Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμπνευσμένο πάντως να μπει στην κατηγορία «μονάδες αποθήκευσης».

 

Κατά τ άλλα, +1 στην πρόταση (την είχα κάνει κι εγώ κι άλλοι στο παρελθόν). Προτιμώ λιγότερες επιλογές και (κατά τη γνώμη μου) πιο αξιόπιστες παρά ένα χαμό επιλογών από μέλη που απλά γράφτηκαν για να αγοράσουν/πουλήσουν την πραμάτεια τους.

 

 

Βλέποντας κάποια από χρήστες που την πάτησαν μέσω αγγελιών, μήπως να επανέλθει κάποιος αυστηρός κανόνας για το ποιος έχει δικαίωμα να ανεβάζει αγγελίες; Κάτι του στυλ 6 μήνες + 200 posts; Εξάλλου παλιότερα είχε ειπωθεί, αν θυμάμαι καλά, πως οι αγγελίες είναι για να εξυπηρετούν τα (ενεργά) μέλη του forum κι όχι κάποιον που απλώς κανε register χθες για να πουλήσει την πραμάτεια του.

 

Εναλλακτικά, ας υπάρχει τουλάχιστον ένα εμφανές, προειδοποιητικό banner στην κορυφή των αγγελιών των χρηστών που δεν πληρούν κάποιους τέτοιους όρους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια (εν μερη) λυση για αυτο το προβλημα θα μπορουσε να ηταν η δυνατοτητα πχ να φιλτραρω τις αγγελιες με βαση τα ποστ του χρηστη ή το ποτε εκανε εγγραφη. Το ιδιο και τα ατομα που θα μπορουν να δουν τις δικες μου αγγελιες. Ετσι μενουν ικανοποιημενοι και αυτοι που προτιμουν το συστημα που ισχυει ως τωρα, αλλα και αυτοι που θελουν αλλαγη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια (εν μερη) λυση για αυτο το προβλημα θα μπορουσε να ηταν η δυνατοτητα πχ να φιλτραρω τις αγγελιες με βαση τα ποστ του χρηστη ή το ποτε εκανε εγγραφη. Το ιδιο και τα ατομα που θα μπορουν να δουν τις δικες μου αγγελιες. Ετσι μενουν ικανοποιημενοι και αυτοι που προτιμουν το συστημα που ισχυει ως τωρα, αλλα και αυτοι που θελουν αλλαγη.

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να μπει κάποιο - όχι ιδιαίτερα σκληρό - όριο αριθμού ποστ και/ή ημερομηνίας εγγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ειναι δυνατον ν ανοιξει και κεφαλαιο "χαριζεται" που να μπορουμε να δινουμε πραγματα που μας περισσευουν χωρις αντιτιμο αλλα αυτο να μην μετραει ως αγγελια ωστε να κοβεται το δικαιωμα των 2 αγγελιων.

 

Γνωριζω για το νημα "χαριζονται" αλλα το θεωρω λαθος γιατι γινονται ανουσιες συζητησεις και δεν ειναι δυνατον να βλεπεις πραγματα και να μην γνωριζης αν δοθηκαν η οχι.

 

Επισης με το φιλτραρισμα των πωλητων θα λειψουν και φαινομενα σαν το τελευταιο οπου χρηστης εκανε διπλο/τριπλο/κλπ εγγραφη και εφαγε λεφτα απο χρηστες βαζοντας μουφα αγγελια επεξεργαστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να μπει κάποιο - όχι ιδιαίτερα σκληρό - όριο αριθμού ποστ και/ή ημερομηνίας εγγραφής.

θα συμφωνήσο !! αλλα τουλάχιστον να μπέι κατι γιατί δεν μπορείς να βλέπεις ατόμα που μόλις κανανε εγγραφή και 0 post να πούλανε κάτι έιναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά είμαι της άποψης ότι πρέπει να μπει κάποιο - όχι ιδιαίτερα σκληρό - όριο αριθμού ποστ και/ή ημερομηνίας εγγραφής.

