Προς το περιεχόμενο

στενή ζαρντινιέρα. φτιάχτο μόνος σου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βιάστηκες Zoran.

Πλαστικές έπρεπε να πάρεις κ αν ήθελες την όψη του ξύλου ας τις έντυνες περιμετρικά, χωρίς πάτο για τα στραγγίσματα.

 

Το ξύλο είναι μανίκι δουλειά για να το αδιαβροχοποιήσεις μόνιμα κ βαρύ για να το στηρίξεις εκτός πατώματος.

18mm είπες πήρες για 150x30cm κατασκευή;

 

 

/sc

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφόσον υπάρχουν οι αυτοποτιζόμενες γλάστρες λοιπόν, τότε δεν είναι βλακεία να χρησιμοποιεί κανείς προγραμματιστή για τις γλάστρες του μπαλκονιού του ή όχι;

 

Δεν θα το ελεγα , καθε αλλο.Μια χαρα ειναι το τρεχουμενο .Το αυτοποτιζομενα το εβαλα γιατι το πετυχα και μου φανηκε εξυπνο κολπακι.Θα ελεγα οτι ειναι κυριως για γλαστες και ζαρντινιερουλες εσωτερικου χωρου οπου δεν θελει και δεν μπορει καποιος να ειναι με το ποτιστηρι και το λαστιχο στο χερι συνεχεια.Οι συγκεκριμενες ειναι και κομψες βεβαια

 

Κατσε να σου βαλω και ενα αλλο videaki   :-)

 

http://www.ted.com/talks/britta_riley_a_garden_in_my_apartment.html

Και αυτη εδω ειναι ωραια κατασκευουλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάστηκες Zoran.

Πλαστικές έπρεπε να πάρεις κ αν ήθελες την όψη του ξύλου ας τις έντυνες περιμετρικά, χωρίς πάτο για τα στραγγίσματα.

 

Το ξύλο είναι μανίκι δουλειά για να το αδιαβροχοποιήσεις μόνιμα κ βαρύ για να το στηρίξεις εκτός πατώματος.

18mm είπες πήρες για 150x30cm κατασκευή;

Τις πλαστικές πως θα τις στράγγιζα;

Nαι 18mm πήρα για 150x30cm κατασκευή; Είναι λίγο βαρύ ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στραγγίζονται και όλες οι υπόλοιπες πλαστικές. Πιάτα ή λούκι 2 μοιρών από κάτω.

 

Για αρχή. Την ίδια δουλειά μπορούσες να κάνεις με 8mm ή 12mm πάχος και κάθετες αντιρρήδες εσωτερικά. Για κόντρα πλακέ θαλλάσης μιλώντας πάντα. Οικονομικότερο με λιγότερους κινδύνους να ανοίξει και θα στηριζόταν ευκολότερα. Το 18mm ίσως είναι υπερβολή για τέτοιο μέγεθος κατασκευής.

 

Κοίτα τη διαδικασία για να καταλάβεις τι χρειάζεται:

 

1. Για να αδιαβροχοποιήσεις ξύλο μόνιμα θέλεις sealer 2 συστατικών για ξύλο και από πάνω το αντίστοιχο βερνίκι 2 συστατικών.   Το sealer από μόνο του έχει άριστες ιδιότητες ελαστικότητας και πρόσφυσης αλλά αστείες μηχανικές. Το βερνίκι 2 συστατικών έρχεται για να συμπληρώσει το παζλ. Και τα 2 τα περνάς με πιστόλι - έστω και ηλεκτρικό - . Στο ~μισάωρο που θα στεγνώσει το καθένα σε ambient >20C γίνεται ένα νεκρό, σχεδόν αδιαπέραστο στρώμα για τα φυσικά στοιχεία, με άριστες φυσικές, μηχανικές και χημικές ιδιότητες. Απλά θα πρέπει να περάσεις όλη την επιφάνεια μέσα έξω, χωρίς να μείνουν κενά. Μπορείς επίσης να χρωματίσεις το ξύλο με χρώμματα εμποτισμού για ξύλο πριν από το sealer ή με χρώμα βερνικιού μέσα στο βερνίκι.

Αυτή είναι η αντίστοιχη διαδικασία της "υάλωσης" που γίνεται σε κεραμικό υλικό. Προϊόντα για τέτοιες δουλειές χρησιμοποιώ τα 2 συστατικών της ER-LAC σαν κόστος απόδοση. Τα βρίσκεις σε αντίστοιχα χρωματοπωλεία και στο Praktiker.

