Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν όταν μιλάμε για εθισμό αναφερόμαστε στην φαρμακευτική ρινίτιδα.

Η αλλεργική ρινίτιδα δεν σχετίζεται με την φαρμακευτική ρινίτιδα που προκαλείται απο σκευάσματα οξυμεταζολίνης. Το Physiomer είναι ελαφρύτερο αποσυμφορητικό και είναι απίθανο να προκαλέσει παρόμοιο πρόβλημα.

Μιλώ για τα σπρεϊ οξυμεταζολίνης και μόνο (Ronal κτλ), τα οποία αν δεν προσέξει κάποιος μπορεί να του δημιουργήσουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μικροβιολόγος μας μου είπε ότι η χρόνια χρήση αποσυμφορητικών αυξάνει και τα λευκά.

 

Δυστυχώς, χρησιμοποιώ τέτοια φάρμακα για περισσότερα από 10 χρόνια, και η δική μου περίπτωση δεν θεραπεύεται, ούτε παίρνει εγχείρηση. Με έχουν δει γιατροί Αγγλία και Ελλάδα και έχω κάνει όποια εξέταση μπορείτε να φανταστείτε. Έχει ξεραθεί όλη η κοιλότητα της μύτης μου, αλλά αν δεν βάλω, απλά θα σκάσω. Έχω φαρμακευτική και αλλεργική ρινίτιδα.

 

Αυτά με το φυσιολογικό ορό, ή τα μπάνια στη θάλασσα, εμένα προσωπικά με πρήζουν ακόμα περισσότερο.

 

Μη βάζετε καθόλου τέτοια πράγματα, παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 χρονια εκανα χρηση του ροναλ 3 σπρει / μηνα,αυτα τα σπρει εχουν την ιδιοτητα μετα απο 10-15 μερες χρησης να κανουν υπερτροφικες τις ρινικες κογχες ,τωρα το ο,τι αναφεθηκε το αλατι με το νερο το physiomer πραγματικα αν παθει καποιος τη ζημια δεν κανουν απολυτως τιποτα,μετα 6 χρονια απο γνωστους ακουσα για εναν γιατρο στην θεσ/νικη ενω εδω στην κοζανη δεν μπορεσε να μου κανει κανεις τιποτα,μου εκαψε τις κογχες με ραδιοσυχνοτητες για 15 λεπτα εκαιγε ο πονος ηταν φρικτος ασχετα που εκανε πριν μιση ωρα τοπικη για τον πονο,μετα 10 μερες η μυτη ηταν ενταξει κανενα προβλημα ξανα,κοστισε 200 ευρω.οποιος θελει να του δωσω στοιχεια του γιατρου με πμ,αυτα τα σπρει ειναι καταραμενα για οποιον τα αρχισει και δεν τα διακοψει σε 2-3 μερες το αργοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε αυτο που σας λεω και θα με θυμηθείτε!!

 

Την αραιωση με το φυσικο ορο την κανουμε με οτριβιν ας πουμε? Δηλαδη το οτριβιν το αραιωνουμε σε φυσικο ορο σε 1/5 ή 1/10?

 

Φύλλα ευκάλυπτου σε ένα μπρίκι που βάζει και ένα σεντονάκι που να περικλείει τη γκλάβα με το μπρίκι.

Ανασαίνετε ατμούς για κανα εικοσάλεπτο.

Ας πουμε αν μου βουλωσει η μυτη στις 4 τα ξημερωματα θα ψαχνω μπρικι για να κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 χρονια εκανα χρηση του ροναλ 3 σπρει / μηνα,αυτα τα σπρει εχουν την ιδιοτητα μετα απο 10-15 μερες χρησης να κανουν υπερτροφικες τις ρινικες κογχες ,τωρα το ο,τι αναφεθηκε το αλατι με το νερο το physiomer πραγματικα αν παθει καποιος τη ζημια δεν κανουν απολυτως τιποτα,μετα 6 χρονια απο γνωστους ακουσα για εναν γιατρο στην θεσ/νικη ενω εδω στην κοζανη δεν μπορεσε να μου κανει κανεις τιποτα,μου εκαψε τις κογχες με ραδιοσυχνοτητες για 15 λεπτα εκαιγε ο πονος ηταν φρικτος ασχετα που εκανε πριν μιση ωρα τοπικη για τον πονο,μετα 10 μερες η μυτη ηταν ενταξει κανενα προβλημα ξανα,κοστισε 200 ευρω.οποιος θελει να του δωσω στοιχεια του γιατρου με πμ,αυτα τα σπρει ειναι καταραμενα για οποιον τα αρχισει και δεν τα διακοψει σε 2-3 μερες το αργοτερο

