Προς το περιεχόμενο

Εχω Windows XP με την καταργηση τους τι κανω..


Dannie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, θα κοιτάξω το LibreOffice.

Το Archicad δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο! Αν και νομίζω ότι λειτουργεί και σε περιβάλλον Linux, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει για αυτό που έχω. Θα το τσεκάρω.

Με διαφώτισες αρκετά για την ώρα, θα επανέλθω με καινούργιες απορίες!

Επίσης, με λίγο ψάξιμο βρήκα και αυτά (ανοικτού κώδικα και δωρεάν).

1. FreeCAD

2. LibreCAD

3. OpenSCAD

4. QCAD

5. SALOME

 

Κάποια έχουν έκδοση και για Wi(n)dows ( :P) -αν θες να τα δοκιμάσεις.

 

Επίσης, έτσι για να δεις μια online, open source εφαρμογή, ιδού ένα δείγμα. Σου θυμίζει κάτι; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης, με λίγο ψάξιμο βρήκα και αυτά (ανοικτού κώδικα και δωρεάν).

1. FreeCAD

2. LibreCAD

3. OpenSCAD

4. QCAD

5. SALOME

 

Κάποια έχουν έκδοση και για Wi(n)dows ( :P) -αν θες να τα δοκιμάσεις.

 

Επίσης, έτσι για να δεις μια online, open source εφαρμογή, ιδού ένα δείγμα. Σου θυμίζει κάτι; :)

Μου άρεσε το δείγμα. Αυτό σίγουρα θα το δοκιμάσω! ;)

Θα κοιτάξω και τα άλλα όταν έχω χρόνο. 

Ευχαριστώ πολύ φίλε ή φίλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το pixlr,αλλα δυστυχως το autocad δεν μπορεις να το αντικαταστησεις......

Το archicad δουλεύω πλέον. Και δεν το αλλάζω έτσι κι αλλιώς με κανένα μέχρι στιγμής.

Το autocad το έχω αποχαιρετήσει εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ.

 

ΥΓ. Για ασχολούμενη με τα γραφιστικά, δεν έχεις πολλή παρατηρητικότητα! :P

Για ασχολούμενη (και) με τα γραφιστικά θα πω ότι μόλις πήρα την πρώτη απογοήτευση από το pxlr photo editor, το οποίο απ' ότι κατάλαβα έχει περιορισμό στο dpi. Με λίγα λόγια, δεν μπορείς να έχεις και μεγάλη εικόνα και υψηλή ποιότητα ανάλυσης.

Όπως λένε οι ίδιοι:

Pixlr saves most images at 72 or 96 dpi. It's designed to run fast, be very reliable, and to create images for the web. It will probably not be the best tool if your goal is to create a 300 dpi high res image for print.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για χόμπυ! 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ασχολούμενη (και) με τα γραφιστικά θα πω ότι μόλις πήρα την πρώτη απογοήτευση από το pxlr photo editor, το οποίο απ' ότι κατάλαβα έχει περιορισμό στο dpi. Με λίγα λόγια, δεν μπορείς να έχεις και μεγάλη εικόνα και υψηλή ποιότητα ανάλυσης.

Όπως λένε οι ίδιοι:

Pixlr saves most images at 72 or 96 dpi. It's designed to run fast, be very reliable, and to create images for the web. It will probably not be the best tool if your goal is to create a 300 dpi high res image for print.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για χόμπυ! 

