Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Νεα Υορκη.


brucel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρατσιστικο δεν ειναι να θες να υπαρχουν καποιοι κανονες. Ρατσιστικο ειναι ενω εχεις δωσει αδεια παραμονης σε μεταναστες, να τους αντιμετωπιζεις ως πολιτες δευτερης κατηγοριας χωρις δικαιωματα.

Παντου ο μεταναστης ειναι πολιτης δευτερης κατηγοριας,αλλα οχι ομως χωρις δικαιωματα.Αυτο το πραμα με την αντιπετωπιση που εχουν οι μεταναστες στην Ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα.Αλλα η Ελλαδα εχει 30% ανεργια.Δεν ξερω κι αν οι αλλες χωρες ειχαν τοσο ανεργια τι θα γινονταν.Γιατι σε ολες τις χωρες,αν υπαρχουν προβληματα παντα φταιει ο μεταναστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντου ο μεταναστης ειναι πολιτης δευτερης κατηγοριας,αλλα οχι ομως χωρις δικαιωματα.Αυτο το πραμα με την αντιπετωπιση που εχουν οι μεταναστες στην Ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα.Αλλα η Ελλαδα εχει 30% ανεργια.Δεν ξερω κι αν οι αλλες χωρες ειχαν τοσο ανεργια τι θα γινονταν.Γιατι σε ολες τις χωρες,αν υπαρχουν προβληματα παντα φταιει ο μεταναστης.

Και στις χρυσες εποχες, στην Ελλαδα ο μεταναστης δεν ειχε δικαιωματα.

Βλεπεις οτι οσοι Ελληνες εχουν μεταναστευσει στο εξωτερικο μετα απο 5, το πολυ 10 χρονια, εχουν τα ακριβως ιδια δικαιωματα.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι πως μέχρι τώρα έχουν δίκιο ΟΛΟΙ οι παραπάνω σε αυτά που γράφουν!!!

 

Και να συμπληρώσω πως ακόμα και αν πας και δηλώσεις οτι θα πας για 3 μήνες, θα σε κρατήσουν στο αεροδρόμιο ακόμα και 8 ώρες και θα σου ελέγχουν τα πάντα:

 

Θα τηλεφωνούν σε γνωστούς να μάθουν ποιος είσαι και που πας

Θα διαβάσουν οτιδήποτε έχεις στο κινητό σου

Θα ψάξουν ότι πράγματα σου ανήκουν

και αν γυρίσεις κουβέντα θα σε στείλουν πακέτο για πάντα Ελλάδα εκείνη τη στιγμή.

 

 

ΤΟ ΜΟΝΟ που δεν κάνουν είναι να σε πλακώσουν στο ξύλο.

 

Αν αρρωστήσεις μετά τους 3 μήνες ΑΝ υποθέσουμε ότι έχεις καταφέρει όλα τα παραπάνω και φυσικά δεν έχεις ασφάλεια, απλά πεθαίνεις και κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για αυτό. Δεν είναι τυχαία στις έρευνες το χειρότερο σύστημα υγείας στον πλανήτη. Απλές εξετάσεις ξεκινούν απο αρκετές χιλιάδες ευρώ στα νοσοκομεία.

άμα πας με νοοτροπία ελληνάρα του στυλ ποιος είσαι εσύ που θα με κάνεις έλεγχο, και ξες ποιος είμαι εγώ, και ποιος είναι ο ανώτερος σου, και θα σε στειλω στην αλάσκα μετάθεση ναι θα σε ψαχνουν 8 ωρες. επίσης δε θα πας εκει και θα πεις αρες μαρες κουκουναρες. αν απαντησεις όμορφα πχ που δουλεύεις? είμαι ηλεκτρολογος΄. που θα μείνεις? στον ξαδερφο μου οριστε δ/νση.  δε θα εχεις προβλημα. σημαντικο είναι επίσης να έχεις εισητήριο επιστροφης, άσχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreamercon  μου εβαλες ψυλλους στα αυτια με αυτα που βλεπω στο site σου

ειναι γεννημενος αμερικη το 1980 απο αμερικανιδα μανα και ελληνα πατερα

διαβατηριο αμερικανικο εχω αλλα ληγμενο

ηρθα ελλαδα λιγους μηνες μετα που γενηθικα και δεν εχω ξαναπαει απο τοτε

υπαρχει περιπτωση αν αποφασισω να παω να εχω προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dreamercon  μου εβαλες ψυλλους στα αυτια με αυτα που βλεπω στο site σου

ειναι γεννημενος αμερικη το 1980 απο αμερικανιδα μανα και ελληνα πατερα

διαβατηριο αμερικανικο εχω αλλα ληγμενο

ηρθα ελλαδα λιγους μηνες μετα που γενηθικα και δεν εχω ξαναπαει απο τοτε

υπαρχει περιπτωση αν αποφασισω να παω να εχω προβληματα?

