Προς το περιεχόμενο

track number και καθυστερηση


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

εχω παραγειλει ενα αντικειμενο απο το ebay εδω και 1μηνα αλλα ακομη δεν εχω παραλαβει τπτ

μου εχουν δωσει και μαζι κωδικο track ο οποιος οταν μπαινω στο site του chinapost μου λεει αυτα.

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB7********CN 2013 Collection 51001020 GR 20130928 2154

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131001 0855

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131001 1805

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131002 1935

RB7********CN 2013 Departure from China 51003100 GR 20131003 1038

 

Και στο ΕΛ.ΤΑ. λεει αυτο

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2013 21:54 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 03-10-2013 13:47 IPS

 

Τωρα υπαρχει περιπτωση να εχει χαθει το δεμα και να μην παραλαβω ποτε?ή επειδη εχει track number θα το βροουνε?

Επειδη ειναι καπου τα 75-80 ευρω μηπως ειναι τελωνειο και για αυτο αυτη η καθυστερηση ?

Αν κοντεβουν να περασουν οι 45 μερες και ακομα δεν εχω παραλαβει τι να κανω? να του ζητησω refund?

ευχαριστω εκ των πρωτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

εχω παραγειλει ενα αντικειμενο απο το ebay εδω και 1μηνα αλλα ακομη δεν εχω παραλαβει τπτ

μου εχουν δωσει και μαζι κωδικο track ο οποιος οταν μπαινω στο site του chinapost μου λεει αυτα.

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB7********CN 2013 Collection 51001020 GR 20130928 2154

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131001 0855

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131001 1805

RB7********CN 2013 Waiting for transit airline Space 51003100 GR 20131002 1935

RB7********CN 2013 Departure from China 51003100 GR 20131003 1038

 

Και στο ΕΛ.ΤΑ. λεει αυτο

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2013 21:54 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 03-10-2013 13:47 IPS

 

Τωρα υπαρχει περιπτωση να εχει χαθει το δεμα και να μην παραλαβω ποτε?ή επειδη εχει track number θα το βροουνε?

Επειδη ειναι καπου τα 75-80 ευρω μηπως ειναι τελωνειο και για αυτο αυτη η καθυστερηση ?

Αν κοντεβουν να περασουν οι 45 μερες και ακομα δεν εχω παραλαβει τι να κανω? να του ζητησω refund?

ευχαριστω εκ των πρωτερων 

 

Παρε τλφ τα ελτα και ρωτα σε ποιο σημειο του πλανήτη ειναι το δεμα

8001182000

8011183300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τλφ τα ελτα και ρωτα σε ποιο σημειο του πλανήτη ειναι το δεμα

8001182000

8011183300

πηρα και μου λεει δεν υπαρχει αναχωρηση 

δηλαδη οτι ειναι ακομα κινα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι ηλεκτρονικη συσκευη με μπαταρια;

 

Εχει δημιουργηθει μεγαλο θεμα με την νεα πολιτικη των κινεζικων ταχυδρομειων σχετικα με τις συσκευες που εχουν μπαταριες, εν ολιγοις τα προϊοντα δεν στελνονται στον παραληπτη (υποτιθεται για λογους ασφαλειας) αλλα επιστρεφονται στον αποστολεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι ηλεκτρονικη συσκευη με μπαταρια;

 

Εχει δημιουργηθει μεγαλο θεμα με την νεα πολιτικη των κινεζικων ταχυδρομειων σχετικα με τις συσκευες που εχουν μπαταριες, εν ολιγοις τα προϊοντα δεν στελνονται στον παραληπτη (υποτιθεται για λογους ασφαλειας) αλλα επιστρεφονται στον αποστολεα.

http://www.ebay.com/itm/151089931454?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 δεν νομιζω να εχει στο εσωτερικο του μπαταρια αλλα και ουτε το πακετο περιεχέι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις απο κινα λογω επιπρόσθετων έλεγχων (τώρα το θυμηθήκαν) αν δεν έχει φυγει απο κινα πιθανόν εχει γυρίσει στον αποστολέα.

 

 

Μιλα με τον κινεζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις απο κινα λογω επιπρόσθετων έλεγχων (τώρα το θυμηθήκαν) αν δεν έχει φυγει απο κινα πιθανόν εχει γυρίσει στον αποστολέα.

 

 

Μιλα με τον κινεζο.

ειχα μιλησει πριν κατι μερες και η απαντηση ηταν αυτη.

 

Hello friend,

I am sorry to hear that you still didn't received the item.

