Προς το περιεχόμενο

Netfaster IAD σαν VOIP


radiodj105

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

Διαβάζω εδώ και μια ώρα, διάφορα μηνύματα που έχετε γράψει στο παρελθόν.

 

Σήμερα (τελείωμα του 2013) έχω ακόμα την απορία...:

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία VOIP από ένα παλιό netfaster, συνδέοντάς το όμως (μέσω του LAN 1) και παίρνωντας internet από κάποιο άλλο modem (π.χ. συνδέοντας τις 2 θύρες LAN1 των δύο ρούτερ μεταξύ τους);

 

Από ότι διαπίστωσα στην πράξη, η επιλογή WAN=> ΑΤΜ PVC => VC1  όπου στο πρωτόκολλο επιλέγεις...

Disable, 1483 Bridging, PPPoA, 1483 Routing, PPPoE, Mac Encapsulated Routing

έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με την είσοδο WLAN του ρούτερ (που έρχεται προφανώς από τον ΟΤΕ).

 

Τα παραπάνω πρωτόκολλα δεν έχουν να κάνουν με τον τρόπο λειτουργίας του modem όμως ΜΟΝΟ όσο αφορά την μια και μοναδική θύρα WLAN.

ΤΟΝΙΖΩ= 'ΟΧΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ 4 ΘΥΡΕΣ LAN.

 

Κατ'επέκταση το VOIP προφανώς για να παίξει, παίζει ΜΟΝΟ από την μια θύρα WAN και ποτέ από κάποια από τις θύρες LAN.

 

Τα λέω σωστά;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία VOIP από ένα παλιό netfaster, συνδέοντάς το όμως (μέσω του LAN 1) και παίρνωντας internet από κάποιο άλλο modem (π.χ. συνδέοντας τις 2 θύρες LAN1 των δύο ρούτερ μεταξύ τους);

 

Από ότι διαπίστωσα στην πράξη, η επιλογή WAN=> ΑΤΜ PVC => VC1  όπου στο πρωτόκολλο επιλέγεις...

Disable, 1483 Bridging, PPPoA, 1483 Routing, PPPoE, Mac Encapsulated Routing

έχουν να κάνουν ΜΟΝΟ με την είσοδο WLAN του ρούτερ (που έρχεται προφανώς από τον ΟΤΕ).

 

Τα παραπάνω πρωτόκολλα δεν έχουν να κάνουν με τον τρόπο λειτουργίας του modem όμως ΜΟΝΟ όσο αφορά την μια και μοναδική θύρα WLAN.

ΤΟΝΙΖΩ= 'ΟΧΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ 4 ΘΥΡΕΣ LAN.

 

Κατ'επέκταση το VOIP προφανώς για να παίξει, παίζει ΜΟΝΟ από την μια θύρα WAN και ποτέ από κάποια από τις θύρες LAN.

 

Τα λέω σωστά;

κανεις ενα λαθακι.εχουν να κανουν μονο με την εισοδο wan οχι wlan.ολα αυτα που εγραψες εχουν να κανουην με το κομματι τοy modem πανω στο ρουτερ.οποτε εσενα σου ειναι αχρηστα εφοσον δεν θα συγχρονισει.για να σηκωσει voip ενα τετοιο ρουτερακι θα πρεπει την μια Lan θυρα αν γινεται βεβαια να την κανεις wan ωστε να καταλαβει το netfaster οτι εχει ιντερνετ.επισης καιτα voip θα πρεπει να βγουν απο την wan και οχι απο το κομματι του Modem.το εχω δει σε gennet και σε thomson .δεν ξερω αν μπορει να γινει στο ρουτερ που θες.αλλιως μετα θες κανα Linksys spa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε συνέχεια της απάντησής σου, είχα δει το εξής...

Μετά από πειράματα που είχα κάνει πριν από 6 μήνες, είχα δει πως

ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ WAN (και το μόντεμ σε λειτοργία Bridge)

οι θύρες LAN του netfaster με δυσκολία μπορούν να δώσουν ίντερνετ στο WIFI του ρούτερ.

 

Τι θα πει "με δυσκολία"; 

Θα σας περιγράψω αμέσως τι εννοώ...

 

'Οταν έκανα αυτή τη σύνδεση, το κινητό ή το λάπτοπ που έπαιρνε (ασύρματα προφανώς) από το συγκεκριμένο ρούτερ, έπρεπε υποχρεωτικά να έχει "καρφωτή ΙΠ" αλλά κυρίως ρυθμισμένο το Gateway καθώς και το πρωτεύον και δευτερεύον DNS. 

