Προς το περιεχόμενο

Σύγκρουση ιατρικών διαγνώσεων: Δικαιολογημένη στα ανθρώπινα πλαίσια, αποτέλεσμα ασχετοσύνης ή οικονομ. συμφέροντος ή σύγκρουσης ειδικοτήτων?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα απο αυτα που ειπες θεωρω οτι μαλλον εχουν δικιο ο αγενης και ο γαστρεντερολογος. Ψαξε το παραπανω κι πες μας.

 

Ο αγενής δεν μπορεί να έχει δίκιο σε καμία περίπτωση γιατί δεν εντόπισε την ραγάδα καν. Ο γαστρεντερολόγος την εντόπισε τελικά μετά από προσπάθεια απλά είπε πως είναι μηδανιμής έκτασης και δεν χρήζει σε καμία περίπτωση επέμβασης.

Σήμερα θα πάω και σε άλλον χειρούργο και είμαι περίεργος για την διάγνωση και την πρόταση θεραπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγενής δεν μπορεί να έχει δίκιο σε καμία περίπτωση γιατί δεν εντόπισε την ραγάδα καν. Ο γαστρεντερολόγος την εντόπισε τελικά μετά από προσπάθεια απλά είπε πως είναι μηδανιμής έκτασης και δεν χρήζει σε καμία περίπτωση επέμβασης.

Σήμερα θα πάω και σε άλλον χειρούργο και είμαι περίεργος για την διάγνωση και την πρόταση θεραπείας.

Ο αγενης δεν το εψαξε κι πολυ για να τη βρει ενω ο αλλος εδωσε σημασια κι το εψαξε παραπανω το ζουμι ειναι οτι οι 2 ιδιωτες σου ειπαν χειρουργιο ενω οι αλλοι 2 ειπαν οχι στο χειρουργιο. Παρε ακομη 1 σοβαρη γνωμη (βρες καλο γιατρο απο καποιον γνωστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέφθηκα 4ο χειρούργο χθες. Διαπίστωσε κι αυτός ραγάδα + συνοδό αιμορροίδα.

Στην ερώτηση μου αν θεραπεύεται με συντηρητική θεραπεία έδειξε να δίνει ελπίδες αλλά το προσπέρασε για μου διαφημίσει την επέμβαση που προτείνει. Μάλιστα είπε χαρακτηριστικα "Θα σε κάνω καλά σε μισή ώρα, θα βγεις την ίδια μέρα και φυσικά πόνος 0 γιατί στον ******** δεν πονάς! Νόμιζα ότι παρακολουθώ telemarketing.

Μετά επιδίωξα να του κάνω κάποιες ερωτήσεις για την ασθένεια, για το πως γίνεται η εγχείριση, για το είδος της τεχνικής κτλ και αρνιόταν να μου απαντήσει και να μου εξηγήσει λέγοντας πως αυτά είναι δική του δουλειά και να μην το ψάχνω και να μην διαβάζω τίποτα. Φυσικά ο τύπος απορρίφθηκε.

 

Στο τέλος μου είπε και για το κόστος γύρω στα 1500.

Την ίδια τιμή ακριβώς μου είπε και ο 1ος χειρούργος ενώ ο 2ος μου είπε μόνο 700. Παράξενο.

 

Το συμπέρασμα πάντως είναι πως ραγάδα υπάρχει και την λάθος διάγνωση έκανε ο 3ος αγενής και άσχετος χειρούργος του νοσοκομείου και ο γαστρεντερολόγος.

Το κατά πόσο όμως το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί με εγχείριση ή αντιμετωπίζεται και συντηρητικά είναι μάλλον κάτι που θα δυσκολευτώ να μάθω και θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Ήδη για να μάθω τι έχω χρειάστηκε να πάω σε 5 γιατρούς εκ των οποιων οι 2 είχαν διαφοροποιημένη διάγνωση και εκ των οποίων ο ένας τελείως διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά επιδίωξα να του κάνω κάποιες ερωτήσεις για την ασθένεια, για το πως γίνεται η εγχείριση, για το είδος της τεχνικής κτλ και αρνιόταν να μου απαντήσει και να μου εξηγήσει λέγοντας πως αυτά είναι δική του δουλειά και να μην το ψάχνω και να μην διαβάζω τίποτα. Φυσικά ο τύπος απορρίφθηκε.

 

 

Και πολύ καλά έκανες. Κάποτε πρέπει να καταλάβουν κάποιοι καλοί μου συνάδελφοι πως ο κόσμος πια ενημερώνεται. Να φανταστείς ότι μου έρχονται στο γιατρείο ηλικιωμένοι (άνω των 70) που σημειώνουν το όνομα της τεχνικής που τους προτείνω για να την ψάξουν στο internet.

Πέρα από αυτό όμως, η ακριβής ενημέρωση για το τι θα κάνεις, είναι πάνω απ' όλα θέμα σεβασμού στον άνθρωπο που σου εμπιστεύεται να ακουμπήσεις το σώμα του.

Πιθανόν ο γιατρός που επισκέφθηκες να ήταν πολύ καλός, αλλά μην ανησυχείς, σίγουρα δεν είναι μοναδικός.

 

 

Το κατά πόσο όμως το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί με εγχείριση ή αντιμετωπίζεται και συντηρητικά είναι μάλλον κάτι που θα δυσκολευτώ να μάθω και θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

 

Αν ρωτάς, απάντηση δεν θα βρεις ποτέ από το internet

Αν απλά αναρωτιέσαι, τότε να σου θυμίσω ότι καλώς ή κακώς, οι γιατροί κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.

Τώρα για να μη λες ότι παίζω με τον πόνο σου, να ξέρεις ότι πέρα από τις ακραίες περιπτώσεις (μια ελαφριά πάει συντηρητικά - μια προχωρημένη κατάσταση οπωσδήποτε χειρουργικά), για όλες τις παθήσεις υπάρχουν συγκεκριμένα θεραπευτικά πρωτόκολλα που συνήθως περιλαμβάνουν τρία στάδια, ανάλογα με την βαρύτητα:

- Προσεκτική παρακολούθηση (με ή χωρίς μαντζούνια) για τις απλές περιπτώσεις

- Φαρμακευτική θεραπεία

- Χειρουργική αντιμετώπιση

Για το αν θα φτάσει κάποιος στο χειρουργείο, υπάρχουν οι απόλυτες ενδείξεις (εκεί δηλαδή δεν το συζητάμε), αλλά υπάρχουν και οι σχετικές ενδείξεις, όπου επαφίεται στην κρίση του γιατρού, αλλά και την επιθυμία του ασθενή να δώσει ένα ριζικό τέλος στο πρόβλημα του.

