Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά συγχωρήστε με αν έχει συζητηθεί ήδη γιατί δε μπορώ να διαβάσω 45 σελίδες για να βεβαιωθώ.

Αν κάποιος από εδώ έχει πάρει κάποιο distance learning πτυχίο από Σουηδία, έχει προσπαθήσει να το αναγνωρίσει στο ΔΟΑΤΑΠ;

Πληροφοριακά σας αναφέρω ότι έχω τελειώσει το Information Security M.Sc. στο Lulea University of technology, από τον Σεπτέμβρη του 2014 και μετά από αναμονή σχεδόν 9 μηνών από τη στιγμή που κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, έχω αρνητική εισήγηση γιατί σύμφωνα με νόμο που αναγράφεται στο site τους το πρόγραμμα θα πρέπει: «να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.»

Αυτό στην περίπτωσή μου δεν ισχύει γιατί προφανώς μη γνωρίζοντας τον εν λόγω νόμο, δε μπήκα στον κόπο να τραβιέμαι στον Lulea για να δώσω μία εξέταση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσω τις εμπειρίες άλλων (αν υπάρχει κανείς στη θέση μου).

Επίσης θεωρώ ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουν το γεγονός αυτό οι μελλοντικοί φοιτητές και να λαμβάνουν τα μέτρα τους όσο είναι καιρός (αν είναι μαζοχιστές σαν και μένα και επιθυμούν την αναγνώριση του παγκοσμίως κατά τ’αλλα  αναγνωρισμένου μαστερ και στην Ελλαδάρα  μας…)

 

 

εφω δεν μπηκα καν στον κοπο να αναγνωρισω το DL MSc απο βρετανικο πανεπιστημιο ασχετως αν στο τελος υπαρχει committee που εξεταζει το dissertation σου [αφου περασει απο turnitin]. Βασικα μην το ψαχνεις επειδη εχουν στησει μαγαζακι με το ΕΑΠ στα DL επειδη βαση νομου ολα πρεπει να συγκριθουν με αυτο...

 

in other news

 

κανω το pt DL-MA στο malmo kαι βλεπω τα αισχη απο τους υπολοιπους φοιτητες... 

καλα για τους ελληνες δεν μιλαω καν, 

 

 

 

και τολμησε να μου κανει αρνητικο review η τιποτένια/τιποτενιος και τα σχετικα 

 

 

 

 

πολιτισμικο σοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εφω δεν μπηκα καν στον κοπο να αναγνωρισω το DL MSc απο βρετανικο πανεπιστημιο ασχετως αν στο τελος υπαρχει committee που εξεταζει το dissertation σου [αφου περασει απο turnitin]. Βασικα μην το ψαχνεις επειδη εχουν στησει μαγαζακι με το ΕΑΠ στα DL επειδη βαση νομου ολα πρεπει να συγκριθουν με αυτο...

 

in other news

 

κανω το pt DL-MA στο malmo kαι βλεπω τα αισχη απο τους υπολοιπους φοιτητες... 

καλα για τους ελληνες δεν μιλαω καν, 

 

 

 

και τολμησε να μου κανει αρνητικο review η τιποτένια/τιποτενιος και τα σχετικα 

 

 

 

 

πολιτισμικο σοκ

Καλά αυτό που σε όλο τον κόσμο έχεις MSc και μπορείς να κάνεις PhD αλλά στην Ελλάδα δεεεεεεεεν. Τι να πώ.

Πάντως έχω μια απορία την οποία την γράφω για χάρη σχολιασμού και μόνο. (no pun or flame intended). 

 

Link.png Site: Imperial MBA Πως γίνεται αυτό ας πούμε να το συγκρίνεις με το ΕΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως προειπα, στησαν μαγαζακι και παιρνουν ολα τα λεφτα και ελεγχουν την ροη των φοιτητων.

επισης

ενα ποσοστο απο τις θεσεις στα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ ειναι κρατημενες για τους φοιτητες που είναι μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού των ΤΕΙ και δεν κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (οι θέσεις κατανέμονται αναλογικά στα Π.Μ.Σ.).

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω το pt DL-MA στο malmo kαι βλεπω τα αισχη απο τους υπολοιπους φοιτητες... 

καλα για τους ελληνες δεν μιλαω καν, 

 

 

 

και τολμησε να μου κανει αρνητικο review η τιποτένια/τιποτενιος και τα σχετικα 

 

 

 

 

πολιτισμικο σοκ

 

Το αναλυεις λιγο;

Οποιος εχει περασει απο ελληνικα πανεπιστημια, ξερει το ποσες παθογενειες υπαρχουν, ουκ ολιγες και σοβαρες.

Εμενα ενα απο τα πραγματα που με ενοχλουν πολυ ειναι οι 'καστες'/κλικες',  και πολυ υπεροψια και ταυτοχρονως κομπλεξισμος.

Υπαρχει και καλο υλικο, αλλα χανεται μες τη σαβουρα.

