Προς το περιεχόμενο

13888 για vdsl support


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα τι χρονους αναμονης εχουν συννηθως ?

εχει τωρα 3-4 μερες που προσπαθω να παρω το ιντερνετ support απλα για να μου βαλουν fastpath, με εχουν στην αναμονη πανω απο μιση ωρα, ωσπου στο τελος βγαινει αυτοματο μηνυμα και μου λεει οτι ολες οι γραμμες ειναι απασχολημενες και μου το κλεινουν !!!!  :mad:

 

εδω υπαρχουν 3 χοντρα φαουλ :

 

1. πηρα αρκετες φορες σε διαφορετικη ωρα με παντα την ιδια καταληξη.

 

2. επαιρνα για κατι σχετικα ασημαντο που μπορει να περιμενει αλλα αυτοι δεν το ξερουν ... φαντασου δηλαδη να μην εχεις καθολου ιντερνετ και επι μερες να μην μπορεις καν να τους μιλησεις !!!

 

3. τριτο και χειροτερο φαουλ απο ολα οτι σε κρατανε πανω απο μιση ωρα για να στο κλεισουν !!! αν δεν εχεις γραμμες κλειστο απο την αρχη, τι με εχεις τοση ωρα στο τηλεφωνο αδικα ??? λες και ολοι ειμαστε αργοσχολοι και δεν εχουμε τι να κανουμε οποτε ακουμε την μουσικουλα του οτε στην αναμονη να περασει η ωρα, εντελως απαραδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση (ως δοκιμή) είναι να συνδεθείς με το εμπορικό τμήμα και να πεις πως κατά λάθος συνδέθηκες και θέλεις το τεχνικό τμήμα.Αλλιώς, ότι είπε ο poulinos, email και θα σε πάρουν τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση (ως δοκιμή) είναι να συνδεθείς με το εμπορικό τμήμα και να πεις πως κατά λάθος συνδέθηκες και θέλεις το τεχνικό τμήμα.Αλλιώς, ότι είπε ο poulinos, email και θα σε πάρουν τηλέφωνο.

πολλες φορες αν κανεις το α.σε πετανε στο γενικο τηλεφωνο οποτε μπαινεις παλι σε queue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν κανεις κατι πιο απλο?στειλε email.

 

μαλιστα, δεν το ειχα υποψιν μου ... θα ξαναπροσπαθησω αλλη μια και αν παλι φαω ακυρο θα δοκιμασω και με mail.

 

τωρα ειμαι με interleaved/fast , θα ζητησω fast/fast , δινει ο οτε πλεον ετσι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, δεν το ειχα υποψιν μου ... θα ξαναπροσπαθησω αλλη μια και αν παλι φαω ακυρο θα δοκιμασω και με mail.

 

τωρα ειμαι με interleaved/fast , θα ζητησω fast/fast , δινει ο οτε πλεον ετσι ? 

ναι δινει fast fast.Μειωνει λιγο το download αν εισαι οριακα στο 30/2,5 η στο 50/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δινει fast fast.Μειωνει λιγο το download αν εισαι οριακα στο 30/2,5 η στο 50/5

 

ειμαι 45/5 ελπιζω να μην πεσει πολυ, η γραμμη γενικα ειναι πολυ σταθερη, αν δεν κλεισω το μοντεμ κραταει ανετα uptime και ip για 5+ μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 45/5 ελπιζω να μην πεσει πολυ, η γραμμη γενικα ειναι πολυ σταθερη, αν δεν κλεισω το μοντεμ κραταει ανετα uptime και ip για 5+ μερες.

η σταθεροτητα θα μεινει κατα 90 τις 100 .απλα ναι ταχυτητα λιγακι θα πεσει.τωρα ποσο θα το δεις.αν δεν σου κανει ζητα να σε ξαναβαλουν Interleave.το πολυ να εχεις κανα disconnect παραπανω αντι για 5+ να εισα λιγο λιγοτερο.who cares.μπορει και το disconnect να μην ειναι λογω γραμμης αλλα λογω μαπα ρουτερ:P.

