Προς το περιεχόμενο

Σύγκρουση ιατρικών διαγνώσεων: Δικαιολογημένη στα ανθρώπινα πλαίσια, αποτέλεσμα ασχετοσύνης ή οικονομ. συμφέροντος ή σύγκρουσης ειδικοτήτων?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το αφήσεις για χρόνια χαλάει το έντερο σου και παθαινεις καρκίνο. Ρώτα κανα ιατρό.

 

Καποια επιστημονικη ερευνα που να το υποστηριζει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Αν το αφήσεις για χρόνια χαλάει το έντερο σου και παθαινεις καρκίνο. Ρώτα κανα ιατρό.

 

Καποια επιστημονικη ερευνα που να το υποστηριζει αυτο?

Ρώτα γιατρό .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα γιατρό .

Αυτο δεν μου λεει τιποτα.

Το να ρωτησεις εναν γιατρο δεν λεει τιποτα γιατι μπορει να ειναι αχρηστος(οχι και τοσο σπανιο), αρκετα αχρηστος(καθολου σπανιο) ή να εχει μεινει πισω και να ειναι τελειως ανενημερωτος(ΤΕΛΕΙΩΣ συνηθες) σχετικα με νεες ερευνες.

 

Επισης δεν ειναι απαντηση αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρώτα γιατρό .

Αυτο δεν μου λεει τιποτα.

Το να ρωτησεις εναν γιατρο δεν λεει τιποτα γιατι μπορει να ειναι αχρηστος(οχι και τοσο σπανιο), αρκετα αχρηστος(καθολου σπανιο) ή να εχει μεινει πισω και να ειναι τελειως ανενημερωτος(ΤΕΛΕΙΩΣ συνηθες) σχετικα με νεες ερευνες.

 

Επισης δεν ειναι απαντηση αυτη.

Και οδοντίατρο να ρωτήσεις θα το γνωρίζει αυτό. Απλά τα πράγματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αφήσεις για χρόνια χαλάει το έντερο σου και παθαινεις καρκίνο. Ρώτα κανα ιατρό.

Και οδοντίατρο να ρωτήσεις θα το γνωρίζει αυτό. Απλά τα πράγματα.

 Φίλε πιθανώς να μπερδεύεις τους πολύποδες παχέος εντέρου που όντως είναι επικίνδυνοι με την ραγάδα και τις απλές αιμορροίδες.

Εγώ δεν έχω πολύποδες και έχω κάνει και ορθοσκόπηση που το αποδεικνύει. Γενικότερα, ναι είναι σωστό πως πρέπει κανείς να προσέχει με τους πολύποδες και να κάνει μέχρι και προληπτικούς ελέγχους ανά κάποια έτη ανάλογα με το ιατρικό ιστορικό και την ηλικία του.

 

 

είσαι για report εσύ, αλλά ποιος θα ασχοληθεί μαζί σου είναι το θέμα 

 

κακώς αφήνονται τέτοια θέματα εδώ μέσα όπως και να χει βέβαια..

 

 Δεν συμφωνώ με αυτό. Εμένα το παρόν thread με βοήθησε πάρα πολύ και πιθανώς να βοηθήσει άλλους στο μέλλον για να έχουν μια κατευθυντήρια οδό για τις κινήσεις τους. Επίσης με βοήθησαν τα p.m. πολλώ φίλων είτε για συμβουλες είτε για προτάσεις γιατρών.

 

Φυσικά και δεν υποκαθιστά ένα τέτοιο thread την ιατρική παρακολούθηση και φυσικά η γνώμη του καθενός που πιθανώς να είναι τελείως άσχετη και λάθος πρέπει να κρίνεται και να αξιολογείται και να μην αποτελεί την βάση για καμία ενέργεια χωρίς προηγούμενη ιατρική συμβουλή. Όμως αυτό δεν ακυρώνει την χρησιμότητα τέτοιων thread για τους λόγους που εξήγησα.

Εξάλλου και στην καθημερινότητα θα συναντήσεις γνώμες και συμβουλές γνωστών, άλλες σωστές, άλλες τελειώς λανθασμένες και στην κρίση σου θα είναι και πάλι το πως θα τις αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκινάει με ραγαδες και απώλεια αίματος. Οσο το αφήνεις αυτό χαλάει το έντερο. Οσο χαλάει το έντερο βγάζεις πολύποδες. ..οσο βγάζεις πολύποδες έχεις τάση για καρκίνο.

