Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βάζω εδώ γιατί είναι η εποχή που αρχίζει ο δεύτερος κύκλος ιώσεων/γρίππης και θεωρώ οτι καλό θα ήταν να το μεταφέρω.

Μιλώ κατ' αρχήν για τα κοινά αποσυμφορητικά με την ουσία Οxymetazoline Hydrochloride (Ronal, Vicks Vapospray κτλ).

ΔΕΝ είναι πανάκεια, και δημιουργούν πρόβλημα εθισμού μετά απο 3-4 μέρες συνεχούς χρήσης (ας λέει το κουτί απο 7 και πάνω), κοινώς φαρμακευτική ρινίτιδα ακόμα και όταν χορηγείται στις συνιστώμενες δόσεις. Φέτος ήταν μια δύσκολη χρονιά, και μέχρι τώρα είχα για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια ήδη 2-3 εκδηλώσεις γρίππης απ' τον Σεπτέμβρη, όπου οι 2 συνοδεύοταν απο ΠΟΛΥ βαριά καταρροή, που είχα χρόνια να δώ στον εαυτό μου.

Ε λοιπόν, μετά απο 3 μέρες χρήσης, ήδη ο εθισμός έχει αρχίσει ακόμα και όταν υποχωρήσουν τα συμπτώματα, όπου το μπούκωμα μένει τουλάχιστον για μια μέρα ακόμα και αυτό σου δημιουργεί φυσικά μια απερίγραπτη κατάσταση στον ύπνο, όπου δεν μπορείς να ησυχάσεις με τίποτα. Δεν μιλώ για μένα όπου άρχισα την πρώτη φορά για 4-5 μέρες και μετά απο μια εβδομάδα καπάκι το ξανάρχισα αφού ξανααρρώστησα. Έτσι λοιπόν αρχίζει ένας φαυλος κύκλος, όπου κάθε φορά που πέφτεις στο κρεβάτι (γίνεται χειρότερο τότε) μπλοκάρουν και τα 2 ρουθούνια, και ξεβουλώνουν μόνο με άλλες ψεκασιές.

Είδα και έπαθα να ξεφύγω απ' τον κύκλο του εθισμού, αφού για 4-5 μέρες αναγκαζόμουν να σνιφάρω 1-2 φορές για να μπορέσω να αποκοιμηθώ όταν συνειδητοποίησα οτι κάνω τα πράγματα χειρότερα μέρα με τη μέρα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις και εδώ στο Insomnia όπου κόσμος κάνει καθημερινή χρήσης τέτοιων σπρεϊ καθημερινώς ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, λόγω εθισμού αφού ΔΕΝ μπορούν να αναπνεύσουν αλλιώς.

Γι' αυτό προσοχή σε τέτοιου είδους φάρμακα, γιατί όσο θαυματουργά είναι, άλλο τόσο "πονηρά" μπορούν να σε κάνουν να πάθεις ζημιά. Οπότε πάνω απο 3 μέρες απο προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα οτι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να διακόπτεται η χρήση των σπρεϊ αυτών.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολύ σωστό αλλα υπάρχει ηδη αντίστοιχο θέμα...

 

Αυτό που μπορώ να προτείνω ειναι ένα μπουκαλάκι με σταγονόμετρο και αραιώσεις 1:5 ή και 1:10 με φυσιολογικό ορό.

 

Είναι υπεραρκετό ωστε να σου ξεβουλώσει τη μύτη και να μην εθιστείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα, και είμαι συνέχεια με Otrivin. Έχω κάνει λέιζερ, θεραπεία για αλλεργική ρινίτιδα με σταγόνες, και ένα σωρό άλλα. Το μόνο που μένει είναι η επέμβαση που μάλλον θα γίνει το καλοκαίρι..

 

Eκτός του ότι δημιουργεί πολύ σοβαρό πρόβλημα εθισμού, είναι και ένα μεγάλο έξοδο θα έλεγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζω εδώ γιατί είναι η εποχή που αρχίζει ο δεύτερος κύκλος ιώσεων/γρίππης και θεωρώ οτι καλό θα ήταν να το μεταφέρω.

 

Μιλώ κατ' αρχήν για τα κοινά αποσυμφορητικά με την ουσία Οxymetazoline Hydrochloride (Ronal, Vicks Vapospray κτλ).

 

ΔΕΝ είναι πανάκεια, και δημιουργούν πρόβλημα εθισμού μετά απο 3-4 μέρες συνεχούς χρήσης (ας λέει το κουτί απο 7 και πάνω), κοινώς φαρμακευτική ρινίτιδα ακόμα και όταν χορηγείται στις συνιστώμενες δόσεις. Φέτος ήταν μια δύσκολη χρονιά, και μέχρι τώρα είχα για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια ήδη 2-3 εκδηλώσεις γρίππης απ' τον Σεπτέμβρη, όπου οι 2 συνοδεύοταν απο ΠΟΛΥ βαριά καταρροή, που είχα χρόνια να δώ στον εαυτό μου.