Να ξέρεις πάντως πως αν διαλέξεις την συντηρητική αντιμετώπιση, πολύ πιθανό να χρειαστεί να χειρουργηθείς έτσι κι αλλιώς αργότερα, έχοντας περάσει κι όλη την ταλαιπωρία μέχρι τότε.

 

Ήδη για να μάθω τι έχω χρειάστηκε να πάω σε 5 γιατρούς εκ των οποιων οι 2 είχαν διαφοροποιημένη διάγνωση και εκ των οποίων ο ένας τελείως διαφορετική.

 

Αν το δεις και από μια άλλη σκοπιά, τελικά για να μάθεις τι έχεις χρειάστηκε να πας σε έναν μόνο (τον πρώτο) χειρουργό!  Έχω άδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Επισκέφθηκα 4ο χειρούργο χθες. Διαπίστωσε κι αυτός ραγάδα + συνοδό αιμορροίδα.</p>

<p>Στην ερώτηση μου αν θεραπεύεται με συντηρητική θεραπεία έδειξε να δίνει ελπίδες αλλά το προσπέρασε για μου διαφημίσει την επέμβαση που προτείνει. Μάλιστα είπε χαρακτηριστικα "Θα σε κάνω καλά σε μισή ώρα, θα βγεις την ίδια μέρα και φυσικά πόνος 0 γιατί στον ******** δεν πονάς! Νόμιζα ότι παρακολουθώ telemarketing.</p>

<p>Μετά επιδίωξα να του κάνω κάποιες ερωτήσεις για την ασθένεια, για το πως γίνεται η εγχείριση, για το είδος της τεχνικής κτλ και αρνιόταν να μου απαντήσει και να μου εξηγήσει λέγοντας πως αυτά είναι δική του δουλειά και να μην το ψάχνω και να μην διαβάζω τίποτα. Φυσικά ο τύπος απορρίφθηκε.</p>

<p> </p>

<p>Στο τέλος μου είπε και για το κόστος γύρω στα 1500.</p>

<p>Την ίδια τιμή ακριβώς μου είπε και ο 1ος χειρούργος ενώ ο 2ος μου είπε μόνο 700. Παράξενο.</p>

<p> </p>

<p>Το συμπέρασμα πάντως είναι πως ραγάδα υπάρχει και την λάθος διάγνωση έκανε ο 3ος αγενής και άσχετος χειρούργος του νοσοκομείου και ο γαστρεντερολόγος.</p>

<p>Το κατά πόσο όμως το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί με εγχείριση ή αντιμετωπίζεται και συντηρητικά είναι μάλλον κάτι που θα δυσκολευτώ να μάθω και θα πρέπει να το ψάξω πολύ.</p>

<p>Ήδη για να μάθω τι έχω χρειάστηκε να πάω σε 5 γιατρούς εκ των οποιων οι 2 είχαν διαφοροποιημένη διάγνωση και εκ των οποίων ο ένας τελείως διαφορετική.</p>

 

Τελικά που πήγες φίλε ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα post να παραθέσω και τη γνώμη/εμπειρία μου.

 

Πιστεύω πως άνθρωποι είναι και οι γιατροί, οπότε είναι λογικό να κάνουν λάθη.(Δυστυχώς αυτό, όμως, μπορεί να έχει επιπτώσεις.)

Επιπλεόν δεν είναι είδηση το γεγονός ότι διαφορετικοί γιατροί προσεγγίζουν διαφορετικά ένα πρόβλημα.

 

Μερικά από αυτά που βίωσα είναι τα εξής:

- Στις δύο τελευταίες εξετάσεις αίματος, στις οποίες ήθελα να μάθω την ομάδα αίματός μου, πήρα διαφορετικά αποτελέσματα.Προφανώς κάποιος έχει κάνει λάθος. Δεν είναι κάτι το σοβαρό αυτό Πιθανότατα, άμα κάνω άλλη μία θα βρούμε ποιο είναι το σωστό.(Ίσως βέβαια πρέπει να κάνω παραπάνω και να βγάλω τον μέσο όρο :P )

 

-Πριν μερικά χρόνια, καθώς δεν ένιωθα καλά(38 πυρετός, βήχας κτλ) πήγα σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο της Αθήνας.

Εκεί πέρα αφού έβγαλαν ακτινογραφίες, πήραν αίματα κτλ, μου είπαν ότι έχω απλώς μια ίωση και με έστελαν σπίτι μου.

Καθώς, όμως, η μητέρα μου είναι πάντα επιφυλακτική με τους γιατρούς, με παρότρυνε να επισκεφθώ και άλλο νοσοκομείο.

Πάω λοιπόν την επόμενη μέρα σε ένα άλλο εφημερεύον νοσοκομείο, στο οποίο χωρίς πολλά πολλά μου βρίσκουν ότι έχω πνευμονία και με κάνουν εισαγωγή. Εδώ πέρα ήταν πιο σοβαρά τα πράγματα, καθώς άμα ακολουθούσα τη διάγνωση του πρώτου νοσοκομείου θα είχα ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλεια εχεις?

 

Έχω ΙΚΑ και ένα ερώτημα μου που θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει είναι αν τελικά χρειαστεί επέμβαση αν καλύπτει τίποτα η ασφάλειά μου. Γνωρίζω δηλαδή πως καλύπτει και πως τα 1500 που μου λένε είναι αν αφαιρεθεί η κάλυψη ενώ κανονικά θα ήταν 3000.

 

Αλλά επειδή και τα 1500 είναι ένα τεράστιο ποσό στις μέρες μας θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται αν το ψάξω σε νοσοκομείο και γενικά πως μπορώ να μάθω γιατί μέχρι τώρα δυσκολεύομαι να αντλήσω πληροφορίες απ τους γιατρούς που πήγα για το θέμα και μου λένε μια τιμή χωρίς να μου δίνουν περιθώρια λεπτομερειών.

 

Και πολύ καλά έκανες. Κάποτε πρέπει να καταλάβουν κάποιοι καλοί μου συνάδελφοι πως ο κόσμος πια ενημερώνεται. Να φανταστείς ότι μου έρχονται στο γιατρείο ηλικιωμένοι (άνω των 70) που σημειώνουν το όνομα της τεχνικής που τους προτείνω για να την ψάξουν στο internet.

