Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως λείπουν πολύ σημαντικές εταιρίες από τον κατάλογο αυτών που δέχονται bitcoins.

Ενα τρανταχτό παράδειγμα είναι το amazon.

Μιλάμε για τεράστιους παίκτες της αγοράς δηλαδή που μπορούν να καθιερώσουν καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω δεν είναι η κατάλληλη στιγμή και άλλοι να αρχίσουν να δέχονται Bitcoin ιδίως αυτά τα μεγάλα eshop. Θα πίεζαν ακόμα περισσότερο την ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντος αλλά για να καθιερωθεί ένα νόμισμα θα πρέπει να υπάρξει και ο κύκλος που περιέγραψε πρόσφατα στο blog του ο υποψήφιος για Satoshi Szabo 

 

http://unenumerated.blogspot.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμαζον φλερταρει με το paypal.

Ωπα. Πότε μας προέκυψε αυτό; Φαντάζομαι τώρα που χώρισε τα τσανάκια του με το ebay; Γιατί όσο πήγαιναν πακέτο, ήταν (αναμενόμενα) ορκισμένοι "εχθροί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τωρα που θα τα χωρισουν. Και εγω περιμενω πως και πως να ξοδεψω αυτα που εχω σε paypal. Ελπιζω να μην μας ταραξουν στα Fees

 

Οχι οτι αποκλειεται δηλαδη να βαλουν στο amazon και Paypal και bitcoin, αλλα μου φαινεται χλωμο εκτος αν το Paypal τωρα πια αλλαξει και αυτο συμπεριφορα μετα το διαχωρισμο με το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη αύξηση του ενδιαφέροντος για το Bitcoin από τους Έλληνες

 


 

Οπως αναφέρω και στο άρθρο μεγάλη  προσοχή με ποιους κάνουμε συναλλαγές και πως τις κάνουμε γιατί σε αυτές τις καταστάσεις το scam θα πέσει βροχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεται το πρόβλημα με την δημιουργία άκυρων Bitcoin από μη ενημερωμένα Bitcoin miner

 


 

καλά μλκ είναι και δεν αναβαθμίζουν τα συστήματα τους? Εκτός αν το κάνουν επίτηδες και σπαμάρουν το δύκτιο με άκυρα bitcoin ώστε να βγάλουν κάποιο όφελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι το transaction σου μπαινει σε ενα block που αρχικα γινεται confirmed, ακολουθουν 2-3 και μετα ολη η αλυσιδα ακυρωνεται.

 

Το Transaction σου απλως θα ξανα πεσει στα unconfirmed. Μπορει μαλιστα να μην γινει ουτε αυτο αλλα να εχει ηδη γινει Included και στο εγκυρο chain.

Αλλα στη χειροτερη, ειναι unconfirmed και μετα απο λιγη η περισσοτερη ωρα θα μπει σε καποιο valid block.

 

Ετσι δεν ειναι η κανω λαθος? Υπαρχει περιπτωση να "ξεχαστει" τελειως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απλά γίνεται μετά από ώρα invalid και απορρίπτεται και αυτά μόνο αν δεν τρέχεις τα bitcoin core wallet και τρέχεις κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μέρες έγινε και μεγάλο stress test στο Bitcoin για να το φτάσουν στα όρια του. Αποτέλεσμα ήταν χιλιάδες συναλλαγές να μπουν σε αναμονή καθώς οι miner δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τόσο μεγάλο ογκο

 


 

Νομίζω ήρθε η ώρα να αυξήσουν το bitcoin block size γιατί δεν μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι στο μέλλον τουλάχιστον να το πάνε σταδιακά ώστε να μην εμφανιστούν ξαφνικά τίποτα προβλήματα στην ασφάλεια του Bitcoin όπως υποθέτουν αρκετοί με την αύξηση του Block size στα 20mb

Και έχουμε και την πρώτη βίλα που πωλείτε στην Ελλάδα για Bitcoin :)

 


 

αν πουληθεί θα είναι η δεύτερη που πωλείτε με Bitcoin στον κόσμο.

Τέλος ο Αντωνόπουλος μιλάει για την Ελληνική κρίση σε συνέδριο στο Λονδίνο.

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Νομίζω ήρθε η ώρα να αυξήσουν το bitcoin block size γιατί δεν μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι στο μέλλον τουλάχιστον να το πάνε σταδιακά ώστε να μην εμφανιστούν ξαφνικά τίποτα προβλήματα στην ασφάλεια του Bitcoin όπως υποθέτουν αρκετοί με την αύξηση του Block size στα 20mb
 

 

Αρα ο Gavin πιστευεις οτι εχει δικιο? (post #856)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...