 

 

Είσαι ο πρώτος που ακούω ότι επίσης πόνεσε στον καυτηριασμό με ραδιοσυχνότητες, εγώ κόντεψα να λιποθυμήσω απ' τον πόνο.

 

Κανά 4μηνο ήμουν καλά και λέω σώθηκα, αλλά δυστυχώς μετά επανήρθα στην αρχική κατάσταση όπου πάλι δεν μπορώ να πάρω ανάσα με τίποτα. Αυτά περί Physiomer ή φύλλα ευκαλύπτου είναι αστεία για όποιον έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν κάνουν απολύτως τίποτα αν έχεις χρόνιο πρόβλημα με υπερτροφικές κόγχες ή στραβό διάφραγμα.

 

Πολύ χοντρό πρόβλημα, από την μια καταστρέφεις την μύτη σου με τα σπρέι και εντείνεται το πρόβλημα, από την άλλη όποιος δεν μπορεί να πάρει ανάσα καθόλου και έχει να κοιμηθεί κανά μήνα επειδή δεν αναπνέει, καταλαβαίνει πως λίγες επιλογές έχει πέρα από αυτά.

 

Προσωπικά ελπίζω σε εγχείριση για το διάφραγμα και κόψιμο των υπερτροφικών κογχών, αν αποτύχει και αυτό την κάτσαμε...Δεν παλεύεται η κατάσταση, καταστρέφεται εντελώς η ποιότητα ζωής σου όταν αναπνέεις μόνο απ' το στόμα, πέρα από τα 1002 προβλήματα υγείας που δημιουργούνται (μόνιμες φαρυγγίτιδες, πονοκέφαλοι, αυπνία κτλ.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν όταν μιλάμε για εθισμό αναφερόμαστε στην φαρμακευτική ρινίτιδα.

 

Η αλλεργική ρινίτιδα δεν σχετίζεται με την φαρμακευτική ρινίτιδα που προκαλείται απο σκευάσματα οξυμεταζολίνης. Το Physiomer είναι ελαφρύτερο αποσυμφορητικό και είναι απίθανο να προκαλέσει παρόμοιο πρόβλημα.

 

Μιλώ για τα σπρεϊ οξυμεταζολίνης και μόνο (Ronal κτλ), τα οποία αν δεν προσέξει κάποιος μπορεί να του δημιουργήσουν προβλήματα.

 

Ρινιτιδα που εχει προληθει με φαρμακα? Πως διαπιστωνω αν εχω και κατι τετοιο?

 

Ρινιτιδα τι ακριβως ειναι εν τελει? Οταν φραζουν τα καναλια της μυτης? Δηλαδη το σημειο πανω ψηλα εκει που η μυτη συναντα το κουτελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο βδομάδες έκανα επέμβαση στην μύτη με την μέθοδο των υπερήχων.

 

Μηδέν πόνος, καμία αιμορραγία, κανένα πρήξιμο! Την ίδια μέρα αν με βλέπατε, δεν θα καταλαβαίνατε ότι είχα κάνει την επέμβαση.

 

Βρείτε γιατρό που να χειρουργεί με αυτή τη μέθοδο, και κάντε την επέμβαση να βρείτε την ηρεμία σας! Εγώ ήδη έχω πάθει σόκ όταν μετά από τόσα χρόνια, μπορώ επιτέλους να αναπνέω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αραιωση με το φυσικο ορο την κανουμε με οτριβιν ας πουμε? Δηλαδη το οτριβιν το αραιωνουμε σε φυσικο ορο σε 1/5 ή 1/10?

