Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα και γω πρόβλημα με το οτριβίν συγκεκριμένα , για περίπου 1 χρόνο. Μπούκωνε συνέχεια η μύτη μου και μόνο με otrivin ή ronal ή και dexarhina spray άνοιγε. Μέχρι που πήρα απόφαση να το κόψω και έμεινα 1 μήνα χωρίς κανένα απ'αυτά, τα βράδια ήταν βασανιστήριο..... Κάτι χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιώ κανένα τους, αλλά μου χει μείνει μία χρόνια αλλεργική ρινίτιδα με καταρροή που (εκτός από τα συνηθισμένα άνοιξη , χειμώνα και φθινόπωρο) παρουσιάζεται συχνά ακόμα και το καλοκαίρι. Τι να πω ίσως να μην συνδέονται αυτά τα δύο και απλά να υπήρχε η προδιάθεση , ποιος ξέρει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμαστεί αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου....ανοίγει την μύτη στο λεπτο....και μυρίζει σα vicks...βασικά το vicks μυρίζει σαν ευκάλυπτος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λένε αυτές τις αμπούλες που έχουν μέσα μια "καραμέλα" μέντας και μια τρύπα για να εισπνέεις; Υποτίθεται το ανακινείς πάνω-κάτω (pun intended) και εισπνέεις τα αέρια τα οποία σου ανοίγουν τη μύτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστεί αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου....ανοίγει την μύτη στο λεπτο....και μυρίζει σα vicks...βασικά το vicks μυρίζει σαν ευκάλυπτος....

 

Πως το χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx. Όταν θα έχω πάλι θέμα θα το δοκιμάσω.

 

 

Ρε δόκτορα να σε ρωτήσω κάτι. Όταν πηγαίνω για τρέξιμο και ειδικά όταν έχει κρύο, κατα την διάρκεια βγάζω πολυ πράμα απο την μύτη. Αυτό ξέρω είναι αλλεργική αντίδραση στο κρύο του οργανισμού έτσι; Αλλα γιατί είμαι ο μόνος (δεν βλέπω άλλους στον στίβο) που κάθε χιλιόμετρο φυσάω και την μύτη μου;

 

 

 

 

When you're outside on a cold day, your nose tries its best to warm up the cold air you breathe before sending it to the lungs. Tiny blood vessels inside your nostrils open wider (dilate), helping to warm up that air. But that extra blood flow leads to more mucus production. You know what happens next. Drip, drip, drip.

 

 

Επειδή πηγαίνω και εγώ συχνά για τρέξιμο δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, με εξαίρεση όταν φυσάει πολύ. Τότε δηλαδή που ο κρύος αέρας μπαίνει μέσα στην μύτη.

 

 

Προσωπικά δεν βλέπω και πολύ κόσμο να τρέχει μέσα στο κρύο παρόλο που πηγαίνω σε "εμπορικό" μέρος (Καυτατζόγλειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με χρόνια φαρμακευτική και αλλεργική ρινίτιδα, ενώ είχα εθιστεί σε Ronal, Otrivin κλπ, βρήκα εντελώς τυχαία την υγεία μου δοκιμάζοντας το SINEX. Εκεί που ήθελα 1 Ronal κάθε 3 μέρες για 10+ χρόνια, με το sinex, αγοράζω πλέον 1 μπουκαλάκι το μήνα και το συντηρώ. Περιττό να πω ότι έπαψα να ροχαλίζω, να έχω πονοκεφάλους και βουλωμένη μύτη. 

 

Μπορεί να έτυχε σε εμένα, πάντως είχα πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο την αφρικανικη σκονη και μεχρι τωρα η μυτη με εχει γ@μησει..!!! Μιλαμε για μπουκωμα 100% και στα δυο ρουθουνια και καταρροη φυσωντας την.. Απο την απογνωση μου παιρνω τα xozal δυο-δυο(δεν βλεπω βελτιωση) και αν δεν ειχα το otrivin δεν ξερω τι θα εκανα..

Η μυτη επιδεινωνεται εντονα το βραδυ..

Οταν βγαινω εξω ειναι καλυτερα αλλα οταν παω σε κλειστο περιβαλλον ξεκιναει η διασκεδαση..!!!

Το προβλημα λυνεται κατα 90% βαζοντας otrivin αναμειγμενο με φυσιολογικο ορο.Την ωρα που ανοιγει ξεκινανε τα φτερνισματα και μειωνεται κατα πολυ παραλληλα και η καταρροη.

