Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου ζητησουν αποδεικτηκα ή θα κανουν ελεχγο στην φετινη δηλωση και πιθανοτατα θα σου ζητησουν τα λεφτα πισω.

 

Αποδεικτικα οτι τον πεταξαν εξω?

Μα και στη φετινη δηλωση μπορει να γραψει οτι δεν ειναι πια φιλοξενουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποδεικτικα οτι τον πεταξαν εξω?

Μα και στη φετινη δηλωση μπορει να γραψει οτι δεν ειναι πια φιλοξενουμενος.

Αυτο λεω οτι αν πει οτι δεν ειναι και στην δηλωση την φετινη βαλει οτι ειναι θα το βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να βαλει οτι ειναι?

 

Αυτοι που φιλοξενουν καποιον ή καποιους, το γραφουν στη δηλωση τους?

Εχουν καποιο κερδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να βαλει οτι ειναι?

 

Αυτοι που φιλοξενουν καποιον ή καποιους, το γραφουν στη δηλωση τους?

Εχουν καποιο κερδος?

 

Δεν ξερω αν εχουν κερδος λογικα το δηλωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλοξενω τη μανα μου χρονια τωρα, αλλα ποτε δε το δηλωσα. Σε ποιο κωδικο το δηλωνεις?

 

Υποψη οτι δε μιλαμε για "προστατευομενα ατομα που συγκατοικουν με το φορολογουμενο και τον βαραινουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει "ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ Αποτέλεσμα ΑΠΟΡΡΙΨΗ ή ΑΠΟΔΟΧΗ -PDF-" από την "ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ  ΔΗΛΩΣΗ"  μετά την οριστικοποίηση της δήλωσης.

&

Σε λίγες ημέρες θα ενημερωθείτε για την εκδοθείσα πράξη του Γενικού Γραμματέα

Δημοσίων Εσόδων, με την οποία γίνεται αποδεκτή, απορρίπτεται ή παραπέμπεται

προς έλεγχο κατόπιν υποβολής δικαιολογητικών.

Σε περίπτωση αποδοχής της αίτησης καθορίζεται το ακριβές ποσό καταβολής του

κοινωνικού μερίσματος (παρ. 1, άρθρο 4, ΠΟΛ 1111/2014).

μου το εβγαλε και μενα αυτο το ειδα...απο κει και περα μιλαω...ενημερωθηκε κανενας ? γιατι ακουσα οτι καποια ατομα το πηραν ηδη...και πως ενημερωνουν  ? μεσω τηλεφωνου, email , ταχυδρομικου περιστεριου , σηματα καπνου ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας στη δικη του δηλωση γραφει αν φιλοξενειται η οχι,εγω παντως που φιλοξενουμαι αν το παρω και μετα το ζητησουν πισω θα πω οτι κοιμαμαι στην ταρατσα,θα βαλω σκηνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κ. Χάρης Θεοχάρης μέσω facebook:

 

       Οι φιλοξενούμενοι ούτε το δικαιούνται ούτε δεν το δικαιούνται. Απλώς δεν εξετάζονται μεμονωμένα αλλά στα πλαίσια όλου του νοικοκυριού που συνοικεί μαζί τους. Έτσι παππούς γιαγιά, παιδί, νύφη και δυο εγγόνια μαζί εξετάζονται σαν μια μονάδα αρκεί να μένουν όλοι μαζί.

       Όσοι ζουν σε παραχωρημένη οικία (μόνοι τους δηλαδή σε σπίτι χωρίς ενοίκιο) εξετάζονται μεμονωμένα από το νοικοκυριό αυτού που τους παραχωρεί το σπίτι. Αυτό είναι μια βασική - φορολογική - διάκριση που πολλοί μπερδεύουν: Φιλοξενεία είναι η παραχώρηση δωματίου ώστε να συνοικείς με κάποιον (πχ τον παππού) ενώ η δωρεάν παραχώρηση είναι το δώσιμο * ολόκληρου σπιτιού/διαμερίσματος* χωρίς κόστος, ώστε να γλυτώσει κάποιος το ενοίκιο.