 

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για εσένα φίλε μου ...απλα το έγραψα γενικά.

 

Και εγώ είχα κάποια θέματα και το άφησα. Σε κάποια φάση θα πρέπει να κάνω κολονοσκοπηση. Είναι δύσκολη πάθηση . Αμέσως να μου κάνουν report κλπ. Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εγινα νεο μελος αφου εψαξα για το προβλημα μου στο google και βρηκα αυτο το forum...ειμαι 15 χρονων..σχεδον δηλαδη! πριν 2 μηνες ειχα μια ενοχληση, πονο και αιμα στον πρωκτο κατα την αφοδευση...το ειπα στη μητερα μ και πηγα σε εναν γιατρο ο οποιος μ ειπε πως ηταν μια μικρη ραγαδα..μ εδωσε μια αλοιφη και μεσα σε 2-3 μερουλες εφυγε! τωρα εχω αλλο προβλημα..αυτο τον μηνα πριν κατι μερες ενοιωσα μια ενοχληση στον πισινο μου...πηγα τουαλετα αλλα δεεενν..ειμαι κ γω δυσκοιλια.. :( λοιπον αυτη η ενοχληση συνεχησε κ με διαφορους τροπους ανακαλυψα πωςς υπαρχει πιθανοτητα 99% να ειναι εξωτερικη αιμορροιδα... πφφφ... εχω τσουξιμο, φαγουρα και ενοχληση..αιμα ειδα μια φορα μονο στα κοπρανα....το ειπα στη μαμα μ και προσπαθησε να με καθησυχασει λεγοντας μ πως ολοι εχουμε κ δν ειναι τιποτα κ ετσι κ αλλιως..εγω της ειπα πως δεν με κραταει τιποτα απο το να παω να κανω εγχειρηση... ειμαι 15 χρονων..νοιωθω αλλοκοτα λες και δεν ειμαι φυσιολογικο παιδι..σχολειο εχουμε ολο 7ωρα και καθομαι 6.30 ωρες πανω σε μια ξυλινη καρεκλα..υποφερω..εχω βαλει πολλες φορες τα κλαμματα... εκτος αυτο εχω να παω τουαλετα για χοντρο μου 4-5 μερες... αρχιζει να ποναει η κοιλια μ..εχθες εφαγα 4 ακτινιδια..τιποτα...τι λετε να κανω? θελω να φυγει αυτο το πραγμα απο πανω μ..νοιωθω πως (με το συμπαθειο) οπου κ αν παω κουβαλαω μαζι μ μια κουραδα!!!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 15 χρονων..νοιωθω αλλοκοτα λες και δεν ειμαι φυσιολογικο παιδι..σχολειο εχουμε ολο 7ωρα και καθομαι 6.30 ωρες πανω σε μια ξυλινη καρεκλα..υποφερω..εχω βαλει πολλες φορες τα κλαμματα... εκτος αυτο εχω να παω τουαλετα για χοντρο μου 4-5 μερες... αρχιζει να ποναει η κοιλια μ..εχθες εφαγα 4 ακτινιδια..τιποτα...τι λετε να κανω? θελω να φυγει αυτο το πραγμα απο πανω μ..νοιωθω πως (με το συμπαθειο) οπου κ αν παω κουβαλαω μαζι μ μια κουραδα!!!!!!!!!!

Καταρχάς μην τρελαίνεσαι, δεν έχεις τίποτα σοβαρό, είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά με τις σωστές κινήσεις θα λυθεί και θα είσαι μια χαρά.

Μη μασάς, τέτοια προβλήματα και μάλιστα πολύ χειρότερα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό που πληθυσμού απλά δεν το ξέρεις γιατί είναι λίγο taboo τα προβλήματα κώλου.

 

πριν 2 μηνες ειχα μια ενοχληση, πονο και αιμα στον πρωκτο κατα την αφοδευση...το ειπα στη μητερα μ και πηγα σε εναν γιατρο ο οποιος μ ειπε πως ηταν μια μικρη ραγαδα..μ εδωσε μια αλοιφη και μεσα σε 2-3 μερουλες εφυγε!

Πως λεγόταν η αλοιφή?