 

ναι εγω εχω κάνει αραίωση 1 μέρος οτριβιν (10 ml) και 9 μέρη φυσιολογικό ορό για μωρά (otrisalin νομιζω-90 ml) σε ένα μπουκαλάκι των 100 ml με σταγονόμετρο (το είχα-παιζει να ληταν απο κάποιο άλλο φορμακο, σιγουρα πουλάνε τα φαρμακεια).

 

Μέσα σε ούτε μια εβδομάδα εκοψα το οτριβιν σπρει (το κανονικό) που έβαζα ανα 7.30 ώρες και πλέον θα βάλω λιγο απο αυτό μονο αν ειμαι κρυωμένος ή για να κοιμηθώ αν ειμαι μπουκωμένος.

Όλη την υπόλοιπη μέρα πλέον δε μου χρειάζεται!

 

εχω κάνει παλαιότερα υπερύχους, δε μου έκαναν τίποτα απολύτως μιας και εγω αλλεργική και φαρμακευτική ρινιτιδα και ένα ελαφρό διάφραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μετά το λειζερ κι εγώ ανέπνεα κανονικά για κανα 2-3 μήνες, αλλά επανήλθε..

 

όντως ετσι είναι δυστυχώς. Όποιος δεν έχει πρόβλημα δεν μπορεί να το καταλάβει. Και εγώ ζω με Otrivin χρόνια, μετά από εγχείρηση για διάφραγμα.

Πάντως αν μπορεί κάποιος να μην τα αρχίσει είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρινιτιδα που εχει προληθει με φαρμακα? Πως διαπιστωνω αν εχω και κατι τετοιο?

 

Ρινιτιδα τι ακριβως ειναι εν τελει? Οταν φραζουν τα καναλια της μυτης? Δηλαδη το σημειο πανω ψηλα εκει που η μυτη συναντα το κουτελο?

Διάβασε τα πόστ πιο πάνω, σου δημιουργείται φαρμακευτική ρινίτιδα απ' τα χημικά και δημιουργούν υπερτροφία μέσα στη μύτη όπου διορθώνεται μόνο με χειρουργείο.

 

Είναι κρίμα να χρειαστεί κάποιος τρεχάματα και επεμβάσεις απο ένα απλό μπούκωμα, καλό θα είναι να υπάρχει ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όποιος είναι μπουκωμένος λόγω γρίπης να τα αποφύγει εντελώς, ας την παλέψει για κανα 2-3 μέρες.. Μέγιστη μαμακία να δίνεις κάθε βδομάδα πόσα λεφτά μόνο και μόνο για να έχεις ανοιχτή μύτη, σαν πρεζάκι. Έχω φάει αρκετό χρήμα μέχρι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όποιος είναι μπουκωμένος λόγω γρίπης να τα αποφύγει εντελώς, ας την παλέψει για κανα 2-3 μέρες.. Μέγιστη μαμακία να δίνεις κάθε βδομάδα πόσα λεφτά μόνο και μόνο για να έχεις ανοιχτή μύτη, σαν πρεζάκι. Έχω φάει αρκετό χρήμα μέχρι τώρα..

 

Πολύ σωστή παρατήρηση και αυτή. Πέρα από την ταλαιπωρία, το οικονομικό κομμάτι δεν είναι καθόλου αμελητέο όταν θες ένα μπουκαλάκι Otrivin κάθε 2 μέρες. Άσε που νιώθεις σαν πρεζάκι και σε στραβοκοιτάει ο φαρμακοποιός αν τα παίρνεις 3-3, μερικοί δεν τα δίνουν καν αν σε θυμούνται και πρέπει να έχεις 5-6 φαρμακεία καβάντζα και να τα αλλάζεις συνεχώς.

 

Ό,τι να 'ναι πρόβλημα είναι αυτό με την μύτη, όποιος το 'χει, ξέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο πρώτος που ακούω ότι επίσης πόνεσε στον καυτηριασμό με ραδιοσυχνότητες, εγώ κόντεψα να λιποθυμήσω απ' τον πόνο.

