Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

 

Ανάλογα τι θες να κάνεις. Τι πλατφόρμα νομίζεις έχει μέλλον. Γενικά  της Microsoft για σέρβερ/Active directory Κτλπ δεν πάνε χαμένα. Αν θες για δίκτυα υπάρχουν αρκετά της Cisco, ακριβά όμως δε. 

 

Οι πιστοποιήσεις λήγουν γιατί και οι τεχνολογίες αλλάζουν κάθε Χ χρόνια. υπάρχει μια λογική σε αυτό. 

Εδώ πχ, μας εκπαιδεύει η εταιρεία σε τεχνολογίες που θα είναι χρήσιμες. Και γω 27 είμαι. Εκτός από πιστοποιήσεις που με στέλνουν φέτος, σκέφτομαι για PMP courses/ 6sigma green belt στο τέλος του 14 ή μέσα 15, κυρίως για μεγαλύτερη κατανόηση των διαδικασιών και Process improvement mentality

 

Και μια απλή παρατήρηση παιδιά,  μην ξεχνάτε και το ΔΩΡΕΑΝ Microsoft online Academy. είναι ένα καλό βήμα να ξεσκουριάσεται σε αρκετά θέματα, ή και να δείτε νέα ενδιαφέροντα προιόντα και υλοποιήσεις. 

 

Φίλε headbanger,

 

Καλά τα λές!Όμως πρέπει να σκεφτείς ότι πέρα από εταιρείες που εκπαιδεύουν το προσωπικό τους είναι και αυτές που δεν το

κάνουν και δεν τους ενδιαφέρει καν (μιλάω για Ελλάδα). Οπότε όλο το βάρος πέφτει στον εργαζόμενο που πρέπει να καλύψει τα έξοδα..Και όπως θα ξέρεις σήμερα το να διαθέτεις χρήματα για το συγκεκριμένο, πρέπει να αμείβεσαι αρκετά καλά, πράγμα που δεν συμβαίνει.Οπότε τι κάνεις στην προκειμένη περίπτωση?Κυνηγάς τα certification και τρώς ψωμί και ελιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από την ώρα που ήδη έχεις κάνει κάποια βήματα προς ccna Και certifications, γιατί να πας σε μεταπτυχιακό - σαν τεχνικό Path δεν συμφέρει. 

 

Αν είσαι εξωτερικό, χτύπα certifications και κοντα στα 30 σου  part-time ΜΒΑ/PMP certification η κανένα process improvement course τύπου six sigma. ITIL θεωρείται χρήσιμο επίσης στα high tier IT. 

 

Για να το θέσω πιο κατανοητά, η πρόταση μου είναι χτήσιμο τεχνικής γνώσης με αποδείξεις τώρα, και μετά προχωράς σε πιο μανατζεριστικα μονοπάτια αν θες. Ένα απλό μεταπτυχιακό δεν θα σε βοηθήσω αυτή την στιγμή στο Industry εκτός αν και κάνεις στροφή σε academia . 

 

my 0.02$

ΙΤIL παιζει πολυ στην Αγγλια και ειδικα σε τραπεζικους οργανισμους (και οχι μονο), για Ελλαδα το ξεχνας ομως...Λιγες εταιριες επενδυουν σε τετοια frameworks, κυριως πολυεθνικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Άσχετο

 

Εγώ σκέφτομαι ένα μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο Πειραιά (έχω και μέσον), αυτό βρήκα πιο κοντά στον προγραμματισμό... υπάρχει και στο ΑΠΘ αλλά η Αθήνα μου είναι δίπλα 

 

Μέσον γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Από τι βλέπω οι απόψεις συγκλινουν στο ότι καλύτερα να κίνηθώ σε πιστοποιήσεις (mcsa,vmware)

Και στην συνέχεια να προχωρήσω σε ένα μεταπτυχιακό με management..

 

Το μόνο που με προβληματίζει έιναι ότι μπαίνω σε μία διαδικασία να κυνηγάω τα certifications..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το να παρεις ομως ΜCSA Server 2012 ειναι εξαιρετικά δυσκολο αν δ3εν έχεις πολύ καλό background στο αντικειμενο. H microsoft αντιθετα με τη cisco σε βάζει απευθείας στα βαθια, δεν εξηγει σχεδον τιποτα και απαιτεί αρκετά πράγματα, αν δεν είσαι ήδη στο χώρο θα δυσκολευτείς πολύ! Ακομα και σε ακαδημια να πας θα διαπιστώσεις οτι απευθύνεται σε επαγγελματιες του χωρου και δεν εχει διδακτικό χαρακτήρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το μεταπτυχιακό, πιάσε μια πιστοποίηση μηχανικού Microsoft , κάνε πρακτική στη δουλειά που έχεις και εκτός ωραρίου κλπ και υλοποίησε πολιτικές που έχουν μεγάλες εταιρίες και θα είσαι μέγας