 

τωρα εχω αλλο προβλημα..αυτο τον μηνα πριν κατι μερες ενοιωσα μια ενοχληση στον πισινο μου...πηγα τουαλετα αλλα δεεενν..ειμαι κ γω δυσκοιλια.. :( λοιπον αυτη η ενοχληση συνεχησε κ με διαφορους τροπους ανακαλυψα πωςς υπαρχει πιθανοτητα 99% να ειναι εξωτερικη αιμορροιδα... πφφφ... εχω τσουξιμο, φαγουρα και ενοχληση..αιμα ειδα μια φορα μονο στα κοπρανα....

Αν όντως έιχες ραγάδα πιθανώς να ξαναεμφανίστηκε επειδή είσαι και δυσκοίλια και να την τραυμάτισες ξανά αν είχε μείνει κάποιο ίχνος. Επίσης στις ραγάδες συχνά εμφανίζεται μια συνοδός αιμορροίδα.

Με το να αναβάλεις τις κενώσεις λόγω του πόνου οδηγείσαι σε δυσκοιλιότητα και σκληρά κόπρανα που οδηγούν σε τραυματισμό και πόνο κι έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Οπότε το βασικότερο είναι να ελέγξεις το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας.

Επειδή όμως αν δεν πας σε γιατρό δεν θα μάθεις ποτέ τι έχεις και δεν θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις πρέπει να ξαναπάς.

Και μια συμβουλή για τον γιατρό: Αν πετύχεις σε μαλάκα που βαριέται, που δεν δείχνει ενδιαφέρον, που δεν μιλάει, που δεν εξηγεί, που δεν σαρέσει η φάτσα του, που δεν τον κόβεις για καλό στην δουλειά του, που θέλει να σε στείλει για εγχείρηση με το καλημέρα κτλ μην διστάσεις να πας σε άλλον μέχρι να πετύχεις κάποιον που να σου φαίνεται καλός και εμπιστος.

 

Τώρα για την δυσκοιλιότητα, γενικά πρέπει να προσπαθείς:

 

  1. Να υπάρχει μια καλή συχνότητα κενώσεων: Οπότε τρώγε ακτινίδια, δαμάσκηνα, ειδικά γιαούρτια, σύκα και δοκίμασε γενικα τι σε πιάνει μιας και ο κάθε οργανισμός αντιδρά αλλιώς στις τροφές.
  2. Τα κόπρανα να είναι μαλακά: Αυτό επιτυχγάνεται με σωστή διατροφή: πολλές φυτικές ίνες π.χ. από δημητριακά τέτοιου τύπου, χόρτα (τρώγε με το φαί καμιά σαλάτα μαρουλιού, μπρόκολο κτλ), λαχανικά και φρούτα, καλή φάση θα ήταν να τρως ψωμί ολικής άλεσης αντί για λευκό και φυσικά άπειρο νερό (ένας δείκτης για το αν πίνεις αρκετό νερό είναι το χρώμα των ούρων, καλό είναι να είναι προς το λευκό). Επειδή συχνά η διατροφή δεν είναι και το τόσο αποτελεσματική μπορείς να πάρεις κανά συμπλήρωμα φυτικών ινών που είναι ακίνδυνα και αποτελεσματικά, όπως αυτό για παράδειγμα. Αν το πρόβλημα δεν λύνεται με αυτά μιά λύση είναι να πάρεις προσωρινά duphalac που είναι ένα σιρόπι που μαλακώνει τα κόπρανα και έχει θεαματικά αποτελέσματα αλλά αυτό θα στο πει ο γιατρός και όχι το internet. Γενικά να επιδιώκεις μαλάκα κόπρανα για να έχεις εύκολες κενώσεις για να επουλωθεί η ραγάδα ή οτι έχεις τέλος πάντων και να μην προκαλείς τραυματισμούς.

     

το ειπα στη μαμα μ και προσπαθησε να με καθησυχασει λεγοντας μ πως ολοι εχουμε κ δν ειναι τιποτα κ ετσι κ αλλιως..εγω της ειπα πως δεν με κραταει τιποτα απο το να παω να κανω εγχειρηση...

