Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix 8GB SODIMM DDR3 1866 MHz / CL10 (1X1) module Amazon UK - 48€


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, αν είναι κανένας απο κεντρο, Παγκράτι κτλ να μοιράσουμε τα έξοδα αποστολής. Περιμένω pm.

Πάντως είδα τα χαρακτηριστικά και λέει ταχύτητα 1600, cl9 και όχι 1866cl10.http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?IMODULE=BLS8G3N169ES4CEU

http://www.hotukdeals.com/deals/crucial-ballistix-8gb-sodimm-ddr3-bls8g3n169es4ceu-33-82-amazon-1854880

Είναι τελικά μάλλον 4gb με λάθος περιγραφή.... Μετα λέμε για τα ελληνικά μαγαζάκια!

διαβασε ωστοσο και τις αξιολογησεις απο κατω ,αν το λαπτοπ δεν υποστηριζει τα 1866 αυτοματα η μνημη χρονιζεται σε μικροτερη συχνοτητα και ναι το αμαζον δεν ειναι μικρομαγαζο ,αν εκανε λαθος και τους ζητησεις partial refund θα σου επιστρεψουν την διαφορα ,δοκιμασε ελλαδα να δουμε τι θα σου πουνε...

edit : απο οτι φαινεται το αμαζον περιλαμβανει reviews απο το amazon.com που μιλανε για αυτην εδω

Crucial Ballistix Sport SODIMM 8GB Single DDR3 1600 MT/s (PC3-12800) CL9 @1.35V 204-Pin Memory BLS8G3N169ES4

αν πραγματι μας ερθει αυτη και οχι η της περιγραφης μπορει να ζητησουμε πισω ενα ποσο για ψευδη διαφημιση ,οπως και να χει ειναι καλη αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

?? Γιατί;; δεν ισχυει αυτό. Το cl9 είναι στα 1600, το cl10 είναι στα 1866. Αν πχ υποχρονισεις το 1866 σε 1600, θα επαιρνες παλι cl9. Διότι όσο αυξάνει η συχνότητα, ανεβαίνει και το cl. Να σκεφτείς οτι σημαίνει 9 κύκλους στη χαμηλή συχνότητα, 10 κύκλους στην υψηλη. Αρα είναι σχεδόν ο ίδιος χρονος. Αν εβρισκες 2 διαφορετικές μνήμες που στην ίδια ταχύτητα είχαν διαφορετικό cl, θα είχες δίκιο. Το θέμα είναι μην είναι 4gb βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατησεις στα details παντως λεει 4gb

αν δεις τα σχολια κατω ολοι πηρανε μνημη 8gb ,τεσπα αν δεν την αγορασες δεν εχεις να ανησυχας για κατι αν παλι την αγορασες εχεις καθε δικαιωμα να ζητησεις την διαφορα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν την έχω αγοράσει ακόμα. Το θέμα είναι να είναι όντως 8gb γτ 4ρες έχω ήδη :P Αν παραλάβει κάποιος ας ενημερώσει

 

edit: Σαν 4ρες φαίνονται από το mobile site, στο desktop φαίνονται κανονικά σαν 8ρες. Τις έχω βάλει καλάθι και αν από την crucial μου επιβεβαιώσουν οτι θα παίξουν κανονικά στα 1333 στον sandy bridge i7 μου θα τις πάρω. Ευχαριστώ τον TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία μιά ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Με αυτή τη μητρική είναι συμβατή??

http://www.asus.com/Motherboards/P5E64_WS_Evolution/

Υποστηρίζει μεχρι 1600..Θα τρέχει απλά η ραμ σε αυτή τη συχνότητα, ή θα έχω θέματα ασυμβατότητας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία μιά ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Με αυτή τη μητρική είναι συμβατή??

http://www.asus.com/Motherboards/P5E64_WS_Evolution/

Υποστηρίζει μεχρι 1600..Θα τρέχει απλά η ραμ σε αυτή τη συχνότητα, ή θα έχω θέματα ασυμβατότητας??

 

Η μνήμη αυτή είναι για φορητούς και μερικές μικρού μεγέθους μητρικές δεν κάνει για την μητρική που έβαλες.Πρέπει η μητρική να γράφει οτι παίρνει sodimm μνήμες έτσι λέγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα την crucial μην την πολυεμπιστευεσαι... στο λαπτοπ μου βγάζει συμβατότητα για 16gb ram και η ΗΡ εδω και καιρό (>9 μήνες) εχει δώσει μέγιστο 8 γιατι κάποιο ζόρι τραβάει η μητρική και κάνει στα 16 οποιασδήποτε μαρκας/timing το μηχανημα να σέρνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει οτι σε μερικούς πάνω απο 8 την βλέπει σαν single channel δεν ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει οτι σε μερικούς πάνω απο 8 την βλέπει σαν single channel δεν ξέρω αν ισχύει.

 

δε ξέρω, εγω ήθελα 16 άντε στη χειρότερη 12 και κόλωσα κατευθείαν με το που διαβασα τα σχόλια (βλακεία του BIOS ειναι και μέχρι να βγεί Update βολέυομαι μια χαρα με τα 8). 

Τεράστιο κρεμασμα του προκαλεί σύμφωνα με αυτά που έγραφαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί σε laptop Toshiba Satellite C75D-A7310 (AMD Quad Core A6-5200M) oι 2 modules  x 4 GB μνήμες Samsung M471B5173QH0-YK0 στο CPU-Z φαίνονται σε Single Channel memory configuration?

post-66821-0-96492800-1395264041_thumb.jpg

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή το συστημα σου εχει τον a6 5200 που είναι η "kabini" σειρα, με ενσωματωμενο memory controller ενός καναλιου, όχι δυο, και 2 dimm συνολο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...