I track it by tracking number RB**************CN on China post website http://intmail.183.com.cn/itemtrace_en.jsp

Here is the tracking information.

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB**************CN 2013 Collection 51001020 GR 20130928 2154

RB**************CN 2013 Opening 51003100 GR 20131001 0855

RB**************CN 2013 Opening 51003100 GR 20131001 1805

RB**************CN 2013 Opening 51003100 GR 20131002 1935

RB**************CN 2013 Departure from outward office of exchange 51003100 GR 20131003 1038

 

It shows the item was already departured from China to Greece on Oct. 03, 2013. Now it is on the way to Greece but not arrived Greece yet. Once it arrived Greece, You can also track it on Greece post website http://www.elta-courier.gr/en/search.asp

Now Greece post website have below information.

STATUS DATE HOUR AREA

Item in conta IPS 03-10-2013 13:47 IPS

Receive Item From Customer 28-09-2013 21:54 IPS

 

When it arrive Greece, the Greece post website will update more information. Now is peak season, so lots of parcel was been delay on the way. I also have some other Greece customers meet the delay. So don't worry, I think there is no problem of the parcel, it just delay on the way. Now already 1 month, I think

it will arrive in few days. Hope you can wait for 1 to 2 weeks, ok? I promise you will receive it for sure.

Thanks for your understanding and sorry for any inconvenience.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

δεν πολυ καταλαβα και τι ειπε επειδη δεν ξερω και τελεια αγγλικα αλλα πανω κατω μου πε να περιμενω 1-2 βδομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΓΙΚΑ σου λέει αλήθεια κι έχει δίκιο, γιατί το έχει ΠΟΛΥΣ κόσμος αυτό ο πρόβλημα τελευταία με τα Κινεζικα ταχυδρομεία..

ΑΝ όμως κάτι γίνει και δεν το πάρεις κι έχουν περάσει οι 45 μέρες, την πάτησες. Εγώ θα σκεφτόμουν ότι

α) στις 42-43 π.χ. μέρες στέλνω mail στον Κινέζο και του λέω "δεν έχω παραλάβει ακόμη, δε μπορώ να το ρισκάρω, ανοίγω case, ελπίζω να έρθει στις επόμενες μέρες, αν έρθει όλα καλά, κλείνω το case, σου βάζω 5 αστέρια και σ'ευχαριστώ"

β) κάνεις ακριβώς αυτό που θα'χεις πει, δηλαδή ανοίγεις case στο paypal και μετά έχεις 20 μέρες έτσι κι αλλιώς ακόμη που το paypal χωρίς να κάνει κάποια κίνηση περιμένει να τα βρείτε εσύ με τον πωλητή, οπότε απλά παίρνεις μια "παράταση" 20 ημερών, αλλά είσαι και καλυμμένος αν δεν έρθει και μετά από αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΓΙΚΑ σου λέει αλήθεια κι έχει δίκιο, γιατί το έχει ΠΟΛΥΣ κόσμος αυτό ο πρόβλημα τελευταία με τα Κινεζικα ταχυδρομεία..

ΑΝ όμως κάτι γίνει και δεν το πάρεις κι έχουν περάσει οι 45 μέρες, την πάτησες. Εγώ θα σκεφτόμουν ότι

α) στις 42-43 π.χ. μέρες στέλνω mail στον Κινέζο και του λέω "δεν έχω παραλάβει ακόμη, δε μπορώ να το ρισκάρω, ανοίγω case, ελπίζω να έρθει στις επόμενες μέρες, αν έρθει όλα καλά, κλείνω το case, σου βάζω 5 αστέρια και σ'ευχαριστώ"

β) κάνεις ακριβώς αυτό που θα'χεις πει, δηλαδή ανοίγεις case στο paypal και μετά έχεις 20 μέρες έτσι κι αλλιώς ακόμη που το paypal χωρίς να κάνει κάποια κίνηση περιμένει να τα βρείτε εσύ με τον πωλητή, οπότε απλά παίρνεις μια "παράταση" 20 ημερών, αλλά είσαι και καλυμμένος αν δεν έρθει και μετά από αυτές