:(

Μα φυσικά -δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο! Σου είπα να το δεις ως ένα δείγμα. Για αυτό και σου έδωσα την προηγούμενη λίστα, να τους ρίξεις μια ματιά (σε επίπεδο δυνατοτήτων) και (γιατί όχι) ίσως να τα δοκίμαζες (στα Windows που ήδη έχεις). Επίσης, όπως ανέφερα, δεν είμαι ειδικός στο θέμα, οπότε ίσως μου διαφεύγουν κάποιες επιλογές, που ίσως να έχεις (αν μεταβείς σε Linux).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά -δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο! Σου είπα να το δεις ως ένα δείγμα. Για αυτό και σου έδωσα την προηγούμενη λίστα, να τους ρίξεις μια ματιά (σε επίπεδο δυνατοτήτων) και (γιατί όχι) ίσως να τα δοκίμαζες (στα Windows που ήδη έχεις). Επίσης, όπως ανέφερα, δεν είμαι ειδικός στο θέμα, οπότε ίσως μου διαφεύγουν κάποιες επιλογές, που ίσως να έχεις (αν μεταβείς σε Linux).

Πάντως είναι γλυκούλι. Άσε που νιώθεις σα να το δούλευες χρόνια! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι γλυκούλι. Άσε που νιώθεις σα να το δούλευες χρόνια! :rolleyes:

Γενικώς, υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αρκετές εφαρμογές -αρκεί να έχεις διάθεση να ψάξεις και να αφιερώσεις κάποιο χρόνο στην εκμάθηση. Σίγουρα, πάντως, οι εκάστοτε δυνατότητες διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το archicad δουλεύω πλέον. Και δεν το αλλάζω έτσι κι αλλιώς με κανένα μέχρι στιγμής.

Το autocad το έχω αποχαιρετήσει εδώ και πολλά χρόνια.

Whatevah,δεν αλλαζει με κανενα free εργαλειο(δυστυχως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα! :-)

Βρίσκομαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα γιατί μέχρι τώρα δούλευα τα windows xp.

Εγώ δουλεύω σχεδιαστικά προγράμματα και φωτορεαλισμό ως επί το πλείστον (archicad), photoshop και κάποια απλά προγράμματα δημιουργίας ταινιών.

Ο επεξεργαστής μου είναι Intel® Core 2 Quad Q6600@ 2.40GHz, με 3Gb RAM. Αυτή σκέφτομαι να την αυξήσω.

Έκανα το τσεκ και το σύστημα σηκώνει τα windows 8.

Αναρωτιέμαι όμως, ποια η διαφορά με τα windows 7 και γιατί τα windows 7 τα βρίσκω σε πιο ακριβές τιμές;

Για την ώρα κατέβασα το αρχείο που λέει ο φίλος από πάνω, να δοκιμάσω τα linux.

Ειμαστε στον ιδιο τομεα και εχουμε ιδιο επεξεργαστη εγω τρεχω τωρα 8.1 64bit και απλα ps ai τα σηκωνει για πλακα χωρις θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatevah,δεν αλλαζει με κανενα free εργαλειο(δυστυχως)

Εμ, συνήθως το καλό πληρώνεται! :)

Ειμαστε στον ιδιο τομεα και εχουμε ιδιο επεξεργαστη εγω τρεχω τωρα 8.1 64bit και απλα ps ai τα σηκωνει για πλακα χωρις θεμα....

Ναι, ευτυχώς από εξοπλισμό είμαι καλά για την ώρα. Τελικά τα windows 8 θα βάλω, ψάχνω να βρω καμιά προσφορά.

Το μόνο που μ' ενοχλεί είναι ότι η οθόνη μου (Eizo Flexscan S2100) είναι πιο τετράγωνη και πλέον πολλές εφαρμογές στο διαδίκτυο είναι φτιαγμένες για άλλες αναλογίες. Πρέπει να αλλάζω ανάλυση και εκεί που τα έβλεπα όλα τεράστια, τώρα τα βλέπω μικρούλια.

Αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα, τη λατρεύω και κοστίζει όσο όλο το υπόλοιπο σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραιτήτως.

Φιλε μ,οτι free &open source να βρεις,ο επαγγελματιας χρειαζεται το αντιστοιχο καταξιωμενο στον χωρο εργαλειο (βλεπε ps).Πες μου,ενας επαγγελματιας θα αντικαταστουσε το ps για πχ το GIMP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...