Προς το περιεχόμενο

VDSL2 modem-router


mentorxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μαλιστα, αρα τελικα ειναι οντως θεμα μοντεμ, γιατι με το draytek δεν ειχα ποτε τετοια θεματα, προφανως στο ZTE γινεται αυτο που λες, αρα σταματαω να το ψαχνω αλλο και τελος, ετσι κι αλλιως το βασικο που ειναι να εχω access απεξω με dyndns παιζει μια χαρα ....

 

btw. αυτη την ιστορια με το security  του οτε δεν το πειραξα καν ουτε ασχοληθηκα, επισης δοκιμασα με το firewall toy modem off και δεν αλλαξε τιποτα σε σχεση με το default setting (high), αρα εφοσον δεν δειχνει να επηρεαζει καπου το αφησα high.

ναι ειναι θεμα ρουτερ σε καποια feautures που εχει αλλα λιγο σε νοιαζει.αν θες να δοκιμαζεις απο μεσα με wan βαζεις Proxy πχ στον internet explorer και δοκιμαζεις.πχ Proxy.otenet.gr port 8080.επισης για το security του οτε αν δεν εχεις ανοιξει καποιο Port που εχει οτε δεν σε κοβει οποτε και να μην το κλεισεις it's ok.απλα για μελλοντικα να ξερεις οτι υπαρχει και αυτο αν πας πχ να ανοιξεις Port για κανα P2p.εγω παντως το κλεινω παντα.αχρηστο ειναι.απο εκει και περα επισης στα περισσοτερα ρουτερ ακομα και οταν ανοιξεις το firewall δεν σου κοβει τα port forward.Οπως γραφει πχ και σε ενα thomson

Use this Security Level to allow all outgoing connections and block all incoming traffic. Game and Application sharing is allowed by the firewall.

δηλαδη οταν κανεις Port forward τα port forward εξαιρουνται απο τα firewall.και ειναι καπως λογικο διοτι υποτιθεται οτι θες να ανοιξεις Port το οποιο να ειναι ανοιχτο και οχι να το κοβει το Firewall.μιλαμε τωρα για Normal χρηστες που δεν ξερουν πολλα.

 

 

 

update :

επισης τελικα με το VDSL ZTE που δινει ο ΟΤΕ ανακαλυψα οτι δεν υπαρχει καν λογος να ανοιξεις ports :)

μετα το firmware update χωρις να αλλαξω ΤΙΠΟΤΑ απο ρυθμισεις, απλα τσεκαρα το UPNP στην καμερα

και επαιξε αμεσως, χεχε αρα ολα μια χαρα και εννοειται πλεον καλως εχοντων των πραγματων δεν βλεπω

να χρειαζεται αλλαγη μοντεμ ;)

 

επισης ασχετο, αλλα παρατηρησα οτι UP εχω FAST και DOWN Interleaved .... ???? τι πατεντα ειναι αυτη παλι ? :D

mixed mode ? θελετε να κανω κανενα ping καπου να δουμε τι θα βγει ? αν ναι δωστε ip ...

 

ενδεικτικα :

καλα ειναι σαν pings ? καποιος απο οτε με fast/fast μπορει να μας πει ενδεικτικα τα δικα του ?

υπαρχει καποιος αλλος με μικτο fast/interleaved απο οτε ?

οπως ειπεκαι το thresh κλεινεις το Upnp σε καμερα και σε ρουτερ.ειναι λιγο χαμηλης ασφαλειας και λιγο bug το Upnp>οποτε κανε Port forward.ασε που πολλες φορες μπορει να μην παιζει σωστα.

τωρα για το up fast down interleave εχεις τα παρακατω.

α.μειωνεις λιγο το Ping αφου στελνεις πιο γρηγορα με fast αποοτι με interleave.

β.το fast path στο down επειδη το down ζοριζει την γραμμη πιο πολυ μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις η γενικοτερα να σου κανει λιγο πιο ασταθη την γραμμη .μπορει βεβαια και να εισαι οκ εννοειται.ενω στο up και να βαλεις fast δεν σου επηρεαζει πολλα πραγματα.λιγες συχνοτητες ειναι το Up>ειναι στην αρχη που ειναι πιο stable οποτε οκ

 

δηλαδη σε ολα +10ms εχεις ? σε ποια πολη εισαι ? εγω τα ping τα εκανα απο αθηνα παγκρατι 11634 (με vdsl ote και fast UP interleaved DOWN)).

thanks για τα αναλυτικα pings, εγω τα εκανα μεσα απο το interface του μοντεμ (diagnostic tools) ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα επηρεασει κατι αλλο γιατι ημουν με φορητο μεσω wifi.

