Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής?


nzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα δεν αξίζει να δώσεις λεφτά στη γκρουπον, έχει σε τορεντ όλη την ύλη του MCSA 2012, κατεβασε τα και ξεκινα έτσι. Δεν ξέρω βεβαια τι θα κανεις με τα lab κλπ εκει θα πρέπει σίγουρα να στήσεις ένα pc με 4-5 server Κλπ Πρόσφατα μου εστειλε mail η interlei για μαθηματα με 1700, 120 ώρες ειναι νομίζω αλλά και πάλι έχοντας παει σε ένα δοκιμαστικό μάθημα σε άλλη εταιρία θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας σε ακαδημία. 

 

Ρε chris..

Τελειώνω τώρα το διάβασμα με ccna και θα παώ να δώσω..

Αλλα πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά με κούρασε (μπορεί να ήταν ότι διάβαζα πράγματα που ήδη γνώριζα)

Θα μ πείς όλα διάβασμα χρειάζονται..Αλλά πίστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει και το πάρε δώσε με τον καθηγητή-μαθητή...

 

http://www.microsoft.com/learning/en-us/mcsa-windows-server-certification.aspx

 

Για κάποιον που έχει εμπειρία με windows server είναι αρκετά ενδιαφέροντα αυτά τα μαθήματα, ειδικά τα 2 πρώτα level. Το 3ο είναι αρκετά δύσκολο.

 

Υπάρχουν και κάποια πιο εξειδικευμένα σεμινάρια αναλόγως με τι θέλεις να μάθεις (π.χ μόνο active directory ή μόνο hyper-v).

 

Έτσι θέλω να πιστεύω και εγώ..

 

Αναλόγως τι θέλεις να πετύχεις. Θέλεις να λες οτι ξέρεις ή θέλεις να ξέρεις; Αν διαβάσεις τα Prerequisites γράφει 250 servers και 2500 users στο self paced του 2008. Τα βιβλία είναι φθηνά, με 200 ευρώ τα παίρνεις. Labs σε αυτό το επίπεδο χωρίς κάποιον να σου πει τι κάνεις, δύσκολα. Επίσης καμία σχέση ο 2003/2008 με τον 2012 r2. Φυσικά αν θέλεις να ελπίζεις σε καριέρα χρειάζεσαι εκτός από όλα αυτά τα χαρτιά, εμπειρία που δεν αγοράζετε. Όταν ξεκίνησα τις πιστοποιήσεις είχα 70 περίπου servers και 7 χρόνια εμπειρία να είμαι ο μόνος admin. Πήρα του 2008 ενάμιση χρόνο μετά.

 

Πάντως απότι βλέπω σε θέμα κόστους  2 πιστοποιήσεις = 1 μεταπτυχιακό.

Δουλεύω σε τμήμα μηχανογράφησης κοντά στην 5ετία σε 2003 και 2008 server..

Δεν έχω ξεκινήσει τπτ με πιστοποιήσεις-μεταπτυχιακά και θέλω να ξεκινήσω οπότε θεωρώ

ότι θα με βοηθήσει κατά πολύ.Το background πιστεύω το έχω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 @nzes εχοντας παρακολουθησει και 'γω CCNA θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά το CCNA ήταν μια πιστοποιηση 280 ωρών που σε ξεκινουσε στις πρώτες 80 ώρες από τα πολυ απλα πραγματα που εγω τουλαχιστον είχα ήδη διδαχθει. Η ολη τριβή ομως με τον καθηγητη κλπ βοηθησε παρα πολύ, αν δεις ομως την ύλη των ακαδημιων της microsoft ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτη της cisco, θεωρεί τα παντα δεδομενα, θεωρεί ότι είσαι ήδη ετοιμος και σου δειχνει καποια πράγματα ή σε βάζει να κανεις lab ενώ και ο καθηγητής κινείται ανάλογα. Αν πχ η cisco δαπάνησε 10-15 ώρες για υποδικτυωση, 5 ώρες για TCP κλπ η microsoft αφιερώνει 2 σελίδες για να σου πει για τα groups και μετά έχει lab.. Αν η cisco αφιερώνει 5-10-15 ώρες για να σε μαθει το CLI η microsoft αφιερώνει 1 παραγραφο για να σου πει τι ειναι το powershell και μετά έχεις lab να εφαρμόσεις εντολές powershell που δεν έχεις διδαχτεί.

 

 Ειναι δηλαδη εντελως διαφορετική η προσέγγιση των 2 εταιριών, η cisco με το CCNA απευθύνεται σε εναν εντελώς αρχάριο (CCNA εχουν παρει ασχετοι με το επαγγελμα ή και την πληροφορικη γιατι απλως γουσταραν δίκτυα) που θελει να μαθει καποια βασικα για δίκτυα έχοντας πρόγραμμα 280 ωρών ενώ η microsoft απευθυνεται σε καποιον που έχει ήδη τριβή με το χώρο, ειναι κάποια χρόνια στη δουλειά και με το MCSA κάνει 3 40ωρα (διδακτικές ώρες) ωστε να περάσει 3 διαφορετικές εξετάσεις και να τον καθιερώσει στο χώρο που δουλευει ήδη. Και τα 2 χρήσιμα αλλά απευθύνονται σε διαφορετικές κατηγορίες επαγγελματιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

