Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Νεα Υορκη.


brucel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει Καποιος που εχει μεταναστευσει εκει και που γνωριζει ολη τη διαδικασια,το κοστος ζωης της Νεας Υορκης,απο δουλειες τι γινεται,αν μπορεις ευκολα να εγκατασταθεις κτλ .. Ας πουμε π.χ για Μπρουκλυν Νεας Υορκης(σπιτια,ενοικια,δουλειες,τι χαρτια χρειαζεσαι για να μεινεις εκει,κ αν εχεις καποιυς συγγενεις τι πρεπει να κανουν αυτοι απο μερια τους) ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει Καποιος που εχει μεταναστευσει εκει και που γνωριζει ολη τη διαδικασια,το κοστος ζωης της Νεας Υορκης,απο δουλειες τι γινεται,αν μπορεις ευκολα να εγκατασταθεις κτλ .. Ας πουμε π.χ για Μπρουκλυν Νεας Υορκης(σπιτια,ενοικια,δουλειες,τι χαρτια χρειαζεσαι για να μεινεις εκει,κ αν εχεις καποιυς συγγενεις τι πρεπει να κανουν αυτοι απο μερια τους) ευχαριστω για το χρονο σας

 

Όνειρο θερινής νυκτός, αν δεν έχεις σύζυγο πολίτη ΗΠΑ, προσφορά εργασίας σε εξειδικευμένο κλάδο ή πολλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνειρο θερινής νυκτός, αν δεν έχεις σύζυγο πολίτη ΗΠΑ, προσφορά εργασίας σε εξειδικευμένο κλάδο ή πολλά λεφτά.

ΑΝ εχεις καπους συγγενεις στς ΗΠΑ ?? γινεται κατι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ εχεις καπους συγγενεις στς ΗΠΑ ?? γινεται κατι ??

 

Ναι αν είναι σύζυγος, γονέας ή τέκνο άνω των 21. Μπορείς να δεις το site μου σχετικά στο http://usimmigration.gr/μετανάστευση-συγγενή-αμερική/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν είναι σύζυγος, γονέας ή τέκνο άνω των 21. Μπορείς να δεις το site μου σχετικά στο http://usimmigration.gr/μετανάστευση-συγγενή-αμερική/

συζυγο δεν εχω..ουτε τεκνο..συγγενεις εχω κατι ξαδερφια του πατερα μου..εφοσον εχω αυτους τους συγγενεις αξιζει καποια στιγμη να σας παρω τηλ.και να σχοληθουμε περισσοτερο με το θεμα ?? ευχαριστω..και το site σας κατατοπιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζυγο δεν εχω..ουτε τεκνο..συγγενεις εχω κατι ξαδερφια του πατερα μου..εφοσον εχω αυτους τους συγγενεις αξιζει καποια στιγμη να σας παρω τηλ.και να σχοληθουμε περισσοτερο με το θεμα ?? ευχαριστω..και το site σας κατατοπιστικο

 

Δεν μπορώ να σχολιάσω συγκεκριμένες υποθέσεις σε δημόσιο forum, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας για 3 μήνες. Αν δεν ισχύουν αυτά που είπε ο απο πάνω, τότε μάλλον την έκατσες. Μόνο αν παντρευτείς ΙΣΩΣ τη γλιτώσεις. Επίσης μπορείς να μείνεις αν είναι να σπουδάσεις.

 

Διαφορετικά μετά τους 3 μήνες είσαι λαθρομετανάστης. Δεν θα σε ψάξει κανείς, αλλά αν σε βρει απο μια απλή παράβαση, την έκατσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο θέμα ποιο θα είναι;

"Μετανάστευση στην Ινδία";

 

Δεύτερη γλώσσα είναι τα αγγλικά εκεί, περισσότεροι από 125 εκατομμύρια κάτοικοι τα μιλούν, κρίμα να μην την σκεφτείς και αυτήν την χώρα σαν επιλογή....τουλάχιστον δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να πας, και με όσα λεφτά πας θα είσαι άρχοντας εκεί (τουλάχιστον μέχρι να σου τελειώσουν, μετά δεν εγγυώμαι...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας για 3 μήνες. Αν δεν ισχύουν αυτά που είπε ο απο πάνω, τότε μάλλον την έκατσες. Μόνο αν παντρευτείς ΙΣΩΣ τη γλιτώσεις. Επίσης μπορείς να μείνεις αν είναι να σπουδάσεις.

