Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Επίδομα 80 ευρώ/μήνα για 5 μήνες αν παραμείνεις άνεργος μετά από 1 χρόνο (πρέπει να το δηλώσεις όμως από τώρα).

2) Ασφάλιση στο ΙΚΑ μετά απο 2 μήνες ανεργιας,

3) Μόρια και δυνατότητα συμμετοχής σε προκυρήξεις

4) Εκπτώσεις και τέτοια σε διάφορα πράματα

 

Μην το σκέφτεσαι, να βγάλεις κάρτα. Δες τι δικαιολογητικά θέλει για να μην πηγαίνεις 2 φορές.

 

εχεις ενα δικιο αλλα... το επιδομα οπως ειπαν και αλλη δεν το παιρνουν παντα φιλος περσι δεν το πηρε, τα μορια καλα ειναι αλλα μπροστα  σε παντρεμενους και πολυτεκνυς εχεις ελαχιστες ελπιδες.

 

Τωρα για ασφαλεια που λες εμενα μου εριξαν ακυρο και μου ειπαν να παω στην προνοια αν με δεκτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχεις ενα δικιο αλλα... το επιδομα οπως ειπαν και αλλη δεν το παιρνουν παντα φιλος περσι δεν το πηρε, τα μορια καλα ειναι αλλα μπροστα  σε παντρεμενους και πολυτεκνυς εχεις ελαχιστες ελπιδες.

 

Τωρα για ασφαλεια που λες εμενα μου εριξαν ακυρο και μου ειπαν να παω στην προνοια αν με δεκτει.

 

Καλά εσύ τι πρόβλημα έχεις να γραφτείς. Μπορεί να βγει σε μερικούς μήνες κάποια προκήρυξη και να κάτσουν οι συγκυρίες και να μπεις κάπου και να σου βγει σε καλό.

Δεν ξέρω για τα 80Χ5 αν θα ισχύει για πάντα ή ίσχυε για πάντα.

 

Ως προς την ασφάλεια δεν τίθεται θέμα άκυρου. Υπάρχει νομοθεσία που λέει ακριβώς τι γίνεται:

Αν είσαι κάτω από 29 δικαιούσαι ασφάλεια ΙΚΑ μόλις συμπληρώσεις 2 μήνες ανεργίας.

Εσύ χωρίς καν να θεωρείσαι ακόμα άνεργος πως να μην φας άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ τι πρόβλημα έχεις να γραφτείς. Μπορεί να βγει σε μερικούς μήνες κάποια προκήρυξη και να κάτσουν οι συγκυρίες και να μπεις κάπου και να σου βγει σε καλό.

Δεν ξέρω για τα 80Χ5 αν θα ισχύει για πάντα ή ίσχυε για πάντα.

 

Ως προς την ασφάλεια δεν τίθεται θέμα άκυρου. Υπάρχει νομοθεσία που λέει ακριβώς τι γίνεται:

Αν είσαι κάτω από 29 δικαιούσαι ασφάλεια ΙΚΑ μόλις συμπληρώσεις 2 μήνες ανεργίας.

Εσύ χωρίς καν να θεωρείσαι ακόμα άνεργος πως να μην φας άκυρο.

 

think again :P ειμαι ρε εκλεισα και χρονο και σε λιγες μερες παω 15 μηνες, εμενα μου ειπαν οτι πρεπει να εισαι ενα χρονο ανεργος πηγα δυο τρεις φορες και μου ελεγαν τα ιδια γιατι ειμαι ανεργος χωρις καθολου ενσημα, οταν περασε ο χρονος ημουν 30 οποτε τωρα μονο η προνοια και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=666&Itemid=665&lang=el

 

Αν εισαι άνω των 30 τότε οκ, για μέχρι 29 πάντως είναι σαφής ο κανονισμός.

 

τι να σου πω και οταν ημουν 29 μου ειχαν πει οτι θελει χρονο μαλλον το διμηνο ειναι για οσους δουλευαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω και οταν ημουν 29 μου ειχαν πει οτι θελει χρονο μαλλον το διμηνο ειναι για οσους δουλευαν

 

Όχι.

Αν είσαι κάτω απο 29 με μήνες ανεργίας δικαιούσαι ασφάλιση χωρίς να έχεις ένσημα.