επισης ελπιζω να εχεις φτιαξει σωστα την καλωδιωση για vdsl.θα πρεπει ολα τα τηλεφωνα να πηγαινουν πανω στο splitter στο Phone του και οχι να ειναι παραλληλα συνδεδεμενα με φιλτρακια.γιατι αν το εχεις ετσι χανεις ταχυτητα σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σταθεροτητα θα μεινει κατα 90 τις 100 .απλα ναι ταχυτητα λιγακι θα πεσει.τωρα ποσο θα το δεις.αν δεν σου κανει ζητα να σε ξαναβαλουν Interleave.το πολυ να εχεις κανα disconnect παραπανω αντι για 5+ να εισα λιγο λιγοτερο.who cares.μπορει και το disconnect να μην ειναι λογω γραμμης αλλα λογω μαπα ρουτερ :P.

επισης ελπιζω να εχεις φτιαξει σωστα την καλωδιωση για vdsl.θα πρεπει ολα τα τηλεφωνα να πηγαινουν πανω στο splitter στο Phone του και οχι να ειναι παραλληλα συνδεδεμενα με φιλτρακια.γιατι αν το εχεις ετσι χανεις ταχυτητα σιγουρα

 

ναι ολα σωστα ειναι :)

και μαντεψε εγινε το θαυμα !!! απαντησαν!  μετα απο 4 μερες προσπαθειας τα καταφερα, ειπε θα μου ερθει μηνυμα οταν γινει η αλλαγη... για να δουμε.

 

btw. ποια sites ειναι καλα για μετρηση ping ?

εκανα 3 για να εχω καποιο σημειο αναφορας ωστε να δω μετα κατα ποσον αλλαξε κατι 

easo.ea.com 150
ftp.ntua.gr 14
www.google.com 76
 
μεσα απο την console του μοντεμ εγιναν αυτα τα 3
επισης btw. στο draytek 2760n αμα του δωσεις εντολη exec ping xxx.xxxxx.com μετα πως σταματαει ??? :D εμενα συνεχιζει και κανει ping επ'αοριστον lol :D κατι πρεπει να μου διαφευγει εδω ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι ολα σωστα ειναι :)

και μαντεψε εγινε το θαυμα !!! απαντησαν!  μετα απο 4 μερες προσπαθειας τα καταφερα, ειπε θα μου ερθει μηνυμα οταν γινει η αλλαγη... για να δουμε.

 

btw. ποια sites ειναι καλα για μετρηση ping ?

εκανα 3 για να εχω καποιο σημειο αναφορας ωστε να δω μετα κατα ποσον αλλαξε κατι 

easo.ea.com 150
ftp.ntua.gr 14
www.google.com 76
 
μεσα απο την console του μοντεμ εγιναν αυτα τα 3
επισης btw. στο draytek 2760n αμα του δωσεις εντολη exec ping xxx.xxxxx.com μετα πως σταματαει ??? :D εμενα συνεχιζει και κανει ping επ'αοριστον lol :D κατι πρεπει να μου διαφευγει εδω ....

 

και τους dns Μπορειςνα δεις που ειναι πολυ λιγα Hop.

και απο Command prompt μπορεις να κανεις.

με control c η control break δεν σταματαει?επισης μηπως εχει καποια παραμετρο για να μην κανει επ απειρο Ping? δεν σου βγαζει τιποτα εντολες με /? ή με ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τους dns Μπορειςνα δεις που ειναι πολυ λιγα Hop.

και απο Command prompt μπορεις να κανεις.

με control c η control break δεν σταματαει?επισης μηπως εχει καποια παραμετρο για να μην κανει επ απειρο Ping? δεν σου βγαζει τιποτα εντολες με /? ή με ?

 

 

μπραβο ρε poulino :D δικιο ειχες παλι.