σε ευχαριστω για την απαντηση σου , μιας και δεν εχει χρειαστει να ανοιξω ποτε case μηπως μπορεις να μου πεις πως γινεται αυτο στην περιπτωση που δεν το παραλαβω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική σελίδα , με το που κάνεις login στο paypal (MY account λέει) , έχει μια καρτέλα που λέει "Resolution center" και πατάς αυτό. Στη σελίδα που ανοίγει πατάς "Dispute a transaction" (ένα μεγάλο κίτρινο κουμπί) , επιλέγεις μετά ένα από τα 2, εσύ στο 1ο είσαι (I did not receive an item I purchased or the item I received is significantly not as described), continue, πατάς μετά "find transaction id" (εκτός κι αν το έχεις σημειώσει από την 1η οθόνη, αλλιώς κάνεις αναζήτηση εδώ)  , επιλέγεις ποιά συναλλαγή ήταν με το πρόβλημα, μετά continue.. Μετά δε θυμάμαι ακριβώς (τώρα ακολούθησα τα βήματα που σου λέω για να σου πω, αλλά μην πάω παρακάτω και ανοίξω καταλάθος καμία :)) ,αλλά το επιβεβαιώνεις γενικά, σου δίνει οδηγίες (ότι σε 20 μέρες προσπαθείστε να τα βρείτε με τον πωλητή) και τι να κάνεις μετά! Ελπίζω δε θα φτάσουμε ως εκεί, ξαναστείλε μήνυμα αν χρειαστεί! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,έχω και εγώ παραγγείλει ένα προϊόν (mobile) μέσω ebay.com  και λέει ότι βρίσκετε με το tracking ''item conta IPS'' 2014-01-03  ,το ερώτημα μου είναι πόσο θα καθυστερήσει περίπου μέχρι να το παραλάβω μέσω ελτά  γιατί πλησιάζουν και οι 45 ημέρες μέχρι τις 24/01/2014 ? και επίσης εάν ανοίξω case στο ebay.com διαφοροποιούνται οι 20 μέρες? δηλαδή έχει κάποια διαφορά εάν ανοίξω υπόθεση στο ebay.com αντί του paypal?? Ευχαριστώ πολύ ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει

 

Καλησπέρα,έχω και εγώ παραγγείλει ένα προϊόν (mobile) μέσω ebay.com  και λέει ότι βρίσκετε με το tracking ''item conta IPS'' 2014-01-03  ,το ερώτημα μου είναι πόσο θα καθυστερήσει περίπου μέχρι να το παραλάβω μέσω ελτά  γιατί πλησιάζουν και οι 45 ημέρες μέχρι τις 24/01/2014 ? και επίσης εάν ανοίξω case στο ebay.com διαφοροποιούνται οι 20 μέρες? δηλαδή έχει κάποια διαφορά εάν ανοίξω υπόθεση στο ebay.com αντί του paypal?? Ευχαριστώ πολύ ^^

έχει γίνει αλλαγή στους όρους λειτουργίας του ebay τις προηγούμενες μέρες, πλέον η διορία είναι 30 ημέρες μετά από την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης του προϊόντος και όχι 45 από την ημερομηνία πληρωμής.. Αλλά δε θυμάμαι από πότε ισχύει αυτή η αλλαγή(υποθέτω για παραγγελίες που γίνονται από αυτή την εβδομάδα και πέρα), καλού κακού κοίτα το.

 Εγώ παντως σε μια αγορά μέσω ebay όπου είχα πληρώσει με paypal και που δημιουργήθηκε πρόβλημα, άνοιξα case στο paypal, μια χαρά πήγε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει

 

έχει γίνει αλλαγή στους όρους λειτουργίας του ebay τις προηγούμενες μέρες, πλέον η διορία είναι 30 ημέρες μετά από την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης του προϊόντος και όχι 45 από την ημερομηνία πληρωμής.. Αλλά δε θυμάμαι από πότε ισχύει αυτή η αλλαγή(υποθέτω για παραγγελίες που γίνονται από αυτή την εβδομάδα και πέρα), καλού κακού κοίτα το.

 Εγώ παντως σε μια αγορά μέσω ebay όπου είχα πληρώσει με paypal και που δημιουργήθηκε πρόβλημα, άνοιξα case στο paypal, μια χαρά πήγε..

 

Είναι όντως έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως έτσι?

 

Ετσι ειναι αλλα, μιλαμε για το εβαυ, εσυ ανοιξε case στο paypal και εισαι οκ

 

 

Γιατι ειναι και λιγο μ@..... το εβαυ έβαλε αυτον τον ορο χωρις να ακολουθεί και το παυπαλ, τα χρήματα ομως τα παίρνεις απο το παυπαλ οποτε άνοιξε εκει το case, εγω 1-2 φορες εχω ανοιξει case ατο εβαυ περισσότερο απο περιέργεια να δω πως παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...