Ούτε για πλάκα δεν τίθεται θέμα εγχείρησης στην περίπτωσή σου. Μην είσαι τόσο δεκτική για εγχείρηση σε αυτή την ηλικία με το παραμικρό πρόβλημα, πρώτα δοκιμάζουμε τα πάντα και μετά πάμε για εγχείρηση εκτός αν θες να ρισκάρεις τις πιθανές επιπλοκές και μάλιστα σε τέτοια ηλικία. Εσύ δεν έχεις δοκιμάσει ακόμα σχεδόν τίποτα από άλλες θεραπείες. Ούτε να το σκέφτεσαι λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νοιωθω υπερβολικα ασχημα..δεν μπορω ν φανταστω οτι σ ολη την υπολοιπη ζωη μ θα νοιωθω πως εχω κατι στον κωλο..:( κανω γυμναστηκη και τσουζω.. η αλοιφη π επαιρνα λεγαιται procto-synalar n ... Προσπαθω ν κατουρησω αλλα δν μπορω.. Νοιωθω λες κ μ εχουν βαλει ταπα -.- εχω φαει του κκοσμου τα φρουτα..

Η μαμα μου μου λεει πως ισως να εξαφανιστουν κ απο μονα τους.. Βασικα να *εξαφανιστει διοτι απ οτι ειδα ειναι μονο ενα... Κ δν ειμαι 100% σιγουρη πως ειναι αιμορροιδα αλλα μονο σ αυτο ταιριαζουν τα συμπτωματα μ.. Εξαλλου θα ειναι κ κληρονομικο μαλλον.. Δν εχω ιδεα.. Παντως θελω να βρω εναν τροπο να εξαφανιστει εντελως αυτο το πραγμα απο τον κωλο μ.. Δν το αντεχω.. Λεω συνεχως "τι τυχερη που ημουν οταν δν ειχα τιποτα..." κ βλεπωντας ολα τα αλλα παιδια ζηλευω που δεν εχω τη δυνατοτητα ν ειμαι κ γω φυσιολογικη :"(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νοιωθω υπερβολικα ασχημα..δεν μπορω ν φανταστω οτι σ ολη την υπολοιπη ζωη μ θα νοιωθω πως εχω κατι στον κωλο.. :( κανω γυμναστηκη και τσουζω.. η αλοιφη π επαιρνα λεγαιται procto-synalar n ... Προσπαθω ν κατουρησω αλλα δν μπορω.. Νοιωθω λες κ μ εχουν βαλει ταπα -.- εχω φαει του κκοσμου τα φρουτα..

 

Ναι είναι γμστ φάση όντως αλλά αντιμετωπίζεται ΣΙΓΟΥΡΑ και αν κάνεις αυτά που πρέπει θα σου περάσει και δεν θα το έχεις στην υπόλοιπή σου ζωή. Να πας σε γιατρό άμεσα γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι.

 

Την αλοιφή που χρησιμοποιούσες την έδωσε και σε μένα κάποιος απ τους 6 γιατρούς που πήγα μέχρι να βγάλω άκρη.

Όταν την ανέφερα σε κάποιους απ τους άλλους γιατρούς μου είπαν πως είναι ξεπερασμένη και πως επειδή είναι κορτιζονούχα επηρρεάζει το δέρμα αν γίνεται χρήση πολλές μέρες. Δεν αντικαθιστώ κάποια ιατρική συμβουλή απλά στο λέω για να το ρωτήσεις στον γιατρό ή αν πας και σε άλλους.

 

Πρέπει να ψαχτείς περισσότερο με την διατροφή σου με βάση αυτά που σου είπα στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα παω οπωσδηποτε στο γιατρο..αλλωστε εχω ξανα παει οποτε δν με πειραζει.. Κ μαλιστα εγινα ρεζιλι με την γκρινια κ τα κλαμματα μπροστα στη γιατρο..ηταν γυναικα και την συμπαθησα παρα πολυ με βοηθησε υπερβολικα... Ελπιζω να ξανα ειναι γυναικα.. Με την διατροφη μ τελευταια δν ημουν προσεκτικη.. "Ξηροφαγια" που μ ειπε κ η μανα μου.. Ειχα ψιλοξεχασει το προβλημα π ειχα.. Το χω μετανιωσειιιι! Τελος παντων..προσπαθω να την φτιαξω με υγειηνη διατροφη και θα το ψαξω κ αυτο με την αλοιφη.. Διοτι ισως φταιει κ εκεινη γ το τσουξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα παω οπωσδηποτε στο γιατρο..αλλωστε εχω ξανα παει οποτε δν με πειραζει.. Κ μαλιστα εγινα ρεζιλι με την γκρινια κ τα κλαμματα μπροστα στη γιατρο..ηταν γυναικα και την συμπαθησα παρα πολυ με βοηθησε υπερβολικα... Ελπιζω να ξανα ειναι γυναικα.. Με την διατροφη μ τελευταια δν ημουν προσεκτικη.. "Ξηροφαγια" που μ ειπε κ η μανα μου.. Ειχα ψιλοξεχασει το προβλημα π ειχα.. Το χω μετανιωσειιιι! Τελος παντων..προσπαθω να την φτιαξω με υγειηνη διατροφη και θα το ψαξω κ αυτο με την αλοιφη.. Διοτι ισως φταιει κ εκεινη γ το τσουξιμο..

