Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν κατι μηνες ουτε που τον ηξερα,μεχρι που μου πε φιλος την επιτυχια που εχει στον βορρα.Μαλιστα το χα διαβασει σε κατι καμμενους subs μιας σειρας που εβλεπα και δεν καταλαβα γιατι το γραψαν.

του κατσε του βλαχου απο το πουθενα..50καταστηματα ,τα μισα δικα του+fees καθε μηνα κτλ.

τωρα να μην πινετε ο καφες το θεωρω λιγο περιεργο εχει illy τωρα αν εβαλε υπαλληλους που δεν ξερουν οκ...

οι περισσοτεροι πηγαιναν γιατι τους εφερναν συνεχεια κεικ-μπισκοτα οποτε αδειαζε το πιατακι και γιατι εδειναν ακομη και στα take away

http://www.mikelcc.gr/wp-content/themes/mikelnew/timthumb.php?src=http://www.mikelcc.gr/wp-content/themes/mikelnew/images/thess/thess-kentro-side-2.jpg&h=1200

mikel-28.jpg

δεν φαινετε παντως για αρπαχτη(δεν φαινεται για φτηνιαρικο μαγαζι)...σιγουρα οχι για 400χιλ που γραφτηκε!!!!!!!

 

http://www.thessalianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=26858:-success-story-mikel

 

Για ποιό λόγο να πάει κάποιος να πιεί καφέ δίπλα στο δρόμο, ανάμεσα σε ένα βενδινάδικο και ένα βουλκανιζατέρ ?

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο καφες που δουλευει ειναι καψουλες illy.εχει κανει ειδικη συμφωνια με illy και του δινει καψουλες με χαρμανι διαφορετικο μεσα και οχι σαν αυτες που αγοραζουμε εμεις απο το σουπερμαρκετ.για να ανοιξεις τετοιο μαγαζι πρεπει να σταξεις 300.000 ευρω στο βλαχο και κατοπιν αυτοι σου ετοιμαζουν το μαγαζι οπως πρεπει να ειναι με βαση την αλυσιδα και στο παραδιδουν ετοιμο με το κλειδι στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι συνοικιακο και μαζευει/περναει  κοσμος.επιπλεον αυτος στηριζεται και στο takeway+delivery(μαγαζιων+περαστικων)...

επιπλεον μην ξεχνατε οτι αν δεν βγαινουν τα μαγαζια τα καλα σποτ θα τα κρατησει ο ιδιος σχεδον τσαμπα!!!

@saab_21 χλωμο να δουλευει καψουλες.βλεπω ημιαυτοματες μηχανες σε φωτος.

γενικοτερα θεωρω fail το να ψαχνει-χρησιμοποιει ανειδικευτους baristes(εννοω χωρις εμπειρια+χαρτι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάρισα που το είχα δοκιμάσει είχε καλό καφέ.

Κατεχάκη είναι μεγάλο κατάστημα, δεν έχω μπει μέσα.

Έχει ανοίξει Ιερά Οδό στο Αιγάλεω 3 λεπτά από το μετρό

Φτιάχνεται τώρα και στο Σύνταγμα στη Μητροπόλεως στις αρχές αλλά φαίνεται μικρό μαγαζάκι.

Δεν ξέρω ακόμα για αλλού πάντως σύμφωνα με πληροφορίες θα ανοίξει 14 καταστήματα στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι συνοικιακο και μαζευει/περναει  κοσμος.επιπλεον αυτος στηριζεται και στο takeway+delivery(μαγαζιων+περαστικων)...

επιπλεον μην ξεχνατε οτι αν δεν βγαινουν τα μαγαζια τα καλα σποτ θα τα κρατησει ο ιδιος σχεδον τσαμπα!!!

@saab_21 χλωμο να δουλευει καψουλες.βλεπω ημιαυτοματες μηχανες σε φωτος.

γενικοτερα θεωρω fail το να ψαχνει-χρησιμοποιει ανειδικευτους baristes(εννοω χωρις εμπειρια+χαρτι)...

φιλε επειδη ενδιαφερθηκα και ρωτησα και εμαθα λεπτομερειες.αυτα μου ειπαν αυτα σου λεω.οταν ακουσα και την τιμη για το  ονομα και για να μου στησουν το μαγαζι μου πεσαν τα μαλλια.την εκανα αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάρισα που το είχα δοκιμάσει είχε καλό καφέ.

Κατεχάκη είναι μεγάλο κατάστημα, δεν έχω μπει μέσα.

Έχει ανοίξει Ιερά Οδό στο Αιγάλεω 3 λεπτά από το μετρό

Φτιάχνεται τώρα και στο Σύνταγμα στη Μητροπόλεως στις αρχές αλλά φαίνεται μικρό μαγαζάκι.