 

δεν μας ειπες ομως καθολου ουτε που μενεις, ουτε provider, ουτε το ειδος της γραμμης σου ...

 

απ'οτι βλεπω παντως γενικα εχω καλυτερα παντου εκτος απο το google που ειχα ενα τραγικο 70+  ... περιεργο 

αν θες παντως ναι μπορεις να ζητησεις απο τον οτε να σε βαλει fast fast.Θα πετυχεις ακομα καλυτερο ping και σε Games θα εχεις ακομα καλυτερο ping απο οτι με fast/interleave ή interleave/interleave.αν παιζεις παιχνιδια ζητησε το.θα χασεις ισως λιγο σε συγχρονισμο αν εχες vdsl απο το αστικο κεντρο.αν εχες απο Kv τοτε θα χασες λιγο attainable Που δεν σε νοιαζει ..

 

πολυ καλα pings, εχεις ADSL fast/fast εννοειται ετσι ?

 

καλο θα ηταν καποιος με VDSL να μας ελεγε τα pings του ωστε να δουμε συγκριτικα ...

αραγε μπορουν να μου βαλουν στην VDSL fast/fast αντι fast/interleaved που εχω απο default ?

ναι νομιζω οτι το κανουν.τι adsl τι vdsl αν παιζουν στα ιδια fast/fast δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

επισης δεν μας ειπες ποσο συγχρονιζεις αν εισαι απο αστικο κεντρο η απο kv και δεν μας ειπες και τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου.και ελπιζω να εχεις φτιαξει σωστα την καλωδιωση για vdsl και οχι οπως ηταν για adsl με φιλτρακια και παραλληλα πριζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα για το up fast down interleave εχεις τα παρακατω.

α.μειωνεις λιγο το Ping αφου στελνεις πιο γρηγορα με fast αποοτι με interleave.

β.το fast path στο down επειδη το down ζοριζει την γραμμη πιο πολυ μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις η γενικοτερα να σου κανει λιγο πιο ασταθη την γραμμη .μπορει βεβαια και να εισαι οκ εννοειται.ενω στο up και να βαλεις fast δεν σου επηρεαζει πολλα πραγματα.λιγες συχνοτητες ειναι το Up>ειναι στην αρχη που ειναι πιο stable οποτε οκ

 

αν θες παντως ναι μπορεις να ζητησεις απο τον οτε να σε βαλει fast fast.Θα πετυχεις ακομα καλυτερο ping και σε Games θα εχεις ακομα καλυτερο ping απο οτι με fast/interleave ή interleave/interleave.αν παιζεις παιχνιδια ζητησε το.θα χασεις ισως λιγο σε συγχρονισμο αν εχες vdsl απο το αστικο κεντρο.αν εχες απο Kv τοτε θα χασες λιγο attainable Που δεν σε νοιαζει ..

 

ναι νομιζω οτι το κανουν.τι adsl τι vdsl αν παιζουν στα ιδια fast/fast δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

επισης δεν μας ειπες ποσο συγχρονιζεις αν εισαι απο αστικο κεντρο η απο kv και δεν μας ειπες και τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου.και ελπιζω να εχεις φτιαξει σωστα την καλωδιωση για vdsl και οχι οπως ηταν για adsl με φιλτρακια και παραλληλα πριζακια.

 

ok, τωρα παλι εχω φυγει για λιγες μερες, μολις επιστρεψω ωστε να ελεγχω την κατασταση θα ζητησω fast/fast

 

συγχρονιζω full δηλαδη 2.500/30.000

επισης στο attainable rate λεει 15.000/51.000, το ξερω οτι αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα μπορω να πιασω τετοια νουμερα αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον με παιρνει να ζητησω upgrade σε 5000/50000 .... τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα η γραμμη γενικα εδειχνε πολυ σταθερη (δεν παρατηρησα ουτε 1 disconnect οσο ημουν αθηνα) και τα downloads πηγαιναν σφαιρα ....

