Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αρχαιολόγος Πέτρος Θέμελης, που ξεναγήθηκε στο χώρο πριν από περίπου ένα μήνα, μιλώντας στον «ΑτΚ», διευκρίνισε: «Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται πίσω από τον ταφικό περίβολο που έχει προς το παρόν αποκαλυφθεί. Σίγουρα πρόκειται για ένα εύρημα μέχρι στιγμής μοναδικό -καθώς οι διαστάσεις του φτάνουν τα τρία μέτρα ύψος και το συνολικό μήκος σχεδόν μισό χλμ. Ωστόσο, δεν πιστεύω ότι βρισκόμαστε λίγο πριν από τον εντοπισμό του τάφου της Ρωξάνης. Η Ρωξάνη δολοφονήθηκε, οπότε δε δικαιολογείται μια τέτοια πολυτελής ταφή για μια δολοφονημένη σύζυγο. Νομίζω ότι τέτοιες υποθέσεις είναι υπερβολές και δεν πρέπει να διαδίδονται ούτε να καλλιεργούνται ελπίδες για πράγματα που μπορεί να μη βρεθούν. Δεν αποκλείεται, πάντως, να πρόκειται για κάποιους υψηλόβαθμους αξιωματούχους, που μπορεί να είχαν σχέση με την περιοχή. Υπάρχει ακόμη πολλή δουλειά που πρέπει να γίνει μέχρι να δούμε τι κρύβεται από πίσω».
 
Έμπειρη αρχαιολόγος με σημαντικό ανασκαφικό έργο στην περιοχή της Μακεδονίας συμπλήρωσε σχετικά με τις εικασίες περί της ταυτότητας του νεκρού/νεκρών ότι «δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι με τον ταφικό αυτόν περίβολο έχει συνδεθεί το λιοντάρι της Αμφίπολης. Και ξέρουμε ότι, όταν υπάρχει λιοντάρι σ' έναν τύμβο, είναι απίθανο να πρόκειται για γυναικεία ταφή. Το λιοντάρι στον τύμβο συνδέεται με άνδρα και με νίκη στη μάχη. Επίσης, δεν ξέρουμε ακόμη αν πρόκειται σίγουρα για τάφο/τάφους. Μπορεί να είναι πολυάνδριο αφιερωμένο σε νεκρούς πεσόντες εν πολέμω. Το σίγουρο είναι ότι, από τη στιγμή που δεν έχουν προχωρήσει ακόμη οι ανασκαφικές εργασίες, ώστε να φέρουν στο φως περισσότερα ευρήματα, δεν μπορούμε ούτε να μιλάμε ούτε να προβαίνουμε σε εικασίες, που μπορεί να αποδειχτούν στη συνέχεια αβάσιμες».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τους νεοΈλληνες λες, έτσι; Του δώσαμε και κατάλαβε με το που γίναμε ανεξάρτητο κράτος. Όχι μόνο απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου αυτοβαφτιστήκαμε (γιατί κοίτα κουμπάρε τί βρήκα στο χωράφι μου) αλλά και του Περικλή, του Δημοσθένη, του Σωκράτη, του Λεονάιντας κλπ. Τί να μας πουν, λοιπόν, οι Σκοπιανοί;;;

 

αυτοβαφτιστηκες; δεν ξερω αν θεωρεις τον εαυτο σου μογγολο κι οχι ελληνικης καταγωγης, εκει αλλαζει το πραγμα. γιατ κατα τα αλλα εμεις τουλαχιστον ειμαστε απογονοι αυτων που λες. οι σκοπιανοι που με ιστορικα δεδομενα δεν βρισκονταν καν σε αυτην την περιοχη της γης το διαστημα που ζουσε ο μεγας αλεξανδρος*....τι να μας πουν; για πες.

