Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones, social media & spoilers


RedPanda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπορεί από την μία να ισχύει αυτό που γράφει ο sellers για όσους κάνουν επίτηδες spoilers για να δείξουν ότι ξέρουν αλλά από την άλλη ισχύει ότι αυτοί που κάνουν κακό χαμό για το ότι μάθανε κάτι χωρίς να το έχουνε δει είναι σαν τα παιδάκια που λένε "Μην μου λες, θέλω να το κάνω μόνος μου". 

 

 

Λες και θα αλλάξει κάτι εάν στο πουν ή δεν στο πουν... 

 

 

Εάν ήταν να αλλάζει κάτι τόσο πολύ για την σειρά τότε κανείς δεν θα την έβλεπε δεύτερη και τρίτη (και τέταρτη) φορά γιατί απλά έχει δει τι γίνεται. 

 

Είναι video. Το βλέπεις για την εμβύθιση στα συναισθήματα και τις καταστάσεις που σου προσφέρει. Η υπόθεση παραμένει υπόθεση ακόμα και εάν δεν υπάρχει η κινούμενη εικόνα. 


Και για να μην πει κανείς τίποτα..

 

Προσωπικά ψάχνω τις περιλήψεις στο internet (ούτε καν το τι γράφεται) από τα βιβλία για να μάθω την παρακάτω υπόθεση και στοιχεία για την σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τρόπος με τον οποίο δεν είσαι λάθος.

 

 

Ασφαλώς... γιατί η άποψη του ενός (ανθρώπου ή group) είναι η μία και παντοτινή αλήθεια. 

 

 

Good to know. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αυτη την ταινια δεν καταλαβα τι εγινε στο τελος.

Film noir και σουρεαλιστικη...

 

To τέλος ήταν Παπακαλιάτικο

 

ήταν όλα ένα όνειρο :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς... γιατί η άποψη του ενός (ανθρώπου ή group) είναι η μία και παντοτινή αλήθεια. 

 

 

Good to know. 

 

Η άποψή μου είναι η παντοτινή αλήθεια.

 

Η παραπάνω πρόταση, έτσι όπως έχει διατυπωθεί, φαίνεται να δηλώνει "αυτή είναι απλώς η άποψή μου";

Άλλο το "εμένα δεν με πειράζει" και άλλο το ποστ σου, μεταξύ μας είμαστε τώρα. Takes one to know one.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί από την μία να ισχύει αυτό που γράφει ο sellers για όσους κάνουν επίτηδες spoilers για να δείξουν ότι ξέρουν αλλά από την άλλη ισχύει ότι αυτοί που κάνουν κακό χαμό για το ότι μάθανε κάτι χωρίς να το έχουνε δει είναι σαν τα παιδάκια που λένε "Μην μου λες, θέλω να το κάνω μόνος μου". 

 

Λες και θα αλλάξει κάτι εάν στο πουν ή δεν στο πουν... 

 

Εάν ήταν να αλλάζει κάτι τόσο πολύ για την σειρά τότε κανείς δεν θα την έβλεπε δεύτερη και τρίτη (και τέταρτη) φορά γιατί απλά έχει δει τι γίνεται. 

 

Είναι video. Το βλέπεις για την εμβύθιση στα συναισθήματα και τις καταστάσεις που σου προσφέρει. Η υπόθεση παραμένει υπόθεση ακόμα και εάν δεν υπάρχει η κινούμενη εικόνα. 

 

Και για να μην πει κανείς τίποτα..

 

Προσωπικά ψάχνω τις περιλήψεις στο internet (ούτε καν το τι γράφεται) από τα βιβλία για να μάθω την παρακάτω υπόθεση και στοιχεία για την σειρά.

Είναι σαν να επιχειρηματολογείς για τα υλικά που βάζεις στη πίτσα. Άμα ο άλλος δε γουστάρει μανιτάρια, όσο και να του τα πρήξεις μανιτάρια δε θα βάλει. Οπότε παραγγέλνει ο καθένας τη δικιά του και σας μένουν και για αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να επιχειρηματολογείς για τα υλικά που βάζεις στη πίτσα. Άμα ο άλλος δε γουστάρει μανιτάρια, όσο και να του τα πρήξεις μανιτάρια δε θα βάλει. Οπότε παραγγέλνει ο καθένας τη δικιά του και σας μένουν και για αύριο.

 

 

Μα δεν είπα για αυτούς που δεν τους αρέσει... αλλά για αυτούς που κάνουν "κακό χαμό". 

