Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο, πλέον το γάλα 10 ημερών


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το βιολογικο γαλα τι αποψη εχετε?

Τόσο το βιολογικο όσο και το κανονικό γάλα περιέχουν τις ίδιες ποσότητες των βασικών θρεπτικών συστατικών, όπως πρωτεΐνη, ασβέστιο και βιταμίνη D. Η κύρια διαφορά τους εχει να κανει με τις γεωργικές πρακτικές! τα βιολογικά προϊόντα δηλαδη  προέρχονται από αγελάδες που τρέφονται με φυτά που καλλιεργούνται χωρίς φυτοφάρμακα και χημικα λιπασματα . αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα συνεχισε το και αν θελεις την αποψη μου οσο αναφορα το ολυμπος ,  ενα απο τα καλυτερα γαλατα πινεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γαμώ τον όλυμπο (για άλλα θέματα, εκτός ποιότητας γάλακτος.)

 

 

Θυμάμαι, ήμανε φαντάρος στον τύρναβο (το 2005) και αν και είχε φύγει το νατοικό στρατηγείο από εκει είχαν μείνει μερικοι αμερικάνοι και είχαν και σουπερμάρκετς! Λόγω της τότε ισοτιμίας ευρώ/δολαρίου και επειδή ήταν στρατιωτικό σ/μ τα προιόντα ήταν ΠΟΛΥ φτηνα! Μία μέρα πήγαμε να πάρουμε γάλα και είχε λήξει την προηγούμενη. Το λέει ένα παλικάρι στον ταμία "μα καλά, πουλάτε ληγμένο γάλα;;" Και ο τύπος απάντησε με ένα ενθουσιασμό "50% ΟFF!!!". Αυτό γινεται κ εδώ που είμαι τώρα. Όταν κάτι λήγει, το βράδυ το βάζουν 35% έκπτωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο το βιολογικο όσο και το κανονικό γάλα περιέχουν τις ίδιες ποσότητες των βασικών θρεπτικών συστατικών, όπως πρωτεΐνη, ασβέστιο και βιταμίνη D. Η κύρια διαφορά τους εχει να κανει με τις γεωργικές πρακτικές! τα βιολογικά προϊόντα δηλαδη  προέρχονται από αγελάδες που τρέφονται με φυτά που καλλιεργούνται χωρίς φυτοφάρμακα και χημικα λιπασματα . αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα συνεχισε το και αν θελεις την αποψη μου οσο αναφορα το ολυμπος ,  ενα απο τα καλυτερα γαλατα πινεις !

 

Αρα η αποψη σου για το βιολογικο γαλα ειναι θετικη.

Το Ολυμπος το παιρνω γιατι δεν βλεπω να υπαρχει στα ραφια αλλο βιολογικο light πλην του Ολυμπος[στη κατηγορια φρεσκο-παστεριωμενο].

Θα προτιμουσα το κατσικισιο, που εχω μεν βρει στα ραφια αλλα μονο πληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται ειναι πολυ καλυτερα γι αυτο ειναι κ πιο ακριβα τα βιολογικα προιοντα !

απλα επειδη υπαρχει παρανοηση και πολυς κοσμος που  δε ξερει νομιζει οτι τα βιολογικα ειναι πιο πλουσια και θρεπτικα απο τα κανονικα σου λεω πως η κυρια διαφορα τους ειναι στο οτι  τα βιολογικά προϊόντα προέρχονται από ζωα  που τρέφονται με φυτά που καλλιεργούνται χωρίς φυτοφάρμακα και χημικα λιπασματα - και οχι στα συστατικα τους που ειναι τα ιδια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να ρωτήσουμε κάποιον που δουλεύει μέσα σε γαλακτοβιομηχανία, ποιο γάλα αγοράζει στα παιδιά του;

 

Της γαλακτοβιομηχανιας που δουλευει, γιατι το παιρνει με εκπτωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν προκειται για τον φιλο μου , που δε θα επαιρνε γαλα απ την γαλακτοβιομηχανια που δουλευε στα καζανια , οχι για να πιουν τα παιδια του αλλα ουτε στον χειροτερο εχθρο του ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα Ολυμπος μην τα εχετε και πολυ εμπιστοσυνη....Τα εχει ο πρωην ιδιοκτητης της ΤΥΡΑΣ που δεν εχει κανει και τα καλυτερα σε αυτη την εταιρεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν προκειται για τον φιλο μου , που δε θα επαιρνε γαλα απ την γαλακτοβιομηχανια που δουλευε στα καζανια , οχι για να πιουν τα παιδια του αλλα ουτε στον χειροτερο εχθρο του ..

 

Νταξ, ολοι εχουμε δει και εχουμε ζησει τετοιες (οπτικες) καταστασεις. Αυτο ομως δε σημαινει κατι, διοτι, αν στα καζανια πχ που δουλευε ο φιλος σου υπηρχε προβλημα, θα το βλεπαμε σε προβληματα που θα εβγαζαν οι καταναλωτες, σε διαροιες κλπ. 

