Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κυριως για τις θετικες επιστημες τοσο σε προπτυχιακο οσο και σε μεταπτυχιακο επιπεδο.

 

Συμφωνούμε.

Γιατί σε κάτι άλλες σχολές, απλά χάνεις το χρόνο σου και αρκετά χρήματα.

 

Μιλάμε όμως για 4 χρόνια σπουδών, σε προπτυχιακό επίπεδο.

 

Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο και μετά την είσοδό σου. Στο ένα τμήμα ο ΣΕΠ, είναι επίκουρος καθηγητής σε περιφερειακό πανεπιστήμιο όπου ασχολείται με διαφορετικό αντικείμενο, στο άλλο καθηγητής με διεθνή φήμη (που εργάζεται σε μεγάλο ελληνικό Πανεπιστήμιο στο ίδιο αντικείμενο) και συγγραφέας ή ένας εκ των συγγραφέων  των εγχειριδίων της θεματικής ενότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Open university της αγγλίας. 

 

Αρκετά καλό και βγαίνει περίπου στα 250 ευρώ τον μήνα, ενα μάθημα που κρατάει 8 μήνες...www.open.ac.uk

 

Full time θα σου πάρει 3,5 χρόνια να βγάλεις ενα bachelor

 

Θα συμφωνήσω, αν και το γ*μησαν το θέμα στο OU.

 

Εκεί που ήταν ~300-400 το 6-8μηνο/μάθημα για 6-8 χρόνια διάρκεια (Αστροφυσική που τελείωνα) σε part time σύστημα, άλλαξαν την δομή διδασκαλίας μετά από 60 χρόνια λειτουργίας, και σκίζουν κόσμο οικονομικά με το νέο σύστημα που είναι ίδιο (και σε κόστος) με κανονικό Uni.

 

Μάλιστα σε όσους έχουν ήδη ανοιχτά πτυχία να τελειώσουν, μας υποχρεώνουν να "ξεμπερδεύουμε" μέχρι τέλος 2013 (άλλοι 2014), αντί στα 2017 που είχαμε στο πρόγραμμα.

 

Διαφορετικά χάνουμε όλα αυτά τα χρόνια, λεφτά και μαθήματα!!!!!!  Άντε να κάνεις 4 Level 3 μαθήματα των συνολικά 160 πόντων, μέσα σε 10 μήνες, ενώ δουλεύεις 10-12 ώρες την ημέρα, και το κάθε μάθημα χρειάζεσαι 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα.

 

Έχουμε κάνει "σύλλογο" και τους τραβάμε στα δικαστήρια πλέον εδώ στην Αγγλία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, αν και το γ*μησαν το θέμα στο OU.

 

Εκεί που ήταν ~300-400 το 6-8μηνο/μάθημα για 6-8 χρόνια διάρκεια (Αστροφυσική που τελείωνα) σε part time σύστημα, άλλαξαν την δομή διδασκαλίας μετά από 60 χρόνια λειτουργίας, και σκίζουν κόσμο οικονομικά με το νέο σύστημα που είναι ίδιο (και σε κόστος) με κανονικό Uni.

 

Μάλιστα σε όσους έχουν ήδη ανοιχτά πτυχία να τελειώσουν, μας υποχρεώνουν να "ξεμπερδεύουμε" μέχρι τέλος 2013 (άλλοι 2014), αντί στα 2017 που είχαμε στο πρόγραμμα.

 

Διαφορετικά χάνουμε όλα αυτά τα χρόνια, λεφτά και μαθήματα!!!!!!  Άντε να κάνεις 4 Level 3 μαθήματα των συνολικά 160 πόντων, μέσα σε 10 μήνες, ενώ δουλεύεις 10-12 ώρες την ημέρα, και το κάθε μάθημα χρειάζεσαι 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα.

 

Έχουμε κάνει "σύλλογο" και τους τραβάμε στα δικαστήρια πλέον εδώ στην Αγγλία. 

 

Ελα ρε!! Και εγω ανάγκαζομαι να τελειώσω το BA business studies μέχρι τον τέλος του 2014!!

 

Καλα το είχα καταλάβει οτι την έχουν δει κάπως εκει στο OU.  Δεν ξέρω πως πληρώνεις, αλλα αν πληρωνεις με monthly installments, σίγουρα θα κατάλαβες τι εννοω! Πρέπει να κάνεις ολόκληρη φορολογική δήλωση για να πάρεις έγκριση! Παλιο-ψωνάρες!!

