Προς το περιεχόμενο

Διακοπές μόνος


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολλοί άνθρωποι το έχουν αυτό, άντρες γυναίκες. Δεν θα έλεγα αγοραφοβία, μάλλον ντροπή θα το έλεγα.

 

Πάντως ρε παιδιά καλό είναι να είσαι κουλ και άνετος, αλλά πώς θα πας να σκάσεις μύτη στη ταβέρνα πχ που  όλοι γύρω σου θα  είναι νεανικές παρέες, ζευγαράκια ή και οικογένειες με παιδιά και εσυ θα πας να αράξεις μόνος σου ανάμεσα τους... Το ίδιο και για ποτό το βράδυ.

Το πρωί μπορείς να πας να αράξεις κάπου να πιεις ένα καφέ ή το ουζάκι σου το μεσημέρι ή να πας για μπάνιο ξέρω γω. Αλλά τα βράδια θες να έχεις και κάποιον παρέα και αν είσαι μόνος σου μπαίνει απαγορευτικό στη νυχτερινή διασκέδαση. Τα μόνα που μπορείς να κάνεις είναι είτε να κόβεις βόλτες ποδαράτο είτε να διαβάσεις κάνα βιβλίο σπίτι ή να πέσεις να κοιμηθείς...

Βέβαια εξαρτάται και από το χαρακτήρα του καθενός.

Ή πολύ απλά, βγαίνεις έξω το βραδάκι μόνος σου και γνωρίζεις άτομα/κοπέλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο και για ποτό το βράδυ...

 

Μπαρ λέγεται. Και μπορεις να κάνεις περισσότερες γνωριμίες από ένα σκατο κλαμπ. Εγώ τουλάχιστον.  Επι του θέματος, μπα δε νομίζω. Θα προτιμούσα με κανά γκομενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει περίπτωση όπου κοπέλα πήγε διακοπές που οργάνωσε παράταξη πανεπιστημίου μόνη της και πέρασε τέλεια. Πιστεύω είναι στον άνθρωπο, εγώ δεν θα μπορούσα να πάω. Θα ένιωθα ότι οι άλλοι με βλέπουν περίεργα και με λυπούνται (επειδή το ίδιο κάνω κι εγώ ίσως βλακωδώς όταν βλέπω άτομα μόνα τους κάπου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει περίπτωση όπου κοπέλα πήγε διακοπές που οργάνωσε παράταξη πανεπιστημίου μόνη της και πέρασε τέλεια. Πιστεύω είναι στον άνθρωπο, εγώ δεν θα μπορούσα να πάω. Θα ένιωθα ότι οι άλλοι με βλέπουν περίεργα και με λυπούνται (επειδή το ίδιο κάνω κι εγώ ίσως βλακωδώς όταν βλέπω άτομα μόνα τους κάπου).

 

καλα κι εγω εχω φιλη που εχει οργωσει σχεδον τον μισο πλανητη μονη της αλλα δεν λεει κατι. το θεμα ειναι να το παρεις αποφαση κι οχι να λες οτι «μπορει και να περασω καλα»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ντροπές και τα κόμπλεξ μας έφαγαν!

 

Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ διακοπές μόνος ΑΛΛΑ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την επόμενη καλοκαιρινή περίοδο (μια που θα υπηρετώ και τη θητεία μου εκείνους τους μήνες)...

 

Έχω βαρεθεί να μου λένε δεξιά κι αριστερά "δεν έχω λεφτά","δεν έχω χρόνο","έχω δουλειά (λες κι εμείς έχουμε μπαρμπούτσαλα)","έχω περίοδο","πονάει το φρύδι μου" κ.λπ. κ.λπ.

Θα κλείσω 10 μέρες Σαρδηνία που το'χω μεράκι και να πάνε να πνιγούν οι πάντες!Κούκλα θα την περάσω! ;)

 

Καθίστε και σκεφτείτε με ψυχρό κεφάλι τις φορές που βγήκατε/ταξιδέψατε και θα διαπιστώσετε ότι κάποιες από αυτές θα είχαν καλύτερη κατάληξη αν είσασταν μόνοι...

Επεξ/σία από Mirlogria
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται περισσότερο το μέρος που θα επιλέξεις να πας παρά το άτομο......Δεν μπορώ να πω ότι είμαι κανένα ιδιαιτέρως κοινωνικό άτομο.

 

10 και 11 πήγα σε κολλητό Μύκονο, που δουλεύει 24/7. Μαζί δεν ήμασταν σχεδόν ποτέ. Βρήκα και γνωστούς και άσχετους και πέρασα ζάχαρη και τις δυο χρονιές.

 

Πέρσι πήγα με γυναίκα πάλι εκεί, εντάξει καλά ήταν, αλλά solo είχα περάσει καλύτερα.

 

Φέτος το 13.....

