Προς το περιεχόμενο

Nespresso αξιζει;


mikelamar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.skroutz.gr/s/3882031/Krups-Nespresso-Umat-XN2505.html

 

 Δηλαδή αυτή μπορεί να πάρει κάψουλες πολλών χρήσεων που θα γεμίζω εγώ με χύμα; Μόνο τέτοιου είδους εσπρεσσιέρα θέλω. Εκτός από το 19bar δεν ξέρω τι άλλο να προσέξω. Σε αυτή μου άρεσε η εμφάνισή της απλά. Νόμιζα πως Nespresso είναι μάρκα καφετιέρας, αλλά είδα πως διάφορες εταιρείες κατασκευάζουν μηχανές τύπου Nespresso.

 

Τα 19bar ειναι διαφημιστικο τρικ. Αφου ο espresso θελει 9bar. Επισης ο πιο καλος καφες ειναι ο φρεσκος (που πρεπει να τον αλεσεις ) αλλα θελει πιο πολυ κοπο. Απο οτι εχω ακουσει την καλυτερη ποιοητα απο καψουλες την εχουν οι Iperespresso (δεν ειμαι σιγουρος) αλλα εχουν μικρη ποικιλια σε καψουλες και ειναι ακριβες πανω απο 50 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κάτι βίντεο στο YouTube κ απογοητευτικά.

 

Για την ποσότητα εσπρέσο που πίνω το πρωί θα χρειάζομαι 3 κάψουλες ίσως και 4

 

Για να καταλάβετε τη κούπα του γαλλικού, γεμίζω τη μισή εσπρέσο.

Υπάρχει λύση; Χλομό ε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lungo γενικά χαρακτηρίζεται ο διπλός ή υπέρδιπλος espresso. Επίσης ρόλο παίζει και η ένταση της κάθε ποικιλίας. Τώρα αν δε σε πιάνει ο Ristretto, που εμένα μου προκαλεί κάποιες φορές ταχυπαλμία, πάω πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποσότητα του νερού που θα πεσει στο φλιτζάνι ποιος την καθορίζει;

 

Σε αυτη που έχω τώρα πχ. πατάς το κουμπακι & ξεκινάει να βγάζει κ αν το ξεχάσεις θα σου αδειάσει όλο το δοχείο με το νερό. Πρέπει να έχεις το νου σου να το σταματήσεις. Αν θες πιο ελαφρύ καφε αφήνεις να πασει λιγο περισσότερο νερό ή το αντίθετο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα κουμπί για espresso και ένα για lungo. Πατάς και τρέχει μέχρι να πιάσει την προκαθορισμένη ποσότητα. Επίσης αν θέλεις μπορείς να αλλάξεις τις προκαθορισμένες ποσότητες και να βάλεις τις δικές σου. Δε γίνεται δηλαδή να αδειάσει όλο το δοχείο, έχει όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα το όριο για το νερό, πώς ρυθμίζεται;

 

Πατάς το κουμπί και το κρατάς πατημένο μέχρι να πέσει η επιθυμητή ποσότητα νερού και το αφήνεις για να σταματήσει. Έτσι έχει αποθηκευτεί η νέα ποσότητα και στο μέλλον όποτε το πατάς θα ρίχνει αυτή την ποσότητα. Στις οδηγίες της μηχανής λέει και πως επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nesspresso εχω πιει εσπρεσο και μου αρεσε παρα πολυ(δεν θυμαμαι ποικιλια) τασιμο ειναι τεραστια απογοητευση σε ολους τους καφεδες και στα περισοτερα ροφηματα (η λακτα ειναι ωραια) ο καπουτσινο ειναι χαλι μαυρο και μοιαζει με τον "καπουτσινο" που βγαζουν κατι αυτοματη πωλητες + οτι σου κοστιζει πανακριβα ο καθε καφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποσότητα του νερού που θα πεσει στο φλιτζάνι ποιος την καθορίζει;

 

Σε αυτη που έχω τώρα πχ. πατάς το κουμπακι & ξεκινάει να βγάζει κ αν το ξεχάσεις θα σου αδειάσει όλο το δοχείο με το νερό. Πρέπει να έχεις το νου σου να το σταματήσεις. Αν θες πιο ελαφρύ καφε αφήνεις να πασει λιγο περισσότερο νερό ή το αντίθετο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

υπαρχουν καποιες μηχανες νεσπρεσο που δεν ηταν αυτοματες και επρεπε χειροκινητα να το σταματησεις.μηπως εχεις τετοια?

εδω τις εχει ολες με οδηγιες

http://www.nespresso.gr/d/epilusi-provlimaton-331.htm?lang=el&path=280148618

 

Ωραία, ευχαριστώ.

προσεξε αμα βαλεις δικο σου οριο μια φορα στο τοσο να του κανεις ενα calibrate για να βγαζει χωρις σκαμπανεβασματα τη ποσοτητα νερου.θα το επαναφερεις στις εργοστασιακες και θα ρυθμιζεις παλι το οριο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για συγκεκριμένες μηχανές ή όλες τις Nespresso?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Για τη σειρά Pixie που είναι και η δική μου. Για τις άλλες μη σε πάρω στο λαιμό μου. Αλλά όπως προείπα, καλό είναι να πας από το κατάστημα και να δεις και να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...