Προς το περιεχόμενο

Παραίτηση και χρωστούμενα


Pa0ki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατευθείαν στο ψητό

Η κοπέλα μου παραιτήθηκε από το μαγαζί που δούλευε, πήγε στη λογίστρια του αφεντικού, υπέγραψε ένα χαρτί παραίτησης και δεν ξαναπήγε στη δουλειά

Το αφεντικό της την πλήρωνε όποτε θυμόταν, με αποτέλεσμα αν τα βάλει κάτω τώρα και τα λογαριάσει να βγαίνουν μερικά χιλιάρικα χρωστούμενα

Επίσης τα λεφτά της τα έδινε στο χέρι και δεν φαίνεται πουθενά αν και πόσους μήνες της χρωστάει

 

Μπορεί να διεκδικήσει κάπως αυτά τα λεφτά?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά κάθε φορά που πληρώνεσαι υπογράφεις χαρτί της πληρωμής (κάθε πρώτη του μήνα για παράδειγμα). Από τη στιγμή που έχει πάρει λεφτά και δεν έχει υπογράψει, στα χαρτιά φαίνονται ως χρωστούμενα, ακόμα και αυτά που πήρε μετά την παραίτηση.

Δεν έχει σκοπό να της δώσει τα υπόλοιπα, ή είπε πως την έχει ξεχρεώσει; Αν είναι κάτι από αυτά, να πάει στην επιθεώρηση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χύμα μάγκες, τίποτα δεν υπέγραφε

Μετά την παραίτηση δεν πήρε λεφτά

Ακόμη και τα χρωστούμενα αν την αφήσω δεν θα τα ζητήσει, γι' αυτό το ψάχνω τώρα

Κάτι τέτοια θύματα σαν τη δικιά μου βρίσκουν και τους πίνουν το αίμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, να παει να πει φερε μου τα χρωστούμενα αλλιως σε καταγέλλω.. τι πιο απλο;

 

καλα ρε δε ντρέπονται; που εγιναν αυτα (αν επιτρεπεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά όλα νόμιμα πρόσληψη, ένσημα κλπ, απλά της χρωστάει κάποια μηνιάτικα

Να της τα δώσει έτσι απλά δεν παίζει οπότε τι μπορεί να κάνει για να τα πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτιά που υπέγραψε στη λογίστρια;

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπέγραψε κάποιο που να λέει ότι έχει γίνει εκκαθάριση;

 

Από την στιγμή που δεν είσαι εσύ, τι έκανε η κοπέλα σου στη λογίστρια δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος.

Πηγαίνετε μαζί στη λογίστρια να δεις γιατί δεν έχει γίνει εκκαθάριση και αν πράγματι δεν έχει υπογράψει πουθενά και τίποτα, επιθεώρηση εργασίας. Αν ήταν χαζή και υπέγραψε κάτι, ας πρόσεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκανε κανονικά πρόσληψη, έβαλε ένσημα κανονικά αλλά δεν την έβαζε να υπογράφει πουθενά ούτε για τα ελάχιστα που της έδωσε. Κάτι δε μου κολλάει...

 

Αν πράγματι δεν υπέγραψε πουθενά θεωρητικά ζητάει όλα τα λεφτά. Εννοείται ότι πρέπει να πάει στο ΙΚΑ να ζητήσει μία εκτύπωση για όλα τα ένσημα για να δει εάν έχουν μπει όλα τα ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γίνει πρόσληψη κανονικά

 

Αν ειχε γινει πρόσληψη τον πας δικάστηκα και τα παίρνεις ολα μεχρι και την τελευταία δεκάρα συν τους τοκου; των χρόνων που θα περάσουν μέχρι να γινει η δίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε γινει πρόσληψη τον πας δικάστηκα και τα παίρνεις ολα μεχρι και την τελευταία δεκάρα συν τους τοκου; των χρόνων που θα περάσουν μέχρι να γινει η δίκη

Στη θεωρία. Γιατί η πράξη διαφέρει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που υπέγραψε είναι "αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης"

Αναγράφει μόνο τα στοιχεία της, ημερομηνία πρόσληψης κ.λπ και κάτω έχει υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη ότι τα παραπάνω είναι αληθή, ότι εργάστηκε στην επιχείρηση από τότε μέχρι τότε και αποχώρησε οικειοθελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...