 

Ε λοιπόν, μετά απο 3 μέρες χρήσης, ήδη ο εθισμός έχει αρχίσει ακόμα και όταν υποχωρήσουν τα συμπτώματα, όπου το μπούκωμα μένει τουλάχιστον για μια μέρα ακόμα και αυτό σου δημιουργεί φυσικά μια απερίγραπτη κατάσταση στον ύπνο, όπου δεν μπορείς να ησυχάσεις με τίποτα. Δεν μιλώ για μένα όπου άρχισα την πρώτη φορά για 4-5 μέρες και μετά απο μια εβδομάδα καπάκι το ξανάρχισα αφού ξανααρρώστησα. Έτσι λοιπόν αρχίζει ένας φαυλος κύκλος, όπου κάθε φορά που πέφτεις στο κρεβάτι (γίνεται χειρότερο τότε) μπλοκάρουν και τα 2 ρουθούνια, και ξεβουλώνουν μόνο με άλλες ψεκασιές.

 

Είδα και έπαθα να ξεφύγω απ' τον κύκλο του εθισμού, αφού για 4-5 μέρες αναγκαζόμουν να σνιφάρω 1-2 φορές για να μπορέσω να αποκοιμηθώ όταν συνειδητοποίησα οτι κάνω τα πράγματα χειρότερα μέρα με τη μέρα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις και εδώ στο Insomnia όπου κόσμος κάνει καθημερινή χρήσης τέτοιων σπρεϊ καθημερινώς ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, λόγω εθισμού αφού ΔΕΝ μπορούν να αναπνεύσουν αλλιώς.

 

Γι' αυτό προσοχή σε τέτοιου είδους φάρμακα, γιατί όσο θαυματουργά είναι, άλλο τόσο "πονηρά" μπορούν να σε κάνουν να πάθεις ζημιά. Οπότε πάνω απο 3 μέρες απο προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα οτι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να διακόπτεται η χρήση των σπρεϊ αυτών.

Εγω χρησιμοποιω Otrivin για περιπου 5 χρονια...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η επιλογή του Physiomer, το οποίο δεν προκαλεί εθισμό και κάνει δουλειά.

 

Το οποίο δεν συμφέρει και καθόλου βέβαια οπότε βράστο νερό με τσάι/ χαμομήλι ή αλατόνερο που είναι σχεδόν τζαμπέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο δεν συμφέρει και καθόλου βέβαια οπότε βράστο νερό με τσάι/ χαμομήλι ή αλατόνερο που είναι σχεδόν τζαμπέ.

Γιατι δεν συμφερει καθολου? οικονομικα εννοεις?

 

Το οποίο δεν κάνει δουλειά αν έχεις σοβαρό θέμα.

Ποιο δεν κανει δουλεια? Ρε παιδια,καντε quote για να καταλαβαινουμε η καθε απαντηση που "παει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λετε οτι προκαλει εθισμο, τι εννοειτε;οτι θελετε να το χρησιμποίτε συνεχως;ακομη και χωρις συμπτωματα;

Βουλώνει η μύτη χωρίς λόγο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο ρε παιδια, γιατι μπηκα να κανω θεμα και ειδα τωρα αυτο... Δεν εχω περασει καποια γριπη/ισωση φετος, αλλα πασχω απο αλλεργικη ρινιτιδα και τωρα τελευταια βραδυνες ωρες και πριν πεσω για υπνο φραζει αδικαιολογητα η μυτη μου, με αποτελεσμα να εχω δυσπνοια και να μην μπορω να κοιμηθω. Τις τελευταιες 5 μερες αναγκαστικα ψεκασα 2 φσιτ ανα ρουθουνι vicks, για να ξεβουλωσει για να μπορεσω να πεσω για υπνο.

 

Τι ειναι ο εθισμος, και ποια τα συμπτωματα της χρησης περα της αναφερομενης?

 

Και περα απο αυτο ποια ειναι η λυση? Δεν μπορω να κοιμηθω αλλιως εχω μεγαλη αναγκη για υπνο (οπως ολοι).

 

Σκεφτηκα να αναφερω το physiomer, που ειναι θαλασσινο νερο, αλλα βλεπω πιο πανω το γραψε και αλλος. Αυτο δεν προκαλει ερεθισμους, εξαρτησεις και αντενδειξεις?

 

Βεβαια ειναι και πανακριβο, κανα 14αρι νομιζω κανει και δεν στο γραφουν κιολας, αλλα αμα ειναι να μας ξεβουλωνει και να κοιμομαστε οπως πρεπει...

 

Συν οτι ειναι ενοχλητικο γιατι πετας το νερο στη μυτι και σου βγαινει απο το στομα και η αιθηση ειναι σαν να καταπινεις νερο, και να νιωθεις ενα "πνιγμο" να το πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...