Προς το περιεχόμενο

erasmus


mariacon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθηγητης μου ειναι λιγο-πολυ στην κοσμαρα του. Δεν ηξερε να μου πει και μου ζητησε να περασω απο το γραφειο του, να το συζητησουμε. Στο γραφειο ευρωπαικων και διεθνων σχεσεων που πηγα, μου ειπαν οτι δε θα μου προσθεσουν στον τραπεζικο λογαριασμο το υπολοιπο 20% της υποτροφιας(ενταξει, αυτο ελειπε!) κι οτι πρεπει να καταθεσω μια υπευθυνη δηλωση οπου θα παραθετω τους λογους που απετυχα. Κατα τ'αλλα, δεν ξεκαθαρισαν τιποτα για την υπολοιπη υποτροφια. 'Θα σε ειδοποιησουμε' μου ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε άμα δεν ξέρουν αυτοί τι περιμένεις εδώ μέσα...γενικός κανόνας δεν υπάρχει..έχω ακούσει αρκετούς να τους ζητάνε πίσω τα λεφτά...και το ίδιο έχω ακούσει και σε άλλους που δεν τους τα ζήτησαν...βέβαια που να μην πέρασε κανένα δύσκολα..έχω δει άτομο με ένα στα 1/6 να μην του ζητάνε τίποτα πίσω και του είχαν δώσει και τα λεφτά μαζεμένα κιόλας στα μισά του εράσμους..δεν είχε να παίρνει στον γυρισμό δλδ...τώρα με κανένα μάθημα τι να σου πω..άμα δεν το παλέψει και λίγο ο καθηγητής σου να σε δικαιολογήσει κάπως...στο τέλος θα δείξει...μέχρι τότε θα είσαι στην αγωνία. Αλλά μην το αφήνεις τελείως έτσι...πήγαινε καλόπιασε καθηγητή και γραφείο διεθνών σχέσεων να το μαζέψουν όσο μπορούν στις δικές τους αξιολογήσεις και ΚΥΡΙΩΣ να μιλήσουν και με την σχολή στην Γαλλία για το τι θα γράψουν και αυτοι...απττις δικές τους αξιολογήσεις εξαρτώνται τα περισσότερα...αν από Γαλλία πέσει χώσιμο άστο..την έκατσες...αν προσθέσουν δικαιολογίες και αιτιάσεις μπορεί να το σώσεις.Καλό τρέξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γλωσσα δεν την κουτσομιλαγα. Εχω το Β2 στα γαλλικα κι εκει υποτιθεται οτι θα εκανα μαθηματα γαλλικων. Σοβαρα γαλλικα και οχι 'bonjour, je voudrais une baquette' κτλ. Επισης, τα περισσοτερα απο τα μαθηματα που παρακολουθησα εκει, ηταν μαθηματα μαστερ ενω εγω ειμαι μπατσελορ ακομα. Ο λογος που το εκανα αυτο ηταν επειδη ηλπιζα οτι οπως ολα τα μαστερ, στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου, θα ηταν στα αγγλικα! Αλλα δε μου εκαναν τη χαρη!

Φυσικα και ενημερωσα τον υπευθυνο καθηγητη μου. Απο το τμημα πληροφορικης ειμαι και πηγα σε ενα πανεπιστημιο, για το οποιο δεν ειχα ακουσει ποτε ξανα στη ζωη μου.

Οι επιλογες μου δεν ηταν πολλες. Ειχα να διαλεξω αναμεσα σε Γαλλια, Ελβετια και Πολωνια. Ουτε τα υπολοιπα πανεπιστημια τα ηξερα οποτε διαλεξα Γαλλια μονο και μονο απο αποψη 'που προτιμω να περασω ενα εξαμηνο της ζωης μου'.

Δεν μπηκα στο φορουμ για να σας κλαφτω ή να μου τονισετε τα λαθη μου(τα οποια ξερω καλυτερα απο ολους!). Ζητησα απλα να μου πει καποιος αν γνωριζει τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.

πιστευω επρεπε να πας πολωνια ;)

καλυτερα θα ηταν

και πιο φτηνα και πιο ευκολα τα μαθηματα και πιο "διαφορετικα" απο την ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα λαθάκι που κάνουν οι περισσότεροι...πτυχία γλωσσομάθειας άμα δεν κάνεις πρακτική την γλώσσα (speaking/listening) είναι απλά μια βάση 20%...η προφορά η αργκό και η επιστημονικές ορολογίες στην κάθε γλώσσα δεν μπορούν να διδαχτούν...εδώ παιδιά με proficiency και σε μια γλώσσα που την ακούν όλοι παντού συνέχεια (ταινιες,σειρες,τραγουδια) και πάλι πας ένα Λονδίνο και νιώθεις να πέφτεις απτα σύννεφα..για γλώσσες τύπου Γαλλικα,Ισπανικά,Γερμανικά άστο καλύτερα...το βίωσες...

 

Επίσης συμφωνώ με τον φίλο που είπε Πολωνία...η ανατολική ευρώπη είναι η καλύτερη επιλογή για τους έλληνες στο θέμα ερασμους.

 

Εύκολα μαθήματα στα αγγλικα,καλή γεωγραφική θέση για πολλά ταξιδάκια..πολύ χαμηλό κόστος ζωής με αποτέλεσμα να μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα και δραστηριότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, εφόσον απέτυχες να καταφέρεις αυτο για το οποίο πλήρωναν γιατί να μην επιστρέψεις τα λεφτα;

Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά εκεί δεν πηγές για να κανείς διακοπές πληρωμένες κιόλας.... Θα μπορούσε να είχε παει κάποιος άλλος στην θέση σου που θα έκανε και κάτι παραπάνω απο εσένα .