 

Ετοιμαζομαι για αιτησεις για dl masters απο universityadmissions.se

Και αν ξερω οτι ειναι ενα καλο περιβαλλον, εκπαιδευτικο, φοιτητικο, ακαδημαϊκο,

εστω και 'εικονικο' εξ'αποστασεως, θα το κανω με χαρά και μου φτιαχνει τη διαθεση.

 

Εχω μια επιφυλαξη περι των 'απαιτησεων' και φορτου/ογκου, αλλα πιστευω να ειναι σε λογικα πλαισια, και οχι σαν τα τραγικα που ακουω απο γνωστους για το εαπ, με ασυστολη υλη, απαιτήσεις απειρες, και κανονικο ξεσκισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναλυεις λιγο;

Οποιος εχει περασει απο ελληνικα πανεπιστημια, ξερει το ποσες παθογενειες υπαρχουν, ουκ ολιγες και σοβαρες.

Εμενα ενα απο τα πραγματα που με ενοχλουν πολυ ειναι οι 'καστες'/κλικες',  και πολυ υπεροψια και ταυτοχρονως κομπλεξισμος.

Υπαρχει και καλο υλικο, αλλα χανεται μες τη σαβουρα.

 

Ετοιμαζομαι για αιτησεις για dl masters απο universityadmissions.se

Και αν ξερω οτι ειναι ενα καλο περιβαλλον, εκπαιδευτικο, φοιτητικο, ακαδημαϊκο,

εστω και 'εικονικο' εξ'αποστασεως, θα το κανω με χαρά και μου φτιαχνει τη διαθεση.

 

Εχω μια επιφυλαξη περι των 'απαιτησεων' και φορτου/ογκου, αλλα πιστευω να ειναι σε λογικα πλαισια, και οχι σαν τα τραγικα που ακουω απο γνωστους για το εαπ, με ασυστολη υλη, απαιτήσεις απειρες, και κανονικο ξεσκισμα.

 

που λες, επειδη μιλαω και με αλλους, τα σουηδικα μαστερ ειναι καπως lone wolf η ολη φαση. Δηλαδη θα πρεπει να τα κανεις ολα μονος σου εκτος απο πραγματα που θα εισαι αναγκασμενος να κανεις με αλλους οπως peer review. 

Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι πρεπει να βρεις πολλα pdf για το αντικειμενο σου. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αρχισεις να μαζευεις απο τωρα οτι pdf μπορεις ή νομιζεις οτι θα σου χρειαστουν.

 

Επισης 

εχει καποια προβλήματα αλλα δεν ειναι σαν το χαος του ΕΑΠ.

 

τουτεστιν, τα πραγματα δεν ειναι ασχημα αν εξαιρεσεις το θεμα με τα pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχω μια χονδρικη εκτιμηση, τo 'full-time' master, σε σχεση με το 'half time' master,

πόσο πιο βεβαρυμενο προγραμμα εχει;

 

Ή θεωρητικα μπορει να εχει, αλλα πρακτικα μπορει να μην διαφερει και πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχω μια χονδρικη εκτιμηση, τo 'full-time' master, σε σχεση με το 'half time' master,

πόσο πιο βεβαρυμενο προγραμμα εχει;

 

Ή θεωρητικα μπορει να εχει, αλλα πρακτικα μπορει να μην διαφερει και πολυ;

 

ενα full time Msc στην Αγγλία δεν παλεύεται (σαν χρονικη πιεση) σε σχεση με το part time MSc που κανω τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, απλα Αγγλια-Σουηδια δεν ειναι ακριβως συγκρισιμα, ειναι και δεν ειναι.

Θα με ενδιεφερε μια εκτιμηση, σουηδικο full time, με σουηδικο part time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, απλα Αγγλια-Σουηδια δεν ειναι ακριβως συγκρισιμα, ειναι και δεν ειναι.

Θα με ενδιεφερε μια εκτιμηση, σουηδικο full time, με σουηδικο part time.

 

Δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'pace of stydy', σε αλλα master 'full time' και σε αλλα 'part time', με προβληματιζει.
Με προβληματίζει στο θέμα της επιλογής και ιεράρχησης των masters στην αιτηση.

Πχ εγω μπορει να θελω ως αντικειμενο το Α master, το οποιο ομως ειναι full time.
Μπορει να θελω λιγοτερο απο το Α, ενα Β master, το οποιο ομως, ειναι part time.

Απο τη μια ιεραρχικά μπορει να θελω να βάλω πρώτο master Α,
απο την αλλη ομως υπαρχει και η πραγματικοτητα που με προσγειωνει,
καθως αν ειναι να ειναι πολυ βαρυ το προγραμμα στο master A ως full time,
ισως θα ηταν προτιμοτερο να πηγαινα στο master B που ειναι part time.

Απλα θα προτιμουσα περισσοτερο το Α(full time) για συγκεκριμένους λόγους,
αλλα το θεμα δεν ειναι παντα το τι επιθυμούμε, αλλα και το τι ειναι ρεαλιστικο και εφικτο.
Μιας και ειμαι εργαζόμενος, οποτε δεν ειναι οτι θα εχω μονη μου ασχολια το master.