 

λοιπον με ? /? κτλ δεν βγαζει τιποτα, ΑΛΛΑ επιασε αυτο που ειπες με το control c  B)

 

btw. ακομα τιποτα οποτε παμε απο αυριο πια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε, λοιπον εγινε η αλλαγη, με τα εξης αποτελεσματα :

 

1.

easo.ea.com       απο 150 πηγε 133

ftp.ntua.gr           απο 14   πηγε  4  !!! 
www.google.com απο 76   πηγε 67
 
οποτε κατα μεσο ορο επεσε 10-15 ms αναλογως το ip
 
2. περιεργως το bandwidth αντι να πεσει ανεβηκε :D χαχα απιστευτο, εκανα και restart μηπως ηταν τυχαιο και παλι συγχρονισε πιο ψηλα απο πριν, μαλλον αυτοι με την ευκαιρια κατι θα πειραξαν στη γραμμη εκτος απο fastpath ... δεν βρισκω αλλη λογικη εξηγηση,
τωρα συγχρονιζει 46/5 απο 44/5 που συγχρονιζε πριν, ελαχιστη διαφορα αλλα πολυ καλο δεδομενου οτι φοβομουν ποσο θα πεσει οχι να ανεβει κιολας :D
 
 
3, περιμενω να δω απο αποψη σταθεροτητας που βρισκομαστε .... αυτο θελει το χρονο του αλλα ελπιζω οτι δεν θα εχει θεματα γιατι γενικα η γραμμη ηταν παντα πολυ σταθερη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε poulino :D δικιο ειχες παλι.

 

λοιπον με ? /? κτλ δεν βγαζει τιποτα, ΑΛΛΑ επιασε αυτο που ειπες με το control c  B)

 

btw. ακομα τιποτα οποτε παμε απο αυριο πια ....

το control c η αλλιως control break συνηθως πετυχαινει σε παρα πολλα πραγματα.τωρα επειδη δεν εχω  δει το cli του draytek για αυτο δεν ξερω πως μπορεις ισως απο πριν να του πεις να μην κανει Ping για παντα.στο cisco παντως το οριζεις εσυ.λογικα σε κανα manual θα λεει που θα αναφερει για το cli του

 

 

χεχε, λοιπον εγινε η αλλαγη, με τα εξης αποτελεσματα :

 

1.

easo.ea.com       απο 150 πηγε 133

ftp.ntua.gr           απο 14   πηγε  4  !!! 
www.google.com απο 76   πηγε 67
οποτε κατα μεσο ορο επεσε 10-15 ms αναλογως το ip
2. περιεργως το bandwidth αντι να πεσει ανεβηκε :D χαχα απιστευτο, εκανα και restart μηπως ηταν τυχαιο και παλι συγχρονισε πιο ψηλα απο πριν, μαλλον αυτοι με την ευκαιρια κατι θα πειραξαν στη γραμμη εκτος απο fastpath ... δεν βρισκω αλλη λογικη εξηγηση,
τωρα συγχρονιζει 46/5 απο 44/5 που συγχρονιζε πριν, ελαχιστη διαφορα αλλα πολυ καλο δεδομενου οτι φοβομουν ποσο θα πεσει οχι να ανεβει κιολας :D
3, περιμενω να δω απο αποψη σταθεροτητας που βρισκομαστε .... αυτο θελει το χρονο του αλλα ελπιζω οτι δεν θα εχει θεματα γιατι γενικα η γραμμη ηταν παντα πολυ σταθερη.

 

οπως σωστα υπεθεσες ισως σου εκαναν και καποια αλλη αλλαγη στο profile που ειχες για αυτο και δεν εχασες και αντιθετα κερδισες.ισως κατι στο Margin ισως κατι αλλο.δεν θα το μαθεις?και σε Hol εχουν γινει κατι τετοια τρελλα.να τους αλλαζουν απο 11 σε 9 και να κερδιζουν τρελλα Mbit που υπο νορμαλ συνθηκες οι 2 μοναδες στο MargIn δεν θα ανεβαζαν τοσο την ταχυτητα.δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις τι πειραζει ο αλλος διοτι πολλα Profile δεν σου αλλαζουν το Margin οπως γινεται με καποια default profiles.κατα τα αλλα ναι καπου 10-15 ms Κερδιζεις.λογικα θα εισαι stable.δεν θα εχεις θεμα.απλα οποτε θελησεις κοιτας και την καλωδιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...