Αν έβαζα το κινητό σε αυτόματες ρυθμίσεις, τότε, συνδεόταν με το ρούτερ, αλλά δεν είχε ίντερνετ.

 

Στο θέμα που με απασχολεί, σχετικά με το  WAN.

Δεν νομίζω πως το ρούτερ μου έχει κάποια ρύθμιση που να καταλαβαίνει πως το LAN 1 (για παράδειγμα) θα το χρησιμοποιήσω σαν είσοδο αντί για το WAN. 

Οπότε ψάχνω από κάποιον φίλο για κανένα Thomson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα και χωρις να το κανεις bridge θα πρεπε να σου δινουν ιντερνετ κανονικα αρκει να ειναι σωστες οι ip.απλα πρεπει να κλεισεις και τον dhcp.αμα δεν τον κλεισεις μια θα παιζεις και μια οχι.
μαλλον δεν τον ειχες κλεισει και ειχες αυτο το θεμα.αν δεν εχει τετοια ρυθμιση τοτε δεν θα γινει αυτο που θες.το thomson μπορει να το κανει αλλα θα σε απογοητευσω.γινεται μονο απο cli και οχι απο web interface.το εχω δει να το εχουν κανει σε 784.παρολο που ειχε wan αυτος που το σεταρε για χ ψ λογο εκανε την μια lan σε wan.δεν ξερω γιατι δεν χρησιμοποιησε την wan απο την αρχη.αλλα ηταν απο cli ολο το σεταρισμα.οποτε αστα να πανε.αν δεν ξερεις απο cli thomson αστα ναπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω, αλλά αυτή τη στιγμή έχω ίντερνετ σε όλο το σπίτι (δύο όροφοι) έχοντας συνδέσει δύο "netfaster IAD 2" modem/routers, με κάλώδιο δικτύου Ethernet. (μία συσκευή "netfaster IAD 2" σε κάθε όροφο)

 

(Πολλοί το ονομάζουν lan-to-lan cascading ή bridging αυτό)

 

-To πρωτεύον modem/router είναι στον 1ο όροφο, συνδεδεμένο με τη γραμμή τηλεφώνου και ρυθμισμένο απλά όπως ορίζει ο πάροχος (hol). Η θύρα LAN1 του πρωτεύοντος συνδέεται με καλώδιο ethernet με τη θύρα LAN1 του δευτερεύοντος modem/router που βρίσκεται στον 2ο όροφο.

-Ρυθμίσεις με τη σειρά δευτερεύοντος modem/router ώστε να δίνει ίντερνετ (και ασύρματα και από τις θύρες LAN2 έως LAN4):

(α)Στη ρύθμιση "LAN" επιλέγουμε το "VLAN" --> εκεί κάνεις edit στο "default" profile, και βάζεις ως IP την 192.268.2.2 (δηλαδή διαφορετική από την IP του πρωτεύοντος router=192.168.2.1, αλλά μέσα στο DHCP pool του πρωτεύοντος!!)

(β)Στη ρύθμιση (πάλι) "LAN" --> Κλείσιμο του DHCP στο δευτερεύον router ("disable")

(γ) βάλε όποιες ρυθμίσεις θέλεις στο "Wireless" setup ---> όποιο SSID θέλεις, όποιο κανάλι θέλεις (προτείνεται 6 κανάλια διαφορά από το πρωτευον), όποια προστασία θέλεις (προτείνεται WPA με τον ίδιο κωδικό με το πρωτεύον)

(δ) Κάνε "disable" το ΝΑΤ και το Firewall του δευτερεύοντος (δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά μπορεί να δημιουργήσει διακοπες στην lan-to-lan σύνδεση)

(ε)Στον "Wizard" τώρα --> Eπιλέγεις το πρωτόκολλο "Bridging" και αν σου βγάλει να γράψεις "Gateway IP" τότε σε αυτό το πεδίο βάζεις την IP του πρωτεύοντος (192.168.2.1) τα άλλα πεδία φαντάζομαι τα ξέρεις...

