Προς το περιεχόμενο

Eltax Experience 5-Pack 139€ @ΜΜ Συγγρού


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ηχεία αυτές τις μέρες είναι διαθέσιμα και πάλι από το Media Markt για online παραγγελία, στα 139 ευρώ.

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ELTAX-SET-EXPERIENCE-PACK-5,99452,502152,635309.html

http://www.skroutz.gr/s/424075/Eltax-Experience-5-Pack.html

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ειχα παρει πριν 3 χρονια γυρω στα 230ε απο το ΜΜ, μαζι με εναν pioneer 520k στα 200ε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Σιγουρα δεν ειναι κορυφαια, αλλα μαζι με ενα subwoofer της προκοπης (πηρα αργοτερα ενα Crystal Audio THX-10SUBT, γυρω στα 230ε προσφορα απο ΜΜ και παλι)  αποδιδουν πολυ καλα, απο εμφανιση επισης πολυ ωραια, αλλα μεγαλα για οσους δεν εχουν χωρο, τα μικρα επισης πολυ μεγαλα για δορυφορικα και θελουν καλουτσικες βασεις για να τα κρατησουν καλα, το κεντρικο δεν θα χωρεσει ευκολα κατω απο τηλεοραση, ειναι αρκετα χοντροκομμενο για πολλες βασεις τηλεορασεων, εγω το εβαλα πισω απο την τηλεοραση.

 

Στα 130ε ειναι σουπερ προσφορα για οσους πανε σε ενισχυτη και κανουν custom συστημα και θελουν να αποφυγουν τα ετοιμα ολα σε ενα συστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα παρήγγειλα και εγώ.

Ευχαριστώ τον TS και τον kyriosotinanai για το update.

Να ενημερώσω-υπενθυμίσω ότι μπορείς να παραγγείλεις και τηλεφωνικά και τα μεταφορικά είναι ΔΩΡΕΑΝ (τουλάχιστον για εμένα που είμαι κοντά στην Θεσσαλονίκη)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα παρει πριν 3 χρονια γυρω στα 230ε απο το ΜΜ, μαζι με εναν pioneer 520k στα 200ε και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Σιγουρα δεν ειναι κορυφαια, αλλα μαζι με ενα subwoofer της προκοπης (πηρα αργοτερα ενα Crystal Audio THX-10SUBT, γυρω στα 230ε προσφορα απο ΜΜ και παλι)  αποδιδουν πολυ καλα, απο εμφανιση επισης πολυ ωραια, αλλα μεγαλα για οσους δεν εχουν χωρο, τα μικρα επισης πολυ μεγαλα για δορυφορικα και θελουν καλουτσικες βασεις για να τα κρατησουν καλα, το κεντρικο δεν θα χωρεσει ευκολα κατω απο τηλεοραση, ειναι αρκετα χοντροκομμενο για πολλες βασεις τηλεορασεων, εγω το εβαλα πισω απο την τηλεοραση.

 

Στα 130ε ειναι σουπερ προσφορα για οσους πανε σε ενισχυτη και κανουν custom συστημα και θελουν να αποφυγουν τα ετοιμα ολα σε ενα συστηματα.

χανεις  ισως το πιο σημαντικο, το διαλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς...Τα ηχεία πρέπει να <σημαδεύουν> τον ακροατή/θεατή.Οποιαδήποτε παρεμβολή δημιουργεί παραμόρφωση.Το μοναδικό που δεν έχει τόση σημασία είναι το sub λόγω διασποράς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για σωστό στήσιμο 5.1 ηχείων απαιτείται και κατάλληλος χώρος που είναι αρκετά μεγάλος ο οποίος αν δεν υπάρχει δεν έχει κανένα νόημα η αγορά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά το ακούω αυτό.. όχι ότι το έχω ψάξει κιόλας!
δηλαδή σε ένα χώρο πχ 3x2μ δεν μπαίνει μια χαρά ένα 5.1 σύστημα;

 

όταν σε μια 50" tv η συστηνόμενη (THX) απόσταση θέασης για θέαση Full-HD υλικού είναι 1.5-2.2μ,
που θα έβαζες τα surround ηχεία; στα 5μ;

Η τοποθέτηση έχει να κάνει κυρίως με τις γωνίες στόχευσης των ηχείων
http://www.dolby.com/us/en/guide/surround-sound-speaker-setup/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω παρει τα magnat 1000 και το 250 σαν κεντρικο για να κανω τριαδα μπροστα και εψαχνα για τα πισω ,τελικα πηρα τα eltax επειδη εχουνε και την εκτονωση μπροστα ηθελα να τα κολλησω στον τοιχο το αποτελεσμα ποιο ειναι,ο ενισχυτης που εχω (pioneer 923) αποδιδει καλυτερα με τα eltax οποτε εβαλα αυτα μπροστα μαζι με το κεντρικο και εκανα ta magnat surround μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος και ολα αυτα σε 4*4 μαζι με ενα γουφερακι 10ιντσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανεις  ισως το πιο σημαντικο, το διαλογο.

 

Μια χαρα ειναι και ο διαλογος γιατι ειναι ψηλη η βαση της τηλεορασης και δυνατο το ηχειο οποτε δεν υπαρχει προβλημα, επισης δεν το κολησα ακριβως απο πισω, αλλα αφησα περιθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά το ακούω αυτό.. όχι ότι το έχω ψάξει κιόλας!

δηλαδή σε ένα χώρο πχ 3x2μ δεν μπαίνει μια χαρά ένα 5.1 σύστημα;

 

όταν σε μια 50" tv η συστηνόμενη (THX) απόσταση θέασης για θέαση Full-HD υλικού είναι 1.5-2.2μ,

που θα έβαζες τα surround ηχεία; στα 5μ;

 

Η τοποθέτηση έχει να κάνει κυρίως με τις γωνίες στόχευσης των ηχείων

http://www.dolby.com/us/en/guide/surround-sound-speaker-setup/index.html

525x525px-LL-77ef4776_vbattach190778.jpe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...