Πέρα από αυτό όμως, η ακριβής ενημέρωση για το τι θα κάνεις, είναι πάνω απ' όλα θέμα σεβασμού στον άνθρωπο που σου εμπιστεύεται να ακουμπήσεις το σώμα του.

Πιθανόν ο γιατρός που επισκέφθηκες να ήταν πολύ καλός, αλλά μην ανησυχείς, σίγουρα δεν είναι μοναδικός.

Ναι έτσι είναι και είναι απαράδεκτοι οι γιατροί που δεν κάθονται να ακούσουν τον ασθενή με τις απορίες και τους προβληματισμούς του και να του εξηγήσουν σε βάθος οτιδήποτε ρωτάει. 

 

 

Αν ρωτάς, απάντηση δεν θα βρεις ποτέ από το internet

Αν απλά αναρωτιέσαι, τότε να σου θυμίσω ότι καλώς ή κακώς, οι γιατροί κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.

Τώρα για να μη λες ότι παίζω με τον πόνο σου, να ξέρεις ότι πέρα από τις ακραίες περιπτώσεις (μια ελαφριά πάει συντηρητικά - μια προχωρημένη κατάσταση οπωσδήποτε χειρουργικά), για όλες τις παθήσεις υπάρχουν συγκεκριμένα θεραπευτικά πρωτόκολλα που συνήθως περιλαμβάνουν τρία στάδια, ανάλογα με την βαρύτητα:

- Προσεκτική παρακολούθηση (με ή χωρίς μαντζούνια) για τις απλές περιπτώσεις

- Φαρμακευτική θεραπεία

- Χειρουργική αντιμετώπιση

Για το αν θα φτάσει κάποιος στο χειρουργείο, υπάρχουν οι απόλυτες ενδείξεις (εκεί δηλαδή δεν το συζητάμε), αλλά υπάρχουν και οι σχετικές ενδείξεις, όπου επαφίεται στην κρίση του γιατρού, αλλά και την επιθυμία του ασθενή να δώσει ένα ριζικό τέλος στο πρόβλημα του.

Να ξέρεις πάντως πως αν διαλέξεις την συντηρητική αντιμετώπιση, πολύ πιθανό να χρειαστεί να χειρουργηθείς έτσι κι αλλιώς αργότερα, έχοντας περάσει κι όλη την ταλαιπωρία μέχρι τότε.

Ναι φυσικά και δεν θα βρω απάντηση από το internet αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω από που να την βρω. Έχω από την μία τον γαστρεντερολόγο που μου φαίνεται πολύ ανιδιοτελής και καλός άνθρωπος να μου λέει να αποφύγω την επέμβαση πάση θυσία και πως είναι πολύ ελαφρυά περίπτωση κι απ την άλλη τους χειρούργους να μου προτείνουν εγχείριση για τους οποίους όμως έχω την εντύπωση πως επιδιώκουν και το κέρδος.

Ίσως η διάγνωση σε δημόσια νοσοκομεία είναι η τελευταία μου ελπίδα.

 

Αν το δεις και από μια άλλη σκοπιά, τελικά για να μάθεις τι έχεις χρειάστηκε να πας σε έναν μόνο (τον πρώτο) χειρουργό!  Έχω άδικο;

 

Όχι δεν έχεις άδικο, αν εξαιρέσουμε τον απαράδεκτο και αγενή χειρούργο που μου είπε πως δεν έχω τίποτα και τον γαστρεντερολόγο που δεν βρήκε την ραγάδα απ την αρχή οι υπόλοιποι μου είπαν τελικά σχεδόν τα ίδια.

Θεωρώ αρκετά τραγικό το να κρίνεται απ την τύχη το αν θα πάρω απ την αρχή την σωστή διάγνωση με βάση του που θα τύχει να πάω αλλά θα μου πεις πως έχω να κάνω με ανθρώπους που σε κάθε επαγγελματικό κλάδο υπάρχουν καλοί και κακοί και θα έχεις δίκιο.

 

Τελικά που πήγες φίλε ;

Δεν πήγα ακόμα σε αυτόν που μου είπες αλλά θα πάω και σε αυτόν να δω τι θα μου πει. θα σου πως με pm ποιος είναι αυτός που πήγα. Αύριο θα πάω στην πανεπιστημιακή του παπαγεωργίου να πάρω γνώμη κι απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις παει σε ενα γαστρεντερολόγο και σε 3 χειρούργους; Μήπως να πας σε κανα δυο γαστρεντερολόγους ακόμα να το ισσοροπήσουμε ; lol

 

Κοίτα για μένα τα πράγματα είναι σχετικά απλά.

 

-- Συντηρητική θεραπεία με φαρμακα και αν δεν δεις προκοπή πας για χειρουργείο

-- Χειρουργείο κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερον θεμα θα ηθελα να παραθεσω και εγω την αποψη μου

 

καταρχας η ιατρικη ειναι μια επιστημη και οπως σε ολες τις επιστημες ο γιατρος οφειλει να εκφερει αποψη βασιζομενος μονο σε επιστημονικα κριτηρια και τιποτε αλλο.Καπου εδω δυστυχως το πραγμα περιπλεκει γιατι μπαινει ο οικονομικος παραγοντας στη μεση καθως και η ελλειψη ιατρικης συνειδησης και ηθικης.

Ετσι λοιπον βλεπεις απειρα παραδειγματα χειρουργων που λενε για επεμβαση στηριζομενοι στο οτι για αυτους ειναι απλα δουλεια και κανεις στις μερες μας δεν θελει να διωχνει πελατες αλλα και παθολογων οπως πολυ σωστα ειπες που εκφερουν επαγγελματικη αποψη για μια παθηση εξω απο το επιστημονικο τους πεδιο.

 

Στη περιπτωση σου-μιας και εχεις μια πολυ απλη παθηση-τα πραγματα ειναι μαυρο-ασπρο.Γκρι μπορεις να τα κανεις μονο εσυ και ο θεραπων ιατρος που θα επιλεξεις οφειλει να στα ξεδιαλυνει.Υπαρχουν guidelines και σταδιοποιησεις καθως και συγκεκριμενη στατιστικη στη πορεια νοσου.

