Προς το περιεχόμενο

στενή ζαρντινιέρα. φτιάχτο μόνος σου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω μια στενή ζαρντινιέρα, πλάτους 10-15εκ. και μήκους πάνω από 4μέτρα ώστε να τρέχει στην πρόσοψη του μπαλκονιού μου. Δεν με νοιάζει να μπεί κάποιο τεράστιο φυτό, την θέλω ίσα ίσα για να υπάρχει μια αίσθηση πρασινάδας περιμετρικά του μπαλκονιού. Ο λόγος που θέλω να γίνει τόσο στενή είναι η έλλειψη χώρου. Με τι υλικό μπορώ να κάνω μια τέτοια customιά ώστε να φτιάξω μια κομμένη και ραμμένη στα μέτρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τhanx αλλά μήπως το ξύλο μου μειώσει το πλάτος της ζαρντινιέρας γιατί θα είναι χοντρό. Εγώ υπολόγιζα το πλάτος της να μην υπερβαίνει τα 15εκ. Μήπως πρέπει να γίνει με μέτταλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει  μεταλλική κατασκευή αλλά θα βγει βαρύτερο,  θα χρειάζεται τακτική  συντήρηση , αν τρέξει σκουριά δεν φεύγει εύκολα από πλακάκια η μάρμαρο .

 

Μπορείς να βάλεις ξύλο με μικρότερο πάχος .Υπάρχει και η λύση να αγοράσεις πλαστικές ζαρντινιέρες όπως το παρακάτω που βρήκα

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=6850     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαλβανιζέ δεν σκουριάζει , το ξύλο που σκέφτηκα είναι το κόντρα πλακέ θαλάσσης.  Τα συνηθισμένα πάχη στο κόντρα πλακέ είναι: 4, 6, 8, 10, 12, 15, 20 ,25, 30, 40mm . έχει περισσότερες πληροφορίες εδώ http://xyloefarmoges.com/%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%83/%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%83%CE%B7%CF%82/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanx αλλά μήπως το ξύλο μου μειώσει το πλάτος της ζαρντινιέρας γιατί θα είναι χοντρό. Εγώ υπολόγιζα το πλάτος της να μην υπερβαίνει τα 15εκ. Μήπως πρέπει να γίνει με μέτταλο;

 

Το ξυλο ομως ειναι αρκετα πιο σκληρο και δε λυγιζει οπως η λαμαρινα. Αν βαλεις λαμαρινα, θα χρειαστεις σε πολλα σημεια να συγκρατεις τις πλευρες εσωτερικα, διοτι απο την πιεση του χωματος του νερου και των ριζων θα αρχισει να κανει κοιλια.

 

http://www.megatv.com/oikipouroi/default.asp?catid=24999&subid=2&pubid=30608238

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, πήρα 18άρι κόντρα πλακέ θαλάσσης τελικά και να μια φωτογραφία πριν τη συγκόλησή της.

Δεν ξέρω τι να βάλω εσωτερικά ώστε να μην έρχεται το ξύλο σε επαφή με το νερό και χαλάει μέρα με τη μέρα. Ότι είναι θέλω να είναι κάτι υγιεινό, γιατί τα φυτά που θα βάλω θα είναι προς βρώσην. Κάποιες σκέψεις είναι είτε να την αλείψω εσωτερικά με πίσσα νερού, είτε κάποιο τσιμεντοειδές στεγανωτικό που βάζουν σε δεξαμενές πόσιμου νερού κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες όμως, είμαι όλος αυτιά και μάτια λοιπόν!  :-)

post-74587-0-40264900-1390070326_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίλερ (sealer) 2 συστατικών.

 

Το περνάς 2 χέρια και μετά το πετάς στην θάλασσα το αφήνεις ένα μήνα και δεν παθαίνει τίποτα

Αυτό το σίλερ όμως μήπως είναι χημικό και όχι οκ όσον αφορά το θεμα υγιεινής όταν θα έρχεται σε επαφή με το χώμα;

Εγω λεω ενα κομματι πλαστικο παντως.Να μπορεις να το καθαρισεις κιολας.

Και που θα μπεί το κομμάτι πλαστικό που λες που υποτίθεται ότι θα καλυφθεί από το χώμα!

το ξυλο δε θα σαπισει απο το ποτισμα?

καλυτερα πλαστικο.

Εσύ αναφέρεσαι από τι υλικό θα είναι φτιαγμένη όλη η ζαρντινιέρα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και που θα μπεί το κομμάτι πλαστικό που λες που υποτίθεται ότι θα καλυφθεί από το χώμα!

 

 

Αυτο εννοω ρε παιδι μου, καλυμα .Οταν εννοω να καθαριζεται , αμα αλλαξεις ...καλλιεργεια του ριχνεις και ενα πλυσιμο  :P

Και εκεινα που ειπες , σαν εξτρα προστασια,αλλα πολυ φασαρια για το τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να του ρίξω πλύσιμο έτσι όπως το λες, εάν το κατάλαβα καλά, προϋποθέτει πως θα βγεί τόσο το χώμα όσο και το χαλικάκι της αποστράγγισης! Αυτό εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...