 

Βέβαια πρόσφατα που ανέβηκα Αγγλία είδα οτι παίζει πολύ διαφήμιση και προώθηση του open. Ειδικά αυτο το "Worth any penny..." βαρέθηκα να το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

University of the People

http://www.uopeople.org/

 

University of the People is a tuition-free, non-profit institution. The University does not charge students to take classes, does not charge for any reading and other study materials, as well as does not charge for annual enrollment. As a non-profit academic institution dedicated to opening access to higher education, UoPeople has succeeded in cutting down almost the entire cost of higher education. 

 

In order to remain sustainable, we charge small processing fees for application and examination processing. Applicants are charged a non-refundable onetime $10-$50 Application Processing Fee to cover the cost for us to review and process an application. The amount charged is based on the applicant’s place of residence – applicants from developing countries pay a lower amount. UoPeople charges an Exam Processing Fee of $100 per end-of-course exam. However, for those individuals who are unable to do so, UoPeople has created an innovative Micro-Scholarship Portal that will enable donors to contribute directly to individual students in need of assistance. Additionally, students might be able to apply for a UoPeople scholarship.

http://www.uopeople.org/groups/tuition-free-universities

 

To University of People δινει Undergraduate Degrees (associate και bachelor) στο Computer Science και Business Administration. Έχει και ενα προγραμμα γενικου ενδιαφεροντος, που το ονομαζει Arts & Sciences.

http://www.uopeople.org/groups/coureses/computer_science

http://www.uopeople.org/167815

http://www.uopeople.org/groups/courses/general_education2

 

 

 

Ολα καλά μεχρι εδω, ΑΛΛΑ... υπαρχει ενα μεγαλο αλλά! Δεν ειναι αναγνωρισμενο πανεπιστημιο. Ή μαλλον, οι τιτλοι δεν αναγνωριζονται. Το αναφερουν και στο δικο τους site. Αναφερουν ομως οτι κανουν προσπαθειες να αναγνωριστουν στις ΗΠΑ -χωρις να ξερουν πότε και αν θα αναγνωριστουν.

 

 

Ωστοσο, στο wikipedia βρηκα αυτο:

 

UoPeople is approved to operate by the State of California and is approved by the California Bureau for Private Postsecondary Education (BPPE) to award degrees. The California BPPE issued its approval for UoPeople to award degrees, including the awarding of degrees through distance education, on August 5, 2011, for a period of 5 years.

University of the People is not currently an accredited institution. The university has applied for accredited status from a body recognized by the U.S. Department of Education.

In June 2012, the Bill & Melinda Gates Foundation gave a $500,000 grant to University of the People for the institution's work towards accreditation

http://en.wikipedia.org/wiki/University_of_the_People#Accreditation

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι πάνω στο τελευταίο; Τι σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζονται οι τίτλοι; 
Ότι δεν μπορείς να δουλέψεις εσύ πάνω σε αυτό που θα σπουδάσεις; Ή ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό μετά ή να μεταφέρεις credits σε άλλο πανεπιστήμιο αν θες; 

(συγνώμη αν είναι γελοία η ερώτησή μου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πανεπιστήμια και δεν ξέρω τι είναι η αναγνώριση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, αν και το γ*μησαν το θέμα στο OU.

 

Εκεί που ήταν ~300-400 το 6-8μηνο/μάθημα για 6-8 χρόνια διάρκεια (Αστροφυσική που τελείωνα) σε part time σύστημα, άλλαξαν την δομή διδασκαλίας μετά από 60 χρόνια λειτουργίας, και σκίζουν κόσμο οικονομικά με το νέο σύστημα που είναι ίδιο (και σε κόστος) με κανονικό Uni.

 

Μάλιστα σε όσους έχουν ήδη ανοιχτά πτυχία να τελειώσουν, μας υποχρεώνουν να "ξεμπερδεύουμε" μέχρι τέλος 2013 (άλλοι 2014), αντί στα 2017 που είχαμε στο πρόγραμμα.