 

Κανά 4μηνο ήμουν καλά και λέω σώθηκα, αλλά δυστυχώς μετά επανήρθα στην αρχική κατάσταση όπου πάλι δεν μπορώ να πάρω ανάσα με τίποτα. Αυτά περί Physiomer ή φύλλα ευκαλύπτου είναι αστεία για όποιον έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν κάνουν απολύτως τίποτα αν έχεις χρόνιο πρόβλημα με υπερτροφικές κόγχες ή στραβό διάφραγμα.

 

Πολύ χοντρό πρόβλημα, από την μια καταστρέφεις την μύτη σου με τα σπρέι και εντείνεται το πρόβλημα, από την άλλη όποιος δεν μπορεί να πάρει ανάσα καθόλου και έχει να κοιμηθεί κανά μήνα επειδή δεν αναπνέει, καταλαβαίνει πως λίγες επιλογές έχει πέρα από αυτά.

 

Προσωπικά ελπίζω σε εγχείριση για το διάφραγμα και κόψιμο των υπερτροφικών κογχών, αν αποτύχει και αυτό την κάτσαμε...Δεν παλεύεται η κατάσταση, καταστρέφεται εντελώς η ποιότητα ζωής σου όταν αναπνέεις μόνο απ' το στόμα, πέρα από τα 1002 προβλήματα υγείας που δημιουργούνται (μόνιμες φαρυγγίτιδες, πονοκέφαλοι, αυπνία κτλ.)

 

Είσαι ο πρώτος που ακούω ότι επίσης πόνεσε στον καυτηριασμό με ραδιοσυχνότητες, εγώ κόντεψα να λιποθυμήσω απ' τον πόνο.

 

Κανά 4μηνο ήμουν καλά και λέω σώθηκα, αλλά δυστυχώς μετά επανήρθα στην αρχική κατάσταση όπου πάλι δεν μπορώ να πάρω ανάσα με τίποτα. Αυτά περί Physiomer ή φύλλα ευκαλύπτου είναι αστεία για όποιον έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν κάνουν απολύτως τίποτα αν έχεις χρόνιο πρόβλημα με υπερτροφικές κόγχες ή στραβό διάφραγμα.

 

Πολύ χοντρό πρόβλημα, από την μια καταστρέφεις την μύτη σου με τα σπρέι και εντείνεται το πρόβλημα, από την άλλη όποιος δεν μπορεί να πάρει ανάσα καθόλου και έχει να κοιμηθεί κανά μήνα επειδή δεν αναπνέει, καταλαβαίνει πως λίγες επιλογές έχει πέρα από αυτά.

 

Προσωπικά ελπίζω σε εγχείριση για το διάφραγμα και κόψιμο των υπερτροφικών κογχών, αν αποτύχει και αυτό την κάτσαμε...Δεν παλεύεται η κατάσταση, καταστρέφεται εντελώς η ποιότητα ζωής σου όταν αναπνέεις μόνο απ' το στόμα, πέρα από τα 1002 προβλήματα υγείας που δημιουργούνται (μόνιμες φαρυγγίτιδες, πονοκέφαλοι, αυπνία κτλ.)

ε γιαυτο εγραψα φρικτος πονος,οταν παταγε με το ποδι εκεινο το συστημα ετρεμα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι εβγαινε καπνος απο τη μυτη 15 λεπτα,εφυγα αμεσως οταν τελειωσε λιγες μερες εβγαιναν κομματια απο τη μυτη,αλλα να ξερεις μιλησα με το γιατρο μου ειπε σε τετοιες καταστασεις μπορει και 2 και 3 εφαρμογες να χρειαστουν και τελος με τις ραδιοσυχνοτητες,το τσιγαρο επηρεαζει πολυ αν και καπνιζω αρκετα ισως χρειαστει να ξανα κανω αλλη μια φορα αργοτερα.σε ολοκληρη πολη εδω που μενω κανενας γιατρος δεν ειχε αυτο το μηχανημα και πηγα θεσ/νικη και σωθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...