(στ)Τελευταία (τρίτη) ρύθμιση στο "LAN" -->  Άλλαξε την LAN IP σε αυτήν που έβαλες νωρίτερα στο "default" profile του VLAN (192.168.2.2)

 

*Εννοείται πως μετά από κάθε βήμα ρύθμισης πατάς "save settings"

 

 

(ζ) Τώρα συνδέεις το καλώδιο ethernet στην LAN1 του δευτερεύοντος router και συνδέεσαι στο ίντερνετ :)

 

Φαντάζομαι ότι με αυτές τις ρυθμίσεις για τη lan-to-lan σύνδεση μεταξύ δύο "netfaster IAD 2", θα δουλεύουν και τα VoiP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Θα το δοκιμάσω, αν και τα VOIP του ρούτερ, "καταλαβαίνουν" ίντερνετ ΜΟΝΟ από το WAN και όχι από LAN.

 

Αλλά θα το ελέγξω μπας και παίξει.

Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά για τον χρόνο σου.

 

Καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Θα το δοκιμάσω, αν και τα VOIP του ρούτερ, "καταλαβαίνουν" ίντερνετ ΜΟΝΟ από το WAN και όχι από LAN.

 

Αλλά θα το ελέγξω μπας και παίξει.

Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά για τον χρόνο σου.

 

Καλές γιορτές.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες αλλά και πάλι υπάρχει λύση!!!!

 

Αν φτιάξεις όλα τα πιθανά προφίλ VLAN, (νομίζω 4 πρέπει να είναι) τότε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι η θύρα LAN1 του δευτερεύοντος θα λειτουργεί σαν θύρα WAN!!!!!

 

Τότε το μόνο που μένει είναι να κάνεις μια σύνδεση lan-to-wan!!! ---> (google is your friend)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες αλλά και πάλι υπάρχει λύση!!!!

 

Αν φτιάξεις όλα τα πιθανά προφίλ VLAN, (νομίζω 4 πρέπει να είναι) τότε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι η θύρα LAN1 του δευτερεύοντος θα λειτουργεί σαν θύρα WAN!!!!!

 

Τότε το μόνο που μένει είναι να κάνεις μια σύνδεση lan-to-wan!!! ---> (google is your friend)

Τελικά... δοκίμασα να ενεργοποιήσω και τα 4 προφίλ του VLAN.

Δοκίμασα στο WAN να του πω Disabled και μετά να το επαναφέρω στο Bridging που ήταν.

Δοκίμασα όλες τις επιλογές κάτω από το "default" που έχει στο VLAN.

Τίποτα!

Ομολογώ, όμως, ότι το κινητό μου καθώς και το λάπτοπ παίρνουν ίντερνετ από το 2ο ρούτερ.

Δηλαδή, αυτό που περιγράφεις, πράγματι ισχύει.

Αλλά το VOIP κομμάτι του ρούτερ, δεν δείχνει να θέλει να παίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω, αλλά αυτή τη στιγμή έχω ίντερνετ σε όλο το σπίτι (δύο όροφοι) έχοντας συνδέσει δύο "netfaster IAD 2" modem/routers, με κάλώδιο δικτύου Ethernet. (μία συσκευή "netfaster IAD 2" σε κάθε όροφο)

 

(Πολλοί το ονομάζουν lan-to-lan cascading ή bridging αυτό)

 

-To πρωτεύον modem/router είναι στον 1ο όροφο, συνδεδεμένο με τη γραμμή τηλεφώνου και ρυθμισμένο απλά όπως ορίζει ο πάροχος (hol). Η θύρα LAN1 του πρωτεύοντος συνδέεται με καλώδιο ethernet με τη θύρα LAN1 του δευτερεύοντος modem/router που βρίσκεται στον 2ο όροφο.

-Ρυθμίσεις με τη σειρά δευτερεύοντος modem/router ώστε να δίνει ίντερνετ (και ασύρματα και από τις θύρες LAN2 έως LAN4):

(α)Στη ρύθμιση "LAN" επιλέγουμε το "VLAN" --> εκεί κάνεις edit στο "default" profile, και βάζεις ως IP την 192.268.2.2 (δηλαδή διαφορετική από την IP του πρωτεύοντος router=192.168.2.1, αλλά μέσα στο DHCP pool του πρωτεύοντος!!)

(β)Στη ρύθμιση (πάλι) "LAN" --> Κλείσιμο του DHCP στο δευτερεύον router ("disable")

(γ) βάλε όποιες ρυθμίσεις θέλεις στο "Wireless" setup ---> όποιο SSID θέλεις, όποιο κανάλι θέλεις (προτείνεται 6 κανάλια διαφορά από το πρωτευον), όποια προστασία θέλεις (προτείνεται WPA με τον ίδιο κωδικό με το πρωτεύον)

(δ) Κάνε "disable" το ΝΑΤ και το Firewall του δευτερεύοντος (δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά μπορεί να δημιουργήσει διακοπες στην lan-to-lan σύνδεση)

(ε)Στον "Wizard" τώρα --> Eπιλέγεις το πρωτόκολλο "Bridging" και αν σου βγάλει να γράψεις "Gateway IP" τότε σε αυτό το πεδίο βάζεις την IP του πρωτεύοντος (192.168.2.1) τα άλλα πεδία φαντάζομαι τα ξέρεις...

