Προς το περιεχόμενο

erasmus


mariacon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως πρέπει να δεις αν αντιστοιχούν τα εκεί μαθήματα με τα εδώ, αλλιώς υπάρχει περίπτωση να μην στα αναγνωρίσουν σε μία από τις δύο πλευρές, κάτι που θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Γι' αυτό υπάρχουν ορισμένες σχολές που παροτρύνουν τους φοιτητές να πάνε με Erasmus για πρακτική άσκηση.

 

Ίσως ξέρουν να σου απαντήσουν κάποιοι καθηγητές από τη σχολή σου. Ή μπορείς να το ψάξεις σε κάνα site, π.χ. το ESN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απετυχες σε όλα τα μαθήματα τότε ναι! Εξαρτάται βέβαια κι από τα άτομα του γραφείου ερασμους της Σχολής σου και πόσο ελαστικοί είναι

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα θα στα ζητησουν οπως ανεφερα κι απο πανω. Μετα εχεις καποιες πιθανοτητες να το γλιτωσεις αν καταφερεις να παραθεσεις καποιες "καλες" δικαιολογιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, εξαρτάται απο το πανεπιστήμιο και τον καθηγητή, ορισμένοι κάνουν ξεχωριστή εξεταση για τους erasmus και άλλοι σου λένε να δώσεις όπως οι ντόπιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα την σχολή που είσαι..ανάλογα την σχολή που πας...είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο...αν πας καμιά Γαλλία ή καμιά Γερμανία σε καλό πανεπιστήμιο τα πράγματα θα ναι πολύ ζόρικα για να περάσεις μαθήματα(χώρια ότι στις 4 μεγάλες χώρες τα μαθήματα γίνονται μόνο στην γλώσσα τους {Γαλλια,Γερμανια,Ιταλια,Ισπανια})...αν απ'την άλλη πας καμιά χώρα ανατολικού μπλοκ θα περάσεις ζωάρα...τα μαθήματα στα αγγλικά και ξεκινάς με βάση το 6...για να παρεις κατω απο 6 θα πρέπει να κάνεις όργια!!!

 

 

Εγώ ήμουν 1 χρόνο Βαρκελώνη για μαθήματα και 1 εξάμηνο μετά για πρακτική Albacete και έκανα και καλά κονέ ώστε κατάφερα μετά και έμεινα εκεί μέχρι και σήμερα...βέβαια παρέα μόνο με ντόπιους...με ερασμίτες έκανα παρέα μονο σε κάνα πάρτυ για να μαμήσουμε καμιά γκόμενα γιατί κατά τα άλλα δεν παλεύονται...παιδάκια που βγάζουν απωθημένα...σαν άγγλοι σε νησί το καλοκαίρι κάνουν οι περισσότεροι.

 

Σε τι σχολή είσαι και για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι να πας?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κοινωνιολογια. Τελειώνω τώρα το ερασμους μου! Γαλλία. =/

 

Πόσα μαθήματα είχες και πόσα πέρασες?Καταλαβαίνεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο αυτό..αν είχες 5 μαθήματα πχ και πέρασες 3-4 τότε λογικά θα είσαι ΟΚ...αν απ'την άλλη απέτυχες σε όλα ή πέρασες μόνο 1 τα πράγματα είναι ζόρικα...όσο soft και να είναι ο υπεύθυνος σου στην Ελλάδα δεν τον έχεις βοηθήσει καθόλου και συ και μπαίνει και αυτός σε δύσκολη θέση καθώς έχει και την πίεση να δείξει ότι η σχολή του έχει ένα "επίπεδο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γειά σας παιδια,

κι εγω με τη σειρα μου, γυρισα απο ερασμους χωρις να εχω περασει κανενα μαθημα. ημουν γαλλια για 6 μηνες, ηξερα γαλλικα, αλλα στα μαθηματα στη σχολη δεν καταλαβαινα τιποτα σχεδον. ειχα ζητησει απο την αρχη να παρακολουθησω μαθηματα γαλλικων, αλλα με εγραψαν. δεν υπηρχαν αλλοι φοιτητες ερασμους στο τμημα μου οποτε οι καθηγητες δεν ασχοληθηκαν και πολυ μαζι μου. πειτε με χαζη ή ο,τι αλλο θελετε. δεν καταφερα να περασω κανενα μαθημα. μου πηρε τα μυαλα το παρισι και γενικα ημουν ολο βολτες και εκδρομες! εχω ακουσει διαφορα σχετικα με το τι γινεται με τις υποτροφιες. τα χαρτια απο το γαλλικο πανεπιστημιο μου τα επεστρεψαν τωρα, 2 μηνες μετα την επιστροφη μου, και σκοπευω να τα καταθεσω συντομα. αν ξερετε κατι στα σιγουρα, παρακαλω ενημερωστε με γιατι εχω καταγχωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια,