 

* και που το παραδεχτηκε μεχρι και βλακας εκπροσωπος τους στον οηε:

 

Στιχομυθία Σκοπιανού και Έλληνα αντιπροσώπου στον ΟΗΕ που καταλήγει σε συγκλονιστικό συμπέρασμα!

 

 

Ένα λαμπρό υπόδειγμα ρητορικής και πολιτικής από πρόσφατη συνεδρίαση της ΓΣ των Ηνωμένων Εθνών, που έκανε τη διεθνή κοινότητα να χαμογελάσει: Ο λόγος του Έλληνα μόνιμου αντιπροσώπου στον ΟΗΕ.

«Πριν ξεκινήσω, θέλω να σας πω κάτι για τον Μέγα Αλέξανδρο. Όταν δάμασε τον Βουκεφάλα, κατά τον γυρισμό του και περνώντας τον Αξιό και βλέποντας το νερό, σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για μπάνιο. Έβγαλε λοιπόν τα ρούχα του, τα ακούμπησε στον βράχο και μπήκε στο νερό. Όταν βγήκε και θέλησε να ντυθεί, τα ρούχα του είχαν εξαφανιστεί. Τα είχε κλέψει ένας Σλάβος της Μακεδονίας

 

Τότε πετάχτηκε οργισμένος ο Σλαβομακεδόνας εκπρόσωπος της ΠΓΔΜ κι άρχισε να φωνάζει «Τι είναι αυτά που λες; Οι Σλάβοι δεν ήταν εκεί, τότε

 

Οπότε ο Έλληνας εκπρόσωπος χαμογέλασε και είπε: «Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε αυτό, μπορώ να ξεκινήσω την ομιλία μου...»!

 

Ο συγκεκριμένος διάλογος είναι πέρα για πέρα αληθινός και είναι ένα σαφέστατο δείγμα του τρόπου σκέψης των Ελλήνων. Μακάρι βέβαια αυτόν τον συγκεκριμένο τρόπο διαχείρισης σκέψης και πράξης να τον είχε ενστερνιστεί η Ελληνίδα υπουργός Εξωτερικών, κυρία Ντόρα Μπακογιάννη. Πολλά θα ήταν το οφέλη και ίσως να είχαν τερματιστεί οι όποιες συζητήσεις πριν καν ξεκινήσουν...

 

zouglapress

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεέ μου, τι διαβάζω....

Ρε διαβάστε κανένα επιστημονικά ιστορικό εγχειρίδιο της προκοπής
π.χ http://ancdialects.greeklanguage.gr/sites/default/files/studies/_makedonia_tomos.pdf

 

και όχι μόνο Λιακόπουλο



διαβάστε και το παρακάτω λινκ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82 για να δείτε περί ποιάς γλώσσας ομιλούσαν οι Μακεδόνες, ήταν όντως Έλληνες;

Επεξ/σία από dimitra_m3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κατα τα αλλα εμεις τουλαχιστον ειμαστε απογονοι αυτων που λες. οι σκοπιανοι που με ιστορικα δεδομενα δεν βρισκονταν καν σε αυτην την περιοχη της γης το διαστημα που ζουσε ο μεγας αλεξανδρος*....τι να μας πουν; για πες.

Είμαστε απόγονοι κατά ένα ποσοστό. Με τόσες προσμίξεις και μετατοπίσεις πληθυσμών τόσους αιώνες είμαστε απόγονοι και πολλών άλλων. Το λυπηρό είναι πως δεν γνωρίζουμε ιστορία για να κατανοήσουμε την έκταση αυτών των πληθυσμιακών μεταβολών αλλά το ακόμα χειρότερο είναι πως μας αρέσει να μοιράζουμε την ιστορία και να οικειοποιούμαστε κομμάτια της.