είναι εποχή που όλοι ψάχνουμε για το κατάλληλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, ψάχνω πάνω σε Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες και αυτό που βλέπω με καλύτερο μάτι είναι το MSc in Information and Telecommunications Technologies (MSITT) που προσφέρει εκπαίδευση και εξειδίκευση στις περιοχές της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας ΑΙΤ  με καταξιωμένο εκπαιδευτικό σύνολο και αναγνώριση στον χώρο εργασίας  http://www.ait.gr/ait_web_site/MSITT.jsp#ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εποχή που όλοι ψάχνουμε για το κατάλληλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, ψάχνω πάνω σε Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες και αυτό που βλέπω με καλύτερο μάτι είναι το MSc in Information and Telecommunications Technologies (MSITT) που προσφέρει εκπαίδευση και εξειδίκευση στις περιοχές της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας ΑΙΤ  με καταξιωμένο εκπαιδευτικό σύνολο και αναγνώριση στον χώρο εργασίας  http://www.ait.gr/ait_web_site/MSITT.jsp#ποια η γνώμη σας;

Είναι ένα αξιόλογο μεταπτυχιακό με πολύ καλά ratings http://apofoitos.com/index.php/postgrad/entry/master_in_information_and_telecommunications_technologies_msitt_full_time. Επίσης έχει πολύ καλό εξοπλισμό και διδακτικό προσωπικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος έχει κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από όσα διάβασα απλά δε γνωρίζω τι αντίκτυπο έχει και αν όντως αξίζει.

Η απορρόφηση ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος έχει κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από όσα διάβασα απλά δε γνωρίζω τι αντίκτυπο έχει και αν όντως αξίζει.

Η απορρόφηση ποια είναι;

έχω ένα φίλο που κάνει μεταπτυχιακό στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας (ΑΙΤ) Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Καινοτομίας και Τεχνολογίας (MBIT) και είναι πολύ ικανοποιημένος και με την κατάρτιση που αποκτά αλλά και απ'όσο έψαξε οι απόφοιτοι έχουν πάνω από 90% απορρόφηση απ'ότι μου είπε, όπως και να το κάνουμε έχεις την ευκολία ότι το κάνεις Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος έχει κάνει μεταπτυχιακό εκεί; Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον από όσα διάβασα απλά δε γνωρίζω τι αντίκτυπο έχει και αν όντως αξίζει.

Η απορρόφηση ποια είναι;

To MSITT έχει 8.000 ευρώ και το ΜΒΙΤ  έχει 9.500 ευρώ http://www.ait.gr/ait_web_site/fees.jsp.Συνεργάζεται με πολυεθνικές και όποιος το τελειώσει έχει απορόφηση για επαγγελματική αποκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ενδιαφέρεται για MSc πάνω σε πληροφορική και συγκεκριμένα σε:

  • MSc in Information Systems and Technology
  • MSc in Information Systems Management
  • MSc in Information Technology
  • MSc in Software Engineering
  • MSc in Web Sciences and Big Data
  • MSc in Information Systems Project Management
  • MSc in Computer and Information Security
  • PGCert in Information Systems and Technology
     

Ας με ενημερώσει. Μιλάω πάντα για το πανεπιστήμιο του Liverpool και το γίνεται να τα παρακολουθήσεις και απο απόσταση. Κόστος απο απόσταση περίπου 16.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα φίλο που κάνει μεταπτυχιακό στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας (ΑΙΤ) Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Καινοτομίας και Τεχνολογίας (MBIT) και είναι πολύ ικανοποιημένος και με την κατάρτιση που αποκτά αλλά και απ'όσο έψαξε οι απόφοιτοι έχουν πάνω από 90% απορρόφηση απ'ότι μου είπε, όπως και να το κάνουμε έχεις την ευκολία ότι το κάνεις Ελλάδα 

Και εμένα μου πρότειναν το ΑΙΤ για να κάνω ένα μεταπτυχιακό που θέλω πάνω στην πληροφορική και μου φάνηκε πολύ καλό και συμφέρον βλέποντας και από τις τιμές του. Πάντως από το να τραβιέμαι μέχρι το εξωτερικό σπαταλώντας μια περιουσία είναι πολύ προτιμότερο να γραφτώ στο ΑΙΤ. Ο φίλος μου πάντως που τελείωσε είχε μείνει αρκετά ικανοποιημένος και απορροφήθηκε σε ημερίδα εργασίας αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς είναι πιο φτηνό από το εξωτερικό όταν κοστίζει 9000?  :unsure:

Αν αναλογιστείς το τί έξοδα μετακίνησης και ζωής στο εξωτερικό αναλογούν είναι μια χαρά για τα λεφτά του. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου. πχ Αν τα δίδακτρα για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ήταν κοντά στα 9000 βάλε και τα έξοδα ζωής σου εκεί. Τουλάχιστον τα διπλάσια θα χρειαζόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό είναι αναλόγως το πανεπιστήμιο. Π.χ για το Liverpool που γνωρίζω, να το κάνεις απο απόσταση είναι γύρω στα 16.000€ και απο κοντά είναι γύρω στις 5-6.000€.

 

Το θέμα είναι και η αναγνωρισημότητα του κάθε πτυχίου. Π.χ στο ΤΕΙ Σερρών είναι 1,500€ ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δίδακτρα για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ήταν κοντά στα 9000

Πουθενά στην Ευρώπη δεν είναι τέτοια τα δίδακτρα, εκτός ίσως από ορισμένα στο ΗΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...