Προς το περιεχόμενο

Δικαολογηση ασθενειας εργαζομενου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρρωστησα σήμερα με υψηλό πυρετό, πόνους στο σώμα κλπ. Γενικώς είμαι χάλια και δε νομίζω πως αύριο μπορώ να πάω στη δουλειά. Ασφαλισμένος ΙΚΑ. Αν πάω σε εφημερευον νοσοκομείο θα μου δώσουν αναρρωτική για αύριο;

 

Έχω καταμπερδευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι μου λεει η κορη μου χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο ειναι ΟΚ . Αλοιως χαρτι απο γιατρο ΕΟΠΠΥ.

 

Καποιοι εργοδοτες δεχοντε και απο οποιονδηποτε γιατρο .

 

Θα χασεις μεχρι 3-4 μισα μεροκαματα αν ειναι αρχη του χρονου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καποιος αρωστησει και ειναι σε ιδιωτικο τομεα πως μπορει να δικαιολογησει την απουσια του στον εργοδοτη ?

 

Ακουσα ότι μεχρι 3 μερες αρκει χαρτι εστω από ιδιωτη γιατρο .Που θα τον βρει όμως αυτόν να κλεισει αυθυμερον ρατεβου μεσω ΕΟΠΠΥ ?

 

Η μονη λυση είναι επισκεψη ιδιωτικα που θελει 50ευρω ή χαρτι από νοσοκομειο για ένα απλο κρυολόγημα ?

 

Ευχαριστω

Φίλος προχτές πήγε στο κέντρο υγείας της περιοχής του και πήρε 2 ημέρες άδεια ( αυτοί μπορούν έως 2 ημέρες).

Στο νοσοκομείο η γυναίκα μου πήρε 5 ημέρες, προσοχή όμως αν πάρει πάνω από 3 ημέρες κάποιος άδεια θέλει να πάρεις από το ΙΚΑ έντυπο να το πας στον εργοδοτη, να δηλώσει αυτός ότι όντως ήσουν άρρωστος και το συμπληρωμένο χαρτί να το πας στο ΙΚΑ για να πάρεις τα χρήματα.

Τώρα για 3 ημέρες θέλει απλά ένα χαρτί από γιατρό ΕΟΠΠΥ, στην Αθήνα παίρνουν 20 ευρώ μου είπε ο αδερφός μου ο οποίος παίρνει συχνά. Αν όντως είναι άρρωστη να την πας σε νοσοκομείο δίνουν άδεια κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρωστησα σήμερα με υψηλό πυρετό, πόνους στο σώμα κλπ. Γενικώς είμαι χάλια και δε νομίζω πως αύριο μπορώ να πάω στη δουλειά. Ασφαλισμένος ΙΚΑ. Αν πάω σε εφημερευον νοσοκομείο θα μου δώσουν αναρρωτική για αύριο;

 

Έχω καταμπερδευτει.

Ναι αν πάρεις χαρτί μπορείς να μην πας , νομίζω θέλει όμως σφραγίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρωστησα σήμερα με υψηλό πυρετό, πόνους στο σώμα κλπ. Γενικώς είμαι χάλια και δε νομίζω πως αύριο μπορώ να πάω στη δουλειά. Ασφαλισμένος ΙΚΑ. Αν πάω σε εφημερευον νοσοκομείο θα μου δώσουν αναρρωτική για αύριο;

 

Έχω καταμπερδευτει.

Πήγαινε σε νοσοκομείο πες του θέλω 3 ημέρες όχι παραπάνω γιατί δεν θα πάρεις πολλά από δουλειά κ ικα. Περαστικά σου.

Ναι αν πάρεις χαρτί μπορείς να μην πας , νομίζω θέλει όμως σφραγίδα.

Σφραγίδα από το νοσοκομείο και τον ιατρό όχι τον γιατρό που μαθαίνει τωρσ προσοχή θέλει από τον κανονικό γιατρό σφραγίδα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφραγίδα από το νοσοκομείο και τον ιατρό όχι τον γιατρό που μαθαίνει τωρσ προσοχή θέλει από τον κανονικό γιατρό σφραγίδα!!

Νομίζω θέλει σφραγίδα από ελεγκτή και από γιατρό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θέλει σφραγίδα από ελεγκτή και από γιατρό .

Ελεγκτής αν υπάρχει δεν υπάρχει πάντα, αλλιώς μετράει η σφραγίδα του θεράποντα ιατρού και του νοσοκομείου. Αν θέλει και του ελεγκτή θα πρέπει να τρέχει ξανά Δευτέρα αλλά δεν νομίζω να θέλει.

Στα κέντρα υγείας είναι καλύτερα, δίνουν 2 ημέρες και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θέλει σφραγίδα από ελεγκτή και από γιατρό .

 

Μονο αν νοσηλευτει στο νοσοκομειο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μου προκαλουσε εκπληξη το γεγονος αυτο με το χαρτι ιατρου,ειμαι ξερω γω τεζα με 39 και θα τρεχω να περιμενω στις ουρες στα νοσοκομεια αντι να ξαπλωσω σπιτι να γιατρευτω? Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να τρεξω σε νοσοκομεια και κεντρα υγειας οταν ειμαι αρρωστος,σπιτι,πορτοκαλαδα και φαρμακο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μου προκαλουσε εκπληξη το γεγονος αυτο με το χαρτι ιατρου,ειμαι ξερω γω τεζα με 39 και θα τρεχω να περιμενω στις ουρες στα νοσοκομεια αντι να ξαπλωσω σπιτι να γιατρευτω? Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να τρεξω σε νοσοκομεια και κεντρα υγειας οταν ειμαι αρρωστος,σπιτι,πορτοκαλαδα και φαρμακο

 

Δυστυχως .Αλοιως φωναζεις γιατρο και δινει 50αρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα μου προκαλουσε εκπληξη το γεγονος αυτο με το χαρτι ιατρου,ειμαι ξερω γω τεζα με 39 και θα τρεχω να περιμενω στις ουρες στα νοσοκομεια αντι να ξαπλωσω σπιτι να γιατρευτω? Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να τρεξω σε νοσοκομεια και κεντρα υγειας οταν ειμαι αρρωστος,σπιτι,πορτοκαλαδα και φαρμακο

Σωστό, υποτίθεται ότι έχουμε όλοι οικογενειακό γιατρό μέσω ικα και υποτίθεται ότι θα έρθει σε εξετάσει και θα σου γράψει άδεια, όλα αυτά σε όνειρό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε ιδιωτικό συμβεβλημένο με εοπυυ θα μετρήσει το χαρτί; Δεν είμαι σε θέση να ταλαιπωρουμαι στα νοσοκομεία. Για 1-2 μέρες μιλάω δεν νομίζω να χρειάζομαι περισσότερες από 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε ιδιωτικό συμβεβλημένο με εοπυυ θα μετρήσει το χαρτί; Δεν είμαι σε θέση να ταλαιπωρουμαι στα νοσοκομεία. Για 1-2 μέρες μιλάω δεν νομίζω να χρειάζομαι περισσότερες από 3

Μετράει φίλε μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...