Προς το περιεχόμενο

VDSL2 modem-router


mentorxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ναι είναι ο αντικαταστάτης του...

 

δεν είναι σκέτο vdsl2 modem/router αλλά και adsl2+, δεν έχει όμως dual band wifi n όπως το 2750n

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το 2710 που είχα είναι dual band? Γιατί με αυτό στριμάρω .mkv ταινίες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Με ενδιαφέρει δλδ  να πάω σε ένα vdsl τώρα αλλά να έχει τις ίδιες δυνατότητες στριμαρίσματος με το παλιό μου draytek.

Σημίωση τώρα το παλιό το έχω πάνω στο vdsl modem του οτε μόνο και μόνο για το wifi του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνω hijack το νήμα :P

Μια και είχα σκοπό να αγοράσω το 2750vn για το vdsl μου της draytek το 2760vn είναι ποιο καινούργιο? Και γιατί κάνει φτηνότερα καθώς από τι βλεπω έχει και περισσότερες δυνατότητες σαν router.

γενικοτερα οσο πιο μεγαλο νουμερο καπως σαν πιο νεο μοντελο χωρις να σημαινει ομως οτι θα εχει περισσοτερα πραγματα πανω οποτε για αυτο πολλες φορες βλεπεις και διαφορες στην τιμη .οπως εσυ που λες το νεο ειναι πιο φτηνο.μπορει πχ να εχει περισσοτερες δυνατοτητες σαν router πχ να εχει καποιο vpn η δεν ξερω τι αλλα μπορει το παλιο να εχει καποιο feauture το οποιο κανει και την μεγαλη διαφορα στην τιμη του.και ενα dual band η καποιο 802.11ac η καποια gigabit ,voip ports μπορει να ανεβασουν την τιμη του αρκετα.

 

το 2710 που είχα είναι dual band? Γιατί με αυτό στριμάρω .mkv ταινίες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Με ενδιαφέρει δλδ  να πάω σε ένα vdsl τώρα αλλά να έχει τις ίδιες δυνατότητες στριμαρίσματος με το παλιό μου draytek.

Σημίωση τώρα το παλιό το έχω πάνω στο vdsl modem του οτε μόνο και μόνο για το wifi του

stremareis mkv χωρις προβλημα λογω του N300 οχι λογω του dual band.σε home use το dual band δεν θα σου δωσει κατι το τρελο εκτος αν εχεις 100 δικτυα γυρω σου.και τα νεα vigor συνηθως ειναι 802.11n στα 300mbps οποτε δεν θα εχεις θεμα.το dual band ειναι καλο πολλες φορες για Links που εκει θες να μην πεφτεις πανω σε αλλα δικτυα στα 2,4 ghz.στο σπιτι μικρη η χρησιμοτητα και επισης για να το εκμεταλευτεις πρεπει να εχεις και καρτες dual band.οποτε ναι η πας στο καινουριο που λογικα ειναι n300mbps η μενεις οπως εισαι στην παρουσα φαση αν δεν θες να χαλασεις λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον, το αχρηστο μαπα μοντεμ του οτε μου εσπασε εντελως τα νευρα, μετα τις καμερες ειχα προβλημα και με μια αλλη συσκευη που ηθελα access απ'εξω, εφτασα στα ορια μου οταν ΚΑΙ το voip τηλεφωνο της siemens που εχω δεν μπορουσε με τιποτα να επικοινωνησει με τον σερβερ και δεν δουλευε  :mad: , ταλαιπωρηθηκα 2 ωρες δοκιμαζοντας καθε πιθανη ρυθμιση (+ ανοιγμα εξτρα ports και ιστοριες) χωρις φυσικα αποτελεσμα.