 

Φυσικά αν ο λόγος που απέτυχες ειναι σοβαρός οκ αλλά ο κανόνας θα έπρεπε να ήταν αυτός , αποτυχία = επιστροφή χρημάτων

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπέραση μαζί με προφανή επιπολαιότητα και ανευθυνότητα όμως φέρνουν αυτά τα αποτελέσματα...τώρα ότι και να λέμε δεν αλλάζει τίποτα...ας ρίξει τρέξιμο η Valena τώρα με τους υπεύθυνους καθηγητές και τα αρμόδια γραφεία να το σώσει το θέμα αλλιώς θα τις προκύψουν οι πιο ακριβές διακοπές της ζωής της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπέραση μαζί με προφανή επιπολαιότητα και ανευθυνότητα όμως φέρνουν αυτά τα αποτελέσματα...τώρα ότι και να λέμε δεν αλλάζει τίποτα...ας ρίξει τρέξιμο η Valena τώρα με τους υπεύθυνους καθηγητές και τα αρμόδια γραφεία να το σώσει το θέμα αλλιώς θα τις προκύψουν οι πιο ακριβές διακοπές της ζωής της!

 

Συγνώμη αυτο δεν ειναι δικαιολογία ... Η Valeria για μένα πρέπει να επιστρέψει το πόσο που δαπανήθηκε,

Γιατί να μην παει άλλος που θα μπορούσε να καταφέρει περισσότερα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry, το θέμα ειναι ποια ειναι η αποψη μας ή τι ισχύει στην τάδε περιπτωση; 

 

valeria, ρώτα καλύτερα κάποιον απο παλιοτερο εξαμηνο να σου πει γιατι ειναι διαφορετικά απο σχολή σε σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry, το θέμα ειναι ποια ειναι η αποψη μας ή τι ισχύει στην τάδε περιπτωση;

 

valeria, ρώτα καλύτερα κάποιον απο παλιοτερο εξαμηνο να σου πει γιατι ειναι διαφορετικά απο σχολή σε σχολή

Ακόμα μας είπε ότι πήγε εκεί και έκανε 6 μήνες πληρωμένες διακοπές δλδ τι; Να πούμε οκ μην ανησυχείς πηγενε κλάψου αλλά Μαρθα Βουρτση και όλα καλά ;

Και ασε τουΣ μαλακές να πληρώνουν;

 

Γιατί θα έπρεπε να ψάχνει να δει τι ισχύει ;

Θα έπρεπε ενα πράγμα να ισχύει και μόνο

Αποτυχία = επιστροφή χρημάτων

Ιδίως τώρα που δεν υπάρχουν ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ, γνωριζεις απο που προερχεται η υποτροφία του ερασμους;


Ακόμα μας είπε ότι πήγε εκεί και έκανε 6 μήνες πληρωμένες διακοπές δλδ τι; Να πούμε οκ μην ανησυχείς πηγενε κλάψου αλλά Μαρθα Βουρτση και όλα καλά ;
Και ασε τουΣ μαλακές να πληρώνουν;

Γιατί θα έπρεπε να ψάχνει να δει τι ισχύει ;
Θα έπρεπε ενα πράγμα να ισχύει και μόνο
Αποτυχία = επιστροφή χρημάτων
Ιδίως τώρα που δεν υπάρχουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ, γνωριζεις απο που προερχεται η υποτροφία του ερασμους;

Απο που;

 

Όχι πάντως απο την τσέπι του μπαμπά της valerias...

 

...και οι εξωγήινοι να στέλνουν τα λεφτά δεν με νοιάζει....

...κάποιος άλλος δεν μπόρεσε να πάει για να πάει αυτην...

τώρα ας πληρώσει ο μπάμπας της για να έχει την ευκαιρία να πάει και αυτός ο κάποιος.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά πριν εκφέρεις αποψη θα έπρεπε να ενημερωθείς, η υποτροφία προερχεται απο πρόγραμμα της ΕΕ, και συνηθως* επιλέγουν βάση βαθμολογίας, δηλ. η valeria είχε καλύτερους βαθμούς απο κάποιους άλλους όταν την δέχθηκαν. 

*εκτός αν υπάρχουν κενές θέσεις

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις πόσο είναι η υποτροφία, με την υποτροφία μόνο δεν τα βγάζεις πέρα, ίσως να καλύπτει το ενοικιο, τα υπολοιπα έξοδα ειναι δικά σου ;) Άρα ο κάποιος άλλος θα έπρεπε να εκτός απο τους καλύτερους βαθμούς να έχει και τα χρήματα.

 

 

Άρα πάει αυτο περί κάποιου που αδικήθηκε.

 
Το ερασμούς έχει σκοπό την ακαδημαική και πολιτιστική ανταλλαγή, δεν ειναι master, αρα και οι εκδρομές και τα παρτι είναι σχετικά γιατι γνωρίζεις νέες κουλτουρες. 
 
btw. δεν με ενδιαφέρει να την υποστηρίξω, αλλά βλέπω απο διαφορα σχόλια ότι μερικοί έχουν μαυρα μεσανυχτα για τι θέμα μιλάμε ;)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...