Προς το περιεχόμενο

Iphone 5c vs s4


johnakos_p20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο. Πραγματικα δεν ξερω τι αξιζει να παρω. Εχω ηδη samsung galaxy core και δεν ξερω αν αξιζει το s4 γιατι πραγματικα μου φαινονται τοσο ομοια. Απ την αλλη θελω να παρω μια ιδεα απο την μηλοεταιρια απλα εχει πιο πολλα καλα χαρακτηριστικα το samsung. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που σου αρέσει να πάρεις. Αμα περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα από τις γνώμες των άλλων δεν έχεις καμία τύχη! 

 

Από την άλλη αφού λες πως "θες να πάρεις μια ιδέα" απο το iphone, μπορείς να το πάρεις και αν ξενερώσεις το πουλάς ή το ανταλλάσεις με ένα S4 που έχει μικρότερη μεταπωλητική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο. Πραγματικα δεν ξερω τι αξιζει να παρω. Εχω ηδη samsung galaxy core και δεν ξερω αν αξιζει το s4 γιατι πραγματικα μου φαινονται τοσο ομοια. Απ την αλλη θελω να παρω μια ιδεα απο την μηλοεταιρια απλα εχει πιο πολλα καλα χαρακτηριστικα το samsung. Τι να κανω?

Γιατι δεν κοιτας σε lg g2, nexus 5 που ειναι φθηνοτερο απο το s4 και ειναι αισθητα καλυτερα και πιο γρηγορα κινητα;

 

Το iphone 5c δεν νομιζω οτι αξιζει οταν κοστιζει 33% παραπανω και εχει μικρη οθονη, χαμηλης αναλυσης και αισθητα πιο αργο επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπισης ριξε μια ματια στο z1 compact, προσωπικα το ειδα και επαθα πλακα σε σχεση με τα κινητα που αναφερονται.

Aν θελει κατι πιο μικρο σε μεγεθος, τοτε αντι για το z1 compact μπορει να παει στο moto x που παρολο τις 4.7" της οθονης του εχει σχεδον ιδιο μεγεθος με το z1 compact των 4.3" και διαφερει λιγο σε μεγεθος με το iphone 5c.

 

Επισης κοστιζει περι τα 390€, οποτε ειναι και αισθητα φθηνοτερο.

Απο επιδοσεις ειναι εξαιρετικο και ειναι πιο γρηγορο συνηθως απο το galaxy s4.

 

motorola-moto-x-1.jpg

 

 

 

Εδω και συγκριση μεγεθους με το iphone 5c που εχει 4" οθονη σε σχεση με την οθονη 4.7" του moto x, αλλα η διαφορα τους σε φυσικο μεγεθος ειναι μικρη:

 

IMG_0101-0002-300x225.png

 

maxresdefault.jpg

 

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και ενώ ξεκίνησες απο μια ερώτηση ανάμεσα σε 2 συσκευές, να σε δω τώρα τι θα κάνεις που μπήκε μέσα ...η μισή αγορά smartphone...

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHA συμφωνώ, καλή επιλογή και το Μοτο Χ, αλλά δεν ξέρω ποσο σημαντικη του ειναι η αυτονομια, η καμερα και η αδιαβροχοποιηση.. Παντως και το UI της σονυ μια χαρα μου φανηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη sony πραγματικα ειμαι απογοητευμενος λογω εμπειριας μου με το j. Απο σκρουτζομαγαζο βρισκω το ς4 390 και το 5c 460. Πραγματικα καπως μπερδευτηκα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη sony πραγματικα ειμαι απογοητευμενος λογω εμπειριας μου με το j. Απο σκρουτζομαγαζο βρισκω το ς4 390 και το 5c 460. Πραγματικα καπως μπερδευτηκα :-D

Μην πας σε Σ4 αν θέλεις με ακούς. Αν θες εμπειρία αππλ πάρε ένα 5αρι σε καλή τιμή, να έχεις και την εμπειρία κατασκευής, όχι 5c, και θα, γλυτώσεις και λίγα. Το Σ4 καλό αλλά έχει μικροκολληματακια ειδικά το touch Wiz και θα σου σπάσει τα νεύρα. Αν θες καλή ανταπόκριση σε αντροιντ πήγαινε ΝΟΤΕ3 και θα, με θυμηθείς. (ναι ναι ξέρω, μεγάλο κλπ κλπ αλλά όπως είπα, θα με θυμηθεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εμπειρία κατασκευής apple" παρακαλάς να μην τρίζει η κάμερα, να μην έχει γραμμές ή κιτρινίλες η οθόνη, να μην κουνιέται το κουμπί, να μην έχει ελαττωματική μπαταρία, wifi, κλπ...και όλα αυτά από μόλις 740€! :D

 

Και πέρα από την πλάκα, δες αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω, μη δίνεις με τίποτα 600€+ για ένα smartphone εκτός αν είσαι ο τόσο απαιτητικός χρήστης που θα το ξεζουμίσεις! Άσε που σε λίγο καιρό θα βγει η νέα "ναυαρχίδα" από την κάθε εταιρεία και θα έχεις δώσει ένα κάρο λεφτά που δεν θα τα κάνεις απόσβεση ποτέ. Υπάρχουν κινητάρες μέχρι το πολύ 400€ δες τι σε καλύπτει και διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Εμπειρία κατασκευής apple" παρακαλάς να μην τρίζει η κάμερα, να μην έχει γραμμές ή κιτρινίλες η οθόνη, να μην κουνιέται το κουμπί, να μην έχει ελαττωματική μπαταρία, wifi, κλπ...και όλα αυτά από μόλις 740€! :D