 

Η αξιολογηση ειναι καλυτερη διασφαλιση απο τα παραπανω.Σε εμποδιζει καποιος να αποφευγεις χρηστες με λιγα ποστ η προσφατα εγγεγραμενους ? :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 post, 0 αξιολογήσεις, περίεργη τιμή = δεν ασχολείσαι καν. Τι κάθεστε και χαλιέστε; Ο καθένας κρίνει από ποιόν θα αγοράσει και τι. Το μόνο που με χαλάει εμένα στις αγγελίες είναι το εξής. Που πουλάς μια κάρτα γραφικών πχ 200 ευρώ σε όντως πολύ καλή τιμή για αξία/παλαιότητα/εγγύηση. Και εννοείται η κάρτα φεύγει την ίδια μέρα κιόλας και υπάρχουν 4-5 ενδιαφερόμενοι για αυτήν την τιμή. Και σε κάποια φάση σκάνε 4 αγγελίες της ίδιας κάρτας στα 150€ Και σου έρχεται το πμ. Φίλε με ενδιαφέρει η κάρτα αλλά πουλιούνται στο φόρουμ 4 τέτοιες στα 150 ευρώ. Θα μου την αφήσεις 150 ευρώ να την πάρω;

 

Για πμ του στυλ για 4gb ραμ των 140 ευρώ που της πουλούσα 70:

 

"Φίλε με 40 ευρώ παίρνω 4 gb. Μου τις αφήνεις 20 να τις πάρω;"

"Φίλε θα σε ενδιέφερε κάτι από όλα αυτά για ανταλλαγή; Walkman Sony, μπαταρίες, μπουγελόφατσες κτλ.."

 

Ε εκεί πέρα απλά τη μέρα σου φτιάχνει ο άλλος. Γιατί να το χάσουμε αυτό; :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτο το πόσοι πολύ είναι αυτοί που έχουν μηδενική ενεργητικότητα στο forum και postarouν μόνο αγγελίες...

Τώρα έκανα μια γύρα σε αυτές και έπαθα πλάκα το πόσοι είναι..

 

Ας πάρει θέση και ένας Mod εδώ να μας πει την σκέψη του πάνω σε αυτό το θέμα..

 

*Γιατί να μην postαρουν αγγελίες μονό όσοι τηρούν κάποιες προϋποθέσεις χρόνου εγγραφής ή αριθμού posts...

Νομίζω ότι πρέπει να επανέλθει αυτός ο κανονισμός που ίσχυε παλιά..Για τους λόγους που όλοι βιώνουμε καθημερινά..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η ανάρτηση αγγελιών σε μέλη τα οποία πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις δοκιμάστηκε κατά το πρόσφατο παρελθόν (οι παλαιότεροι εξ υμών θα το θυμάστε) και αποδείχθηκε αναποτελεσματική στην εφαρμογή της. Ουσιαστικά "αναγκάστηκαν" διάφορα νέα μέλη τα οποία το μόνο που ήθελαν ήταν να πουλήσουν κάτι, να γεμίζουν το forum με άσχετα ή μονολεκτικά μηνύματα ("συμφωνώ", "ναι, έτσι είναι", "μου'χει τύχει κι εμένα") προκειμένου να "πιάσουν" τον επιθυμητό άρθρο μηνυμάτων που θα τους επιτρέψει την πολυπόθητη είσοδο στις Αγγελίες. Εν τέλει, η αξιοπιστία μου δεν διασφαλίζεται τόσο απλά, ασχέτως με το πόσα μηνύματα έχω αναρτήσει ή με το πόσα χρόνια είμαι μέλος. Στην τελική, τίποτα δεν διασφαλίζει περισσότερα τον υποψήφιο αγοραστή από τη σοβαρότητα μιας αγγελίας και το σύνολο των αξιολογήσεων του πωλητή.

 

Γνωρίζουμε τα προβλήματα που σχετίζονται και δημιουργούνται στις Αγγελίες και θεωρούμε ότι πρέπει να υπάρξει επανασχεδιασμός του τμήματος αυτού, για να διασφαλίζονται τα μέλη. Δεν θα γράψω περισσότερα προς το παρόν, άλλωστε είναι σε εξέλιξη επανασχεδιασμός του site, σχέδια και ιδέες όμως υπάρχουν. Ευχαρίστως να διαβάσουμε και τις δικές σας προτάσεις. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...