Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε σε ειρωνεύομαι, ούτε απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, sense the tone.

 

 

*edit

 

Eξαιρούνται από τη χορήγηση του κοινωνικού μερίσματος:

 

• Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία δηλώνουν στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ότι φιλοξενούνται.

 

 

ΓΕΛΑΩ. Ρε γκαζμά του πρωτογενούς πλεονάσματος, ο άνεργος αν δεν φιλοξενείται πως θα συντηρεί σπίτι;

(στο 99% των περιπτώσεων φιλοξενείται)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά, οι μακροχρόνια άνεργοι που ήταν εγγεγραμμένοι μέχρι την 1/3/2014 στον Οργανισμό Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), δικαιούνται το κοινωνικό μέρισμα υπό τις ως άνω προϋποθέσεις, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του οικονομικού έτους 2013 από εξαρτημένη εργασία

 

Μπορει να φταινε και οι μπυρες αλλα τι μακροχρονια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΓΕΛΑΩ. Ρε γκαζμά του πρωτογενούς πλεονάσματος, ο άνεργος αν δεν φιλοξενείται πως θα συντηρεί σπίτι;

(στο 99% των περιπτώσεων φιλοξενείται)

Εμ που να ξερουν αυτοι. Μεγαλοαστοι ειναι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ...προνομιουχος ξερω γω , δεν πληρωνε χαρατσι ο ιδιος

 

Κατι ασχετο που το θυμηθηκα τωρα αν και δεν αφορα εμενα.Με εκεινη τη περιπτωση των επιδοτουμενων προγραμματων που θα φορολογουνταν υψηλα επειδη θα εμπαινε , αν θυμαμαι καλα, στους κωδικους 507 κατι τι εγινε τελικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήραμε πούλο όσοι φιλοξενούμαστε. Λες κ με τα 700 ευρώ επίδομα που πήρα το 2012 από τον Οαεδ, μπορούσα να νοικιάζω σπίτι. Δεν το ξερα να πιάσω πρώτο παγκάκι πίστα για να πάρω 500 ευρώ. Η κοροϊδία δεν έχει τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι υπηρχε ποτε περιπτωση να δοθει σε ολους τους μακροχρονια ανεργους που φιλοξενουνται? :P 600000 δικαιουχοι ειναι αυτοι που το δικαιουνται, οι ανεργοι ειναι πανω απο 1εκ, απλα μαθηματικα δεν χρειαζεται να ειναι κανεις superduper οικονομολογος για να καταλαβει οτι ειναι η superduper κοροιδια της πολιτικης αυτης  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά, οι μακροχρόνια άνεργοι που ήταν εγγεγραμμένοι μέχρι την 1/3/2014 στον Οργανισμό Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), δικαιούνται το κοινωνικό μέρισμα υπό τις ως άνω προϋποθέσεις, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του οικονομικού έτους 2013 από εξαρτημένη εργασία

 

 

Aν ο ανεργος αυτος εχει καταθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την φορολογικη δηλωση που λεει οτι πρεπει να εχουμε κανει ειναι για αυτη που θα γινει φετος και εχει ξεκινησει πριν λιγεσ μερες ή για την περσινη ?

Και εγω μαλλον το χανω γιατι ειμαι φιλοξενουμενος απο οτι θυμαμαι, τσαμπα η χαρα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πέρυσι που έκανα αίτηση για το επίδομα ορεινών περιοχών, μου το εκόψαν επειδής είμαι φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονέων μου (στο πατρικό μου δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τους αλητες...

εγω ειμαι ανεργος παντρεμενος με παιδι.εχω εισοδημα 2800 και φαινομαι φιλοξενουμενος και δεν το δικαινουμαι.αν ειναι δυνατον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...