 

Δυστυχως για τον ιατρικο χωρο,στον τιτλο του topic σου εχεις και παλι απολυτο δικιο.Προκειται για συγκρουση οικονομικων συμφεροντων γιατι αρνουμαι να δεχτω οτι καποιος που εχει τελειωσει ειδικοτητα 6 χρονια δεν μπορει να ξεχωρισει μια ραγαδα η να κανει μια σταδιοποιηση αιμορροιδοπαθειας.Σε αυτο εχουμε φτασει απο την ανυπαρξια του κρατους,απο την ασυνειδησια των γιατρων αλλα και απο το πολυ χαμηλο επιπεδο των ασθενων(πχ αν δεν παρουν αντιβιωση για τον πονολαιμο δεν φευγουν ικανοποιημενοι απο το ιατρειο οποτε ο γιατρος αναγκαζεται η να τους δωσει-κοντρα σε αυτα που εχει διδαχτει η να τους χασει απο πελατες και να πεινασει) αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.

 

Οι διαγνωσεις που σου εκαναν ολοι αυτοι οι γιατροι που πηγες ηταν 2 και οχι 4:αιμορροιδες(+- ραγαδα) χειρουργικα αντιμετωπισιμες η μη.Η δουλεια του γιατρου δυστυχως δεν κρινεται απο το αποτελεσμα  γιατι αμα φτασεις στο σημειο,χτυπα ξυλο,να εχεις επιπλοκες πχ βλαβη στο πρωκτικο δακτυλιο κτλ μη αναστρεψιμες να το βρασεις το αποτελεσμα μετα.Η δουλεια του γιατρου,του χειρουργου γιατρου κρινεται απο τα κριτηρια που κανει την επεμβαση,την αναγκαιοτητα,τη συναινεση του ασθενους που γνωριζει ΟΛΕΣ τις λεπτομερεις και τα ποσοστα και φυσικα στο τελος την επιτυχια της επεμβασης.Καλος χειρουργος δεν ειναι αυτος που χειρουργει καλα.Καλος χειρουργος ειναι αυτος που χειρουργει οταν πρεπει αλλα αριστος χειρουργος ειναι αυτος που ΔΕΝ χειρουργει οταν δεν πρεπει.

 

ΥΓ:Μετα απ ολα αυτα που ειπες πιο πανω,μιας και ειμαι του χωρου και παροτι αποφευγω να κανω διαγνωσεις μεσω διαδυκτιου(μεγα λαθος) να σου πω τα εξης:αν η ραγαδα χρειαζοταν χειρουργειο λογικα θα την εβλεπαν ολοι.Οσες ραγαδες χρειαζοντουσαν χειρουργειο εκαναν μπαμ.

 

Ετσι για την ιστορια χωρις να εκφερω σε καμμια περιπτωση επαγγελματικη αποψη πιστευω οτι εχεις μια μικρη ραγαδα ασημαντη βεβαια την οποιο ο γιατρος στο δημοσιο δεν ειδε επειδη εψηνε τη γκομενα διπλα και βαριοταν.Λογικα οι αιμορροιδες σου δεν χρειαζονται επεμβαση απλως ειναι πολυ πιθανο στο μελλον να χρειαστεις γιατι ειναι ενα προβλημα το οποιο επιδεινωνεται με τα χρονια.Σε καθε περιπτωση πηγαινε βρες ενα γιατρο που θα μπορεις να κανεις διαλογο μαζι του(να εισαι διαβασμενος) και να σου στοιχειοθετηση πληρως την αποφαση του.

 

ΥΓ2:η επεμβαση δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο μην τρελενεσαι.

 

ΥΓ3:ενημερωσε για το τι εγινε να δω αν επεσα μεσα :-D

Επεξ/σία από Wspr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θα πω....

 

Οσοι ιατροί κάνουν καριέρα μόνοι τους. ..δηλαδή χωρίς να είναι παράλληλα στο δημόσιο. ..αυτοί είναι και οι καλύτεροι.

 

Αυτοί που είναι το πρωί σε νοσοκομείο και το βράδυ σε ιατρείο είναι τσιρικιτζιδες.

 

 

Απλα τα πράγματα. .

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις παει σε ενα γαστρεντερολόγο και σε 3 χειρούργους; Μήπως να πας σε κανα δυο γαστρεντερολόγους ακόμα να το ισσοροπήσουμε ; lol

 

Σε 4 χειρούργους και 1 γαστρεντερολόγο και σήμερα πήγα στον 5ο χειρούργο σε δημόσιο Νοσοκομείο και είχα μια ακόμα διαφορετική διάγνωση και πρόταση.

 

Πάντως απ όσο μπορώ να κρίνω ο σημερινός ήταν ο καλύτερος απ όσους έχω πάει:

 

Άκουσε για πάρα πολλή ώρα όλο το ιστορικό μου, μου έκανε πολλές ερωτήσεις ως προς την συμπτωματολογία, άκουσε όλες μου τις απορίες και απαντούσε με σοβαρότητα ακόμα και στις πιο ηλίθιες και υπερβολικές σκέψεις μου, και η εξέταση ήταν η πιο λεπτομερής και χρονικα εκτεταμένη που έχω δεχτεί και σε κάθε στάδιο της μου έλεγε τι θα κάνει. Πολιτισμός.

 

Η διάγνωση:

 

Δεν υπάρχει ούτε ίχνος ραγάδας, αν υπήρχε δεν θα μπορούσα καν να αντέξω την εξέταση. Ούτε για αιμορροίδα ανέφερε κάτι αλλά για έναν ερεθισμό και μια γενικότερη ευαισθησία της περιοχής. Μιλάμε δηλαδή για τρομερή απόκλιση σε σχέση με την προηγούμενη εξέταση που έγινε μόλις πριν 40 ώρες άρα δεν θα προλάβαινε να επουλωθεί κάτι και στην οποία διαπιστώθηκε ραγάδα που χρήζει άμεσης επέμβασης (με πλάγια σφιγκτηροτομή) και αφαίρεση της αιμορροίδας με λαβίδα όπως μου είπε ο ιδιωτικός.

Μου είπε βέβαια ο σημερινός πως ίσως να υπήρχε μέχρι πριν λίγες μέρες ένα ίχνος ραγάδας και να επουλώθηκε σιγά σιγά.

Πάντως οτιδήποτε και να ήταν δεν χρειαζόταν επέμβαση αφού κιόλας υποχωρεί.