 

Παω επι τοπου χτυπαω ενα DRAYTEK 2760n και μεσα σε 5 λεπτα απο τη στιγμη που ανοιξα το κουτι δουλεψαν αψογα ΤΑ ΠΑΝΤΑ :D

DRAYTEK RULEZ !!! χεχεχ 

 

 

α btw. εχει προσφορα ο οτε και με μονο +5 ευρω σου βαζει 50αρα απο 30αρα VDSL :) , εννοειται το εβαλα και δουλεψε μια χαρα,  upload full , download 45αρι :) καθολου ασχημα θα ελεγα για 5 ευρω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, το αχρηστο μαπα μοντεμ του οτε μου εσπασε εντελως τα νευρα, μετα τις καμερες ειχα προβλημα και με μια αλλη συσκευη που ηθελα access απ'εξω, εφτασα στα ορια μου οταν ΚΑΙ το voip τηλεφωνο της siemens που εχω δεν μπορουσε με τιποτα να επικοινωνησει με τον σερβερ και δεν δουλευε  :mad: , ταλαιπωρηθηκα 2 ωρες δοκιμαζοντας καθε πιθανη ρυθμιση (+ ανοιγμα εξτρα ports και ιστοριες) χωρις φυσικα αποτελεσμα.

 

Παω επι τοπου χτυπαω ενα DRAYTEK 2760n και μεσα σε 5 λεπτα απο τη στιγμη που ανοιξα το κουτι δουλεψαν αψογα ΤΑ ΠΑΝΤΑ :D

DRAYTEK RULEZ !!! χεχεχ 

δεν πιστευω να περιμενες οτι με ενα δωρεαν ρουτερ θα επαιζαν ολα?????και μαρκας made in china

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω να περιμενες οτι με ενα δωρεαν ρουτερ θα επαιζαν ολα?????και μαρκας made in china

 

οταν δεις τις θεωρητικα υπαρχουσες επιλογες και δυνατοτητες σου δημιουργει την ψευτικη εντυπωση οτι ισως κανεις δουλεια και μ'αυτο, μολις αγορασεις ομως το draytek συνειδητοποιεις ποσο αχρηστο ειναι το βλακο μοντεμ του οτε και ποσο βλακας ησουν που δεν πηρες draytek εξαρχης και εκανες το κοπο να το παλεψεις με τη βλακεια του οτε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δεις τις θεωρητικα υπαρχουσες επιλογες και δυνατοτητες σου δημιουργει την ψευτικη εντυπωση οτι ισως κανεις δουλεια και μ'αυτο, μολις αγορασεις ομως το draytek συνειδητοποιεις ποσο αχρηστο ειναι το βλακο μοντεμ του οτε και ποσο βλακας ησουν που δεν πηρες draytek εξαρχης και εκανες το κοπο να το παλεψεις με τη βλακεια του οτε :D

απο την θεωρια στην πραξη αλλαζουν πολλα.και μια αλλη ελληνικη εταιρεια που βγαζει ρουτερ ονοματα δεν λεμε οταν παρεις το ρουτερ και δεις τι δινει πανω λες θα πρεπε να κανει 1000 ευρω.και στην πραξη καταλαβαινεις οτι made in boreio polo by eskimoes και τα μισα πραγματα μισοπαιζουν.απλα το κακο με τα Drayek ειναι η τιμη αλλα ξεμπερδευεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το κακο με τα Drayek ειναι η τιμη αλλα ξεμπερδευεις

 

ε κοιτα το συγκεκριμενο ειναι και σε λογικη τιμη, το 2860 ξεφευγει στα 300+ ασε που δεν εχει διαθεσιμοτητα,

ενω το 2760n κανει περιπου τα μισα και το βρηκα αμεσα διαθεσιμο αθηνα, οποτε ουτε ταχυδρομικα ουτε αναμονη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 300 euro φτιάχνεις ολόκληρο mini pc με PFsense με το modem σε bridge mode και μπορείς να κανεις μετά απόλυτος τα πάντα.

Και με 50 euro μπορείς να πάρεις ένα καλο Linux Based router  ( RouterStation με OpenWRT,  Mikrotik ) και να είσαι και πάλι θεός.