 

Καμία σχέση με την πραγματικότητα! Αντίστοιχα μπορώ να σου περιγράψω την εμπειρία χρήσης του Note 3 που:

 

παρακαλάς να κάνει focus σε σχετικά χαμηλό φωτισμό η καμερα,

παρακαλάς μην ξυπνήσει κάνα service στο άσχετο και σου ρουφήξει την μπαταρία,

παρακαλάς να μη σου εμφανίζει γραμμές στην οθόνη όταν χρησιμοποιείς την κάμερα και έχεις ανοιχτό wifi,

παρακαλάς να μη χρειαστεί να κάνεις wipe μετά απο software update και χρειαστεί να ξαναστήσεις από την αρχή τα apps και τα folders γιατί το backup απο την google είναι αστείο... κλπ κλπ

 

 

Και τελικά το Note3 κατέλληξε στην τσάντα (να κάνει ας πούμε το tablet) με τη sim internet share της voda και επέστρεψε στα χέρια και την τσέπη μου το iphone 5s.

  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με την πραγματικότητα! Αντίστοιχα μπορώ να σου περιγράψω την εμπειρία χρήσης του Note 3 που:

 

παρακαλάς να κάνει focus σε σχετικά χαμηλό φωτισμό η καμερα,

παρακαλάς μην ξυπνήσει κάνα service στο άσχετο και σου ρουφήξει την μπαταρία,

παρακαλάς να μη σου εμφανίζει γραμμές στην οθόνη όταν χρησιμοποιείς την κάμερα και έχεις ανοιχτό wifi,

παρακαλάς να μη χρειαστεί να κάνεις wipe μετά απο software update και χρειαστεί να ξαναστήσεις από την αρχή τα apps και τα folders γιατί το backup απο την google είναι αστείο... κλπ κλπ

 

 

Και τελικά το Note3 κατέλληξε στην τσάντα (να κάνει ας πούμε το tablet) με τη sim internet share της voda και επέστρεψε στα χέρια και την τσέπη μου το iphone 5s.

  :)

Σίγουρα συμβαίνουν και αλλού, για την ακρίβεια συμβαίνουν μάλλον παντού. Απλά, πολύς κόσμος έχει την άποψη ότι όταν μιλάμε για την Apple μιλάμε για κάτι "εξωγήινο" με φοβερή ποιότητα κατασκευής, μηδέν προβλήματα, που δεν χαλάει-κολλάει ποτέ κλπ. Μαγκιά της apple βέβαια :-)

 

Και το "καμία σχέση με την πραγματικότητα" νομίζω είναι υπερβολικό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα συμβαίνουν και αλλού, για την ακρίβεια συμβαίνουν μάλλον παντού. Απλά, πολύς κόσμος έχει την άποψη ότι όταν μιλάμε για την Apple μιλάμε για κάτι "εξωγήινο" με φοβερή ποιότητα κατασκευής, μηδέν προβλήματα, που δεν χαλάει-κολλάει ποτέ κλπ. Μαγκιά της apple βέβαια :-)

 

Δεν υπάρχει προϊόν που να είναι πάντα 100% άψογο! Ειδικά όταν παράγεται μαζικά μπορούν άπειρα πράγματα να πάνε στραβά...

 

Το "καμία σχέση με την πραγματικότητα" έχει να κάνει με τον τρόπο που περιέγραψες τα "προβλήματα" λες και αφορούν όλες τις συσκευές! Ειδικά αυτό το "τρίζει η κάμερα" με έστειλε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως είναι πολύ συχνό πρόβλημα, νομίζω από το 4 και μετά και μέχρι και το 5s, πολλά "κουδουνίζουν" αν τα πιάσεις και τα κουνήσεις και μάλλον οφείλετε στην κάμερα ή στο κουμπί. :-) Πρόβλημα σε εισαγωγικά βέβαια, αλλά έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής, όπως και πολλά άλλα μικροπροβληματάκια που για μένα δεν δικαιολογούνται για τόσο ακριβές συσκευές και για μια εταιρεία που υποτίθεται ότι πουλάει πάνω από όλα ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι όμως είναι πολύ συχνό πρόβλημα, νομίζω από το 4 και μετά και μέχρι και το 5s, πολλά "κουδουνίζουν" αν τα πιάσεις και τα κουνήσεις και μάλλον οφείλετε στην κάμερα ή στο κουμπί. :-) Πρόβλημα σε εισαγωγικά βέβαια, αλλά έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής, όπως και πολλά άλλα μικροπροβληματάκια που για μένα δεν δικαιολογούνται για τόσο ακριβές συσκευές και για μια εταιρεία που υποτίθεται ότι πουλάει πάνω από όλα ποιότητα.

 

Αυτό που ακούς από την κάμερα είναι οι φακοί και είναι λογικό σε ορισμένες περιπτώσεις να το ακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...