 

Εάν κάποιου δεν του αρέσει, φυσικά και δεν τίθεται θέμα. Αλλά εάν κάνει "κακό χαμό" επειδή η "πίτσα" έχει πιπεριά είναι ίδιος με αυτόν που λέει συνέχεια ότι τρώει την πίτσα με πιπεριά. 

 

 

 

Η άποψή μου είναι η παντοτινή αλήθεια.

 

Η παραπάνω πρόταση, έτσι όπως έχει διατυπωθεί, φαίνεται να δηλώνει "αυτή είναι απλώς η άποψή μου";

Άλλο το "εμένα δεν με πειράζει" και άλλο το ποστ σου, μεταξύ μας είμαστε τώρα. Takes one to know one.

 

 

Και εγώ που νόμιζα ότι τα επιχειρήματα ή (at least) το elaboration προσθέτει κάτι σε μία άποψη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω καμία σειρά γενικά, αλλά βλέπω τον τοίχο μου στο Facebook να γεμίζει με διάφορα σχόλια και spoilers κάθε φορά. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό όντως με καμία άλλη σειρά, και η κουτσή Μαρία βλέπει Game of Thrones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ σρυ μαλλον πέταξα και εγώ spoiler, πάλι καλα που διωρθωθηκε !!

Χοντρή σποιλερ-ια

Το έκανα κι εγώ μια επεξεργασία καλού κακού

 

 

Μα δεν είπα για αυτούς που δεν τους αρέσει... αλλά για αυτούς που κάνουν "κακό χαμό". 

 

Εάν κάποιου δεν του αρέσει, φυσικά και δεν τίθεται θέμα. Αλλά εάν κάνει "κακό χαμό" επειδή η "πίτσα" έχει πιπεριά είναι ίδιος με αυτόν που λέει συνέχεια ότι τρώει την πίτσα με πιπεριά. 

 

 

 

 

 

Και εγώ που νόμιζα ότι τα επιχειρήματα ή (at least) το elaboration προσθέτει κάτι σε μία άποψη...

Εάν κάποιου δεν του αρέσουν τα σποιλερς, σέβεσαι τις προτιμήσεις του και τελειώνει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή ήταν η αφορμή που άνοιξα το δικό μου νήμα, να πω τι εννοούσα. Βλέπω λοιπόν το 4ο επ  του GoT και μετά μπαίνω στο προφίλ ΜΟΥ sto fb  και γράφω γι αυτό που έγινε. Γιατί να με προβληματίσει ότι ενδέχεται να το διαβάσει κάποιος που δεν το χει δει ακόμα; Spoil σημαίνει χαλάω, σωστά; Ε λοιπόν εμένα δεν είναι πρόθεσή μου να του χαλάσω το επ. αλλά να γράψω τη γνώμη μου. Δεν πήγα στον καθένα απ αυτούς να πω τι έγινε. Εσείς όταν κάνετε μια δημοσιεύση (όσοι έχετε fb) την κάνετε με γνώμονα ποιοι θα το διαβάσουν και τι θα σκεφτούν, ή την κάνετε γτ έτσι γουστάρετε; 

 

Ειλικρινά δεν νομίζω να είμαι λάθος.


Τέρμα θα πρέπει μετά από κάθε επεισόδιο να μη μπαίνει κανείς στο internet μέχρι να το δει.

Με μια πρόταση είπες όσα προσπάθησα να πω σε μια παράγραφο. 

 

 

Μη μου πείτε ότι όσοι "σοκαρίστηκαν" με τη δημοσίευση εκείνη δεν το περίμεναν ότι στο fb θα δουν σπόιλερζ. Τότε με το 3χ09 ο κακός χαμός είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή ήταν η αφορμή που άνοιξα το δικό μου νήμα, να πω τι εννοούσα. Βλέπω λοιπόν το 4ο επ  του GoT και μετά μπαίνω στο προφίλ ΜΟΥ sto fb  και γράφω γι αυτό που έγινε. Γιατί να με προβληματίσει ότι ενδέχεται να το διαβάσει κάποιος που δεν το χει δει ακόμα; Spoil σημαίνει χαλάω, σωστά; Ε λοιπόν εμένα δεν είναι πρόθεσή μου να του χαλάσω το επ. αλλά να γράψω τη γνώμη μου. Δεν πήγα στον καθένα απ αυτούς να πω τι έγινε.

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Όταν γράφεις στο δικό σου προφιλ, αυτό εμφανίζεται στα news feed όλων. Κι ανάλογα με τη νοημοσύνη του κάποιος, σποιλερ-ιαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...