 

 

LOS POULOS, no vacs :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και γω!!!!Έχω σκοπό του χρόνου για γυρίσω όλο τον κόσμο(ασφαλείς προορισμούς) μόνος.Είχα πάει μόνος Σκωτία πριν κάποια χρόνια και γούσταρα....το βασικότερο είναι ότι κάνεις ότι θέλεις ,όποτε το θέλεις χωρίς να σε περιορίζει κανείς.

Επίσης, το γεγονός ότι είσαι μόνος σου εκεί σου δίνει την δυνατότητα να γνωρίσεις περισσότερα άτομα αφού δεν επικεντρώνεσαι στους φίλους,γκόμενα αλλά στον περίγυρο.

Με φίλους είχα πάει μια φορά και το μετάνιωσα....μιζέρια.Παραλίγο να μαλώσουμε γιατί τελικά ο καθένας ήθελε διαφορρετικά πράγματα...

Καλά ωστόσο αυτό που γράφτηκε για τις καφετέριες όπου σε βλέπουν μόνο σου είναι ελεεινό.Πρώτα από όλα δεν σε ξέρει κανείς εκεί και πιθανότατα να μην σε ξαναδεί ποτέ οπότε δεν σε νοιάζει καν τι σκέφτονται για την πάρτη σου.Πόσο μάλλον αν πας εξωτερικό.Διακοπές είναι, πας για να ξενoιάσεις όχι για να δεις τι θα πουν οι άλλοι...(εκτός και αν πας Μύκονο :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη, ναι!

Φέτος το δοκίμασα ουσιαστικά που πηγα λίγες μέρες μόνη μου στην Αγγλία.

Βρήκα την ηρεμία μου. Πραγματικά γέμισα μπαταρίες.

 

Επειδή σπάνια θα περάσω καλά σε εκδρομές/διακοπές με άλλους, λέω να καθιερωσω ταξιδακια μόνη μου. Θ'αρχίσω να βάζω λεφτά στην άκρη για κανα μακρινό ταξίδι.

 

Και το πιο ωραίο είναι ότι όταν πας διακοπές μονος σου φτιάχνεις το δικό σου πρόγραμμα, δν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν, τριγυρνάς όσο θες, όπου θες. π.χ. στην Αγγλία 2 βραδιές επέλεξα να τις περάσω βουλιάζοντας στο υδρομασάζ του δωματίου για ώρες. Ε αν είχα πάει με την καλύτερή μου φιλη θα με είχε πρηξει να βγούμε κ να πάμε οπωσδήποτε για ποτό :P Άλλη μέρα που είχα όρεξη πηγα από μόνη μου σε μια pub. Κ σας πληροφορώ ότι δν κοίταζαν περιεργα που ήμουν μόνη. Εξάλλου οι μισοί εκεί μέσα μόνοι τους είχαν πάει.

 

Σιγά ρε παιδιά με τα κόμπλεξ πια!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπές μόνος??

Στον άνθρωπο είναι. Έχω μια γνωστή που σπουδάζουμε μαζί Ολλανδία (Μεξικάνα) που έχει πάει για ένα μήνα μόνη της Μπανγκόνγκ, Ταϋλάνδη, Ινδονησία, κλπ.. Κάθε μέρα ανεβάζει φώτο fb και φαίνεται χαρούμενη, το γουστάρει. Εγώ δε θα το έκανα γιατί πιστεύω ότι τέτοιες εμπειρίες πρέπει να τις μοιράζεσαι.

Από την άλλη, κι' γω τα 2-3 τελευταία χρόνια δε βρίσκω παρέα να πάμε τις διακοπές που θα ήθελα (σε ένα νησάκι) (άλλος δε θέλει, άλλος δεν έχει λεφτά) και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι να πάω κάπου να αράξω μόνος. Απλά το θέμα είναι κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να περάσεις καλά και να μη μιζεριάσεις.. Και φυσικά εξαρτάται τι θέλεις. Πας για να γνωρίσεις κόσμο ή να απομονωθείς από όλους? Ότι και να είναι αυτό που μετράει είναι να αποβάλλουμε τα κόμπλεξ τι θα πούνε οι άλλοι και να κάνουμε ότι μας ευχαριστεί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την παρέα...καμια φορά καλύτερα και μόνος.

Πήγαινε και έλα πίσω να μας πεις πως ήταν...όλα θέμα τύχης είναι, αρκεί να κηνηγάς και την τύχη σου όταν σου κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει, δεν θα το πάρω τόσο φιλοσοφικά, που έγραψε ο Σαρτρ "κόλαση είναι οι άλλοι", αλλά σκεφτείτε πόσες φορές μας περιορίζουν οι άλλοι γύρω μας. Απ' τους φίλους μας και το αν θα μας συνοδέψουν κάπου, μέχρι τους ξένους για το τι θα σκεφτούν. Και πόσες φορές θέλαμε να βγούμε αλλά μείναμε σπίτι, θέλαμε να πάμε στο x μέρος αλλά καταντήσαμε στο y, γιατί αυτό ήθελαν οι άλλοι για εμάς. Αυτό συμβαίνει αν εξαρτάσαι απ' τους άλλους για να περάσεις καλά.