 

Διαφορετικά χάνουμε όλα αυτά τα χρόνια, λεφτά και μαθήματα!!!!!!  Άντε να κάνεις 4 Level 3 μαθήματα των συνολικά 160 πόντων, μέσα σε 10 μήνες, ενώ δουλεύεις 10-12 ώρες την ημέρα, και το κάθε μάθημα χρειάζεσαι 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα.

 

Έχουμε κάνει "σύλλογο" και τους τραβάμε στα δικαστήρια πλέον εδώ στην Αγγλία.

Απορώ πως κάποιοι πέρασαν στο ντουκου αυτό το post και δεν ξαφνιάστηκαν που ο Apoll κάνει πτυχίο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως (στα αγγλικά) έχουν πολλά πανεπιστήμια της Σουηδίας. Το κυριότερο είναι οτι δεν έχουν δίδακτρα. Το επίπεδο είναι το ίδιο με το να το παρακολουθήσεις κανονικά. Απλά τα distance learning είναι πιο περιορισμενα απο άποψη θεματολογίας..

όποιος ενδιαφέρεται ας τσεκάρει το http://universityadmissions.se/, αν και απ'οτι είδα δεν έχει ανοίξει η περίοδος αιτήσεων ακόμα και δεν έχουν αναρτηθέι όλα τα προγράμματα...

 

https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2013&courseProgram=programs&distance=on

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως (στα αγγλικά) έχουν πολλά πανεπιστήμια της Σουηδίας. Το κυριότερο είναι οτι δεν έχουν δίδακτρα. Το επίπεδο είναι το ίδιο με το να το παρακολουθήσεις κανονικά. Απλά τα distance learning είναι πιο περιορισμενα απο άποψη θεματολογίας..

όποιος ενδιαφέρεται ας τσεκάρει το http://universityadmissions.se/, αν και απ'οτι είδα δεν έχει ανοίξει η περίοδος αιτήσεων ακόμα και δεν έχουν αναρτηθέι όλα τα προγράμματα...

 

https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2013&courseProgram=programs&distance=on

 

Πως ειναι δυνατον να μην θελουν διδακτρα?

Οντως ειδα μερικα masters και λενε οτι πολιτες ΕΕ δεν πληρωνουν!

 

Απονεμουν κανονικο master, εστω κι αν γραφει πανω οτι εγινε με distance learning?

 

Κουφαθηκα με αυτο που ειδα!

 

Ποιο ειναι το μειονεκτημα, τι χανω σε σχεση με αλλες επιλογες;

(για να μην πω ποια ειναι η παγιδα)

 

 

Γιατι αν ξερω καλα αγγλικα, για να κανω καποιες σπουδες

- ή να αλλαξω πολη (πχ αει-τει καπου αλλου)

- ή να αλλαξω χωρα (ειναι μια επιλογη, για οποιον εχει χρημα)

- ή να τα σκάσω σε κολλέγιο

 

και να μην καθισω απο την ανεση του σπιτιου μου, να παρω δωρεάν, ένα πτυχίο ή μεταπτυχιακό από σουηδικό πανεπιστήμιο, ακομη κι αν λεει πανω 'distance learning'?

 

Ειναι ετσι, ή οχι?

Τι χάνω, τι μου ξεφευγει?

(μη πει κανεις για ελληνικό δημόσιο που μας τέλειωσε, ή ακομη για τιποτε μπινέδες ελληνες εργοδοτες που ζουν σε αλλο συμπαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εκπαίδευση στη Σουηδία χρηματοδοτείται εξ' ολοκλήρου απο τον κρατικό προυπολογισμό, εαν είσαι απο χώρα μέλος της ΕΕ δεν πληρώνεις τίποτα. Τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Δεν έχω ίδέα εαν πάνω το πτυχίο λέει οτι είναι distance, αλλά είναι κανονικά Master.

 

Κοίτα... δε ξέρω εαν θεωρηθεί παγίδα, αλλά να ξέρεις οτι τα Σουηδικά πανεπιστήμια δεν είναι Αγγλικά. Ιδίως οταν μιλάμε για τα πρώτα τους (Στοκχλμη, Uppsala, KTH, Karolinska, Gotenburgh,κτλ..), τα μαθήματα δεν είναι περίπατος, και είναι αρκετά απαιτητικοί.. Ορισμένες φορές πιο απαιτητικοί απο τους Αγγλους.. Τωρα φαντάζομαι οτι επειδή είναι distance, δεν θα είναι και πολύ πιο χαλαροί... Και συν τοις άλλοις το distance learning θέλει φοβερή πειθαρχία!

