Προς το περιεχόμενο

Παραίτηση και χρωστούμενα


Pa0ki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφέρει τιποτα απολύτως και ειναι ετσι όπως το λεω.

Μην το λες σ'εμένα, στους 60 συνάδελφους στο εργοστάσιο του γαμπρού μου πέστα.

Όσα λεφτά ειδες εσύ, άλλα τόσα είδαν και αυτοί.

 

Πολλοί λόγοι, φτώχευση, συμβιβασμός, αποχώρηση, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που υπέγραψε είναι "αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης"

Αναγράφει μόνο τα στοιχεία της, ημερομηνία πρόσληψης κ.λπ και κάτω έχει υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη ότι τα παραπάνω είναι αληθή, ότι εργάστηκε στην επιχείρηση από τότε μέχρι τότε και αποχώρησε οικειοθελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες σ'εμένα, στους 60 συνάδελφους στο εργοστάσιο του γαμπρού μου πέστα.

Όσα λεφτά ειδες εσύ, άλλα τόσα είδαν και αυτοί.

 

Πολλοί λόγοι, φτώχευση, συμβιβασμός, αποχώρηση, κτλ

 

Η καθε περίπτωση ειναι διαφορετική, εγω αναφέρομε στην συγκεκριμένη περίπτωση, στην οποία δεν συντρέχουν οι λογοι που αναφέρεις, να σου θυμισω οτι εδω υπαρχει και παραίτηση, ουτε απόλυση, ουτε χρεοκοπία, τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε περίπτωση ειναι διαφορετική, εγω αναφέρομε στην συγκεκριμένη περίπτωση, στην οποία δεν συντρέχουν οι λογοι που αναφέρεις, να σου θυμισω οτι εδω υπαρχει και παραίτηση, ουτε απόλυση, ουτε χρεοκοπία, τίποτα..

Μέχρι να γίνει το δικαστήριο; Και η έφεση μετά;

Που ξέρεις εσύ ότι δεν θα βαρέσει χρεοκοπία; Ότι δεν θα πεθάνει ο εργοδότης και οι κληρονόμοι δεν θα δεχτούν να κληρονομήσουν τα χρέη του; Ότι δεν θα την κάνει για Βραζιλία; Ότι δεν θα συμβιβαστούν; Ότι δεν θα αποχωρήσει η κοπέλα από τις απαιτήσεις της για τον χ,ψ λόγο. Θεωρητικά ναι, θα τα πάρει όλα και με τόκους. Η πράξη όμως πολύ σπάνια είναι ταυτόσημη της θεωρίας όταν πάει δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να γίνει το δικαστήριο; Και η έφεση μετά;

Που ξέρεις εσύ ότι δεν θα βαρέσει χρεοκοπία; Ότι δεν θα πεθάνει ο εργοδότης και οι κληρονόμοι δεν θα δεχτούν να κληρονομήσουν τα χρέη του; Ότι δεν θα την κάνει για Βραζιλία; Ότι δεν θα συμβιβαστούν; Ότι δεν θα αποχωρήσει η κοπέλα από τις απαιτήσεις της για τον χ,ψ λόγο. Θεωρητικά ναι, θα τα πάρει όλα και με τόκους. Η πράξη όμως πολύ σπάνια είναι ταυτόσημη της θεωρίας όταν πάει δικαστικά.

 

Επειδη δεν εχει νόημα η συζήτηση μαζι σου θα σου απαντησω με ενα ανεκδοτο

 

 

Ένας άνθρωπος καθώς προχωρούσε με το αυτοκίνητό του σε μια ερημική περιοχή ξαφνικά παθαίνει λάστιχο. Βλέπει ότι δεν έχει γρύλο και θυμάται ότι πριν ένα χιλιόμετρο είχε περάσει ένα σπίτι.

Αποφασίζει να πάει να ζητήσει ένα γρύλο. Στο δρόμο καθώς πήγαινε αναρωτιέται:

- Και αν δε μου δώσει γρύλο;

Θα του πω κύριε έχω μείνει εδώ πιο κάτω και το χρειάζομαι.

- Και αν επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω κύριε σας παρακαλώ είναι ανάγκη, δεν ξέρω που να μείνω.

- Και αν συνεχίσει να επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω ή θα το δώσεις ή και γω δεν ξέρω τι θα γίνει!