Αν είσαι άνω των 29 πρέπει να έχεις 600 ένσημα ώστε να έχεις ασφάλιση για άλλα 4 6μηνα.

Τα λέει καθαρά στο site και τα έχω ρωτήσει και από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Αν είσαι κάτω απο 29 με μήνες ανεργίας δικαιούσαι ασφάλιση χωρίς να έχεις ένσημα.

Αν είσαι άνω των 29 πρέπει να έχεις 600 ένσημα ώστε να έχεις ασφάλιση για άλλα 4 6μηνα.

Τα λέει καθαρά στο site και τα έχω ρωτήσει και από κοντά.

 

αλλα μου ειχαν πει τεσπα τωρα πρεπει να παω στην προνοια, παντος το μονο ισως θετικο με το να εισαι ανεργος εισαι το κατοτατο εγγυημενο εισοδημα που λενε οτι θα δωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως πέτυχες μλκ υπάλληλο. Μου έχει συμβεί κι αυτό.

Με την πρόνοια τι παίζει?

Για το κατώτατο εγγυημένο κάτσε να το δούμε πρώτα...

 

οσοι ειναι 30+ πανε στην προνοια αλλα πρεπει να πει οτι εισαι απορος αλλιως γιοκ.

ναι αντε να δουμε ελπιζω να το παρουμε να εχουμε τουλαχιστον ενα εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώθηκες τώρα, σιγά να μην μοιράσουν έτσι λεφτά στην μισή Ελλάδα.

Το άπορος πως ορίζεται?

 

Δεν θα ειναι η μιση ελλαδα θα ειναι αυτη που εχουν 0 εισοδημα η κατω απο 2400 ο εργενης και 4500 ο παντρεμμενος κλπ

Θα πρεπει για να στο δωσουν να εχεις δικο σου σπιτι αρα οχι φιλοξενουμενος οπως και με το μερισμα και να μην εχεις αλλο εισοδημα αν πχ παιρνεις ταμειο ανεργιας δεν θα το παρεις αν παιρνεις επιδομα τεκνων θα παιρνεις μειωμενο κλπ.

 

Απορος εισαι αν δεν εχεις καθολου εισοδημα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια καλησπερα , ξεθαβω το θεμα γιατι αυριο προκειται να παω να βγαλω καρτα ανεργειας και για να μην φαω ακυρο :)
εχω να κανω 1 ερωτηση σχετικα με τις προυποθεσεις που αναφερουν και συγκεκριμενα αυτη:
 

Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας εισοδήματος, ή ελλείψει αυτού, αντίγραφο κατατεθειμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος – Ε1, ή Υπεύθυνη Δήλωση μόνο για τα προστατευόμενα μέλη τα οποία δεν υποχρεούνται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης για το προηγούμενο έτος συνοδευόμενη από το έντυπο (Ε1) του ατόμου του οποίου τελεί υπό την προστασία.

ανηκω στο δευτερο σκελος για τα προστατευομενα μελη , θελω να μου πεις καποιος με σιγουρια αν για την υπευθυνη δηλωση πρεπει να παω στην εφορια η απλα την κανω μονος μου,? γιατι δεν το διευκρινιζει εδω!!  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το διάστημα που δεν υποχρεούμουν να κάνω δήλωση και χρειαζόμουν την βεβαίωση αυτή, την έπαιρνα από την εφορία. Λογικά ακόμα έτσι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να βγαλεις καρτα ενω εχεις την ακαδημαικη ιδιοτητα προπτυχιακου φοιτητη. Και την αληθεια να αποκρυψεις, θα σε βρουν πλεον στο συστημα.

Άχ αυτό το σύστημα συνέχεια το ακούω όταν η συζήτηση πάει στην "μηχανογράφηση" του ελληνικού δημοσίου...

 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ.... με κιτάπια δουλεύουν η συντριπτική πλειοψηφία των δημόσιων υπηρεσιών απλά αντί να είναι απο πάπυρο ειναι ψηφιακά και τα τοποθετούν στον σκληρό δίσκο ενός υπολογιστή (και άν) για να δικαιολογείται η ύπαρξη του pc στο γραφείο όχι τίποτα άλλο...  ούτε δικτύωση ούτε backbone ούτε mainframe ούτε τίποτα....  