Όπως οι σκοπιανοί θέλουν να χτίσουν έθνος έτσι χτίσαμε κι εμείς το δικό μας, με τους δικούς μας εθνικούς μύθους. Βέβαια οι δικοί μας στέκουν ιστορικά περισσότερο, είμαστε πιο κοντά στο να χαρακτηριζόμαστε Έλληνες με βάση την ιστορική αλήθεια. Οι σκοπιανοί το παράκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν βρισκονταν καν σε αυτην την περιοχη της γης το διαστημα που ζουσε ο μεγας αλεξανδρος

Γιατί ήσουν "εσύ";

 

Είμαστε απόγονοι κατά ένα ποσοστό. Με τόσες προσμίξεις και μετατοπίσεις πληθυσμών τόσους αιώνες είμαστε απόγονοι και πολλών άλλων. Το λυπηρό είναι πως δεν γνωρίζουμε ιστορία για να κατανοήσουμε την έκταση αυτών των πληθυσμιακών μεταβολών αλλά το ακόμα χειρότερο είναι πως μας αρέσει να μοιράζουμε την ιστορία και να οικειοποιούμαστε κομμάτια της.

Όπως οι σκοπιανοί θέλουν να χτίσουν έθνος έτσι χτίσαμε κι εμείς το δικό μας, με τους δικούς μας εθνικούς μύθους. Βέβαια οι δικοί μας στέκουν ιστορικά περισσότερο, είμαστε πιο κοντά στο να χαρακτηριζόμαστε Έλληνες με βάση την ιστορική αλήθεια. Οι σκοπιανοί το παράκαναν.

Οι Σκοπιανοί το παράκαναν; Εγώ νομίζω ότι εμείς του αλλάξαμε την Παναγία. Αν είμαστε απόγονοι κάποιων, είναι του Βυζαντίου και μάλιστα των τελευταίων αιώνων μόνο. Ως εκεί. Πιο πίσω δεν πάει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεέ μου, τι διαβάζω....

 

Ρε διαβάστε κανένα επιστημονικά ιστορικό εγχειρίδιο της προκοπής

π.χ http://www.tetraktys...d tafosalex.htm

και όχι μόνο Λιακόπουλο

 

 

 

διαβάστε και το παρακάτω λινκ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82 για να δείτε περί ποιάς γλώσσας ομιλούσαν οι Μακεδόνες, ήταν όντως Έλληνες;

 

Καλά και το link των Εθνικών που παραθέτεις, δεν απέχει και πολύ από Λιακό.

 

Μία απορία πάντως. Γιατί όλες οι ιστοσελίδες των αρχαιοελληνιστών/εθνικών/λιακοπουλικών/ψεκασμένων, είναι τόσο ερασιτεχνικές. Το καρακιτσαριό το ίδιο. Έχουμε έτος 2013 και θυμίζουν ιστοσελίδες που θα σχεδίαζε κάποιος που έκανε τα πρώτα του βήματα στην HTML στα τέλη της δεκαετίας του 90. Πως λέμε στα αρχαία ελληνικά το CSS?

 

(offtopic το ξέρω, αλλά τι σοβαρό να πεις όταν στα πρώτα post κάποιος αρχίζει και μιλάει για μαζικές αυτοκτονίες)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το link των Εθνικών που παραθέτεις, δεν απέχει και πολύ από Λιακό.

 

Μία απορία πάντως. Γιατί όλες οι ιστοσελίδες των αρχαιοελληνιστών/εθνικών/λιακοπουλικών/ψεκασμένων, είναι τόσο ερασιτεχνικές. Το καρακιτσαριό το ίδιο. Έχουμε έτος 2013 και θυμίζουν ιστοσελίδες που θα σχεδίαζε κάποιος που έκανε τα πρώτα του βήματα στην HTML στα τέλη της δεκαετίας του 90. Πως λέμε στα αρχαία ελληνικά το CSS?