 

http://www.microsoft.com/learning/en-us/mcse-certification.aspx

 

(υποθέτω δουλευεις σε μικρή εταιρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το MTA (Microsoft Technology Associate) τι γνώμη έχετε; Αξίζει να το δώσει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με server administration;

 

http://www.microsoft.com/learning/en-us/mta-certification.aspx

Με μια ματιά που έριξα, είναι πολύ βασικό σαν exam. Δηλαδή αν δεν έχεις κάποια εμπειρία, εξηγεί βασικές αρχές των σερβερ - πχ τι ρόλους μπορεί να έχει, εισαγωγικό σto Active Directory. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιο προχωρημένο, αλλά αυτό πάει με το επίπεδο του καθενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το να παρεις ομως ΜCSA Server 2012 ειναι εξαιρετικά δυσκολο αν δ3εν έχεις πολύ καλό background στο αντικειμενο. H microsoft αντιθετα με τη cisco σε βάζει απευθείας στα βαθια, δεν εξηγει σχεδον τιποτα και απαιτεί αρκετά πράγματα, αν δεν είσαι ήδη στο χώρο θα δυσκολευτείς πολύ! Ακομα και σε ακαδημια να πας θα διαπιστώσεις οτι απευθύνεται σε επαγγελματιες του χωρου και δεν εχει διδακτικό χαρακτήρα.  

 

Στην εταιρεία δουλευω σε Windows Server 2008 και 2003 και αποτι είδα την ύλη, θεωρώ ότι έχω τις βασικές γνώσεις της ύλης.πιστεύω ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω..

 

Επίσης ψαχνοντας βρήκα το παρακάτω

http://www.groupon.gr/deals/thessaloniki/e-careers-105/34754432

 

Λέτε να αξίζει?Ή θα μ φάνε τα λεφτα?Καλύτερα σε κέντρα ή μπορώ κ μόνος μου να το παλέψω?

 

Πήρα τηλ και την Performance για να ρωτήσω για vmware vcp5 και μ είπε στα 2000 ευρώ και το μάθημα είναι προαπαιτούμενο για την πιστοποίηση.Με φαρμακωσε λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν αξίζει να δώσεις λεφτά στη γκρουπον, έχει σε τορεντ όλη την ύλη του MCSA 2012, κατεβασε τα και ξεκινα έτσι. Δεν ξέρω βεβαια τι θα κανεις με τα lab κλπ εκει θα πρέπει σίγουρα να στήσεις ένα pc με 4-5 server Κλπ Πρόσφατα μου εστειλε mail η interlei για μαθηματα με 1700, 120 ώρες ειναι νομίζω αλλά και πάλι έχοντας παει σε ένα δοκιμαστικό μάθημα σε άλλη εταιρία θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας σε ακαδημία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.microsoft.com/learning/en-us/mcsa-windows-server-certification.aspx

 

Για κάποιον που έχει εμπειρία με windows server είναι αρκετά ενδιαφέροντα αυτά τα μαθήματα, ειδικά τα 2 πρώτα level. Το 3ο είναι αρκετά δύσκολο.

 

Υπάρχουν και κάποια πιο εξειδικευμένα σεμινάρια αναλόγως με τι θέλεις να μάθεις (π.χ μόνο active directory ή μόνο hyper-v).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αναλόγως τι θέλεις να πετύχεις. Θέλεις να λες οτι ξέρεις ή θέλεις να ξέρεις; Αν διαβάσεις τα Prerequisites γράφει 250 servers και 2500 users στο self paced του 2008. Τα βιβλία είναι φθηνά, με 200 ευρώ τα παίρνεις. Labs σε αυτό το επίπεδο χωρίς κάποιον να σου πει τι κάνεις, δύσκολα. Επίσης καμία σχέση ο 2003/2008 με τον 2012 r2. Φυσικά αν θέλεις να ελπίζεις σε καριέρα χρειάζεσαι εκτός από όλα αυτά τα χαρτιά, εμπειρία που δεν αγοράζετε. Όταν ξεκίνησα τις πιστοποιήσεις είχα 70 περίπου servers και 7 χρόνια εμπειρία να είμαι ο μόνος admin. Πήρα του 2008 ενάμιση χρόνο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...