Νευριασμένος από τις σκέψεις που είχε κάνει, φτάνει έξω από τη πόρτα του σπιτιού και τη χτυπάει. Μόλις την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του λέει:

- Αϊ γα....υ κι εσύ κι ο γρύλος σου!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχει νόημα η συζήτηση μαζι σου θα σου απαντησω με ενα ανεκδοτο

 

 

Ένας άνθρωπος καθώς προχωρούσε με το αυτοκίνητό του σε μια ερημική περιοχή ξαφνικά παθαίνει λάστιχο. Βλέπει ότι δεν έχει γρύλο και θυμάται ότι πριν ένα χιλιόμετρο είχε περάσει ένα σπίτι.

Αποφασίζει να πάει να ζητήσει ένα γρύλο. Στο δρόμο καθώς πήγαινε αναρωτιέται:

- Και αν δε μου δώσει γρύλο;

Θα του πω κύριε έχω μείνει εδώ πιο κάτω και το χρειάζομαι.

- Και αν επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω κύριε σας παρακαλώ είναι ανάγκη, δεν ξέρω που να μείνω.

- Και αν συνεχίσει να επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω ή θα το δώσεις ή και γω δεν ξέρω τι θα γίνει!

Νευριασμένος από τις σκέψεις που είχε κάνει, φτάνει έξω από τη πόρτα του σπιτιού και τη χτυπάει. Μόλις την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του λέει:

- Αϊ γα....υ κι εσύ κι ο γρύλος σου!

 

 

 

Ρε φίλε, δεν είπα να μην τον πάει δικαστικά. Φυσικά και να τον πάει.

Αλλά δηλώνεις ότι θα τα πάρει όλα και με τόκους, και είπα ότι ναι, στην θεωρία. Η πράξη διαφέρει.

Η συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα βρίσκουν σε συμβιβασμό. Που σημαίνει ότι δεν θα τα πάρει όλα.

 

Αυτό λέω, η πράξη διαφέρει. Ελπίζω να το'πιασες και να μη γράφεις και άλλο ανέκδοτο που δεν έχει καμιά σχέση με ό,τι είπα.

Το ανέκδοτο θα κολλούσε αν έλεγα "δεν αξίζει να πας δικαστικά, γιατί μπορεί να πεθάνει, να χρεοκοπήσει, κτλ, οπότε τζάμπα έξοδα"

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης;

 

Αν τα κατέθετε σε τράπεζα, φυσικά δεν την έβαζε να υπογράφει τίποτα. Έχει το αποδεικτικό κατάθεσης.

 

Τα χρωστούμενα φυσικά να της τα ζητήσει.

Ελπίζω να μην έχει υπογράψει ότι δεν έχει καμιά άλλη απαίτηση από τον εργοδότη.

 

Αν έχει παραιτηθεί τώρα, δικαιούται και μέρος από το δώρο πάσχα και την άδεια του 2014..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης;

 

Αυτό ακριβώς. Πλέον με νόμο, ο κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου καταβάλει τον μισθό σε τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποχρεωτική η καταβολή μισθοδοσίας μέσω τραπέζης;

Όχι.

 

Αυτό ακριβώς. Πλέον με νόμο, ο κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου καταβάλει τον μισθό σε τραπεζικό λογαριασμό.

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά θα τρελαθούμε; Γίνονται να λυθούν τέτοια θέματα εδώ; αν δλδ σου πω εγώ ότι δε θα πάρει τπτ θα μείνεις εκεί ;. Επειδή είναι πολλά τα παράθυρα έναν λογιστή και έναν δικηγόρο από Δευτέρα και σε μια ώρα θα έχεις λύσει τα πάντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Εφόσον έδινε στο χέρι τα χρήματα δεν μπορεί να αποδείξει το αφεντικό τίποτα. Εφόσον βέβαια δεν υπέγραφε κάθε μήνα κανένα έγγραφο.

 

Μπορεί κάλλιστα να επικαλεστεί ο εργαζόμενος ότι δεν πήρε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα τα πηρε τα χρωστουμενα?Και εσυ ρε φιλε σαν αντρας δεν επρεπε να επιληφθεις του θεματος της?Ισα και αντρικια?Ολη μερα gaming στο ιντερνετ ? 

Χαχαχαχ τρελός τρολλάς και επικό ξέθαμα μετά από 10μήνες για να πεις αυτό :lol: :lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι έτσι, τότε έπρεπε να την είχε πληρωσει και με το παραπάνω ;)


Εγω σκεφτομαι μηπως επαιζε κατι μεταξυ του αφεντικου και της κοπελας του παοκι..Πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι απλα χρωστουμενα..Χριστουγεννα ερχονται και οι ταρανδοι ειναι...επικαιροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...