Δεν ξέρω ακόμα για αλλού πάντως σύμφωνα με πληροφορίες θα ανοίξει 14 καταστήματα στην Αθήνα.

 

 

Πολύ καλό καφέ ουδεμία σχέση με starbucks. Αυτό για το "γάλα" είμαι σίγουρος ότι πήρε φραπέ γλυκό με γάλα. Ο καφές αυτός δε είναι μέτρο σύγκρισης. Παντού το φραπέ ειδικά είναι αν το πίνεις με 8 ζάχαρες κ γάλα ΔΕΝ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕ, πίνεις μαλακία. Δοκιμάστε τους εσπρέσσο του. Δε ξέρω αν με το franchise το έχουν κάνει πουτάνα, άλλα στη Λάρισσα, ήταν από τους καλύτερους καφέδες που έχω πιεί. Η τιμή του δε τη λες τσιμπημένη γι αυτό που προσφέρει, δηλαδή οι διάφορες "φοιτητοκαφετέριες" που τον έχουν 2 ευρώ στο "κάτσε", χρησιμοποιούν στιγμαίο noname, είναι πιο αραιός από κόκα-κόλα κ ο σερβιτόρος/α σε βλέπει μετά από κανα μισάωρο είναι καλύτερες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο χρόνο άνοιξαν καμιά 10ριά ταυτόχρονα στην Θεσσαλονίκη τα πιο πολλά στο κέντρο... και μάλιστα σε πολύ μικρή απόσταση!

 

Μπράβο στον τύπο που έχει το franchise αλλά είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα αντέξουν τα περισσότερα. Θα 'θελα να ήξερα τι σκέφτονται αυτοί που του δίνουν 400χιλιαρικα... χωρίς να έχουν κάποια επιβεβαίωση ότι δεν θα ανοίξει στα 500μ και άλλο μικελ.

Πάντως πρέπει να έχει πουλήσει μεγάλο παραμύθι ο τύπος. Το τι έχω ακούσει για τον δημιουργό των Μικέλ δεν λέγεται. Κυκλοφορούν πολλές ιστορίες. Άλλοι μου έλεγαν ότι είναι τεχνολόγος τροφίμων.. άλλοι ότι φτιάχνει μόνος του το χαρμάνι του καφέ... ότι ξυπνάει το βράδυ και ανακαλύπτει νέες συνταγές και διάφορα άλλα γραφικά...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αν δε δοκιμασω δε μπορω να εχω γνωμη. Ρωτησα τη φιλη μου και μου ειπε περισσοτεροι πανε για τους λατε με τα γαλατα κλπ. Οχι για καφε καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικότερο ειναι πως υπαρχει ενα μαγαζί δίπλα στη καμάρα , στα 100 μετρα άλλο ενα απέναντι απτην Ιασωνίδου και μετά στη Τσιμισκή και τον Λευκό πύργο .

 

Σε μια τυπική βόλτα να πας απο Γούναρη ως την Νίκης έχεις δει 4 μαγαζιά .

 

Υποψιν στην εγνατια έχει στη σειρά ενα μικέλ ενα todaylisious και ενα σταρμπακς.

Το ενα διπλα στο άλλο

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστή η προβατοποίηση του Έλληνα

Πρόβατα όσοι πάνε...

Είναι και τρομερά άνετα με τα τραπεζάκια 1x1. Από νηπιαγωγεία τα έκλεψαν;

...καλά όμως που εσύ δεν έχεις πάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο χρόνο άνοιξαν καμιά 10ριά ταυτόχρονα στην Θεσσαλονίκη τα πιο πολλά στο κέντρο... και μάλιστα σε πολύ μικρή απόσταση!

 

Μπράβο στον τύπο που έχει το franchise αλλά είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα αντέξουν τα περισσότερα. Θα 'θελα να ήξερα τι σκέφτονται αυτοί που του δίνουν 400χιλιαρικα... χωρίς να έχουν κάποια επιβεβαίωση ότι δεν θα ανοίξει στα 500μ και άλλο μικελ.

Πάντως πρέπει να έχει πουλήσει μεγάλο παραμύθι ο τύπος. Το τι έχω ακούσει για τον δημιουργό των Μικέλ δεν λέγεται. Κυκλοφορούν πολλές ιστορίες. Άλλοι μου έλεγαν ότι είναι τεχνολόγος τροφίμων.. άλλοι ότι φτιάχνει μόνος του το χαρμάνι του καφέ... ότι ξυπνάει το βράδυ και ανακαλύπτει νέες συνταγές και διάφορα άλλα γραφικά...

 

Eγώ έχω ακούσει πως κάτι βάζουν στον καφέ και είναι κοινό τους μυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...