 

Η θεραπεία:

 

Ο σημερινός μου πρότεινε να προσθέσω συπλήρωμα φυτικών ινών στην διατροφή μου και να σταματήσω το duphalac που κάνει όντως δουλειά αλλά δεν είναι για πολλές μερες, να συνεχίσω την Proctis - M που είναι αντιφλεγμονώδης και επουλωτική αλοιφή και να περιορίσω κάπως την ξιλοκαίνη γιατί μετά από πολλές μέρες οδηγεί και αυτή σε ερεθισμούς. Στο τέλος μάλιστα μου είπε πως αποκλείει κατηγορηματικά κάθε είδους επέμβαση και αυτό το λέει με όλη του την σιγουριά και αυτοπεποίθηση.

 

Συμπέρασματα:

 

Ο σημερινός γιατρός είναι κορυφαίος τουλάχιστον ως άνθρωπος μιας και για την επιστημονική κατάρτιση κάποιου δεν είμαι σε θέση να την γνωρίζω αλλά με αυτό που αντιμετώπισα νόμιζα πως μεταφέρθηκα με σκουλικότρυπα στην Ευρώπη.

  • Σε όποιον γιατρό πήγα που δεν είχε κάποιο οικονομικό συμφέρον μου είπε πως η επέμβαση για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν κάτι ακραίο και εγκληματικό.
  • Σε όποιον γιατρό πήγα που είχε οικονομικό συμφέρον μου πρότεινε άμεση επέμβαση η οποία με φωτεινα λαμπάκια γύρω γύρω είναι ανώδυνη - 100% αποτελεσματική - χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια - με άμεση επιστροφή στην καθημερινότητα.

Ενδιαφερον θεμα θα ηθελα να παραθεσω και εγω την αποψη μου

 

καταρχας η ιατρικη ειναι μια επιστημη και οπως σε ολες τις επιστημες ο γιατρος οφειλει να εκφερει αποψη βασιζομενος μονο σε επιστημονικα κριτηρια και τιποτε αλλο.Καπου εδω δυστυχως το πραγμα περιπλεκει γιατι μπαινει ο οικονομικος παραγοντας στη μεση καθως και η ελλειψη ιατρικης συνειδησης και ηθικης.

Ετσι λοιπον βλεπεις απειρα παραδειγματα χειρουργων που λενε για επεμβαση στηριζομενοι στο οτι για αυτους ειναι απλα δουλεια και κανεις στις μερες μας δεν θελει να διωχνει πελατες αλλα και παθολογων οπως πολυ σωστα ειπες που εκφερουν επαγγελματικη αποψη για μια παθηση εξω απο το επιστημονικο τους πεδιο.

Η επαφή αυτή με τον ιατρικό κόσμο είναι η πρώτη μου, μιας και δεν έχω ξανααντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο παρελθόν και δυστυχώς επιβεβαίωσα την έλλειψη ιατρικής συνείδησης που αναφέρεις.

Ήταν κάτι που δεν πίστευα πως ισχύει και γενικά μέχρι τώρα ήμουν υπέρ των γιατρών και θεωρούσα τους ασθενείς που κράζουν άσχετους και υπερβολικούς. Όμως με αυτό που βίωσα επισκεπτόμενος μέχρι στιγμής συνολικά 6 γιατρούς με τόσο συγκρουόμενες διαγνώσεις και προτάσεις θεραπείας για κάτι τόσο απλό συνηθισμένο και μονοσήμαντα διαγνώσιμο μου έχει προκαλέσει μεγάλη έκπληξη και απαξίωση για τον ιατρικό κόσμο.

 

Νομίζω πως πλέον είναι έκδηλο πως κινδύνεψα να πέσω θύμα ιατρικής παραπληροφόρησης, εκφοβισμού, διακινδύνεψης της υγείας μου με μια επέμβαση και έμμεσης κλοπής χρημάτων. Αναρωτιέμαι σε τι διαφέρει ένας τέτοιος επιστήμονας από έναν νονό της νύχτας.

 

Στη περιπτωση σου-μιας και εχεις μια πολυ απλη παθηση-τα πραγματα ειναι μαυρο-ασπρο.Γκρι μπορεις να τα κανεις μονο εσυ και ο θεραπων ιατρος που θα επιλεξεις οφειλει να στα ξεδιαλυνει.Υπαρχουν guidelines και σταδιοποιησεις καθως και συγκεκριμενη στατιστικη στη πορεια νοσου.

 

Δυστυχως για τον ιατρικο χωρο,στον τιτλο του topic σου εχεις και παλι απολυτο δικιο.Προκειται για συγκρουση οικονομικων συμφεροντων γιατι αρνουμαι να δεχτω οτι καποιος που εχει τελειωσει ειδικοτητα 6 χρονια δεν μπορει να ξεχωρισει μια ραγαδα η να κανει μια σταδιοποιηση αιμορροιδοπαθειας.Σε αυτο εχουμε φτασει απο την ανυπαρξια του κρατους,απο την ασυνειδησια των γιατρων αλλα και απο το πολυ χαμηλο επιπεδο των ασθενων(πχ αν δεν παρουν αντιβιωση για τον πονολαιμο δεν φευγουν ικανοποιημενοι απο το ιατρειο οποτε ο γιατρος αναγκαζεται η να τους δωσει-κοντρα σε αυτα που εχει διδαχτει η να τους χασει απο πελατες και να πεινασει) αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.

Σε όλους τους ιδιωτικούς χειρούργους που πήγα η σταδιοποίση, τα guidelines και η αντιμετώπιση με βάση αυτά και την στατιστική πορεία της νόσου όπως αποδεικνύεται προς το παρόν δεν έχουν καμία σημασία.

Προτείνεται άμεσα επέμβαση ακόμη και για το παραμικρό, αδιαφορώντας για το μικρό έστω ρίσκο, για την οικονομική αφαίμαξη του ασθενούς στις μέρες που ζούμε και για την ιατρική ηθική τους.

 

Όσο για το ποιος φταίει δεν πιστεύω πως φταίει σε κάτι το κράτος ως προς την συγκεκριμένη περίπτωση ούτε οι άσχετοι ασθενείς. Δηλαδή αν πάω αύριο και πω σε έναν γιατρό να μου κάνει εγχείριση ανοιχτής καρδίας χωρίς να έχω πρόβλημα και του τα σκάσω αυτός θα πρέπει να πάρει τα λεφτά και να ρισκάρει να μου την κάνει?