       Αυτά σε γενικές γραμμές μπορούν να δώσουν μια εικόνα του μερίσματος όπως έχει αποφασισθεί από την κυβέρνηση. Μπορείτε καλύτερα, ελπίζω, να το κρίνετε. Σκεφτείτε και αυτό: δεν υπάρχει τέλειο σύστημα. Κάποιοι θα αδικηθούν αφού πρέπει να ξέρεις την κάθε λεπτομέρεια για να μην αδικήσεις κανέναν. Αν μπορούσε να γίνει αυτό, θα είχαμε άλλα προβλήματα!

 

πηγή: www.imerisia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κοιμάσαι κάτω από καμιά γέφυρα ή στο αυτοκίνητο, τότε πολύ απλά "δηλώνεις υπεύθυνα ότι δε φιλοξενήσε". Το ίδιο όμως θα πρέπει να δηλώσεις ή να είναι δηλωμένο και στο Ε1. Εάν σου παραχώρησαν σπίτι και μένεις εκεί, τότε θα πρέπει να είναι δηλωμένο ή να το δηλώσεις στο Ε9 και πλέον "δηλώνεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενήσε". Το σύστημα έχει πολλές δικλείδες ασφαλείας.

 

Δηλαδή αν δηλώσω υπέυθυνα στην επιλογή που έχει, πως πλέον δεν φιλοξενούμαι (π.χ. με πέταξαν χθες απ το σπίτι) και στην δήλωση του χρόνου βάλω κι εγώ και οι γόνείς μου οτι δεν φιλοξενούμαι, θα τα πάρω? Και τι διένεξη μπορεί να υπάρξει?

Εκτός αν έχει να κάνει με το αν φιλοξενιόμουν το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δηλώσω υπέυθυνα στην επιλογή που έχει, πως πλέον δεν φιλοξενούμαι (π.χ. με πέταξαν χθες απ το σπίτι) και στην δήλωση του χρόνου βάλω κι εγώ και οι γόνείς μου οτι δεν φιλοξενούμαι, θα τα πάρω? Και τι διένεξη μπορεί να υπάρξει?

Εκτός αν έχει να κάνει με το αν φιλοξενούμουν το 2013.

 

Είσαι άνεργος; φοιτητής; χαμηλόμισθος; έχεις καθόλου ένσημα; είσαι ασφαλισμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλώσεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενείσαι, πιθανόν το σύστημα προσωρινά να σε εγκρίνει. Αλλά εάν σε καλέσουν να παρουσιάσεις τα τεκμήρια-δικαιολογητικά τι θα κάνεις; Για φαντάσου να το κάνουν αυτό 1.000.000+ άνεργοι που φιλοξενούνται. Είναι λογικό ότι δεν έχουμε 1.000.000 άστεγους (περίπου 20.000 είναι).

 

Καλύτερα περίμενε λίγο μήπως και αλλάξει κάτι, και ζήτα συμβουλή από λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλώσεις υπεύθυνα ότι δεν φιλοξενείσαι, πιθανόν το σύστημα προσωρινά να σε εγκρίνει. Αλλά εάν σε καλέσουν να παρουσιάσεις τα τεκμήρια-δικαιολογητικά τι θα κάνεις; Για φαντάσου να το κάνουν αυτό 1.000.000+ άνεργοι που φιλοξενούνται. Είναι λογικό ότι δεν έχουμε 1.000.000 άστεγους (περίπου 20.000 είναι).

 

Καλύτερα περίμενε λίγο μήπως και αλλάξει κάτι, και ζήτα συμβουλή από λογιστή.

 

Και τι είδους δικαιολογητικά να παρουσιάσω δηλαδή αν δηλώσω άστεγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...