κι εγω με τη σειρα μου, γυρισα απο ερασμους χωρις να εχω περασει κανενα μαθημα. ημουν γαλλια για 6 μηνες, ηξερα γαλλικα, αλλα στα μαθηματα στη σχολη δεν καταλαβαινα τιποτα σχεδον. ειχα ζητησει απο την αρχη να παρακολουθησω μαθηματα γαλλικων, αλλα με εγραψαν. δεν υπηρχαν αλλοι φοιτητες ερασμους στο τμημα μου οποτε οι καθηγητες δεν ασχοληθηκαν και πολυ μαζι μου. πειτε με χαζη ή ο,τι αλλο θελετε. δεν καταφερα να περασω κανενα μαθημα. μου πηρε τα μυαλα το παρισι και γενικα ημουν ολο βολτες και εκδρομες! εχω ακουσει διαφορα σχετικα με το τι γινεται με τις υποτροφιες. τα χαρτια απο το γαλλικο πανεπιστημιο μου τα επεστρεψαν τωρα, 2 μηνες μετα την επιστροφη μου, και σκοπευω να τα καταθεσω συντομα. αν ξερετε κατι στα σιγουρα, παρακαλω ενημερωστε με γιατι εχω καταγχωθει.

 

Το καταλαβαίνεις το οξύμωρο που έγραψες φαντάζομαι...άλλο ξέρω μια γλώσσα και άλλο κουτσομιλάω να βολεύω την καθημερινότητα μου...όταν σε στείλανε αυτοί και σε δέχτηκαν οι άλλοι φαντάζονταν ότι θα μπορείς να ανταποκριθείς..στις μεγάλες χώρες θεωρείτε αυτονόητο ότι έχεις επίπεδο που μπορείς να ανταποκριθείς σε πανεπιστημιακές διαλέξεις και όχι σε επίπεδο να μπορώ να μιλήσω με με κάναν γάλλο σε κάνα ερασμίτικο πάρτυ.

 

Σε εμάς υπήρχαν μαθήματα που δεν τα διδάσκαν ούτε καν στα Ισπανικά και γίνοταν μόνο τα καταλανικα..

 

Με τον καθηγητή σου που ήταν ο υπεύθυνος σου εδώ στην Ελλάδα μίλησες?Του είπες ότι κόπηκες σε όλα? Σε ποια σχολή είσαι γιατί μετράει κι αυτό πολύ. Παρίσι στη Σορβόνη ήσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια,

κι εγω με τη σειρα μου, γυρισα απο ερασμους χωρις να εχω περασει κανενα μαθημα. ημουν γαλλια για 6 μηνες, ηξερα γαλλικα, αλλα στα μαθηματα στη σχολη δεν καταλαβαινα τιποτα σχεδον. ειχα ζητησει απο την αρχη να παρακολουθησω μαθηματα γαλλικων, αλλα με εγραψαν. δεν υπηρχαν αλλοι φοιτητες ερασμους στο τμημα μου οποτε οι καθηγητες δεν ασχοληθηκαν και πολυ μαζι μου. πειτε με χαζη ή ο,τι αλλο θελετε. δεν καταφερα να περασω κανενα μαθημα. μου πηρε τα μυαλα το παρισι και γενικα ημουν ολο βολτες και εκδρομες! εχω ακουσει διαφορα σχετικα με το τι γινεται με τις υποτροφιες. τα χαρτια απο το γαλλικο πανεπιστημιο μου τα επεστρεψαν τωρα, 2 μηνες μετα την επιστροφη μου, και σκοπευω να τα καταθεσω συντομα. αν ξερετε κατι στα σιγουρα, παρακαλω ενημερωστε με γιατι εχω καταγχωθει.

γιατι διαλεξες γαλλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γλωσσα δεν την κουτσομιλαγα. Εχω το Β2 στα γαλλικα κι εκει υποτιθεται οτι θα εκανα μαθηματα γαλλικων. Σοβαρα γαλλικα και οχι 'bonjour, je voudrais une baquette' κτλ. Επισης, τα περισσοτερα απο τα μαθηματα που παρακολουθησα εκει, ηταν μαθηματα μαστερ ενω εγω ειμαι μπατσελορ ακομα. Ο λογος που το εκανα αυτο ηταν επειδη ηλπιζα οτι οπως ολα τα μαστερ, στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου, θα ηταν στα αγγλικα! Αλλα δε μου εκαναν τη χαρη!

Φυσικα και ενημερωσα τον υπευθυνο καθηγητη μου. Απο το τμημα πληροφορικης ειμαι και πηγα σε ενα πανεπιστημιο, για το οποιο δεν ειχα ακουσει ποτε ξανα στη ζωη μου.

Οι επιλογες μου δεν ηταν πολλες. Ειχα να διαλεξω αναμεσα σε Γαλλια, Ελβετια και Πολωνια. Ουτε τα υπολοιπα πανεπιστημια τα ηξερα οποτε διαλεξα Γαλλια μονο και μονο απο αποψη 'που προτιμω να περασω ενα εξαμηνο της ζωης μου'.

Δεν μπηκα στο φορουμ για να σας κλαφτω ή να μου τονισετε τα λαθη μου(τα οποια ξερω καλυτερα απο ολους!). Ζητησα απλα να μου πει καποιος αν γνωριζει τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...