Πχ. η περιοχη μου (λογω του οτι παλιοτερα δεν υπηρχε κι αλλη), επινε απο "παντα" δωδωνη (εκτος των τελευταιων χρονων που πλεον στα σμ τα βρισκεις ολα). Οτι και ακουσω περι "δεν εχετε δει τις συνθηκες παραγωγης κλπ", τα προσπερναω, διοτι 40 χρονια τωρα (ζωης δικης μου τουλαχιστον), δεν ειδα ουτε ακουσα καποιο προβλημα απο την καταναλωση γαλακτροκομικων αυτης της εταιριας.

Το ιδιο μπορει να πει και ο οποιοσδηποτε αλλος, για καποια εταιρια της περιοχης του κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν προκειται για τον φιλο μου , που δε θα επαιρνε γαλα απ την γαλακτοβιομηχανια που δουλευε στα καζανια , οχι για να πιουν τα παιδια του αλλα ουτε στον χειροτερο εχθρο του ..

 

Ποια ειναι αυτη η γαλακτοκομια?... και τι το τοσο φοβερο ειδε ωστε δε θα εδινε ουτε στο χειροτερο εχθρο του?

 

 

 

Δεν είναι Σεμτέβριος γαμώ το φελέκι μου

 

Mηπως ομως φιλε ειναι Οκτώμβριος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, ολοι εχουμε δει και εχουμε ζησει τετοιες (οπτικες) καταστασεις. Αυτο ομως δε σημαινει κατι, διοτι, αν στα καζανια πχ που δουλευε ο φιλος σου υπηρχε προβλημα, θα το βλεπαμε σε προβληματα που θα εβγαζαν οι καταναλωτες, σε διαροιες κλπ. 

κανα δυο ροχαλιτσες μεσα οταν ειχανε νευρα η απλα για να γελασουν τι διαροια να σε πιασει ρε φιλε ?

λοιπον για να εξηγιεμαι - πρωτον την γαλακτοβιομηχανια εννοοειται δε προκειται να την πω μην εχουμε αλλα - και δευτερον μιαλω για μια 15ετια και βαλε πισω - τωρα δε ξερω τι γινεται εκει , θα εχουν φτιαξει και θα ειναι πιο αυστηρα σιγουρα τα παντα σε θεματα υγιεινης .. τοτε ομως με αυτα που ειδε δε ξαναπιε γαλα μεχρι σημερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και δεν πίνω γάλα πλεον (ήπια άπειρα βαρέλια μικρός και μάλιστα απο αγελάδα που έκοβε βόλτες στην αυλή... :P ) δεν μπορώ να πω πως βλέπω με καλό μάτι την όλη ιστορία.

 

Αν δηλαδή πλεον το γάλα θεωρείται φρέσκο για 7+ ημέρες, θα μπορεί με μεγάλη ευκολία να εισάγονται γάλατα από όλο τον κόσμο (μιας και θα προλαβαίνουν τα ταξιδέψουν τόσες ημέρες) και θα πωλούνται εδώ σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχέση με τα δικά μας. Και αυτό μόνο καλό δεν θα είναι για τους ντόπιους παραγωγούς που δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τα υπόλοιπα.

 

Δεν έχω ιδέα όμως ταυτόχρονα σχετικά με την ποιότητα του γάλακτος που παραμένει για 10 ημέρες σε σχέση με αυτό των 3 ημερών. Αν δεν έχουν τραγική διαφορά τοτε ο καταναλωτής θα έχει φθηνότερο προϊόν, αν όχι ...την έκατσε...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα δυο ροχαλιτσες μεσα οταν ειχανε νευρα η απλα για να γελασουν τι διαροια να σε πιασει ρε φιλε ?

λοιπον για να εξηγιεμαι - πρωτον την γαλακτοβιομηχανια εννοοειται δε προκειται να την πω μην εχουμε αλλα - και δευτερον μιαλω για μια 15ετια και βαλε πισω - τωρα δε ξερω τι γινεται εκει , θα εχουν φτιαξει και θα ειναι πιο αυστηρα σιγουρα τα παντα σε θεμα υγιεινης ..

τοτε ομως δε ξαναπιε γαλα με αυτα που εβλεπε ..

 

Αρα δε φταιει η γαλακτοβιομηχανια, αλλα ο ιδιος ο φιλος σου και οι συναδελφοι του...

Πες του οτι και στις αλλες γαλακτοβιομηχανιες (απο τις οποιες ψωνιζε για τα παιδια του), υπηρχαν εξυπνοι σαν αυτον, μπορει και πιο εξυπνοι που οταν γελαγαν να τους επιανε κατουρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...