Ο μόνος υπεύθυνος είναι ο γιατρός και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

 

Οι διαγνωσεις που σου εκαναν ολοι αυτοι οι γιατροι που πηγες ηταν 2 και οχι 4:αιμορροιδες(+- ραγαδα) χειρουργικα αντιμετωπισιμες η μη. Η δουλεια του γιατρου δυστυχως δεν κρινεται απο το αποτελεσμα  γιατι αμα φτασεις στο σημειο,χτυπα ξυλο,να εχεις επιπλοκες πχ βλαβη στο πρωκτικο δακτυλιο κτλ μη αναστρεψιμες να το βρασεις το αποτελεσμα μετα. Η δουλεια του γιατρου,του χειρουργου γιατρου κρινεται απο τα κριτηρια που κανει την επεμβαση,την αναγκαιοτητα,τη συναινεση του ασθενους που γνωριζει ΟΛΕΣ τις λεπτομερεις και τα ποσοστα και φυσικα στο τελος την επιτυχια της επεμβασης. Καλος χειρουργος δεν ειναι αυτος που χειρουργει καλα. Καλος χειρουργος ειναι αυτος που χειρουργει οταν πρεπει αλλα αριστος χειρουργος ειναι αυτος που χειρουργει οταν δεν πρεπει.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Γιατί ο άριστος χειρούργος χειρουργεί όταν δεν πρέπει? Προληπτικά εννοείς?

 

ΥΓ:Μετα απ ολα αυτα που ειπες πιο πανω,μιας και ειμαι του χωρου και παροτι αποφευγω να κανω διαγνωσεις μεσω διαδυκτιου(μεγα λαθος) να σου πω τα εξης:αν η ραγαδα χρειαζοταν χειρουργειο λογικα θα την εβλεπαν ολοι.Οσες ραγαδες χρειαζοντουσαν χειρουργειο εκαναν μπαμ.

Σωστό. Η ραγάδα όπως δείχνουν τα πράγματα ήταν σχεδόν αόρατη και τώρα πλεόν δείχνει να υποχωρεί μιας και ο σημερινός χρησιμοποίησε μέχρι και mini πρωκτοσκόπιο και είπε πως δεν έχω.

 

Ετσι για την ιστορια χωρις να εκφερω σε καμμια περιπτωση επαγγελματικη αποψη πιστευω οτι εχεις μια μικρη ραγαδα ασημαντη βεβαια την οποιο ο γιατρος στο δημοσιο δεν ειδε επειδη εψηνε τη γκομενα διπλα και βαριοταν. Λογικα οι αιμορροιδες σου δεν χρειαζονται επεμβαση απλως ειναι πολυ πιθανο στο μελλον να χρειαστεις γιατι ειναι ενα προβλημα το οποιο επιδεινωνεται με τα χρονια. Σε καθε περιπτωση πηγαινε βρες ενα γιατρο που θα μπορεις να κανεις διαλογο μαζι του(να εισαι διαβασμενος) και να σου στοιχειοθετηση πληρως την αποφαση του.

Τα πράγματα δείχνουν να έχεις πέσει μέσα ως προς την "διαδικτυακή" σου διάγνωση. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει και το αν η συντηρητική θεραπεία θα δώσει αποτελέσματα. Σε κάθε περίπτωση πάντως οφείλω να δοκιμάσω πρώτα συντηρητική θεραπεία και αν δεν περνάει με τίποτα και επιδεινωθεί στο μέλλον τότε να σκεφτώ εναλλακτικές λύσεις με τελική λύση κάποια επέμβαση. 

 

 

Εγω ενα θα πω....

 

Οσοι ιατροί κάνουν καριέρα μόνοι τους. ..δηλαδή χωρίς να είναι παράλληλα στο δημόσιο. ..αυτοί είναι και οι καλύτεροι.

 

Αυτοί που είναι το πρωί σε νοσοκομείο και το βράδυ σε ιατρείο είναι τσιρικιτζιδες.

 

Απλα τα πράγματα. .

Ε μπα, τελικά τα πράγματα στην περίπτωσή μου αποδεικνύουν το αντίθετο.

 

Επαναλαμβάνω το συμπέρασμα που έβγαλα παραπάνω:

  • Σε όποιον γιατρό πήγα που δεν είχε κάποιο οικονομικό συμφέρον μου είπε πως η επέμβαση για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν κάτι ακραίο και εγκληματικό.
  • Σε όποιον γιατρό πήγα που είχε οικονομικό συμφέρον μου πρότεινε άμεση επέμβαση η οποία με φωτεινα λαμπάκια γύρω γύρω είναι ανώδυνη - 100% αποτελεσματική - χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια - με άμεση επιστροφή στην καθημερινότητα.

 

Επίσης σήμερα που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο το ποιόν του συγκεκριμένου ανθρώπου μου έκανε τρομερή εντύπωση σε σχέση με αυτά που είχα συναντήσει στις τόσες επισκέψεις που έχω κάνει σε ιδιωτικούς χειρούργους. Ευγένικός, άκουγε με τις ώρες τον ασθενή, ρωτούσε τα πάντα και απαντούσε και στην παραμικρή βλακεία, λεπτομερέστατη και με μεγάλη χρονική διάρκεια εξέταση και με παράλληλη εξήγηση και ενημέρωση.

Οι ιδιώτες που πήγα ήταν σαν ασφαλιστές που προσπαθούσαν να πουλήσουν την πραμάτεια τους και φυσικά δεν έδιναν την παραμικρή σημασία σε αυτά που λες ούτε σου άφηναν πολλά περιθώρια εξηγήσεων και ερωτήσεων.

Το συμπέρασμα είναι πως μάλλον έχει να κάνει σε τι άνθρωπο θα πετύχεις μια και υπάρχουν ευσυνείδητοι και καλοί επιστήμονες και το αντίθετο και στους δύο χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε 4 χειρούργους και 1 γαστρεντερολόγο και σήμερα πήγα στον 5ο χειρούργο σε δημόσιο Νοσοκομείο και είχα μια ακόμα διαφορετική διάγνωση και πρόταση.

 

Πάντως απ όσο μπορώ να κρίνω ο σημερινός ήταν ο καλύτερος απ όσους έχω πάει:

 

Άκουσε για πάρα πολλή ώρα όλο το ιστορικό μου, μου έκανε πολλές ερωτήσεις ως προς την συμπτωματολογία, άκουσε όλες μου τις απορίες και απαντούσε με σοβαρότητα ακόμα και στις πιο ηλίθιες και υπερβολικές σκέψεις μου, και η εξέταση ήταν η πιο λεπτομερής και χρονικα εκτεταμένη που έχω δεχτεί και σε κάθε στάδιο της μου έλεγε τι θα κάνει. Πολιτισμός.

