Προς το περιεχόμενο

Είναι θέμα παρόχου ή δικό μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα και καλή ανάσταση να έχουμε!

Λοιπόν εδώ και καιρο έχω θέμα με το downloading, η μέγιστη ταχύτητα που πιανω ειναι περίπου στα 500 klbs στην αθήνα ενώ με τις ίδιες ρυθμίσεις στο μTorrent στην επαρχία ειναι 1.5 με 1.6 mbs.

Επισης αρκετές φορές εχω θέμα με τα βιντεο στο youtube καθώς και αν παω να δω online ταινία δηλαδή κολλάει συνέχεια ειδικά στο streaming.to άρα μήπως έχει θέμα το adsl router μιας και μπαινω ασύρματα;

Παράλληλα η ταχύτητα που μπορώ νια πιασω στα διαφορα speed test ειναι στα 8mbs στο downloading. Το διο μου εχει πει και ο ΟΤΕ.

Σας παρακαλώ πειτε μου τι μπορει να φταιει γιατι δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα ;)

Ορίστε και τα στοιχεία της σύνδεσης:

post-251894-0-20923100-1397645418_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 40dB Attenuation είσαι περίπου 2.9 χλμ από το αστικό κέντρο και η ταχύτητα που συγχρονίζεις (8.3Mbps) είναι φυσιολογική.

Κανονικά με ενσύρματη σύνδεση θα έπρεπε να κατεβάζεις με 800-900KBps. Δοκίμασε έτσι για ασφαλή συμπεράσματα.

Με ασύρματη που κάνεις εσύ, είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από την απόσταση, τα εμπόδια, τις γειτονικές παρεμβολές, τη θέση λειτουργίας και τα χαρακτηριστικά των συσκευών.

 

Το ότι πιάνεις παραπάνω στην επαρχία, πιθανότατα οφείλεται στον μεγαλύτερο συγχρονισμό λόγω μικρότερης απόστασης από το αστικό κέντρο.

Στις συνδέσεις xDSL η ταχύτητα συγχρονισμού είναι έως και όχι δεδομένη. Εξαρτάται από την απόσταση του αστικού κέντρου που συνδεόμαστε, την ποιότητα του χάλκινου καλωδίου, την ύπαρξη θορύβου από άλλες συσκευές και τον κορεσμό του κέντρου.

Και φυσικά η ενσύρματη σύνδεση με τον router είναι σαφώς καλύτερη από την ασύρματη η οποία έχει επιπλέον και τους δικούς της περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα άρα καλο θα ηταν να αλλάξω πρόγραμμα μιας και έχω βάλει 24αρι;!

Σωστά ( ; ) ή μήπως αν μειωσω την ταχύτητα πέσει και άλλο;

Το laptop το έχω δίπλα στο ρουτερ αρα δεν χάνω ταχύτητα.

Μήπως γνωρίζεις αν παίζει να μπορώ να κάνω καμια αναβάθμιση της καλωδίωσης και τι χρειάζεται για να γίνει ή απο αυτά που είδες στα χαρακτηριστικα ειναι ανώφελο;

Για να φανταστεις στην επαρχία μοιράζομαι τη σύνδεση με τον γείτονα μου ο οποιος ειναι 2 οροφους πιο πανω και εδω περα που ειμαι διπλα στο ρουτερ δεν μπορω να κανω ουτε τα βασικά ( για τα δικά μου δεδομένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ (αυτόν έχεις?) παρέχει μόνο 2 προγράμματα, 4 και 24Mbps.

Άρα αν πας στο 4άρι, εκεί θα είναι η μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού, με 4€/μήνα λιγότερα.

 

Είσαι πολύ μακρυά από το αστικό κέντρο και συγχρονίζεις στο μέγιστο που υπάρχει δυνατότητα.

Δεν θα κερδίσεις κάτι με αλλαγή καλωδίωσης πέραν (και ίσως αυτό) από μερικά kilobytes.

 

Αφού είσαι δίπλα, κάνε σε παρακαλώ μια δοκιμή ενσύρματα για να δεις την πραγματική κατάσταση.

Επαναλαμβάνω, ότι δεν έχει καμία σχέση το ότι στον φίλο σου στην επαρχία πιάνεις παραπάνω, καθώς πρόκειται για άλλη περιοχή, με άλλο αστικό κέντρο, άλλα καλώδια και άλλη σύνδεση.

Μόνο στην ίδια οικοδομή μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και αυτά όχι απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετα δυσκολο εως απιθανο να αναφέρεται λαθος το attenuation οποτε για 9 margin που δινει ο οτε και 40 attenuatIon τα 8 Mbit είναι super Όχι απλα καλα.λογικα ο φιλος μας είναι κανα 3 Km μακρυα από τον οτε.θα παιξει καλυτερα μονο αν η περιοχη του εχει τα νεα Kv και βαλει vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...