 

Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να κάνεις φορολογικές δηλώσεις στις ΗΠΑ κάθε χρόνο εφόσον έχεις εισοδήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ενα τηλ. στην πρεσβεία είναι συνεργάσιμοι.. και email απαντάνε..

 

Η πρεσβεία δεν είναι αρμόδια για να παρέχει τέτοιες πληροφορίες και συχνά παρέχει εσφαλμένες πληροφορίες. Δεν μπορείς να περιμένεις από τον κάθε υπάλληλο που απαντάει τα τηλέφωνα να είναι ειδικός σε όλα τα ζητήματα.

θα πληρωνω φορο και εδω και εκει? τετοια πες μου...

και πως να της κανω δηλαδη? μεσο πρεσβιας?

 

Διάβασε το http://usimmigration.gr/αμερικανική-φορολογία/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μια χαρά μου απάντησαν σε θέμα που αφορούσε ληγμένη πράσινη κάρτα. Ας κάνει μια προσπάθεια δεν χάνει κάτι το παληκάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μια χαρά μου απάντησαν σε θέμα που αφορούσε ληγμένη πράσινη κάρτα. Ας κάνει μια προσπάθεια δεν χάνει κάτι το παληκάρι.

 

Είσαι σίγουρος ότι σου έδωσαν την σωστή απάντηση; Μέσα στον Δεκέμβριο μίλησα με δυο άτομα που ακολούθησαν τις εσφαλμένες οδηγίες της πρεσβείας και πλήρωσαν 5,000 δολάρια περίπου ακολουθώντας μια λάθος διαδικασία που δεν τους παρείχε αυτό που ήθελαν.

Είναι μύθος ότι η πρεσβεία είναι το κατάλληλο όργανο για να απευθυνθείς για περίπλοκες ερωτήσεις σε νομικά ζητήματα - και εξάλλου δεν φέρει ουδεμία ευθύνη σχετικά.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η απάντηση της πρεσβείας είναι πάντα λάθος - σημαίνει μόνο ότι δεν βασιζόμαστε σε αυτή. Δες http://usimmigration.gr/πληροφορίες-αμερικανική-νομοθεσία/

Το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πολύ συνηθισμένο θέμα για συζήτηση.

 

Σχετικά με ληγμένη πράσινη κάρτα, έχω γράψει στο http://usimmigration.gr/απώλεια-πράσινης-κάρτας/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα νομίζω ηταν και λιγο ποιο απλοικό είχε λήξει η πράσινη κάρτα της μάνας μου εδώ και 20 χρόνια ... δεν την ανανέωσε οπότε χάνει το δικαίωμα να την ανανεώσει..

Ηθελα να δώ μήπως μπορούσε να την ξαναπάρει και να μου κάνει πρόσκληση για να την πάρω κι εγώ..

αλλά και έτσι να γινόταν μου είπαν οτι θα πάρει απο 5-10 χρόνια..

Πάντως σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες και τα λινκ θα το ξανακοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα νομίζω ηταν και λιγο ποιο απλοικό είχε λήξει η πράσινη κάρτα της μάνας μου εδώ και 20 χρόνια ... δεν την ανανέωσε οπότε χάνει το δικαίωμα να την ανανεώσει..

Ηθελα να δώ μήπως μπορούσε να την ξαναπάρει και να μου κάνει πρόσκληση για να την πάρω κι εγώ..

αλλά και έτσι να γινόταν μου είπαν οτι θα πάρει απο 5-10 χρόνια..

Πάντως σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες και τα λινκ θα το ξανακοιτάξω.

 

Άλλο η ημερομηνία λήξης της πράσινης κάρτα (που αναγράφεται πάνω στην κάρτα) και άλλο η απώλεια της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου ΗΠΑ. Για παράδειγμα, όταν έχεις ένα ελληνικό διαβατήριο και αυτό λήξει, εξακολουθείς να είσαι έλληνας πολίτης.

Το ζήτημα δηλαδή δεν είναι αν έχει λήξει η πράσινη κάρτα της μάνας, αλλά αν έχει επέλθει απώλεια της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου των ΗΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...