 

Η διάγνωση:

 

Δεν υπάρχει ούτε ίχνος ραγάδας, αν υπήρχε δεν θα μπορούσα καν να αντέξω την εξέταση. Ούτε για αιμορροίδα ανέφερε κάτι αλλά για έναν ερεθισμό και μια γενικότερη ευαισθησία της περιοχής. Μιλάμε δηλαδή για τρομερή απόκλιση σε σχέση με την προηγούμενη εξέταση που έγινε μόλις πριν 40 ώρες άρα δεν θα προλάβαινε να επουλωθεί κάτι και στην οποία διαπιστώθηκε ραγάδα που χρήζει άμεσης επέμβασης (με πλάγια σφιγκτηροτομή) και αφαίρεση της αιμορροίδας με λαβίδα όπως μου είπε ο ιδιωτικός.

Μου είπε βέβαια ο σημερινός πως ίσως να υπήρχε μέχρι πριν λίγες μέρες ένα ίχνος ραγάδας και να επουλώθηκε σιγά σιγά.

Πάντως οτιδήποτε και να ήταν δεν χρειαζόταν επέμβαση αφού κιόλας υποχωρεί.

 

Η θεραπεία:

 

Ο σημερινός μου πρότεινε να προσθέσω συπλήρωμα φυτικών ινών στην διατροφή μου και να σταματήσω το duphalac που κάνει όντως δουλειά αλλά δεν είναι για πολλές μερες, να συνεχίσω την Proctis - M που είναι αντιφλεγμονώδης και επουλωτική αλοιφή και να περιορίσω κάπως την ξιλοκαίνη γιατί μετά από πολλές μέρες οδηγεί και αυτή σε ερεθισμούς. Στο τέλος μάλιστα μου είπε πως αποκλείει κατηγορηματικά κάθε είδους επέμβαση και αυτό το λέει με όλη του την σιγουριά και αυτοπεποίθηση.

 

Συμπέρασματα:

 

Ο σημερινός γιατρός είναι κορυφαίος τουλάχιστον ως άνθρωπος μιας και για την επιστημονική κατάρτιση κάποιου δεν είμαι σε θέση να την γνωρίζω αλλά με αυτό που αντιμετώπισα νόμιζα πως μεταφέρθηκα με σκουλικότρυπα στην Ευρώπη.

  • Σε όποιον γιατρό πήγα που δεν είχε κάποιο οικονομικό συμφέρον μου είπε πως η επέμβαση για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν κάτι ακραίο και εγκληματικό.
  • Σε όποιον γιατρό πήγα που είχε οικονομικό συμφέρον μου πρότεινε άμεση επέμβαση η οποία με φωτεινα λαμπάκια γύρω γύρω είναι ανώδυνη - 100% αποτελεσματική - χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια - με άμεση επιστροφή στην καθημερινότητα.

Η επαφή αυτή με τον ιατρικό κόσμο είναι η πρώτη μου, μιας και δεν έχω ξανααντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο παρελθόν και δυστυχώς επιβεβαίωσα την έλλειψη ιατρικής συνείδησης που αναφέρεις.

Ήταν κάτι που δεν πίστευα πως ισχύει και γενικά μέχρι τώρα ήμουν υπέρ των γιατρών και θεωρούσα τους ασθενείς που κράζουν άσχετους και υπερβολικούς. Όμως με αυτό που βίωσα επισκεπτόμενος μέχρι στιγμής συνολικά 6 γιατρούς με τόσο συγκρουόμενες διαγνώσεις και προτάσεις θεραπείας για κάτι τόσο απλό συνηθισμένο και μονοσήμαντα διαγνώσιμο μου έχει προκαλέσει μεγάλη έκπληξη και απαξίωση για τον ιατρικό κόσμο.

 

Νομίζω πως πλέον είναι έκδηλο πως κινδύνεψα να πέσω θύμα ιατρικής παραπληροφόρησης, εκφοβισμού, διακινδύνεψης της υγείας μου με μια επέμβαση και έμμεσης κλοπής χρημάτων. Αναρωτιέμαι σε τι διαφέρει ένας τέτοιος επιστήμονας από έναν νονό της νύχτας.

Συμφωνω απολυτα.

Σε όλους τους ιδιωτικούς χειρούργους που πήγα η σταδιοποίση, τα guidelines και η αντιμετώπιση με βάση αυτά και την στατιστική πορεία της νόσου όπως αποδεικνύεται προς το παρόν δεν έχουν καμία σημασία.

Προτείνεται άμεσα επέμβαση ακόμη και για το παραμικρό, αδιαφορώντας για το μικρό έστω ρίσκο, για την οικονομική αφαίμαξη του ασθενούς στις μέρες που ζούμε και για την ιατρική ηθική τους.

 

Όσο για το ποιος φταίει δεν πιστεύω πως φταίει σε κάτι το κράτος ως προς την συγκεκριμένη περίπτωση ούτε οι άσχετοι ασθενείς. Δηλαδή αν πάω αύριο και πω σε έναν γιατρό να μου κάνει εγχείριση ανοιχτής καρδίας χωρίς να έχω πρόβλημα και του τα σκάσω αυτός θα πρέπει να πάρει τα λεφτά και να ρισκάρει να μου την κάνει?

Ο μόνος υπεύθυνος είναι ο γιατρός και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Οταν το κρατος εξαθλιωνει το γιατρο οικονομικα πολλες φορες ειναι δυσκολο να δρασεις ηθικα,οπως οι ηθικες σου αξιες υπαγορευουν.Εχει τυχει να δουλευω 100 ωρες σε μια εβδομαδα(ναι 100 ηταν μετρημενες) και να περνω δανεικα απο τη μανα μου για να τα βγαλω περα.Και μη φανταστεις χλιδες-ουτε τα βασικα πλεον.λιτοτητα φουλ

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Γιατί ο άριστος χειρούργος χειρουργεί όταν δεν πρέπει? Προληπτικά εννοείς?

Λαθος εκ παραδρομης-το διορθωσα παραπανω :-D

 

Σωστό. Η ραγάδα όπως δείχνουν τα πράγματα ήταν σχεδόν αόρατη και τώρα πλεόν δείχνει να υποχωρεί μιας και ο σημερινός χρησιμοποίησε μέχρι και mini πρωκτοσκόπιο και είπε πως δεν έχω.