το download και να πεσει λιγο κατω απο το 50αρι δεν με νοιαζει, πιο πολυ το upload στο 5.000 με ενδιαφερει και ελπιζω αφου λεει attainable 15.000 τουλαχιστον τις 5.000 να τις πιασω full.

 

ειμαι 400-500 μετρα απο το κεντρο αρα υποθετω δεν υπαρχει kv, παρολαυτα ειναι μονο υποθεση ... πως μπορω να το δω σιγουρα ?

 

η συνδεσμολογια ειναι η εξης:

εβαλα ενα splitter που ειχε μεσα στο κουτι του μοντεμ απ'ευθειας πανω στην κεντρικη πριζα, μετα συνδεσα στη μια γραμμη το μοντεμ και στην αλλη ενα τηλεφωνο :D απλα πραγματα, σε δευτερο χρονο οταν ξανανεβω θα προσθεσω και ενα cordless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίχνεις μια ματιά στη γειτονιά μπας και υπάρχουν νέα KV...

 

σωστο και αυτο :D μονο που ειναι καινουργια γειτονια, δεν εχω ξαναμεινει εκει, ουτε ξερω που ειναι τα παλια kv ... θα το ψαξω παντως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τωρα παλι εχω φυγει για λιγες μερες, μολις επιστρεψω ωστε να ελεγχω την κατασταση θα ζητησω fast/fast

 

συγχρονιζω full δηλαδη 2.500/30.000

επισης στο attainable rate λεει 15.000/51.000, το ξερω οτι αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα μπορω να πιασω τετοια νουμερα αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον με παιρνει να ζητησω upgrade σε 5000/50000 .... τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα η γραμμη γενικα εδειχνε πολυ σταθερη (δεν παρατηρησα ουτε 1 disconnect οσο ημουν αθηνα) και τα downloads πηγαιναν σφαιρα ....

το download και να πεσει λιγο κατω απο το 50αρι δεν με νοιαζει, πιο πολυ το upload στο 5.000 με ενδιαφερει και ελπιζω αφου λεει attainable 15.000 τουλαχιστον τις 5.000 να τις πιασω full.

 

ειμαι 400-500 μετρα απο το κεντρο αρα υποθετω δεν υπαρχει kv, παρολαυτα ειναι μονο υποθεση ... πως μπορω να το δω σιγουρα ?

 

η συνδεσμολογια ειναι η εξης:

εβαλα ενα splitter που ειχε μεσα στο κουτι του μοντεμ απ'ευθειας πανω στην κεντρικη πριζα, μετα συνδεσα στη μια γραμμη το μοντεμ και στην αλλη ενα τηλεφωνο :D απλα πραγματα, σε δευτερο χρονο οταν ξανανεβω θα προσθεσω και ενα cordless.

ναι δεν θα εχεις θεμα νο worries.η καλωδιωση σου σωστη ειναι.απλα πισω απο το πριζακι σου θα πρεπει να ειναι μονο ενα ζευγαρι καλωδια ενωμενο αυτο που φερνει την υπηρεσια σπιτι σου.αν απο πισω εχεις και αλλα καλωδια συνδεδεμενα τοτε καλο ειναι να βγουν.τα spare καλωδια μπορει να ειναι ειτε εξτρα ζευγαρι μεχρι τον κατανεμητη/χωνευτη που δεν χρειαζεται ειτε μπορει να ειναι καποιο ζευγαρι που παει σε αλλο πριζακι το οποιο αν δεν το χρησιμοποιεις το αποσυνδεεις ενω αν θες να βαλεις τηλεφωνο θα πρεπει να συνδεθει πανω στο splitter στο Phone .οποτε εκει δινεις και στο επομενο δωματιο και δεν χρειαζεται φιλτρο μετα αφου παιρνει απο το splitter.γιατι αν βαλεις τηλεφωνο με φιλτρο και το καλωδιο ενωνεται πισω απο τον τοιχο θα σου κοψει λιγο ταχυτητα που στην παρουσα φαση δεν θα φανει αφου παιζεις πολυ χαλαρα.

 

αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο φαινεται και απο το attenuation συνηθως.τωρα για τα Kv αν δεις το θεμα στην υπογραφη μου με το adsl πως παιζει θα δεις και παλιο καφαο και νεο kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο φαινεται και απο το attenuation συνηθως.τωρα για τα Kv αν δεις το θεμα στην υπογραφη μου με το adsl πως παιζει θα δεις και παλιο καφαο και νεο kv.