 

Τέλος πάντων στα λόγια καλοί είμαστε. Εδώ πλέον οι περισσότεροι ντρέπονται για τον εαυτό τους επειδή ο Ποζέρης Τούμπανος έχει ανεβάσει περισσότερες φωτογραφίες στο fb σε club με παρέα που και καλά περνάει τζιτζί συν τα σχόλια και τα likes.

Κοίταξε τώρα, εγώ στην περιοχή που είμαι, αν ήθελα να πάω διακοπές μόνη μου, θα δοκίμαζα πρώτα να βγω και για καφέ μόνη μου και να πάω κινηματογράφο μόνη μου να δω πως είναι, να μπω στο όλο κλίμα και μετά αναλόγως. Και σου λέω εδώ που είμαι γιατί είμαι σε πόλη. Σε μικρή κοινωνία.. χλωμό. Δυστυχώς.

 

Νομίζω όμως ότι λίγοι θα περνούσαν καλά μόνοι τους, άτομα που είναι πολύ ακομπλεξάριστα, που τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και έχουν καταλάβει λίγο πως κυλάει το πράγμα. Γιατί μην νομίζεις ότι μπορούν πολλοί να περάσουν καλά με τον εαυτό τους, να αντέξουν τις σκέψεις τους, κλπ. Μερικοί ούτε στο σπίτι τους δεν μπορούν να είναι μόνοι τους. Και επίσης εγώ σίγουρα θαυμάζω τέτοια άτομα και δεν τα κοιτάζω καθόλου με οίκτο. Και πιστεύω πως όταν περνάς καλά μόνος, κανείς δεν σε κοιτάζει με οίκτο. Τώρα βέβαια αν έχεις βγει, κάθεσαι σε μια καρέκλα κακομοιριασμένος και παίζεις με το κινητό, ε ναι. Βγάζεις αμηχανία, δείχνεις ότι περνάς χάλια και θα σε λυπηθώ κι εγώ που είμαι φιλεύσπλαχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως και να ειναι καλά μόνος
εγώ σκέφτομαι του χρόνου να φύγω προς άγνωστο προορισμό ενός μήνα σε μια προσωπική αναζήτηση που θέλω να κάνω εδώ και καιρό

ούτε καν κινητό δεν θα πάρω μαζι μου , μόνο τα απαραίτητα και φυσικά δεν θα πω τίποτα σε κανέναν οτι φεύγω και που πάω

το Θιβέτ σαν προορισμός ειναι ασφαλές για solo ?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι μερικές φορές μόνος περνάς καλύτερα, δίνοντας μάλιστα και παράδειγμα.

 

Πριν 2 εβδομάδες κατέβηκα Αθήνα. Οκ, τίποτα, προφανώς, σοβαρό σε προορισμό, αλλά εμείς εδώ στην επαρχία δεν έχουμε τους δικούς σας ρυθμούς οπότε που και που μας κάνει καλό να αλλάζουμε "περιβάλλον".

Τη πρώτη μόνο μέρα ήμουν μόνος, ενώ την επόμενη ήρθε παρέα.

Τη πρώτη, λοιπόν, μέρα, πέρασα πραγματικά καλά. Είχα ένα αίσθημα ελευθερίας και ξενοιασιάς. Με το που πάτησε πόδι σπίτι η παρέα, όχι μόνο δεν ένιωθα άνετα, αλλά τα νεύρα μου είχαν ξεφύγει.

 

 

Με κάνατε να σκέφτομαι σοβαρά να κατέβω καμία βόλτα πάλι, μόνος αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως και να ειναι καλά μόνος

εγώ σκέφτομαι του χρόνου να φύγω προς άγνωστο προορισμό ενός μήνα σε μια προσωπική αναζήτηση που θέλω να κάνω εδώ και καιρό

 

ούτε καν κινητό δεν θα πάρω μαζι μου , μόνο τα απαραίτητα και φυσικά δεν θα πω τίποτα σε κανέναν οτι φεύγω και που πάω

 

το Θιβέτ σαν προορισμός ειναι ασφαλές για solo ?

 

Για θιβετ δεν ειναι τοσο ευκολο να βγαλεις visa ,υπολογισε και κανα 3χιλιαρο χοντρικα αφου τα κανεις αυτα στειλε μου pm .

Συνηθως πας μεσω Νεπαλ(θες οπωσδηποτε οδηγους  εχουν ψιλοεμφυλιο και στα συνορα ειναι οι ανταρτες ) οπου συνδυαζεται με  trekking .Θεωρειτε δυσκολο ταξιδι παντως αν δεν εχεις εμπειρια σε αναλογου τυπου ταξιδια ξεχνα το να πας μονος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...