεις να σπουδάσεις θα δώσεις εξετάσεις πανελλαδικές στη φυσική, μαθηματικός στα μαθηματικά, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την διάκριση στις εξετάσεις του υπουργείου για τους ηθοποιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και φυσικός να θέλεις να σπουδάσεις θα δώσεις εξετάσεις πανελλαδικές στη φυσική, μαθηματικός στα μαθηματικά, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την διάκριση στις εξετάσεις του υπουργείου για τους ηθοποιούς.

 

δεν είναι το ίδιο εκεί έχεις το σχολείο το οποίο στην ουσία σε προετοιμάζει και όποιος θέλει κάνει και φροντιστήρια ενώ στις συγκεκριμένες πρέπει να σκάσεις χρήματα ανα ώρα κάνα 30 για κάνα δίμηνο μην τρελαθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι το ίδιο εκεί έχεις το σχολείο το οποίο στην ουσία σε προετοιμάζει και όποιος θέλει κάνει και φροντιστήρια ενώ στις συγκεκριμένες πρέπει να σκάσεις χρήματα ανα ώρα κάνα 30 για κάνα δίμηνο μην τρελαθούμε

Υπάρχει άνθρωπος που πέρασε σε ΑΕΙ μόνο με την προετοιμασία του σχολείου χωρίς να σκάσει ένα κάρο λεφτά σε φροντιστήρια;

Ίσως να υπάρχει, αλλά ελάχιστες εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας. Μην τρελαθούμε, για χιλιάδες ευρώ μιλάμε σε φροντιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτη εδω http://www.tabula.gr/Pages/professors.html

Δεν είναι δραματική σχολή αυτή. Σεμινάρια γίνονται. 

Κάτι αντίστοιχο είναι και το Μικρό Πολυτεχνείο. Ο καθηγητής του κινηματογράφου που είχα, διδάσκει κι εκεί. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. 

Εγώ θα τα πρότεινα βέβαια να κάνει κάτι τέτοιο ο TS εάν δεν περάσει Υπουργείο. 

 

Πάντως, όσον αφορά τις εξετάσεις, ναι είναι ο πιο ηλίθιος τρόπος για να κρίνεις κάποιον... Στα ΑΕΙ/ΤΕΙ μπαίνεις με αξιοκρατικό τρόπο. Κρύβουν το όνομά σου κτλ.

Στο Υπουργείο περνάς 1) ανάλογα με το μέσο που έχεις, 2) ανάλογα με τις ορέξεις του εκάστοτε ηθοποιού που σε κρίνει... 

Έχω δει ταλαντούχα παιδιά να μην έχουν περάσει Υπουργείο. Παιδιά που από το πρώτο έτος στη σχολή δουλέψαν με τους καλύτερους σκηνοθέτες. Κι έχω δει άτομα που ούτε καν καταλάβαιναν τι έκαναν και ο καθηγητής τους σκηνοθετούσε μέχρι και τα χέρια επειδή ήταν τόσο άχρηστοι και πέρασαν κανονικά στο Υπουργείο... 

Και στην τελική αφού έτσι κι αλλιώς δίνεις εξετάσεις ξανά στο τρίτο έτος στο Υπουργείο, θα μπορούσαν να ίσχυαν μόνο αυτές... 

 

Πάντως μην τρομάξεις στο Υπουργείο. Μπορεί να τρώνε πατατάκια την ώρα που δίνεις... 

Σε μένα έτρωγαν ποπ κορν και πατατάκια και όταν ξεκίνησα το τραγούδι άρχισαν να τραγουδάνε μαζί μου και να λένε "Πολύ καλή!μπράβο".... -δεν πέρασα- χαχααχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δραματική σχολή αυτή. Σεμινάρια γίνονται. 

Κάτι αντίστοιχο είναι και το Μικρό Πολυτεχνείο. Ο καθηγητής του κινηματογράφου που είχα, διδάσκει κι εκεί. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. 

Εγώ θα τα πρότεινα βέβαια να κάνει κάτι τέτοιο ο TS εάν δεν περάσει Υπουργείο. 

 

Πάντως, όσον αφορά τις εξετάσεις, ναι είναι ο πιο ηλίθιος τρόπος για να κρίνεις κάποιον... Στα ΑΕΙ/ΤΕΙ μπαίνεις με αξιοκρατικό τρόπο. Κρύβουν το όνομά σου κτλ.

Στο Υπουργείο περνάς 1) ανάλογα με το μέσο που έχεις, 2) ανάλογα με τις ορέξεις του εκάστοτε ηθοποιού που σε κρίνει... 

Έχω δει ταλαντούχα παιδιά να μην έχουν περάσει Υπουργείο. Παιδιά που από το πρώτο έτος στη σχολή δουλέψαν με τους καλύτερους σκηνοθέτες. Κι έχω δει άτομα που ούτε καν καταλάβαιναν τι έκαναν και ο καθηγητής τους σκηνοθετούσε μέχρι και τα χέρια επειδή ήταν τόσο άχρηστοι και πέρασαν κανονικά στο Υπουργείο... 

Και στην τελική αφού έτσι κι αλλιώς δίνεις εξετάσεις ξανά στο τρίτο έτος στο Υπουργείο, θα μπορούσαν να ίσχυαν μόνο αυτές... 

 

Πάντως μην τρομάξεις στο Υπουργείο. Μπορεί να τρώνε πατατάκια την ώρα που δίνεις... 

Σε μένα έτρωγαν ποπ κορν και πατατάκια και όταν ξεκίνησα το τραγούδι άρχισαν να τραγουδάνε μαζί μου και να λένε "Πολύ καλή!μπράβο".... -δεν πέρασα- χαχααχχαχα

 

Σε έκοψαν? Πόσες φορές έδωσες?  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. την πρώτη δεν ξέρω γιατί με κόψανε. Ο καθηγητής το είχε σίγουρο φαντάσου :/  τσάμπα 2 χιλιάρικα προετοιμασία.. την δεύτερη φορά πήγα "απλά έτσι". Σκέψου έχασα λόγια κτλ.. έκανα προετοιμασία... μία μέρα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. την πρώτη δεν ξέρω γιατί με κόψανε. Ο καθηγητής το είχε σίγουρο φαντάσου :/  τσάμπα 2 χιλιάρικα προετοιμασία.. την δεύτερη φορά πήγα "απλά έτσι". Σκέψου έχασα λόγια κτλ.. έκανα προετοιμασία... μία μέρα. :P

 

Πωωω κατάλαβα με λόττο θα τους περνάνε ότι να ναι...ελπίζω να είμαι στους τυχερούς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...