(στ)Τελευταία (τρίτη) ρύθμιση στο "LAN" -->  Άλλαξε την LAN IP σε αυτήν που έβαλες νωρίτερα στο "default" profile του VLAN (192.168.2.2)

 

*Εννοείται πως μετά από κάθε βήμα ρύθμισης πατάς "save settings"

 

 

(ζ) Τώρα συνδέεις το καλώδιο ethernet στην LAN1 του δευτερεύοντος router και συνδέεσαι στο ίντερνετ :)

 

Φαντάζομαι ότι με αυτές τις ρυθμίσεις για τη lan-to-lan σύνδεση μεταξύ δύο "netfaster IAD 2", θα δουλεύουν και τα VoiP

 

δεν υπαρχει λογος να ειναι μεσα στο dhcp Pool του πρωτου.ισα που ειναι χειροτερο.

επισης το nat και το firewall και να μην τα πειραξει λογικα δεν θα εχει θεμα αφου και το Nat αλλα και το firewall τσεκαρουν το Modem οχι τις lan.

Και δεν χρειαζεται να το γυρισεις σε bridge>αυτο ειναι αμα βαλεις ρουτερ απο πισω και δεν ειναι σαν το bridge των ρουτερ.πχ wireless bridge,bridge client κτλ.

ειτε το βαλεις bridge ειτε Pppoe ειτε Pppoa δεν θα εχει σημασια αφου αυτο παλι επιδρα στο κομματι του modem και εφοσον δεν εχεις συγχρονισμο ειναι ενα και το ιδιο.

 

Φίλε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Θα το δοκιμάσω, αν και τα VOIP του ρούτερ, "καταλαβαίνουν" ίντερνετ ΜΟΝΟ από το WAN και όχι από LAN.

 

Αλλά θα το ελέγξω μπας και παίξει.

Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά για τον χρόνο σου.

 

Καλές γιορτές.

σωστος.

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες αλλά και πάλι υπάρχει λύση!!!!

 

Αν φτιάξεις όλα τα πιθανά προφίλ VLAN, (νομίζω 4 πρέπει να είναι) τότε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι η θύρα LAN1 του δευτερεύοντος θα λειτουργεί σαν θύρα WAN!!!!!

 

Τότε το μόνο που μένει είναι να κάνεις μια σύνδεση lan-to-wan!!! ---> (google is your friend)

 

σε gennet που εχω δει ειχε επιλογη Lan και επιλογη νομιζω wan/lan.

Τελικά... δοκίμασα να ενεργοποιήσω και τα 4 προφίλ του VLAN.

Δοκίμασα στο WAN να του πω Disabled και μετά να το επαναφέρω στο Bridging που ήταν.

Δοκίμασα όλες τις επιλογές κάτω από το "default" που έχει στο VLAN.

Τίποτα!

Ομολογώ, όμως, ότι το κινητό μου καθώς και το λάπτοπ παίρνουν ίντερνετ από το 2ο ρούτερ.

Δηλαδή, αυτό που περιγράφεις, πράγματι ισχύει.

Αλλά το VOIP κομμάτι του ρούτερ, δεν δείχνει να θέλει να παίξει!

ακομα και να γυρισεις την lan σε wan δεν θελει μονο αυτο.το λεω γιατι και σε Gennet δεν ειχε παιξει τοσο απλα.σε καποια ρουτερ σου λεει οτι πχ τα voip να παιξουν απο lan απο wan απο το Modem.οποτε αν την γυρισεις σε wan αλλα στα νουμερα αυτα βλεπουν ακομα τo adsl modem παλι δεν θα παιξει.δυστυχως δεν ειναι ευκολο.σε βλεπω με κανα linksys spa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Exω κι'εγω ενα netfaster iad 2 και θελω να δουλεψω το voip του διχως γραμμη adsl.

Εχω δει κατι ανταπτορες απο rj45 σε rj11 δηλαδη απο βυσμα ethernet σε βυσμα τηλεφωνου,αυτο θα βοηθουσε μιας και ισως ειναι η μονη λυση που δεν εχει δοκιμαστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αδικος κόπος.

