Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για σωστό σούβλισμα αρνιού.


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τιμες που κυμαινονται φετος ;

Ε δε θα θες κανα κατοσταρικο για ολο  το νταβαντουρι;

 

Φιλε Κρητικε γενικα στα γλεντια ειστε ετη φωτος μπροστα οχι μονο στο αρνι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη κρητη γενικά δε σουβλίζουμε πιστευω στο βαθμο που το κανει ολη η υπολοιπη ελλαδα τη μερα του πασχα. 

Σουβλιζουν βεβαια πολλοι αλλα παρα πολλοι το κανουν και αντικρυστο ή κομμενο σε κομματια στη σχαρα.  Επισης πολλοι ξενερωτοι οπως εγω το πετανε στο φουρνο με πατατες (ενταξει μη βαρατε ειπαμε ειμαι ξενερωτος :-D )

 

Το πασχα έχει καποιες χαρακτηριστικες γευσεις που οταν τις φερνω στο μυαλο πραγματικα μυριζουν πασχα. Εμενα προσωπικα δεν ειναι η γευση του οβελια, αλλα το να καθαρισω ενα κοκκινο αυγο μαζι με λιγο ανθοτυρο ή γλυκια μυζηθρα οπως θελετε πειτε το και  χριστοψωμο

Μαγειρίτσα δικέ μου! της δίνω πόνο!!!

 

το αντικριστό είναι έτη φωτός μπρωστά! και μόνο που το λίπος δεν στάζει πάνω στα κάρβουνα για να βρωμίζει το κρέας, αλλα στάζει στο έδαφος, και μετά όπως είναι ψημένο και αλατισμένο το βάζεις σε ταψί πάνω σε φύλλα λεμονιάς! ... άσε τώρα σου λέω, είναι να τρώς και τα πιρούνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα ειπε ο αρχαγγελος, πρεπει να καταφερεις να το ψησεις ομαλα για 4:30-5 ωρες, στην αρχη να ζεσταθει, μετα να βράσει και στο τελος να ξεροψηθει η θανατηφορα πετσα του! Οσοι την πατάνε ειναι γιατι βιαζονται και τους αρπαζει απο την αρχη. Επίσεις σημαντικο, οχι ιδια φωτια παντου, στην αρχη καρβουνα μπροστα και πισω,κατω απο τα ποδια και ελάχιστα στην μεση κατω απο την κοιλια.

 

Τελος η σούβλα πάντα οριζοντια, δεν την γέρνουμε για να ψηθει καλύτερα στην μια πλευρά, θα ζοριστει το μηχάνημα και θα το πάρετε στα χερια....

Ναι ξέχασα να το αναφέρω, την σούβλα την γεμίζουμε κάρβουνα από τις άκρες και πηγαίνουμε σιγά σιγά στην μέση για να μην αρπάξει

 

Τώρα για το αντικριστο κατσίκι-αρνί που κάνουν στην Κρήτη δεν το χώ δοκιμάσει, όσοι φάγανε πάντως λένε ότι είναι ωραίο, απλά και εκείνο θέλει την τέχνη του, και έχει και τις δυσκολίες του

 

Αλλά εντάξει, εδώ μιλάμε για σούβλα, για άλλο έθιμο

 

Επίσης άσχετο λίγο, με αηδιάζει η μαγειριτσα το Πάσχα, μόνο που την μυρίζω θέλω να κάνω εμετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...