 

2. Ένας άλλος τρόπος -που χρησιμοποιείται κατά κόρον στα σκάφη- είναι υγρός πολυεστέρας για την "πλαστικοποίηση" του ξύλου. Τον περνάς με πιστόλι αν τον αραιώσεις ή με πινέλο\σπάτουλα, αν και με τη 2η μέθοδο θα δυσκολευτείς να φτιάξεις επιφάνεια. Με 2%-5% καταλύτη μπορείς να τον κάνεις να στεγνώσει στο ~μισάωρο. Και εδώ μπορείς να χρωματίσεις με χρώμα εμποτισμού πριν απ' όλα ή με χρώμα πολυστέρα μέσα στον πολυεστέρα. Το χρώμα πολυστέρα θα σου καλύψει και όλα τα νερά του ξύλου. Και εδώ πρέπει να περάσεις όλη την επιφάνεια μέσα έξω χωρίς να μείνουν καθόλου κενά. Ανώτερες μηχανικές ιδιότητες από τα βερνίκια αλλά πιο δύσκολη σαν διαδικασία ιδίως αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί με πολυεστέρα.  

Υλικά και βασικές οδηγίες για αυτό τον τρόπο μπορείς να βρεις στον Ανδρέου π.χ. χαμηλά επί της Πειραιώς.

 

Και στους 2 τρόπους θέλεις απαραίτητα μάσκα, γάντια, καλά αεριζόμενο χώρο και να μην φτιάξεις στρώμα πάχους στο υλικό σου, καθώς αν χτυπηθεί θα είναι επιρρεπή στα ξεφλουδίσματα. Για όποιον χρησιμοποιήσει τέτοια υλικά, νεκρώνουν μεν μόλις στεγνώσουν αλλά δεν είναι ακριβώς φτιαγμένα για να ποτίζουμε τα λουλούδια μας ή πόσο μάλλον εμάς όσο είναι σε υγρή μορφή.  :P

Φερθείτε τους με την αντίστοιχη προσοχή.

 

 

 

/sc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αναπνέουσα μεμβράνη την έχετε ακουστά; Eάν τη χρησιμοποιήσω μου έλεγαν πως αναπνέει το ξύλο χωρίς να περνάει το νερό, ισχύει;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Λοιπόν παιδιά πήρα αναπνέουσα μεμβράνη, τελικά ναι, κρατάει το νερό και αφήνει τον αέρα να περνάει. Νομίζω θα είναι το στεγανωτικό μου για τη ζαρντινιέρα. Mόνο που πρέπει σίγουρα να βάψω το κόντρα πλακέ θαλάσσης, Λέω να το βάψω με πλαστικό χρώμα, δεν ξέρω όμως εάν θέλει κάποιο αστάρωμα πριν... τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω γι' αυτή τη μεμβράνη (από που, κόστος, εφαρμογές, είναι κάποιου είδους πλαστικό, κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποια ήδη γεωυφάσματος μοιάζει σαν υφή θα έλεγα. Είναι μαλακό και εύκαμπτο πανί, σαν σκληρό χαρτί κουζίνας και όχι δεν είναι πλαστικό! Κόστος δεν θυμάμαι αλλά δεν ήταν ακριβή, την είχα πάρει από τον Αντεμισάρη στον Άγιο Δημήτριο.


Zoranb ....

 

έχεις φτιάξει ποτέ τίποτα από όλα αυτά που ρωτάς ?

Ναι, ε εάν όχι όλα, τα περισσότερα νομίζω. Why?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως σκέφτομαι να αρχίσω... τρίψιμο το κόντρα πλάκέ θαλάσσης με ψιλό γυαλόχαρτο. Συναρμολογώ την κατασκευή. Περνάω ξυλόστοκο τις ενώσεις των ξύων. Περνάω με αστάρι νερού όλη την επιφάνεια και μόλις στεγνώσει βάφω με πλαστικό. Αντί για sealer κλπ. θα κάνουν, δεν θα κάνουν δουλειά κι αυτά;

Σχόλια;   :-D

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο το ντουλαπι που εφτιαχνες πριν κατι χρονια για την κουζινα το εχεις τελειωσει ? Σιγουρα ?  :P

Το ντουλαπάκι λες; Έχω ανεβάσει και φωτογραφίες και βίντεο! Xαχ ακούς εκεί, έχουμε ένα "πρόσωπο" κύριοι!  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έχουν έρθει πολλές απορίες/ιδέες τώρα και είμαι στη φάση ασταρώματος. Τι να κάνω, πρέπει να τις κάνω γιατί μετά (το αστάρωμα και βάψιμο) ίσως δεν μπορέσω. Λοιπόν, οι δύο τάκοι που φαίνονται στην αρχική φωτογραφία είναι για να βιδωθούν ανάμεσα στις μεγάλες πλευρές ώστε να τις αποτρέψουν από το να κάνουν κοιλιά κλπ. Σκέφτομαι όμως πως οι τάκοι αυτοί θα βυθιστούν μέσα στο χώμα και θα χαλάσουν σίγουρα. Εκτός από ξύλινους τάκους, τι άλλο μπορώ να βάλω για να συγκρατεί τις πλευρές (κάτι σιδερένιο ίσως που να μην σκουριάζει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το ντουλάπι ζοράν. Δεν το περίμενα τόσο ωραίο, μετράει.

Τα ειχα στο νου μου αυτά που φτιάχνεις αρκετά πιο χάλια, δεν ξέρω αν με νοιώθουν και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...