 

Διαφορετικά μετά τους 3 μήνες είσαι λαθρομετανάστης. Δεν θα σε ψάξει κανείς, αλλά αν σε βρει απο μια απλή παράβαση, την έκατσες.

 σ ευχαριστω εισαι μεταναστης στην νεα υορκη ? αν επιχειτησω να παω για 3 μηνες που λογικα εννοεις για τουρισμο ..σωστα ?? κ βρω καποιον εργοδοτη ? κ ειναι ευκολο ο εργοδοτης να εγγυηθει και να κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες που χρειαζεται για να αποκτησω βιζα ?? και σε περιπτωση που πιασουν καποιον σαν λαθρομεταναστη σ τι γινεται μετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω εισαι μεταναστης στην νεα υορκη ? αν επιχειτησω να παω για 3 μηνες που λογικα εννοεις για τουρισμο ..σωστα ?? κ βρω καποιον εργοδοτη ? κ ειναι ευκολο ο εργοδοτης να εγγυηθει και να κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες που χρειαζεται για να αποκτησω βιζα ?? και σε περιπτωση που πιασουν καποιον σαν λαθρομεταναστη σ τι γινεται μετα ?

Στο επάγγελμα που σπουδάζεις αποκλείεται να πάρεις βίζα για να δουλέψεις αμερική. Μόνο σε εξειδικευμένο κλάδο που έχουν ζήτηση και δεν μπορούν να βρουν εργατικό δυναμικό ντόπιο.

Λαθρομετανάστης, σε βάζουν πακέτο και σε στέλνουν σπιτάκι σου και δεν ξαναπαίρνεις βίζα ούτε με άγιο φοβέρα. Και ποιος θα σε πάρει να δουλέψεις μαύρα εκεί; Και τι θα κάνεις με ασφάλειες και ασθένειες;

 

Σόρι αλλά είναι ολοφάνερο ότι ξαφνικά σου ήρθε ιδέα, ίσως και από όνειρο, να φύγεις έξω ενώ έχεις πλήρη μεσάνυχτα και τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα, εκτός και αν ζηλεύεις τόσο πια τους λαθρομετανάστες, τράβα στο κέντρο της Αθήνας θα βρεις μπόλικους να τους κάνεις παρέα. Τουλάχιστον μιλάς καλά και την ελληνική γλώσσα, σε αντίθεση με την αγγλική (άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου για το επίπεδο αγγλικών σου, εκτός και αν έχεις τελειώσει αγγλική φιλολογία).

 

Σόρι ξανά, αλλά προσγειώσου πρώτα και μετά τα ξαναλέμε. Και στο λέει κάποιος που χωρίς να έχει οδηγήσει ποτέ εξωτερικό, πήρε το αμάξι και με έναν χάρτη διέσχισε την Ευρώπη να πάει να δουλέψει σε άλλη χώρα. Άλλες εποχές όμως και εγώ έφυγα από Ελλάδα με θέση προιστάμενου σε χώρα του εξωτερικού χωρίς να γνωρίζω τις γλώσσες τις χώρας και τα βρήκα όχι σκούρα, θεόμαυρα. Αλλά άλλες εποχές τότε, αυτό που έκανα εγώ πριν από 8 χρόνια, αν τότε ήταν δύσκολο, σήμερα είναι άπιαστο όνειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντρευτείς με λευκό γάμο, μετά θα σας κάνουν ΝΟΜΙΜΕΣ εφόδους για να σας ελέγχουν, αν είστε παντρεμένοι, πως ζείτε, αν κοιμάστε χωριστά, για τουλάχιστον 3 χρόνια. Όσο αναφορά την πρόσκληση από συγγενή, παίζει να κρατήσει μέχρι και 10 χρόνια. Καλή υπομονή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντρεύεσαι Αμερικανίδα .. μόνο έτσι.. Κανένας άλλος τρόπος. Εκτός και αν είσαι κάποιο asset για την Αμερική πχ λαμπρό μυαλό επιστήμονας αθλητής όπως ο Ατετοκουμπος. κτλ κτλ..