 

απο καλωδιωση ειμαι οκ δεν εχω περισευματα ;)

 

τι εννοεις απο το attenuation ? δηλαδη ποιες τιμες υποδυκνυουν το ενα ή το αλλο ? αν ειμαι τοσο κοντα στο κεντρο τι διαφορα θα δω με το αν ειχα kv ?

 

thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο καλωδιωση ειμαι οκ δεν εχω περισευματα ;)

 

τι εννοεις απο το attenuation ? δηλαδη ποιες τιμες υποδυκνυουν το ενα ή το αλλο ? αν ειμαι τοσο κοντα στο κεντρο τι διαφορα θα δω με το αν ειχα kv ?

 

thanks 

αν καποιος παιρνει απο το Kv συνηθως εχει ενα αρκετα μεγαλο νουμερο για attainable και επισης εχει πολυ μικρο attenuation γιατι συνηθως τα καφαο ειναι πολυ κοντα στον πελατη.αν εχει απο το αστικο κεντρο συνηθως βλεπεις μικροτερα attainable και πιο μεγαλο attenuation.λεω συνηθως διοτι ο αλλος μπορει να ειναι μεσοτοιχια με τον οτε και να εχει ουτε 3 attenuation που λεει ο λογος παρολο που παιρνει απο το αστικο κεντρο.η υπαρχουν περιοχες που το καφαο ειναι 300 μετρα μακρια

 

τωρα αν εισαι στα 200 μετρα εσυ απο τον οτε ναι θα εχεις νουμερα που αλλος μπορει να τα εχει οταν παιρνει απο το kv.δεν ειναι παντα ξεκαθαρο.ειναι λιγο γενικος κανονας με τις εξαιρεσεις.αλλα αν βλεπεις ο αλλος να εχει πχ attenuation 15 και 20 ε δεν ειναι απο kv η θα πρεπει το Kv Να ειναι στην αλλη ακρη του κοσμου.στο κορωπι πχ ναι παιζει και καφαο στο 1,5 km απο τον πελατη οποτε εκει δεν θα παιξει ουτε vdsl καν απο Kv για αυτον τον πελατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος παιρνει απο το Kv συνηθως εχει ενα αρκετα μεγαλο νουμερο για attainable και επισης εχει πολυ μικρο attenuation γιατι συνηθως τα καφαο ειναι πολυ κοντα στον πελατη.αν εχει απο το αστικο κεντρο συνηθως βλεπεις μικροτερα attainable και πιο μεγαλο attenuation.λεω συνηθως διοτι ο αλλος μπορει να ειναι μεσοτοιχια με τον οτε και να εχει ουτε 3 attenuation που λεει ο λογος παρολο που παιρνει απο το αστικο κεντρο.η υπαρχουν περιοχες που το καφαο ειναι 300 μετρα μακρια

 

δεδομενου οτι ειμαι 400-500 μετρα απο τον οτε και εχω attainable 15.000 / 51.000 τι λες να ισχυει ?

 

δυστυχως παλι ειμαι εκτος και δεν θυμαμαι το attenuation ... νομιζω ομως ηταν 14-17 χωρις να ειμαι σιγουρος.

 

btw. επειδη ημουν σιγουρος οτι ολο και κατι θα ηθελα να δω οσο λειπω, κοιταξα την δυνατοτητα για remote management αλλα δυστυχως το ΖΤΕ δεν σε αφηνει να μπεις εξω απο το lan :mad:  (ή τουλαχιστον δεν βρηκα τροπο να το κανω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου οτι ειμαι 400-500 μετρα απο τον οτε και εχω attainable 15.000 / 51.000 τι λες να ισχυει ?

 

δυστυχως παλι ειμαι εκτος και δεν θυμαμαι το attenuation ... νομιζω ομως ηταν 14-17 χωρις να ειμαι σιγουρος.

 

btw. επειδη ημουν σιγουρος οτι ολο και κατι θα ηθελα να δω οσο λειπω, κοιταξα την δυνατοτητα για remote management αλλα δυστυχως το ΖΤΕ δεν σε αφηνει να μπεις εξω απο το lan :mad:  (ή τουλαχιστον δεν βρηκα τροπο να το κανω) 

λογικα πρεπει να παιρνεις απο αστικο κεντρο.εκτος αν εισαι σε καμια απομακρυσμενη περιοχη με το πολυ μακρια το καφαο.αλλα 14-17 ειναι αρκετη αποσταση(κοντα στα μετρα που εβγαλες οποτε δυσκολο να ειναι Kv)συνηθως οσοι παιρνουν απο Kv εχουν κατι attainable 45/110 και κατι τετοια.

