Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στην Αγγλια με διευθυνση Ελλαδα?


gate6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exμ, δεν νομιζω, μια χαρα τα ειχα δωσει πριν  4 χρονια περιπου... (δεν ξερω αν αλλαξε κατι τωρα)

 

ποσο ανω των $400k  ηταν βεβαια, ισως παιζει καποιο ρολο, δεν ξερω.

 

 

Εσύ να μην σχολιάζεις με τέτοια ποσά γιατί θα πάθει έμφραγμα κανένας που θα το δει και θα σε τρέχει μετά. :P

Εμένα έτσι μου είπε μια γνωστή που σκεφτόταν να βγάλει λεφτά όξω και τελικα τα πήγε Γερμανία (ούστ προδοσία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως γραφει και ο τιτλος θελω ενα τραπεζικο λογαριασμο Αγγλιας αλλα η διευθυνση θα ειναι ελληνικη.Είναι εφικτο?

Διαβαζοντας λιγο αυτο το αρθρο ---> http://www.reporter.gr/MONEY/Atomika-Symferonta/item/174338-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C?tmpl=component&print=1 νομιζω οτι ειναι εφικτο.

 

 

Επισης η συγκεκριμενη τραπεζα http://www.lloydsbank.com/personal.asp ζηταει αγγλικη διεθυνση ?Διαβαζοντας λιγο και εδω -->http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-98/%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B7%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AF%CF%81%CE%B7%CE%B4%CE%B5%CF%82-5042/index5.html παιζει να μην ζηταει.

 

 

Καθε εμπειρια-αποψη πανω στο θεμα θα βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Bitcoin είναι η μόνη λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H UBS ειναι investment bank, θέλει το μισό ποσό σε fund και τουλάχιστον 50.000 EUR ή αντίστοιχο συνάλλαγμα.

 

το 2013 μου ζήτησαν 25.000 και χωρίς να χρειάζεται να μπούνε σε fund (αφού τα καταθέσεις φυσικά στα γυρνάνε και στα χώνουν σε κάποιο από τα προιόντα τους δεν αντιλέγω, έτσι βγάζουν λεφτά..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ να μην σχολιάζεις με τέτοια ποσά γιατί θα πάθει έμφραγμα κανένας που θα το δει και θα σε τρέχει μετά. :P

Εμένα έτσι μου είπε μια γνωστή που σκεφτόταν να βγάλει λεφτά όξω και τελικα τα πήγε Γερμανία (ούστ προδοσία).

 

Δεν ηταν χρηματα που ''εβγαλα'' απο Ελλαδα, για εξωτερικο..... :-)

 

Διοτι δεν μενω Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

φτιαξε μια offshore και φτιαξε λογαριασμο.

ακομη και η κεντρικη τραπεζα γερμανιας δεχτηκε λεφτα με gr διευθυνση...αλλα σιγουρα η καταθεση θα ηταν πανω απο 100χιλ.Δεν μεταφερεις ποτε ολοκληρο ποσο και νομιζω απο 90χιλ και πανω βαραει αλερτ.

τελος υπαρχουν αρκετες τραπεζες εξωτερικου(πας σε καλες οχι συνεργασιας) στην αθηνα κολωνακι,κηφισιας κτλ...

http://www.visitkythera.gr/gr/information/organizations/banks.html

 

 

τί εννοείς με το βαράει alert που και γιατί?

 

Πάντως επιβεβαιώνω ότι η Barclays θέλει από 100.000 λίρες :fear: και πάνω, η Royal Bank of Scotland δεν ανοίγει καθόλου και η HSBC ελλάδας δεν ανοίγει πλέον λόγω περιορισμών κεφαλαίων, αν και όταν άνοιγε ήθελαν και αυτοί ελάχιστο ποσό 60.000€ και σου άνοιγαν μετά από 6 μήνες.

 

Γνωρίζει κάποιος αν αυτοί οι περιορισμοί με τα ελάχιστα ποσά ισχύουν μόνο για τους Έλληνες και έχουν μπει μετά από συμφωνία με την κυβέρνηση εδώ ή είναι το ίδιο και για τους άλλους Ευρωπαίους? Υπάρχει τελικά καμμιά τράπεζα της προκοπής που να σου ανοίγει λογαριασμό σε € χωρίς τέτοιους περιορισμούς σε ελάχιστα ποσά?

 

Αυτό το γραφείο Link.png Site: http://xsmoney.gr">xsmoney.gr  που αναλαμβάνει τέτοιες διαδικασίες το γνωρίζει ή εχει συνεργαστεί κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LLOYDS πάντως ανοίγεις basic account μόνο με διαβατήριο :)

 

που σημαίνει ότι πρέπει να πας εκεί λογικά.

Επίσης η UBS ανοίγει λογαριασμό αλλά με ελάχιστο όριο 50Κ και απαιτούμενο τα μισά να επενδυθούν. Επίσης πρέπει να πας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί εννοείς με το βαράει alert που και γιατί?