 

Για μένα πήγαινε ενα ταξίδι και αν είσαι και λίγο εμφανίσιμος θα βρείς πουερτο ρικαν , κολομβιανές και θα κάνεις και τρελό κρεβάτι.. 

Πρόσκληση απο συγγενή 1ου βαθμού μόνο η οποία μπορεί να κρατήσει μερικά χρονάκια..Πάει ποσοστιαία.

 

για την working visa Πρέπει ο εργοδότης να αποδείξει οτι ΔΕΝ υπάρχει κάποιος Αμερικανός πολίτης  με τα προσόντα που απαιτεί η θέση και γι αυτό φέρνει κάποιον απο το εξωτερικό.

Οπότε για απλές δουλίτσες το ξεχνάτε.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν παραθυράκια σε αυτό αλλά η κοινή γνώμη του μέσου Αμερικανού είναι οτι οι νόμοι είναι αυστηροί λαμογιές και παράθυρα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι πως μέχρι τώρα έχουν δίκιο ΟΛΟΙ οι παραπάνω σε αυτά που γράφουν!!!

 

Και να συμπληρώσω πως ακόμα και αν πας και δηλώσεις οτι θα πας για 3 μήνες, θα σε κρατήσουν στο αεροδρόμιο ακόμα και 8 ώρες και θα σου ελέγχουν τα πάντα:

 

Θα τηλεφωνούν σε γνωστούς να μάθουν ποιος είσαι και που πας

Θα διαβάσουν οτιδήποτε έχεις στο κινητό σου

Θα ψάξουν ότι πράγματα σου ανήκουν

και αν γυρίσεις κουβέντα θα σε στείλουν πακέτο για πάντα Ελλάδα εκείνη τη στιγμή.

 

 

ΤΟ ΜΟΝΟ που δεν κάνουν είναι να σε πλακώσουν στο ξύλο.

 

Αν αρρωστήσεις μετά τους 3 μήνες ΑΝ υποθέσουμε ότι έχεις καταφέρει όλα τα παραπάνω και φυσικά δεν έχεις ασφάλεια, απλά πεθαίνεις και κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για αυτό. Δεν είναι τυχαία στις έρευνες το χειρότερο σύστημα υγείας στον πλανήτη. Απλές εξετάσεις ξεκινούν απο αρκετές χιλιάδες ευρώ στα νοσοκομεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι περίεργο ; αυτό που γράφεις για το αεροδρόμιο πάντως είναι Urban legend.. δεν αντιμετωπίζουν τους τουρίστες ως εγκληματίες.

Εχεις δικαίωμα να κάτσεις 6 μήνες αλλιώς θα σου έλεγαν κάτσε 2 και στους 3 τρώς ξύλο και κάθεσαι άλλους 3...

Μη γράφουμε οτι θέλουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι περίεργο ; αυτό που γράφεις για το αεροδρόμιο πάντως είναι Urban legend.. δεν αντιμετωπίζουν τους τουρίστες ως εγκληματίες.

Εχεις δικαίωμα να κάτσεις 6 μήνες αλλιώς θα σου έλεγαν κάτσε 2 και στους 3 τρώς ξύλο και κάθεσαι άλλους 3...

Μη γράφουμε οτι θέλουμε..

απο εμπειρία για το αεροδρόμιο ο sphinxgr έχει δικιο (οχι για το κινητό ισως ηταν μια υπερβολή ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...