 

πόσες φορές έχω πεί ότι νάναι αφμ στο τελωνείο σε τράπεζες τα ίδια στον οτε σε δημαρχεία... απλά στηρίζονται στο γεγονός ότι θα φοβηθείς μην σε καταλάβει το "σύστημα" ότι θα πιστέψεις δηλαδή στην ύπαρξή του (κάτι σαν το μάτι του σάουρον ) μόνο που δεν υπάρχει κανένα σύστημα...

 

μπάχαλο ειναι με το word of mouth δουλεύουν όλα και με το γλύψιμο... αρκεί αρχέτυπα όλα να μοιάζουν ρουτίνα = ειναι τα απαραίτητα παραστατικά παρόντα; (ουτε έλεγχος για το αν ειναι πλαστά αρκει να ειναι ο τιτλος σωστός και να φαίνεται τζίφρα με σφραγίδα και ας ειναι εκτυπωμένη με Injekt κανεις δεν θα το καταλάβει/δεν θα μπεί στον κόπο να το ελέγξει )  αν ναί τότε κάνεις την δουλειά σου.

 

Πχ ενα παράδειγμα απο τα πολλά όταν ήμουν 17 στα 18 είχα περάσει σε μια σχολή και κάθισα το πρώτο ετος μόνο μετά πέρασα σε αυτή που τελείωσα.

 

φράγκα δεν υπήρχαν και σκέφτηκα το στεγαστικό επίδομα αλλά είχα διαγραφεί απο την σχολή απλά πήρα την παλιά βεβαίωση σπουδών όπου την επεξεργάστηκα στο paint και άλλαξα ημερομηνία (χρησιμοποιώντας τα νούμερα που ήδη είχε και κάνοντας τα copy paste σαν εικόνες)  είχα χαρτί με τα μαθήματα που πέρασα και πήγα στην ΔΟΥ μου καταθέσαν 1000€ και τόσα χρόνια μετα ακόμη κανείς δεν μου τα ζήτησε... και το μάτι του σάουρον... εχμ το "σύστημα" (και σκέψου μιλάμε για εφορία) δεν κατάλαβε ότι ήμουν διαγραμμένος  και η βεβαίωση μούφα....  εγώ ήμουν ήσυχος με την συνείδησή μου γιατι τα μαθήματα του Α έτους τα είχα περάσει όντως και στην συγκεκριμένη σχολή μπήκα με το ζόρι γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα πιάσω την πρώτη επιλογή μου ή την δεύτερη ή την τρίτη (ΣΕΜΦΕ και 2 σχολές φυσικής) και έβαλα και άλλες 4 εντελώς άκυρες με τα ενδιαφέροντά μου απλά με φθίνουσα σειρά -συναρτήσει της βάσης-... και για λίγες μονάδες δεν μπήκα στις πραγματικές επιλογές μου και είχα μπεί στην πρώτη απο απο τις άκυρες... οπότε είπα up yours ελληνικό δημόσιο και έκανα την εν μέρει μπαγαποντιά :P

 

 

Take the red pill τώρα :P

 

 

Επίσης το ακούω και σαν δικαιολογία όταν ένας υπάλληλος δεν ξέρει/βαριέται να κάνει την δουλειά του... (έχει πέσει το σύστημα/ δεν το περνάει το σύστημα κτλ πχ τότε με το κοινωνικό μέρισμα πόσους "πετούσε το σύστημα" ενώ δικαιούταν μέρισμα; ) ενώ η δουλειά μπορεί να γίνει απλά με λίγη πρωτοβουλία δική του η με προώθηση του θέματος σε προϊστάμενο... 

 

 

Επεξ/σία από The_Colonel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, επειδή είμαι φοιτητής και θα ξεκινήσω δουλειά για πρώτη φορά, γνωρίζεται πόσους μήνες πρέπει να δουλέψω για να μπορώ να εγγραφώ σε πρόγραμμα για ανεύρεση εργασίας μέσω ΟΑΕΔ? Δηλαδή πόσους μήνες χρείαζεται να δουλέψω για να θεωρούμαι "προς αναζήτηση εγασίας" καθώς τωρα ως φοιτητής δεν μπορώ να εγγραφώ στον ΟΑΕΔ εκτός κι αν δούλευα και μετά με απέλυαν ή έληγε η σύμβασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...