 

Τα πράγματα δείχνουν να έχεις πέσει μέσα ως προς την "διαδικτυακή" σου διάγνωση. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει και το αν η συντηρητική θεραπεία θα δώσει αποτελέσματα. Σε κάθε περίπτωση πάντως οφείλω να δοκιμάσω πρώτα συντηρητική θεραπεία και αν δεν περνάει με τίποτα και επιδεινωθεί στο μέλλον τότε να σκεφτώ εναλλακτικές λύσεις με τελική λύση κάποια επέμβαση.Θεμελιωδη αρχη της χειρουργικης και της ιατρικης γενικοτερα

 

 

Ε μπα, τελικά τα πράγματα στην περίπτωσή μου αποδεικνύουν το αντίθετο.

 

Επαναλαμβάνω το συμπέρασμα που έβγαλα παραπάνω:

  • Σε όποιον γιατρό πήγα που δεν είχε κάποιο οικονομικό συμφέρον μου είπε πως η επέμβαση για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν κάτι ακραίο και εγκληματικό.
  • Σε όποιον γιατρό πήγα που είχε οικονομικό συμφέρον μου πρότεινε άμεση επέμβαση η οποία με φωτεινα λαμπάκια γύρω γύρω είναι ανώδυνη - 100% αποτελεσματική - χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια - με άμεση επιστροφή στην καθημερινότητα.

 

Επίσης σήμερα που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο το ποιόν του συγκεκριμένου ανθρώπου μου έκανε τρομερή εντύπωση σε σχέση με αυτά που είχα συναντήσει στις τόσες επισκέψεις που έχω κάνει σε ιδιωτικούς χειρούργους. Ευγένικός, άκουγε με τις ώρες τον ασθενή, ρωτούσε τα πάντα και απαντούσε και στην παραμικρή βλακεία, λεπτομερέστατη και με μεγάλη χρονική διάρκεια εξέταση και με παράλληλη εξήγηση και ενημέρωση.

Οι ιδιώτες που πήγα ήταν σαν ασφαλιστές που προσπαθούσαν να πουλήσουν την πραμάτεια τους και φυσικά δεν έδιναν την παραμικρή σημασία σε αυτά που λες ούτε σου άφηναν πολλά περιθώρια εξηγήσεων και ερωτήσεων.

Το συμπέρασμα είναι πως μάλλον έχει να κάνει σε τι άνθρωπο θα πετύχεις μια και υπάρχουν ευσυνείδητοι και καλοί επιστήμονες και το αντίθετο και στους δύο χώρους.Οχι μονο ισχυει,αλλα μερικες φορες μετραει και ποτε θα πετυχεις τον ιδιο ανθρωπο.Αλλιως πχ ειναι να τον πετυχει μετα απο εφημερια που εχει αφησει τα κοκκαλα του και αλλιως οταν θα ειναι ξεκουραστος.δυστυχως αλλα συμβαινει και αυτο

Να συμπληρωσω επισης,μιας και σε βλεπω σκεπτομενο ανθρωπο οτι η οικονομικη αφαιμαξη του ασθενους που αναφερεις ειναι κοινη πρακτικη στην ευρωπη οπως και οι ανωφελες εξετασεις, οι μαγνητικες κτλ κτλ.Η μονη διαφορα σε σχεση με την Ελλαδα ειναι οτι εκει υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος του κρατους γιαυτο περιοριζονται τετοια φαινομενα

 

Τελος χαιρομαι που κατεληξες στη σωστη αποφαση.Πιστευω πως οποιοσδηποτε σκεφτοταν 2-3 πραγματα με βαση τη λογικη του και τις οποιες πληροφοριες που αντλησε απο το διαδυκτιο θα εκανε αυτο που κανεις και εσυ.common sense λεγεται και δεν χρειαζεται να ειναι κανεις επιστημονας για να το σκεφτει αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οικονομικη αφαιμαξη του ασθενους που αναφερεις ειναι κοινη πρακτικη στην ευρωπη οπως και οι ανωφελες εξετασεις, οι μαγνητικες κτλ κτλ.Η μονη διαφορα σε σχεση με την Ελλαδα ειναι οτι εκει υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος του κρατους γιαυτο περιοριζονται τετοια φαινομενα

 

Προβληματίστηκα κι εγώ για το τι μπορεί να συμβαίνει έξω και αναρωτήθηκα πως μπορεί να ελεγθεί κάτι τέτοιο.

 

Αν δηλαδή ένας γιατρός ισχυριστεί πως χρειάζεται ένα φάρμακο, μια εξέταση ή μια επέμβαση πώς μπορεί κανείς να το κρίνει και να το αμβισβητήσει? Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι κάθε περίπτωση να εξετάζεται από 2-3 επιστήμονες της ίδιας ειδικότητα πράγμα πρακτικά ανεφάρμοστο.

 

Τελος χαιρομαι που κατεληξες στη σωστη αποφαση.Πιστευω πως οποιοσδηποτε σκεφτοταν 2-3 πραγματα με βαση τη λογικη του και τις οποιες πληροφοριες που αντλησε απο το διαδυκτιο θα εκανε αυτο που κανεις και εσυ.common sense λεγεται και δεν χρειαζεται να ειναι κανεις επιστημονας για να το σκεφτει αυτο

Ίσως εγώ να κατέληξα στην σωστή απόφαση για την φάση που βρίσκομαι (ο χρόνος και η εξέλιξη του προβλήματος θα το δείξει) αλλά το ζήτημα είναι πως η πλειοψηφία των ασθενών δεν έχει την δυνατότητα να καταλήξει στην σωστή απόφαση γιατί είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που δεν μπορούν να το ψάξουν εύκολα είτε άνθρωποι φοβισμένοι απ την ασθένειά τους που ακολουθούν τυφλά τον πρώτο γιατρό που θα τους υποσχεθεί με τεχνικές marketing την λύση στο πρόβλημά τους ή και θα τους τρομοκρατήσει.

 

Για την οικονομική εξαθλίωση των γιατρών απ το κράτος έχεις δίκιο.

Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία απλά μια ερμηνεία για την διόγκωση του φαινομένου.

Το ότι υπάρχει οικονομική εξαθλίωση (όπως υπάρχει και σε κάθε επαγγελματικό κλάδο στις μέρες μας) δεν σημαίνει πως νομιμοποιείται ηθικά ένας γιατρός να τρομοκρατεί τον κόσμο και να ρισκάρει την υγεία του για να ανταπεξέλθει οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...