για το remote Πολλα router εχουν αλλα ειτε ειναι απο το μενου ειτε ειναι απο cli .δεν ξερω κατι παραπανω για το zte για να σου πω.συνηθως παντως εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα πρεπει να παιρνεις απο αστικο κεντρο.εκτος αν εισαι σε καμια απομακρυσμενη περιοχη με το πολυ μακρια το καφαο.αλλα 14-17 ειναι αρκετη αποσταση(κοντα στα μετρα που εβγαλες οποτε δυσκολο να ειναι Kv)συνηθως οσοι παιρνουν απο Kv εχουν κατι attainable 45/110 και κατι τετοια.

για το remote Πολλα router εχουν αλλα ειτε ειναι απο το μενου ειτε ειναι απο cli .δεν ξερω κατι παραπανω για το zte για να σου πω.συνηθως παντως εχουν.

 

ειμαι κεντρο αθηνα (παγκρατι), λογικα οπως το λες ειναι, απο το κεντρο απ'αυθειας πρεπει να παιρνω.

εφοσον εχω ενα αξιοπρεπες attainable (15.000 / 51.000) αν ζητησω upgrade σε 50αρα το full upload (5.000) θα το πιασω ετσι ?

τωρα υποψιαζομαι οτι αν ζητησω και fast/fast (απο fast/interleaved που ειναι τωρα) πολυ πιθανον το download να πεσει κατω απο το max αλλα αυτο δεν με πειραζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κεντρο αθηνα (παγκρατι), λογικα οπως το λες ειναι, απο το κεντρο απ'αυθειας πρεπει να παιρνω.

εφοσον εχω ενα αξιοπρεπες attainable (15.000 / 51.000) αν ζητησω upgrade σε 50αρα το full upload (5.000) θα το πιασω ετσι ?

τωρα υποψιαζομαι οτι αν ζητησω και fat/fast πολυ πιθανον το download να πεσει κατω απο το max αλλα αυτο δεν με πειραζει ....

δεν θυμαμαι αν εχουν αλλαξει εκει τα kv αλλα ο οτε ειναι πανω στην υμητου.λογικα θα το πιασεις.απλα κοιταξε και πισω απο το πριζακι οτι ειναι συνδεδεμενο μονο ενα ζευγαρι καλωδια εφοσον ολα σου τα πραγματα ειναι πανω στο ενα αυτο πριζακι.και να πεσεις λιγο κατω απο το Max ε δεν εγινε κατι.το βασικο ειναι το upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμαμαι αν εχουν αλλαξει εκει τα kv αλλα ο οτε ειναι πανω στην υμητου.λογικα θα το πιασεις.απλα κοιταξε και πισω απο το πριζακι οτι ειναι συνδεδεμενο μονο ενα ζευγαρι καλωδια εφοσον ολα σου τα πραγματα ειναι πανω στο ενα αυτο πριζακι.και να πεσεις λιγο κατω απο το Max ε δεν εγινε κατι.το βασικο ειναι το upload.

 

ναι μα για το upload θα το ζητησω ετσι κι αλλιως. Εχω απομονωσει τα υπολοιπα καλωδια. πανω στο κεντρικο που μπαινει στο σπιτι εβαλα το splitter του οτε και τελος  ;) , δεν υπαρχει τιποτα αλλο συνδεμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε απο καλωδιωση εισαι μια χαρα.στο ειπα γιατι μερικοι ηλεκτρολογοι πισω απο το πριζακι αφηνουν συνδεδεμενο και το αναπληρωματικο και αντι να βλεπεις ενα ζευγαρι απο την πισω πλευρα συνδεδεμενο βλεπεις 2-3 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνω hijack το νήμα :P

Μια και είχα σκοπό να αγοράσω το 2750vn για το vdsl μου της draytek το 2760vn είναι ποιο καινούργιο? Και γιατί κάνει φτηνότερα καθώς από τι βλεπω έχει και περισσότερες δυνατότητες σαν router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...