 

Για το αν είναι γυναίκα είναι κάτι που μπορείς να το επιλέξεις εσύ.

Αν έχεις ασφάλεια ΕΟΠΥΥ πας εδώ και βρίσκεις γυναίκα γιατρό για την περιοχή σου και κλείνεις ραντεβού (είναι στα ιατρεία τους αλλά δεν πληρώνεις αν πας με το βιβλιάριο) ή παίρνεις τηλ σε αυτά τα 14*** και ρωτάς όνοματα διαθέσιμων γιατρών και επιλέγεις.

 

Για το τσούξιμο παίζει να φταίει η αλοιφή, κι εγώ που την έβαλα 2 μέρες είχα τσούξιμο, πες το στον γιατρό.

 

Για την διατροφή, κι εγώ παρά τις προσπάθειες δεν τα πολυκατάφερνα (τα αποξηραμένα σύκα έκαναν δουλειά) κι έτσι πήρα για κάποιες μέρες duphalac και με έσωσε όμως επειδή δεν κάνει για πολλές μέρες τώρα παίρνω benefibra που είναι ακίνδυνο και μπορείς να παίρνεις για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπορεσω κ παω τουαλετα τελικα, υπαρχει περιπτωση ν γινει χειροτερο???

 

Δεν γίνεται να το αναβάλεις, κάποτε θα πας...

Όσο το αναβάλεις θα είναι χειρότερα. Γενικά τα σκληρά κόπρανα λόγω δυσκοιλιότητας προκαλούν τους τραυματισμούς.

  • Πριν πας μπορείς να πλύνεις για λίγο με ζεστό νερό την περιοχή για να χαλαρώσει ο σφιγκτήρας, αν πρόκεται όντως για ραγάδα, ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία μετά.
  • Αν πονάς πολύ υπάρχει και η λύση της ξιλοκαίνης πριν την κένωση που μειώνει θεαματικά τον πόνο. (για το αν είναι ασφαλές για σένα και για πόσο καιρό να ρωτήσεις γιατρό, π.χ. αν έχει κάποιος προβλήματα καρδιάς δεν συνίσταται, ρώτα πάντως τον γιατρό γιατί σε μένα κανείς μαλάκας γιατρός δεν το πρότεινε και το σκέφτηκα μόνος μου και ρώτησα και σώθηκα απ τον πόνο). Πόνος = αναβολή κένωσης = δυσκοιλιότητα = σκληρά κόπρανα = τραυματισμός = πόνος ....κ.ο.κ.
  • Επίσης μην τρίβεις την περιοχή με χαρτί, αν χρησιμοποιήσεις χαρτί κάνε μόνο ταμπονάρισμα (=ακουμπα το κάθετα χωρίς οριζόντια τριβή) και πάντα μετά την κένωση το καλύτερο είναι πλύσιμο με νερό και σαπούνι.
  • Ο ρόλος των μωρομάντηλων είναι διφορούμενος, ρώτα τον γιατρό, το πλύσιμο επιβάλεται πάντως.

 

Αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα και δεν έχεις πάει τουαλέτα για μέρες να πας ΑΜΕΣΑ σε γιατρό για να μην ταλαιπωρείσαι και να τον ρωτήσεις κι αυτά τα πράματα (π.χ. για ξιλοκαίνη αν πονάς πολύ) αν δεν στο προτείνει αυτός.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει.. Ευχαριστω παρα πολυ.. Οταν εχω νεα θα σας πω :Ρ :) ...

Ενταξει.. Ευχαριστω παρα πολυ.. Οταν εχω νεα θα σας πω :Ρ :) ...

Αχχχχ πηγα τουαλετα κ οχι με πολυ πονοο... Ουφφφ.. Οσο για αυτο που νοιωθω..παραμενει το ιδιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...