Το κομμάτι VOIP από όλα τα netfaster "κλειδώνουν" αποκλειστικά στο ADSL κομμάτι του μόντεμ.

 

Δηλαδή, ακόμα κι αν δώσεις ίντερνετ προς την μια από τις 4 κίτρινες θύρες LAN, δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα.

ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ αυτό που σου λέω.

 

Exω κι'εγω ενα netfaster iad 2 και θελω να δουλεψω το voip του διχως γραμμη adsl.

Εχω δει κατι ανταπτορες απο rj45 σε rj11 δηλαδη απο βυσμα ethernet σε βυσμα τηλεφωνου,αυτο θα βοηθουσε μιας και ισως ειναι η μονη λυση που δεν εχει δοκιμαστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα με τα Netfaster είναι ότι το Voip έχει επιλογή μόνο για κάποιο VC μέσω του οποίου θα βγει προς τα έξω (WAN).

Όμως τα VC δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως θύρα εξόδου κάποια από τις LAN, παρά μόνο από την ADSL σύνδεση μέσω του τηλεφωνικού καλωδίου.

Έτσι αν το Netfaster δεν δουλεύει ως κύριο modem, δεν υπάρχει δυνατότητα λειτουργίας του voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω κι'εγω ενα netfaster iad 2 και θελω να δουλεψω το voip του διχως γραμμη adsl.

Εχω δει κατι ανταπτορες απο rj45 σε rj11 δηλαδη απο βυσμα ethernet σε βυσμα τηλεφωνου,αυτο θα βοηθουσε μιας και ισως ειναι η μονη λυση που δεν εχει δοκιμαστει;

απο την ethernet δεν μπορεις να βγαλεις τηλεφωνο και γενικοτερα ολα αυτα τα tricks που σκεφτεσαι δεν παιζουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ.τηλεφωνο για να παρεις θα παρεις απο τις fxs.ουτε ανταπτορες ουτε κατι αλλο.απο εκει και περα ομως για να παιξει το τηλεφωνο απο την Fxs προυποθετει οτι το ρουτερ μπορει να σεταριστει ετσι για να παιζει το οποιο δεν ειναι εφικτο με ολα τα ρουτερ.

επισης γιατι θες να το κανεις αυτο?εχεις καποιο voip Νουμερο απο καμια viva που θες να σεταρεις?επισης γιατι δεν θες να αλλαξεις το adsl router σου και να βαλεις το Netfaster να κανει τα παντα?

To πρόβλημα με τα Netfaster είναι ότι το Voip έχει επιλογή μόνο για κάποιο VC μέσω του οποίου θα βγει προς τα έξω (WAN).

Όμως τα VC δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως θύρα εξόδου κάποια από τις LAN, παρά μόνο από την ADSL σύνδεση μέσω του τηλεφωνικού καλωδίου.

Έτσι αν το Netfaster δεν δουλεύει ως κύριο modem, δεν υπάρχει δυνατότητα λειτουργίας του voip.

μεγαλη βλακεια να μην εχουν κανει μια lan να μπορει να παιξει σαν wan και να βγαλεις voip απο εκει :(

 

'Αδικος κόπος.

Το κομμάτι VOIP από όλα τα netfaster "κλειδώνουν" αποκλειστικά στο ADSL κομμάτι του μόντεμ.

 

Δηλαδή, ακόμα κι αν δώσεις ίντερνετ προς την μια από τις 4 κίτρινες θύρες LAN, δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα.

ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ αυτό που σου λέω.

και ακομα πιο κριμα να μην υπαρχει κανα custom firmware για να κανεις την Lan  wan

 

Αν θες να το κάνεις αυτό, ψάξου με Thompson.

Είναι πιο παραμετροποιήσιμα.

Εγώ έτσι έκανα και απέκτησα VOIP (από το ΛΑΝ του Thompson).

ναι το thomson εχει το καλο οτι μπορεις μια Lan να την κανεις σαν wan.το εχω δει με 784  που παρολο ειχε wan ειχε χρησιμοποιηθει μια Lan σαν wan.το κακο ειναι για καποιον οτι πολλες ρυθμισεις μπορει να χρειαστουν να γινουν απο cli ,που για καποιον που δεν ξερει δεν ειναι ευκολο.

 

Εγώ το λύνω πάντα με οποιοδήποτε Fritz.

απλα ακριβη λυση.θα ηταν πιο φτηνα να παρει ενα voip adapter.εκτος αν βρει κανα παλιο fritz.βεβαια το fritz κανει πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...