Καλο το Vigor αλλα είναι over-priced με λιγότερα λεφτά μπορείς να έχεις παραπάνω features ( που πραγματικά δουλεύουν) από ότι προσφέρει το Vigor

 

Για τα προβλήματα που περιγράφεται εδώ κατά πασα πιθανότητε δεν φταίνε τα modem γιατί αυτά που πάτε να κάνετε είναι απλά και το πιο χαλια modem κάνει ένα port forward δεν θες modem τον 200-300 euro για ένα PortFW.

 

Oταν βάλεις το modem σε Bridge mode αυτομάτως λύνονται όλα τα θέματα που μπορεί να έχει. Γιατί το load μεταφέρεται στο router και το modem είναι ένα dumb bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοιτα το συγκεκριμενο ειναι και σε λογικη τιμη, το 2860 ξεφευγει στα 300+ ασε που δεν εχει διαθεσιμοτητα,

ενω το 2760n κανει περιπου τα μισα και το βρηκα αμεσα διαθεσιμο αθηνα, οποτε ουτε ταχυδρομικα ουτε αναμονη :)

και παλι δεν ειναι λιγα τα 160 ευρω .σιγουρα ομως λυνεις τα θεματα.

 

Με 300 euro φτιάχνεις ολόκληρο mini pc με PFsense με το modem σε bridge mode και μπορείς να κανεις μετά απόλυτος τα πάντα.

 

Και με 50 euro μπορείς να πάρεις ένα καλο Linux Based router  ( RouterStation με OpenWRT,  Mikrotik ) και να είσαι και πάλι θεός.

 

Καλο το Vigor αλλα είναι over-priced με λιγότερα λεφτά μπορείς να έχεις παραπάνω features ( που πραγματικά δουλεύουν) από ότι προσφέρει το Vigor

 

Για τα προβλήματα που περιγράφεται εδώ κατά πασα πιθανότητε δεν φταίνε τα modem γιατί αυτά που πάτε να κάνετε είναι απλά και το πιο χαλια modem κάνει ένα port forward δεν θες modem τον 200-300 euro για ένα PortFW.

 

Oταν βάλεις το modem σε Bridge mode αυτομάτως λύνονται όλα τα θέματα που μπορεί να έχει. Γιατί το load μεταφέρεται στο router και το modem είναι ένα dumb bridge

σωστα ολα αυτα αλλα πας σε πιο advanced πραγματα που πολλες φορες ουτε οι εταιρειες δεν τα θελουν/κανουν αλλο τοσο ενας ιδιωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καποιοι παραπονιουνται λιγακι για το κομματι του Modem του αλλα σιγουρα μπορει να διαβασει reviews να δει τι λενε.για αυτα που δινει παντως ειναι πολυ καλη τιμη.καποιο asus ειχε βγει σε προσφορα σε καποιο καταστημα και το ειχαν γραψει εδω μεσα (δεν ξερω αν ηταν για αυτο το μοντελο) οποτε μπορει να δει μηπως εκει εχει γραφτει κατι παραπανω.βλακεια που δεν εβαλαν και ενα ac μεσα.βεβαια ολο και καποιο αλλο μοντελο θα βγαινει με ac και vdsl απλα θα ανεβαινει η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, θα το έχω στα υπόψιν αν δεν με καλύψει το router του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα παιζει και το draytek 2760n απλα ανεβαινει η τιμη.επισης παιζει και το tp link 9980 που ειναι dual band.βεβαια αν θες κοιτα και σε asus σε καποιο πιο πανω μοντελο αν σε παιρνει στα λεφτα που ισως να εχει παραπανω πραγματα αν σε ενδιαφερουν τα παραπανω βεβαια.πχ dual band ή 802.11ac.

 

Ενδιαφέρον, θα το έχω στα υπόψιν αν δεν με καλύψει το router του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...