 

Αυτό που επίσης χάνεις σε σχέση με το να πας εκεί, είναι η "τριβή" με καθηγητές και άτομα με άλλα backgrounds και κουλτούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι πάνω στο τελευταίο; Τι σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζονται οι τίτλοι; 

Ότι δεν μπορείς να δουλέψεις εσύ πάνω σε αυτό που θα σπουδάσεις; Ή ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό μετά ή να μεταφέρεις credits σε άλλο πανεπιστήμιο αν θες; 

 

(συγνώμη αν είναι γελοία η ερώτησή μου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πανεπιστήμια και δεν ξέρω τι είναι η αναγνώριση) 

 

Χωρις να ειμαι και ο πιο σχετικος σε αυτο που ρωτας, φανταζομαι οτι αυτο που λες σημαινει. Nομιζω οτι αναφερει και στην ιστοσελιδα πως δεν μπορεις να μεταφερεις credits.

Οσο για το πρωτο, για το αν μπορεις να δουλεψεις... το θεμα δεν ειναι αν μπορεις να δουλεψεις (σιγουρα θα αποκτησεις τις γνωσεις και θα μπορεις). Το θεμα ειναι αν θα δεχτει ο εργοδοτης αυτο που του παρουσιαζης για πτυχιο. Το ρισκαρεις να σπουδασεις δυο ή τρια χρονια κατι που πιθανο να μην εχει αντικρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστα, εδω και χρονια περι Σουηδιας (εγω τουλαχιστον τα προτεινω καπου 8ετια τωρα)
αλλα σχεδον ολοι τρεχουνε σαν τα προβατα/κριαρια στα Αγγλικα, πιθανοτατα γιατι θελουν την...
σιγουρια αγγλικου superπτυχιοmarket: αφου παω ταμειο & πλερωνω = 100% παιρνω πτυχιο :-( 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως κάποιοι πέρασαν στο ντουκου αυτό το post και δεν ξαφνιάστηκαν που ο Apoll κάνει πτυχίο :P

 

Κοίτα, η Αστρονομία είναι κάτι παραπάνω από χόμπυ. Είναι μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Γι αυτό έφυγα από Leeds και ζω στην μέση του Lincolnshire. Μιας και εδώ είναι χωράφια σε δεκάδες μίλια ακτίνα, μόνο και μόνο για να έχω σκοτεινό ουρανό για τα τηλεσκόπια, χωρίς να βρίσκομαι στις "εξορίες"  του νησιού. Ήτοι Northumberland ή Highlands.

 

Ανεξάρτητα αυτού, δεν βλέπω γιατί είναι κάτι σημαντικό, δεδομένου του ότι δεν έχει καμμία σχέση με την εργασία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω γιατί είναι κάτι σημαντικό

Επειδή στα πολλά debates experience vs degree στον προγραμματισμό, η θέση σου έχει γίνει πασίγνωστη. Φυσικά, σαρκαστικά έγραψα το από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι και ο πιο σχετικος σε αυτο που ρωτας, φανταζομαι οτι αυτο που λες σημαινει. Nομιζω οτι αναφερει και στην ιστοσελιδα πως δεν μπορεις να μεταφερεις credits.

Οσο για το πρωτο, για το αν μπορεις να δουλεψεις... το θεμα δεν ειναι αν μπορεις να δουλεψεις (σιγουρα θα αποκτησεις τις γνωσεις και θα μπορεις). Το θεμα ειναι αν θα δεχτει ο εργοδοτης αυτο που του παρουσιαζης για πτυχιο. Το ρισκαρεις να σπουδασεις δυο ή τρια χρονια κατι που πιθανο να μην εχει αντικρισμα;

Ευχαριστώ. 

Πάντως συνολικά βγαίνει 4050$ (περίπου 3000 ευρώ) και έχεις λέει περιθώριο να τελειώσεις σε 10 χρόνια. 

Μου άρεσε σαν ιδέα. Ίσως το σκεφτώ.

 

Για Σουηδία που λέτε υπάρχει κάτι να δούμε για distance learning (bachelor)? Το site που είδα πιο πάνω δεν έχει τίποτα. Έχουν δίδακτρα τα εξ'αποστάσεως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...