 

Πάντως επιβεβαιώνω ότι η Barclays θέλει από 100.000 λίρες :fear: και πάνω, η Royal Bank of Scotland δεν ανοίγει καθόλου και η HSBC ελλάδας δεν ανοίγει πλέον λόγω περιορισμών κεφαλαίων, αν και όταν άνοιγε ήθελαν και αυτοί ελάχιστο ποσό 60.000€ και σου άνοιγαν μετά από 6 μήνες.

 

Γνωρίζει κάποιος αν αυτοί οι περιορισμοί με τα ελάχιστα ποσά ισχύουν μόνο για τους Έλληνες και έχουν μπει μετά από συμφωνία με την κυβέρνηση εδώ ή είναι το ίδιο και για τους άλλους Ευρωπαίους? Υπάρχει τελικά καμμιά τράπεζα της προκοπής που να σου ανοίγει λογαριασμό σε € χωρίς τέτοιους περιορισμούς σε ελάχιστα ποσά?

 

Αυτό το γραφείο Link.png Site: http://xsmoney.gr">xsmoney.gr  που αναλαμβάνει τέτοιες διαδικασίες το γνωρίζει ή εχει συνεργαστεί κάποιος?

 

 

 

 

οσο αφορα την HSBC πας εδω στην ελλαδα και μπορουν να σου ανοιξουν λογαριασμο σε αλλη χωρα αν εχει τα λεφτα που λες? (λεμε τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα την HSBC πας εδω στην ελλαδα και μπορουν να σου ανοιξουν λογαριασμο σε αλλη χωρα αν εχει τα λεφτα που λες? (λεμε τωρα).

 

Μετά από 6 μήνες, αλλά τώρα με τα cc ίσως δεν γίνεται πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που σημαίνει ότι πρέπει να πας εκεί λογικά.

Επίσης η UBS ανοίγει λογαριασμό αλλά με ελάχιστο όριο 50Κ και απαιτούμενο τα μισά να επενδυθούν. Επίσης πρέπει να πας εκεί.

 

εννοείται μόνο με διαβατήριο. Το γεγονός ότι στην Ελλάδα ταλαιπωριομαστε με τις άθλιες μπλε ταυτότητες ακόμα είναι κωμικοτράγικό. Μόνο γέλια προκαλούν στις τράπεζες του εξωτερικού.

 

Οχι δεν χρειάζεται να πας εκεί. Μπορείς να ανοίξεις account μέσω ταχυδρομείου. 

 

Αυτά όταν τα γράφαμε. Τώρα με την κατάσταση που είμαστε το πιο πιθανό όλες οι έξω τράπεζες να μοιράζουν άκυρα σε Έλληνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα την HSBC πας εδω στην ελλαδα και μπορουν να σου ανοιξουν λογαριασμο σε αλλη χωρα αν εχει τα λεφτα που λες? (λεμε τωρα).

 

όχι τώρα δεν γίνεται γιατί λόγω cc απαγορεύεται το άνοιγμα νέου λογαριασμού. Εκεί μας κατάντησαν δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ έχω βρετανικό διαβατήριο και έχω την οικογένεια μου που μένει πια μόνιμα στην Αγγλία αλλά όταν είχα πάει να ανοίξω έναν λογαριασμό ήθελαν επιπλέον αποδεικτικό πχ δίπλωμα οδήγησης ή κάποιον λογαριασμό ρεύματος κλπ κάτι που εγώ δεν έχω και έφαγα άκυρο. Δεν είχα και χρόνο να το ψάξω καθώς ήμουν για λίγες μέρες και ήταν μέσα στις διακοπές Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς.

 

Πως θα μπορούσε να γίνει ; Υπάρχει κάποια διαδικασία τύπου να δηλώσει η μητέρα μου ότι με φιλοξενεί ; Καθώς δεν έχω κάποιο άλλο αποδεικτικό ότι μένω Αγγλία.  

 

Α ρε Ελλαδάρα με τα ΚΕΠ και τις υπεύθυνες δηλώσεις σου μας έχεις κακομάθει, πάμε εκεί στους βάρβαρους που δεν ξέρουν από αυτά....  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στη Κυπρο μπορεις να ανοιξεις, χωρις ελαχιστο ποσο, μονο με διαβατηριο, εκκαθαριστικο και λογαριασμο δεκο

 

βεβαια, οσο ευκολο ειναι να βρουν τις καταθεσεις σου εκει, το ιδιο ειναι να τις βρουν και σε ολες τις αλλες χωρες του Ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανοίξει Κύπρο εγώ πρόσφατα, μόνο αίτηση και ένα λογαριασμό Δέκο θέλει.

Για Αγγλία θέλει διαβατήριο ή παίζει και ταυτότητα;

 

Δεν μας νοιάζει να τις ξέρουνε αρκεί να είναι ασφαλείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...