Σιγουρα, παμε καπως 'μαντευοντας', καθως κανεις δεν μπορει να εκτιμήσει ακριβως, τις απαιτησεις ενος master, πριν εμπλακεις μες το master.
Απορω βεβαια, πως ειναι δυνατον να μπορω να εχω feedback για moocs, τι αξιζει-τι απαιτησεις εχουν κλπ, και να μην υπαρχει κατι αντιστοιχο γι'αυτα τα master.
Αν καπου υπηρχαν γνωμες αποφοιτων απο αυτα τα master, θα ηταν τρομερα χρησιμος οδηγος για το τι θα 'βρω' μες το master, περα απο το να διαβαζω ενα official brief info sheet-guide απο το ιδιο το uni(ολα ομορφα τα λενε, κι ας σε περιμενει ακομη και ξ@@@λιασμα).

Κανω μια εικασία, δεν ξερω αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια, οτι καποια masters δια-πανεπιστημιακα, που δεν τα τρεχει ενα μονο uni αλλα πολλά, ότι πιθανώς ειναι καπως πιο 'χαλαρα', αλλα δεν ειμαι και βεβαιος γι'αυτο.

 

Ισως βεβαια, η διαφορά full time - part time να ειναι μικρη σε καποια dl master. Δεν το ξερω, δυστυχως δεν μπορω να εκτιμησω, γι'αυτο και το συζητω εδω μαζί σας.

Θα θελα παντως να εχω μια καλη εκτιμηση περι full time vs part time, γιατι παιζει σοβαρό ρολο στο τι θα επιλεξω και αν μπορω να ανταπεξέλθω.
Φυσικα, καποιος θα πει, παρε part time και τελος, αλλα δεν ειναι τοσο απλο, καθως και το full time master, εχει καποια σοβαρα δικα του δέλεαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έχει μια καλή εκτίμηση, από την σουηδική εκπαιδευτική πραγματικότητα των σουηδικών  dl  master,

περι 'full time' vs 'part time'  pace of study ???

Νομιζω κατα καιρους καποιοι συμφορουμιτες ειπαν οτι έκαναν στο παρελθον ή κανουν τωρα σουηδικα master, λογικα θα πρεπει να ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφω δεν μπηκα καν στον κοπο να αναγνωρισω το DL MSc απο βρετανικο πανεπιστημιο ασχετως αν στο τελος υπαρχει committee που εξεταζει το dissertation σου [αφου περασει απο turnitin]. Βασικα μην το ψαχνεις επειδη εχουν στησει μαγαζακι με το ΕΑΠ στα DL επειδη βαση νομου ολα πρεπει να συγκριθουν με αυτο...

 

 

Ειμαστε τραγική σαν χώρα όμως, ακόμη και σε αυτά τα θέματα.

Ο Δοαταπ μπορει να αναγνωριζει πχ το καθε βουλγάρικο πτυχιο (δυο τενεκέδες με τυρί παρακαλώ) που εγινε (και καλα...) με επιτοπιες σπουδες (τι κολλημα κι αυτο....ηλεκτρονικη διακυβερνηση σου λεει μετα),

και να ρίχνει πόρτα στα αξιόπιστα και high profile masters της Σουηδίας.

 

Επιπλεον δε, απορω, πως ειναι δυνατον η ΕΕ, τόσα χρονια που περασαν, να μην εχει μια ενιαία τακτική αντιμετώπισης σε αυτα τα θεματα.

Σε αλλο κρατος δηλαδη να αναγνωριζονται αβλεπι, και αλλου να θελουν τις συγκρισεις με το παραμαγαζο του εαπ.

Τελωσπαντων, τι να ψαξει κανεις, σε μια χωρα που πχ συνειδητα επιλεγει να πληρωνει προστιμα για τις ανεξελεγκτες χωματερες, παρά να συμμορφωθει με την περιβαλλοντικη νομοθεσία.

Ειχε δικιο ο Χαρρυ Κλυνν.

Ειμαστε η μοναδικη αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που το λες δεν ξερω ποσο ρεαλιστικα ειναι γενικα τα workloads. Επισης, δεν νομιζω να εχει workload το M.Sc που κανω.

χμμμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον, ειτε το γραφουν, είτε ρωτας και στο λενε, μια χονδρικη εκτιμηση παντα καπου υπαρχει και μπορεις να την μαθεις/να στην πουνε, ειδικα για εξωτερικο που μιλαμε.

Ακομη και τα courses του coursera, εχουν. Οταν πχ βλεπω ενα με 10h/week κι ενα με 3h/week, ε δεν θελει πολυ σκεψη πιο ειναι ελαφρυτερο. Βεβαια, ολα σχετικα ειναι, καποιος μπορει να τα ξερει, και να κανει το 10ωρο -> 3ωρο.

 

Στα πλαισια μιας προτυποποίησης/συστηματικοποιησης, καλυτερης οργανωσης κλπ, θεωρω οτι ειναι μια πληροφορια προς την σωστη κατευθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...