Η καταρροη ειναι σαν νερο και απο τα πολλα υγρα που βγαζω εχω αναγκη να πινω περισσοτερο νερο..

Επειδη λενε οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιεις συνεχεια το otrivin προσπαθω οσο μπορω να την περναω μπουκωμενος..

Στο παρελθον ειχα κανει υπομονη 1 μηνα χωρις να παρω τιποτα αλλα δεν αλλαξε κατι..

Επισης απο τον Ιουνιο μεχρι τον Σεπτεμβριο ειμαι μια χαρα. Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ αρχιζει απο τον Οκτωβριου μεχρι τον Μαιο, οχι οτι ειμαι παρατεταμενα μπουκωμενος αλλα κατα διαστηματα κανει τα δικα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί νωρίτερα, καθώς δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες, αλλά θα σας συνιστούσα να δοκιμάσετε το sinus rinse το οποίο έρχεται με 60 φακελάκια μαζί και κοστίζει ~25 ευρώ. Όταν εξαντληθούν οι φακελίσκοι μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και με απλό φυσιολογικό ορό. Διαφορετικά αγοράζετε 120 φακελάκια πρός ~20+ ευρώ. Κάθε φακελάκι και 1 χρήση ήτοι 120 χρήσεις.

Έχω ησυχάσει πλέον με αυτό καθότι έχει ποσότητα αρκετή για να ξεβουλώσει καλά την μύτη και δεν προκαλεί προβλήματα στο βλεννογόνο ή εθισμό όπως τα spray από μακροχρόνια χρήση.

 

neilmed_felnott.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αυτό φίλε μου. Μπορεί το περιεχόμενο των φακελίσκων κάποιος να το φτιάξει και σπίτι αν έχει όρεξη ή ακόμα να χρησιμοποιήσει απευθείας και φυσιολογικό ορό αντί για βρασμένο νερό + σκόνη.

Πάντως αποτελεί μια πολύ καλή λύση για το μπούκωμα και φυσικά χωρίς παρενέργειες όπως τα spray αποσυμφορητικά μύτης ενώ κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από το physiomer (που είναι και πανάκριβο και δεν κρατάει πολύ με συνεχή χρήση, ειδικά το υπέρτονο αν θυμάμαι καλά) αφού έχει πολύ περισσότερη ποσότητα για χρήση και έρχεται με 60 φακελάκια + την συσκευή εξ αρχής. (240ml είναι ένα γεμάτο μπουκαλάκι sinus rinse).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και γω πρόβλημα με το οτριβίν συγκεκριμένα , για περίπου 1 χρόνο. Μπούκωνε συνέχεια η μύτη μου και μόνο με otrivin ή ronal ή και dexarhina spray άνοιγε. Μέχρι που πήρα απόφαση να το κόψω και έμεινα 1 μήνα χωρίς κανένα απ'αυτά, τα βράδια ήταν βασανιστήριο..... Κάτι χρόνια τώρα δεν χρησιμοποιώ κανένα τους, αλλά μου χει μείνει μία χρόνια αλλεργική ρινίτιδα με καταρροή που (εκτός από τα συνηθισμένα άνοιξη , χειμώνα και φθινόπωρο) παρουσιάζεται συχνά ακόμα και το καλοκαίρι. Τι να πω ίσως να μην συνδέονται αυτά τα δύο και απλά να υπήρχε η προδιάθεση , ποιος ξέρει ?

 

Πως καταλαβαίνεις αν είναι αλλεργική ρινίτιδα και όχι ιγμορίτιδα?  :mellow:

Είχα ταλαιπωρηθεί αρκετό καιρό και σκεφτόμουν να πάω σε κανένα γιατρό, αλλά τελικά την πάλεψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Παρόμοιο πρόβλημα και εγώ με στραβό διάφραγμα και πρησμένες κογχες.Ξυπνάω με πονοκέφαλο το πρωί και το βράδυ δεν ηρεμώ με τπτ.Απ' την άλλη έχω ακούσει τα χειρότερα για otrivin κλπ οπότε προσπαθώ να τα αποφεύγω.Γνωρίζει κανείς κάποιον καλό γιατρό στη θεσ/νικη που να χρησιμοποιεί τη μέθοδο με τις ραδιοσυχνότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...