 

(offtopic το ξέρω, αλλά τι σοβαρό να πεις όταν στα πρώτα post κάποιος αρχίζει και μιλάει για μαζικές αυτοκτονίες)

ποιό ακριβώς είναι των εθνικών; του ερρώσο; αν το διάβασες όλο το άρθρο στηρίζεται σε πηγή εφημερίδας, εκτός και αν η πηγή είναι εθνικιστική ή ακόμα χειρότερα αν θεωρείς τους συναδέλφους εθνικιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό ακριβώς είναι των εθνικών; του ερρώσο; αν το διάβασες όλο το άρθρο στηρίζεται σε πηγή εφημερίδας, εκτός και αν η πηγή είναι εθνικιστική ή ακόμα χειρότερα αν θεωρείς τους συναδέλφους εθνικιστές.

 

Sorry, ίσως να μην έγινα κατανοητός. Η ιστοσελίδα είναι των Εθνικών http://www.tetraktys.org/frmst%20koinotis.htm

 

Άμα δεις, στις 28 Δεκέμβρη εορτάζουν τα Διονυσούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνευματικά δικαιώματα όλα δικά μου! Αυτοβιογραφία λέμε θα το κάνω!

Ενταξει αλλα θελω ποσοστο,θα το προτεινω στον Snyder,πλακα πλακα ρε συ γαματο ακουγεται λολ

 

Παιδια μη ξεφευγετε πολυ απο το θεμα ομως που ειναι η συγκεκριμενη ανασκαφη γιατι βλεπω να εξελισσεται σε μαχη για το DNA η κουβεντα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Baslir έχεις απόλυτο δίκιο, δεν έχω ιδέα πως μπήκε αυτό το λινκ

ήθελα να παραθέσω το εξής λινκ που παρέχει βιβλίο σε μορφή .pdf
http://ancdialects.greeklanguage.gr/sites/default/files/studies/_makedonia_tomos.pdf

το είχα αναρτήσει ήδη στην πρώτη σελίδα του παρόντος thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Σκοπιανοί το παράκαναν; Εγώ νομίζω ότι εμείς του αλλάξαμε την Παναγία. Αν είμαστε απόγονοι κάποιων, είναι του Βυζαντίου και μάλιστα των τελευταίων αιώνων μόνο. Ως εκεί. Πιο πίσω δεν πάει!!!

 

Ε εντάξει καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί αλλά δεν χρειάζεται και να υπερβάλουμε.

Οι πριν του βυζαντίου δεν μπορεί να εξαυλώθηκαν η να αυτοκτόνησαν μαζικά άτεκνοι. Έδωσαν απογόνους στο βυζάντιο που μαζί με σκλαβηνίες και οτιδήποτε άλλο αναμίχθηκε ανά τους αιώνες οδήγησε στους επόμενους που κατοίκους της περιοχής και τελικά σε μας.

 

Το ζήτημα είναι πως δεν έχει καμιά σημασία ποιών απόγονοι είμαστε και πως συνεχίζουμε να θέλουμε εθνικούς μύθους ακόμα και τώρα. Μακάρι κάποτε να φτάσουμε στο επίπεδο ως κοινωνία να μπορούμε να έχουμε κοινωνική συνοχή χωρίς την ανάγκη εθνοτικών δεσμών και ιστορικών μύθων που ενισχύουν αυτή την ανάγκη.

 

Παιδια μη ξεφευγετε πολυ απο το θεμα ομως που ειναι η συγκεκριμενη ανασκαφη γιατι βλεπω να εξελισσεται σε μαχη για το DNA η κουβεντα

 

Σωστός. Και είμαι και topic starter τρομάρα μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πριν του βυζαντίου

Ποιούς "πριν" λες; Με τον πανικό που έχει γίνει σε αυτόν τον τόπο μέσα σε διάστημα 2 χιλιετιών, εμείς ακόμα ισχυριζόμαστε ότι είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων γιατί μιλάμε Ελληνικά και σε εκείνη τη ράχη, ανάμεσα σε τόσα άλλα έχουν και ένα διονυσιακό έθιμο; Με τίποτα δεν πάει πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...