Προς το περιεχόμενο

VDSL2 modem-router


mentorxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα παιζει και το draytek 2760n απλα ανεβαινει η τιμη.επισης παιζει και το tp link 9980 που ειναι dual band.βεβαια αν θες κοιτα και σε asus σε καποιο πιο πανω μοντελο αν σε παιρνει στα λεφτα που ισως να εχει παραπανω πραγματα αν σε ενδιαφερουν τα παραπανω βεβαια.πχ dual band ή 802.11ac.

Δυστυχώς δεν με παίρνει οικονομικά. Αγορά θα κάνω μόνο αν έχω προβλήματα με το ρουτερ του οτε. Ίσως όπως διάβασα και παραπάνω να κάνω bridge το ρουτερ του οτε και να βάλω το linksys wag320n να μοιράζει. Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το linksys wag320 ειναι adsl router και οσο ξερω δεν εχει wan για να μπορεσει να κανει κληση αυτο.οποτε δεν μπορεις να κανεις bridge του οτε και να περναει pppoe κληση το linksys στο ρουτερ του ote.εκτος αν με κανα custom firmware παιζει σαν wan.

αλλιως βαζεις απλα σαν wireless το linksys.ο οτε η κανα zte θα δωσει ή το comtrend που και τα 2 τα θεωρω κατι το πολυ απλο.γενικα μην περιμενεις να παρεις κανα σωστο ρουτερ οποτε εγω σιγουρα θα πηγαινα σε κατι αλλο.και οτι παρεις κοιτα για firmware update γιατι για μερικα εχουν βγει firmware updates.επισης δινει και speedport που και εκει το τελευταιο firmware λυνει αρκετα θεματα.ολα τα firmware υπαρχουν στο site του οτε αν και κατα καιρους εχουν αργησει να σηκωσουν τα τελευταια firmware εκει που στο τελος τα βρισκεις αλλου.μην με ρωτησεις πως γινεται αυτο αλλα αυτο ειχε γινει με το speedport.εκτος αν ηταν σε στυλ κλειστη δοκιμη και beta πριν βγει στο κοινο και απλα ο αλλος το μοιρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει wan θύρα. Επίσης τη στιγμή που γράφω έχω πάνω στη vdsl γραμμή το linksys και παίζει μια χαρά. Το θέμα είναι άμα θα χάσω σε ταχύτητα με το setup που έγραψα προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει wan θύρα. Επίσης τη στιγμή που γράφω έχω πάνω στη vdsl γραμμή το linksys και παίζει μια χαρά. Το θέμα είναι άμα θα χάσω σε ταχύτητα με το setup που έγραψα προηγουμένως.

αν εχει wan ναι μπορεις να βαλεις σε bridge το ρουτερ του οτε και να κανεις κληση pppoe απο το Linksys>οχι δεν θα χασεις σε ταχυτητα εκτος αν η Wan του Linksys δεν εχει μεγαλυτερο throughtput απο την vdsl σου.

Απο εκει και περα ενα Nat θα εχεις οποτε κανενα προβλημα δεν θα εχεις.

Τα Port forward θα γινουν στο Linksys κανονικα.ολα αυτα εφοσον εχει Wan>

Ps.μιλαμε παντα για wan.αν κανεις συνδεση Lan to lan το ενα με το αλλο με σκοπο να γινει ap το linksys τοτε το ρουτερ του οτε πρεπει να παιζει κανονικα σαν Router και οχι bridge.ουτε εκει θα χασεις τιποτα σε ταχυτητα απλα το Linksys δεν θα παιζει σαν ρουτερ αλλα σαν ενα dummy ap.

βεβαια αν παιξει απλα σαν ap το Linksys τοτε οτι προβληματα εχει το router του οτε θα τα φας λιγο στην μουρη ενω αν ειναι bridge γλυτωνεις αρκετα.

αλλιως μετα ή adsl/vdsl router ή ενα σκετο vdsl modem/router που θα γινει bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...